Które 6mm do szybkiego apo?

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 18:00

Cześć,
pytanie do wyjadaczy i obserwatorów starej szkoły :p
Zastanawiam się nad krótkoogniskowym okularem do szybkiego apochromatu (101/540 TeleVue)
Dokładnie interesują mnie ogniskowe 6mm i krótsze. Generalnie to dylemat pomiędzy orciakiem, a lantanem - tylko jakimi?
Zastosowanie wszelakie od planet do gromad kulistych i innych, mniejszych DS.

Wnioski z moich własnych doświadczeń mam takie, że w małej aperturze wygrywa transmisja, a przynajmniej dla mnie. Plossl asymetryczny pokazał mi lekkie rozbicie gromady w przeciwieństwie do lantana choć wiadomo okular okularowi nie równy. (Używałem japońskiego Meade S4000 oraz Vixena LV)

Jak narazie zastanawiałem się nad orciakami Kokusai lub Tele Vue Radian/DeLite. Niższe serie Vixena odstraszają mnie swoim rodowodem. Ale być może ktoś z was może polecić jakieś inne, warte uwagi szkiełka?
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postkurp | 30 Maj 2021, 20:18

Cześć. W zasadzie to już sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Z lantanów to na pewno Vixeny LV są " made in Japan " lub bierz dobre ortho. Polecam BGO, Fujiyama HD, Antares. Posiadam wiele różnych okularów i dobre ortho wprowadza jak najmniej niepożądanych " artefaktów " obserwacyjnych. W pojedynku Vixen LV7 i BGO7 z małą przewagą wygrywa orciak BGO ( posiadam obydwa ), chociaż LV-ka ustępuje tylko nieznacznie, za to jest wygodniejsza. Mam lantany oraz orciaki i stosuję je naprzemiennie, bo nie raz pasują mi jedne a nie raz drugie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 30 Maj 2021, 20:20

Najlepsze to chyba Vixeny HR do takich szybkich APO... ale bazuję na opinii Paoliniego, bo nie mam ani jednego, ani drugiego. Z tym, ze najdłuższa ogniskowa to 3,4mm, ale to w sam raz na planety i Księżyc dla takiej apertury (w/g mnie 8) ).
Na gwiazdy podwójne stosuję powiekszenie 2,5xD (2,8xD w EDku), wiec tu szukałbym Vixena HR 2mm. Pewnie mozna dawać mniejsze powiekszenia, ale wtedy nie okreslisz separacji ciasnych parek na podstawie wielkosci dysku Airego.

A do rozbijania gromad kulistych (w 100mm) - to może lepiej 5mm (?) U mnie w BCO 10mm ładnie sie rozbijają (jak na 102mm apertury), czyli przy źrenicy 0,9mm. Spróbuj BCO 6mm, fortuny nie stracisz, a odkupia Ci go na giełdzie od razu. BCO ma nawet lepsza transmisję niż BGO (UO, Masuyamy , Fujiyamy...), chociaz obawiam się że na brzegach pola może nie być najlepiej w szybkim teleskopie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 21:18

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Po dzisiejszym trzepaniu forum napadła mnie straszna chrapka na HR ale właśnie chyba wycofali go z produkcji więc zapowiada się cenowa rzeźnia.
Miałem do czynienia z LV6, który o ile na US dawał super obrazy o tyle na DS jest moim zdaniem zbyt ciemny. Znalazłem nawet na CN opinie sugerujące, że te szkiełka niedomagają na DS w sprzęcie o małej aperturze co tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Postawiłem go tej samej nocy obok Meade S4000 niesymetrycznego "super plossla" i ten okular go dosłownie zmiażdżył na gromadach kulistych. Pomimo tego, że sam ma ubogie powłoki.
Rozważam jeszcze Takahashi LE albo Ortho Abbe tu dylemat pomiędzy jednym, a drugim.
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 21:28

JSC napisał(a):Najlepsze to chyba Vixeny HR do takich szybkich APO... ale bazuję na opinii Paoliniego, bo nie mam ani jednego, ani drugiego. Z tym, ze najdłuższa ogniskowa to 3,4mm, ale to w sam raz na planety i Księżyc dla takiej apertury (w/g mnie 8) ).
Na gwiazdy podwójne stosuję powiekszenie 2,5xD (2,8xD w EDku), wiec tu szukałbym Vixena HR 2mm. Pewnie mozna dawać mniejsze powiekszenia, ale wtedy nie okreslisz separacji ciasnych parek na podstawie wielkosci dysku Airego.

A do rozbijania gromad kulistych (w 100mm) - to może lepiej 5mm (?) U mnie w BCO 10mm ładnie sie rozbijają (jak na 102mm apertury), czyli przy źrenicy 0,9mm. Spróbuj BCO 6mm, fortuny nie stracisz, a odkupia Ci go na giełdzie od razu. BCO ma nawet lepsza transmisję niż BGO (UO, Masuyamy , Fujiyamy...), chociaz obawiam się że na brzegach pola może nie być najlepiej w szybkim teleskopie.



BCO6 próbowałem, szału nie było. Dałem mu szansę i używałem intensywnie przez pół roku ale tej zimy poleciał na giełdę.
W którejś Twojej wypowiedzi na sąsiednim forum bardzo sobie chwaliłeś wygodę Abbe Orto Taka dlatego zaczynam się nad nim poważnie zastanawiać. Jego muszla oczna zapewnia idealne ułożenie oka czy ją też zdejmujesz jak w BCO ?
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 21:29

kurp napisał(a):Cześć. W zasadzie to już sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. Z lantanów to na pewno Vixeny LV są " made in Japan " lub bierz dobre ortho. Polecam BGO, Fujiyama HD, Antares. Posiadam wiele różnych okularów i dobre ortho wprowadza jak najmniej niepożądanych " artefaktów " obserwacyjnych. W pojedynku Vixen LV7 i BGO7 z małą przewagą wygrywa orciak BGO ( posiadam obydwa ), chociaż LV-ka ustępuje tylko nieznacznie, za to jest wygodniejsza. Mam lantany oraz orciaki i stosuję je naprzemiennie, bo nie raz pasują mi jedne a nie raz drugie.


Wybacz moją indolencję ale:
"Artefakty" to... ?
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostJSC | 30 Maj 2021, 21:35

DzikDobson napisał(a):

BCO6 próbowałem, szału nie było. Dałem mu szansę i używałem intensywnie przez pół roku ale tej zimy poleciał na giełdę.
W którejś Twojej wypowiedzi na sąsiednim forum bardzo sobie chwaliłeś wygodę Abbe Orto Taka dlatego zaczynam się nad nim poważnie zastanawiać. Jego muszla oczna zapewnia idealne ułożenie oka czy ją też zdejmujesz jak w BCO ?


No własnie - BCO nie koniecznie musi dawać radę w f/5 (przede wszystkim z uwagi na swoje duze jak na orciaka pole), czytam skrajne opinie i rzeczywiście moze to byc związane ze światłosiła.
Ja mam orciaka Taka Abbe 4mm, on akurat ma bardzo specyficzną obudowę, inną niz te o większych ogniskowych .

Gdzies czytałem, ze rewelacyjne są orciaki Edmunda 6mm (lub były, bo nie wiem czy dalej sa w ofercie).

Co do Vixenów HR - może wznowia produkcję? SWANY WO tez niby zakończyli, a widzę, ze pojawiły się nowe dostawy.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwitos | 30 Maj 2021, 22:36

DzikDobson napisał(a):Dzięki Panowie za odpowiedzi. Po dzisiejszym trzepaniu forum napadła mnie straszna chrapka na HR ale właśnie chyba wycofali go z produkcji więc zapowiada się cenowa rzeźnia.
Miałem do czynienia z LV6, który o ile na US dawał super obrazy o tyle na DS jest moim zdaniem zbyt ciemny. Znalazłem nawet na CN opinie sugerujące, że te szkiełka niedomagają na DS w sprzęcie o małej aperturze co tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Postawiłem go tej samej nocy obok Meade S4000 niesymetrycznego "super plossla" i ten okular go dosłownie zmiażdżył na gromadach kulistych. Pomimo tego, że sam ma ubogie powłoki.
Rozważam jeszcze Takahashi LE albo Ortho Abbe tu dylemat pomiędzy jednym, a drugim.


O jakiej ogniskowej masz MeadeS4000 ? bo jak piszesz że zmiażdżył Vixena LV6 to jestem ciekawy.
witos
 

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 23:13

witos napisał(a):
DzikDobson napisał(a):Dzięki Panowie za odpowiedzi. Po dzisiejszym trzepaniu forum napadła mnie straszna chrapka na HR ale właśnie chyba wycofali go z produkcji więc zapowiada się cenowa rzeźnia.
Miałem do czynienia z LV6, który o ile na US dawał super obrazy o tyle na DS jest moim zdaniem zbyt ciemny. Znalazłem nawet na CN opinie sugerujące, że te szkiełka niedomagają na DS w sprzęcie o małej aperturze co tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. Postawiłem go tej samej nocy obok Meade S4000 niesymetrycznego "super plossla" i ten okular go dosłownie zmiażdżył na gromadach kulistych. Pomimo tego, że sam ma ubogie powłoki.
Rozważam jeszcze Takahashi LE albo Ortho Abbe tu dylemat pomiędzy jednym, a drugim.


O jakiej ogniskowej masz MeadeS4000 ? bo jak piszesz że zmiażdżył Vixena LV6 to jestem ciekawy.


Używałem 6.4 mm Meade Super Plossl 5 elementowy tak zwany pseudo-masuyama.
To były te bez muszli ocznej, których istnienie w późniejszym czasie Meade się wypierało.
W latach 80-90 zajmowały pozycję cenową powyżej czteroelementowych S3000, silvertopów czy siriusów ale poniżej plossli Tele Vue. Produkowane przez bodajże przez Kowa.
A zresztą załączę fotkę trzech, które do niedawna sam miałem.
Załączniki
Które 6mm do szybkiego apo?: 185169002_327029205461828_3821700236937417989_n.jpg
185169002_327029205461828_3821700236937417989_n.jpg (6.76 KiB) Obejrzany 7874 razy
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostDzikDobson | 30 Maj 2021, 23:19

Oczywiście to nie był totalna dominacja ale pomimo swoich ubogich, ponad 30 letnich powłok plossl pokazał więcej detalu podczas obserwacji co dla mnie jest wyrokiem :)
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postwitos | 30 Maj 2021, 23:31

Dzięki, po prostu byłem trochę w szoku, ale przyznam nie testowałem LV6 na gromadach kulistych. Przeważnie używam okularów LV w połączeniu z refraktorem i to głównie do księżyca, planet i gwiazd podwójnych gdzie spisują się znakomicie, ostrość jest powalająca. Do kulistych używam 356 GO-TO, ale to już z innymi szkiełkami.
witos
 

PostJSC | 31 Maj 2021, 08:29

DzikDobson napisał(a):
Jak narazie zastanawiałem się nad orciakami Kokusai lub Tele Vue Radian/DeLite. Niższe serie Vixena odstraszają mnie swoim rodowodem. Ale być może ktoś z was może polecić jakieś inne, warte uwagi szkiełka?


