ZWO ADC 1,25"

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostLeo | 20 Cze 2021, 12:51

Witajcie, chodzi mi po głowie zakup takiego "ustrojstwa" ZWO ADC 1,25" które cytuję "Atmospheric Dispersion Corrector - koryguje efekt dyspersji atmosferycznej, czyli aberracji chromatycznej światła przy przechodzeniu przez atmosferę ziemską. Stosowany jest powszechnie w astrofotografii księżycowej i planetarnej, przydatny szczególnie przy niskim położeniu obiektów nad horyzontem". Planety teraz nisko, przy obserwacjach Wenus niestety miałem spore efekty aberracji chromatycznej wywołanej atmosferą ziemską w postaci czerwonej i niebieskiej obwódki. Recenzje w necie są bardzo pozytywne ale ciekawi mnie czy ktoś z Was miał do czynienia z tym urządzeniem i czy nadaje się również do wizuala ułatwiając wyciąganie detali na planetach czy Księżycu gdy ten jest już na zachodnim niebie i pomału chyli się ku zachodowi, powiedzmy że jest jeszcze te 40-30 stopni nad horyzontem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostPiotrek K. | 20 Cze 2021, 16:15

Ostatnio miałem zamiar go przetestować w 12" newtonie, ale po tej próbie udało mi się stwierdzić tylko jedną rzecz, dodaje kilka cm do toru optycznego, i niestety nie udało mi się wyostrzyć z nim obrazu. Warto więc to też wziąć pod uwagę przed ewentualnym zakupem.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostLeo | 20 Cze 2021, 21:14

dodaje dokładnie 56 mm do toru optycznego. Według sklepu Astroshop najlepiej sprawuje się w systemach F10 i ciemniejszych. W innych przypadkach można zastosować soczewkę barlowa instalowaną przed ZWO. Do maka 180 F/15 jak znalazł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostPiotrek K. | 20 Cze 2021, 21:22

Postaram się w najbliższym czasie pożyczyć od kolegi ten ADC i przetestuję w Maku, zobaczymy co to warte w wizualu.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostLeo | 20 Cze 2021, 21:53

Czekam na wyniki testów :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostSebastian Ś. | 21 Cze 2021, 18:07

Testowałem w Maku 180 w opozycji, fotograficznie cudo (dużo lepiej) wizualnie niestety nie widziałem wielkiej różnicy ale też Mars był stosunkowo wysoko i dyspersja nie była tak znaczna jak na Wenus.

Co do dużych f/ to będzie astygmatyzm widoczny.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostLeo | 17 Lip 2021, 11:03

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem ZWO ADC. Testowałem jedynie na Księżycu gdy był na różnych wysokościach nad horyzontem w tym bardzo nisko i do tego jedynie wizualnie (nie dorobiłem się jeszcze kamery planetarnej).
Urządzenie faktycznie działa, poprawia się ostrość obrazu i znikają kolorki tęczy. Chciałbym sprawdzić jeszcze jak to się ma z planetami niestety ciąży na mnie fatum i albo brak czasu bo trzeba iść do pracy albo jak mam wolne to przychodzą burzowe chmury i nici z obserwacji. Myślę że dla rasowego "planeciarza" obok teleskopu typu Maksutov lub duży refraktor Apo jest to wyposażenie obowiązkowe. Czekam ciągle na obserwacje planet.
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostLeo | 18 Lip 2021, 09:04

Jowisz upolowany dziś nad ranem. Nie jestem początkującym amatorem astronomii ale to był test całkowicie nowego sprzętu. Pierwszy raz zobaczyłem Jowisza nowym teleskopem Mak 180/2700, pierwszy raz testowałem ZWO ADC oraz okular ortoskopowy Baadera 18 mm. Detal fantastyczny, piękny przestrzenny obraz planety, cień jednego z księżyców na tarczy planety, ZWO ADC niweluje kolorowe obwódki wokół tarczy planety, wyostrza detal na powierzchni.
Odpowiem zatem sam sobie na zadane przezemnie pytanie w pierwszym poście tego wątku czy ZWO ADC nadaje się również do wizualnych obserwacji planet i Księżyca poprawiając widoczność detali: jak najbardziej nadaje się skutecznie niwelując zjawisko dyspersji atmosferycznej :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostKrisJot | 12 Wrz 2021, 01:11

Cześć,

też noszę się z zamiarem kupna tego ADC,
@Leo mógłbyś podpowiedzieć w jaki sposób ustawia się to ustrojstwo?
Mój teleskop to dobson GSO 10" pieszczotliwie zwana "franią" :-).

Z pozdrowieniami,
Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostSebastian Ś. | 12 Wrz 2021, 01:29

Wkładasz do wyciągu tak żeby był poziomo (poziomiczka), a później regulujesz "wajchy" przesuwając je w przeciwnych kierunkach o taką samą.odleglosc od środka aż będzie obraz bez dyspersji widocznej. Przykładowo jedna jest na 2 kresce od środka na lewo, a druga też na 2 kresce od środka ale na prawo.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostLeo | 18 Wrz 2021, 01:01

Potwierdzam, jest dokładnie tak jak napisał Sebastian. Wymaga to trochę wprawy gdyż obraz przesuwa się w okularze podczas operowania wajchami. Do tego dodać walkę z prawidłowym ustawieniem ostrości. Trzeba być swego rodzaju wirtuozem by to wszystko dobrze ustawić :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 149
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat