Pomoc w wyborze okularu Vixen SLV vs BaaderHyperion

Postgorgeisztar | 18 Cze 2021, 08:34

Witam :)
Z racji wysokiego astygmatyzmu przymierzam się do zakupu okularu z ER 20mm, mój wybór padł na te oto dwa modele:

https://deltaoptical.pl/okular-vixen-sl ... m=cart-box

https://deltaoptical.pl/okular-baader-h ... om=listing

W okularze badeera, pole widzenia jest sporo większe 65 stopni, co do okularu lantanowego slv, słyszałem wspaniałe opinie, zastanawiam się który z nich będzie przyjemniejszy i lepszy w użytkowaniu, dodam, że mój teleskop do Celestron Astromaster 70EQ

z góry dzięki za poradę :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Cze 2021, 08:28

 

PostKrater | 18 Cze 2021, 09:42

I masz na ten astygmatyzm jakieś specjalne okulary, w których będziesz obserwował?
Też mam astygmatyzm więc pytam bo duży ER jest ogólnie niby bardziej komfortowy ale czy jest to dla Ciebie konieczność?
Przy takim założeniu (duże ER) wpadasz w bardziej złożone (większe, cięższe, droższe) okulary.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postgorgeisztar | 18 Cze 2021, 10:28

No tak mam okulary korekcyjne w których chodzę na codzień, wada +5 na każde oko, a astygmatyzm również wysoki, nie pamiętam dokładnych parametrów cylindrów w szkłach korekcyjnych :), dlatego chcę zakupić jeden z tych okularów które podałem wyżej :P aby móc dokonywać komfortowej obserwacji mając założone na nosie moje prywatne szkła
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Cze 2021, 08:28

 

PostSmorff84 | 18 Cze 2021, 13:57

Ja mam astygmatyzm u cylinder 3,5 mam Morfeusza Badera oraz vixena SLV oraz LV kiedyś miałem hyperiony i w każdym jednak lepiej mi się patrzyło bez okularów. Hyperion 8 mm był najgorszy pod względem odstępu od oka.Okulary z większym Er dla mnie mniej zaparowują poprostu. W Morfeuszach i viksenach mogę obserwować w okularach, ale to wymaga braku pobocznych źródeł światła. Zatem taka opcja w zaswietlonym mieście gdzie większość czasu obserwuje się nie sprawdza.Dodatkowo wymaga to większej gimnastyki aby oko było zawsze w równej odległości i centralnie ustawione. Zatem Er jest naprawdę uzależnione od wady wzroku.A jak masz większy cylinder to możliwe że nawet w okularach będzie problem. Mam też ESa 24 mm 68 stopnie. Wiele osób pisze że ma komfortowy ER. Z moją wadą ja i tak wklejam oko w okular. Ostatnio tu na forum jest wątek o dorabianiu takiego adaptera z soczewki korekcyjnej na okular może zainteresuje się takim rozwiązaniem

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 519
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostKrater | 18 Cze 2021, 14:18

Już się obawiałem, że nikt się nie odezwie bo osób, które obcowały z tymi dwoma wybranymi okularami, zapewne jest niewiele.

Tymczasem pojawiły się bardzo cenne uwagi od Smorffa84.

Nie odzywałem się ponieważ żadnego z tych dwóch konkretnych okularów nie miałem. Niemniej mam i używam lantany Vixena oraz miałem Hyperina.

Hyperiona pozbyłem się bardzo szybko z powodu fatalnej (dyskwalifikującej) transmisji. Więc z tych dwóch zdecydowanie wolałbym SLV (pomimo mniejszego pola)

Natomiast nie wiem czy widziałeś fajne testy z udziałem Hyperionów:
http://astronoce.pl/testy_an.php?id=5
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 18 Cze 2021, 14:27

Używam okularów SLV z travellerkiem APO 70mm , mam ogniskowe 20mm , 9mm , 6mm i 4mm.

Uważam że są to bardzo wygodne okulary, mają wykręcaną muszlę oczną pozwalającą dobrać idealnie wygodną odległość od oka, dają gwiazdki punktowe po sam brzeg , jedyna ich wada to małe pole.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostSmorff84 | 18 Cze 2021, 15:33

Tak jak pisali koledzy wyżej. Mi też najbardziej spasowała wersja SLV. Tam miałem najbardziej komfortowo z okularami.

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 519
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostQrczak99 | 18 Cze 2021, 16:13

Zobacz ile ważą Hyperiony . To taki mały granat ręczny. Przy długiej tubie raczej to ma znaczenie . Obraz też nie jest powalający. Pole niby duże ale czy będziesz mógł w całym polu widzieć punktowe gwiazdy ?
MEADE 102/600, SW 150/1200 , PENTAX 20X60 , CELESTRON 20x80 , BAADER PLANETARIUM 15X80, CELESTRON C90 ,CELESTRON SM 25x100
 
Posty: 77
Rejestracja: 12 Paź 2020, 11:53

 

Postgorgeisztar | 18 Cze 2021, 21:09

Po pierwsze, to serdecznie dziękuję Panowie za cenne porady. Również za podesłany link z testu hyperionów. Chyba jednak zamówię te SLV. Dostałem info od deltaoptical, że jeżeli mi nie przypasuje to zawsze do 14 dni mogę zwrócić. Podpytam jeszcze Kratera, dlaczego oba okulary są raczej rzadkością w użytkowaniu?
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 Cze 2021, 08:28

 

PostKrater | 19 Cze 2021, 09:02

Nie chodziło mi o (rzadkie) posiadanie któregoś z nich tylko o sytuacje kiedy ktoś używa obydwóch jednocześnie (a przynajmniej je miał) - wtedy taka opinia jest miarodajna. (inaczej zachodzi "jedna baba drugiej babie...").

A to wszystko w kontekście tego, że Twoje wymagania mają poważne konsekwencje.
I tak na przykład gdyby zadowolić się skromniejszym ER miałbyś za pół ceny (Twoich wytypowanych) do dyspozycji np. WO SWANa 9mm. Pole 72st, zacna firma i jakość ale ER tylko (i aż) 12mm.
Dla większości osób to jednak jest wystarczający rezultat i przypuszczam, że przy takich średnio krótkich okularach najwięcej osób posiada podobne szkła.
(Analizując jakąś rodzinę okularów zauważ, że z reguły im krótsza ogniskowa tym mniejszy ER. Oczywiście można ten ER celowo zwiększyć ale tak zaprojektowane okulary są już bardziej złożone, większe, cięższe i droższe. A to tylko "przez" ER)

Nie wiem ale obstawiam, że ze swoimi oczami Ty bez okularów chyba nie funkcjonujesz? Jeżeli tak jest faktycznie i musisz mieć swoje okulary zawsze na nosie to trudno - tak też obserwuj. W przeciwnym razie (a nawet niezależnie) - spróbuj obserwacji bez okularów. Znam tutaj na Forum świetnego obserwatora, który bez okularów maca ściany rękami, normalne jego okulary są jak przysłowiowe denka od butelek a obserwuje bez okularów.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 149 gości

AstroChat

Wejdź na chat