Pewnie czytałes juz tabelki z transmisją okularów?
https://www.cloudynights.com/topic/6622 ... eyepieces/
Wieloszkiełkowce maja słabą transmisję. TV Radian wypadają wręcz tragicznie.
Wiadomo, ze transmisja nie uwzglednia rozproszenia, ale ilość szkła nie pomaga w tym parametrze.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDzikDobson | 31 Maj 2021, 09:28

JSC napisał(a):Pewnie czytałes juz tabelki z transmisją okularów?
https://www.cloudynights.com/topic/6622 ... eyepieces/
Wieloszkiełkowce maja słabą transmisję. TV Radian wypadają wręcz tragicznie.
Wiadomo, ze transmisja nie uwzglednia rozproszenia, ale ilość szkła nie pomaga w tym parametrze.


Widziałem starszą tabelkę pomiarową Markusa Ludesa. Zaskakująco dobrze wypada w niej Nagler Zoom 3-6 i to chyba na niego się zdecyduję pozostając wiernym marce :p
Zapewne kilka innych stałoogniskowy Japańców sprawdziłoby się lepiej ale może się nada, sławy też nie ma złej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

PostMareg | 31 Maj 2021, 09:30

Wspaniałe (jak dla mnie) porównanie okularów w okolicy 5 mm jest tu: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=24

Od siebie dodam, że jak budżet puszcza, może warto też rozważyć Pentaxa XW 5 mm.
Jakość obrazu bardzo porównywalna do BCO 6 mm, a większe pole i nieporównywalnie lepszy komfort użytkowania.
Mam też XW 3.5.
Oba używam w EDku 80/600 i Taurusie 300/1500, tego 3.5 mm nawet częściej.
XW mają dużo soczewek, ale szkło lantanowe i nowoczesne warstwy powodują, że dziś to ma mniejsze znaczenie niż kiedyś.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostJSC | 31 Maj 2021, 10:14

Mareg napisał(a):XW mają dużo soczewek, ale szkło lantanowe i nowoczesne warstwy powodują, że dziś to ma mniejsze znaczenie niż kiedyś.


No i nowe konstrukcje są optymalizowane pod duże swiatłosiły.

Niemniej jednak ciekawe które okulary najlepiej radzą sobie z gromadami kulistymi w małych aperturach.
Według w/w testu Vixen LV i BGO są takie same. Wynikałoby z tego, ze skoro Meade S4000 bije Vixena LV, to bedzie też lepszy od orciaka BGO :roll:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDzikDobson | 31 Maj 2021, 11:04

JSC napisał(a):
Mareg napisał(a):XW mają dużo soczewek, ale szkło lantanowe i nowoczesne warstwy powodują, że dziś to ma mniejsze znaczenie niż kiedyś.


No i nowe konstrukcje są optymalizowane pod duże swiatłosiły.

Niemniej jednak ciekawe które okulary najlepiej radzą sobie z gromadami kulistymi w małych aperturach.
Według w/w testu Vixen LV i BGO są takie same. Wynikałoby z tego, ze skoro Meade S4000 bije Vixena LV, to bedzie też lepszy od orciaka BGO :roll:


Być może mój vixen LV był felernym egzemplarzem. Drugi raz próbować raczej nie zamierzam :wink:
Samo w sobie meade s4000 wersja I nie jest jakoś szczególnie wybitna. Jej największą zaletą jest niska cena :) Chociaż ta konstrukcja 5-elementowa mi bardzo odpowiada, dysponuje niemałym polem i niezgorszym ER
Dlatego zastanawiam się jeszcze nad Takahashi LE bo znając renomę Taka doprowadzili ten okular do perfekcji. Szkoda tylko że nie mają tych 6 mm. Bardzo mi książkowe x1.5 różnicy pomiędzy ogniskowymi odpowiada
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Postkurp | 31 Maj 2021, 23:31

Posiadałem Takahashi LE 5mm i porównywałem z Vixen NLV 5mm. Żadnych różnic, wręcz Vixen w większości dawał lepsze obrazy. Jeszcze jedno - do porównań trzeba mieć doskonały teleskop. Ja testowałem je w ED-ku SW 100 BD Schott. W dobrych warunkach ta NLV-ka dawała obrazy jak prawie wycięte żyletką. Ja tylko takie akceptuję a jakieś mgławe i rozmyte widoki są dla mnie nic nie warte. Pytanie,- jakie widoki są dla kogo dobre ? Czy tylko widział krater na Księżycu czy widział krater ze szczegółami jego obrzeży i rzucanymi cieniami ? Dobry obraz to taki kiedy oglądanie jego jest czystą przyjemnością.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1575
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postzbyszek | 01 Cze 2021, 00:02

Duże znaczenie na jakość obrazów ma osiowość tuby i wyciągu . Jak coś z tym nie tak , to NLV da lepszy obraz . Nie wiem jak teraz, ale w kiedyś wyciągi w APO były prymitywne , z luzami .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 06:51

Witajcie.
U mnie w porównaniu na Jowiszu , Saturnie , Marsie i Księżycu:
1.ORTO UO 4mm.
2.TV DE LITE 4mm.
3.Vixen LV 4mm.
Taka była kolej rzeczy na osi w centrum obrazu.
Refraktor Equinox 120ED , szkiełka porównywane ze sobą jeden po drugim.
Vixen LV 4mm wylądował na giełdzie , UO 4mm ORTO i TV DE LITE 4mm pozostały do dzisiaj w walizce.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 01 Cze 2021, 09:33

polecam Abbe Ortho Takahashi
https://www.firstlightoptics.com/takaha ... ieces.html

będziesz mile zaskoczony :)
Załączniki
Które 6mm do szybkiego apo?: abbe ortho.png
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 17:16

Witajcie.
Przy okazji porównywałem BCO 10mm z Vixen NPL Plossl 10mm , jak i BCO 6mm z NPL 6mm , w generowanych obrazach podobne.Okulary ORTO: BGO , UO , ANTARES , Fujijama , ORTO generują widocznie lepsze obrazy.Takahashi ORTO Abbe jeszcze nie miałem okazji testować , ale skoro Jacek pisze iż są bardzo dobre , to raczej znając Jacka się nie myli i ma rację.
Okularki Vixena: LV , NLV czy SLV są na osi słabsze od wymienionych tu powyżej okularów ORTO z wyłączeniem ORTO BCO i Plossli Vixen NPL.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 01 Cze 2021, 18:45

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Przy okazji porównywałem BCO 10mm z Vixen NPL Plossl 10mm , jak i BCO 6mm z NPL 6mm , w generowanych obrazach podobne.Okulary ORTO: BGO , UO , ANTARES , Fujijama , ORTO generują widocznie lepsze obrazy.Takahashi ORTO Abbe jeszcze nie miałem okazji testować , ale skoro Jacek pisze iż są bardzo dobre , to raczej znając Jacka się nie myli i ma rację.
Okularki Vixena: LV , NLV czy SLV są na osi słabsze od wymienionych tu powyżej okularów ORTO z wyłączeniem ORTO BCO i Plossli Vixen NPL.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Wygodne ER to dla mnie podstawa i do księżyca i planet używam głównie Vixenów lantanowych.
Ostatnio edytowany przez witos, 02 Cze 2021, 09:51, edytowano w sumie 1 raz
witos
 

PostDzikDobson | 01 Cze 2021, 23:47

hmm dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Co do sprawności teleskopu, bo tam wyżej widziałem zalecenia co do ustawienia w osi czy jakości tuby to raczej nie mam zarzutów bo to Nagler-Petzwal (Duplet SD +dublet fluorytowy z tyłu) i jak narazie wszystko pokazuje cacy.
Jak narazie profilaktycznie zaopatrzyłem się w Naglera 4.8 i mam zamiar jednak próbować na własnej skórze skórze jak to będzie grało z orciakami, lantanami czy innymi dziwadłami. Napewno następny cel to Orciak Abbe Taka :)
Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi jeszcze raz,
Uszanowanko
Black & Green Fan
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 18 Sie 2020, 15:23

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat