Ostrość refraktora

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 22:53

Rozumiem. Ale jak będzie pogoda zrób jak napisałem.
Jeżeli obiektyw jest źle poskładany to jeszcze nic straconego. Kupiłeś nowy czy używany teleskop?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 23:14

używany w ładnym ładnym stanie, nawet paragon jest (2011r z teleskopy.pl) do sprzedającego raczej nie mogę mieć pretensji (tym bardziej że to było jakiś czas temu i dopiero we wtorek zapolowałem na Jowisza)

Z 25mm okularem obraz jest naprawdę spoko i w dzień i w nocy (Jowisz widoczny jako malutka tarcza oraz 4 księżyce). Dopiero nocna obserwacja na 10mm zasiała zwątpienie i teraz już nawet w dzień widzę że jest mocno nie tak.

Ktoś kto nie miał porównania mógłby uznać że tak musi być i tyle. Pokusiłem się na 900mm zamiast iść w bardziej uznane marki (na oku były również Brasser oraz Skywatcher oba 70/700)
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostSebastian Ś. | 08 Lip 2021, 23:21

Możesz poświecic latarka na boki obiektywu czasem ( np w moim Bresserze 70/900) widać znaczniki na boku soczewek. U mnie były przesunięte fabrycznie. Niestety te tanie achromaty to jest loteria jeżeli chodzi o jakość.

Ostrość refraktora: IMG_20210106_144033.jpg
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 09 Lip 2021, 00:40

Co do dziennych obserwacji, zauważ, że mamy upały po 30 stopni i więcej. Przy powiększeniu 90x to jest po prostu masakra a nie ostry obraz!
Na Jowisza poluj po godzinie 2 rano i im bliżej świtu tym lepiej bo jest wyżej.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 09 Lip 2021, 00:44

Maciek_Cz napisał(a):Co do dziennych obserwacji, zauważ, że mamy upały po 30 stopni i więcej. Przy powiększeniu 90x to jest po prostu masakra a nie ostry obraz!
Na Jowisza poluj po godzinie 2 rano i im bliżej świtu tym lepiej bo jest wyżej.


Ja robię bezpośrednie porównanie dwóch teleskopów. Stoją obok siebie i jeden jest żyleta a drugi mydło i ciemno.

Pogoda u mnie spoko, 20 stopni i pełne zachmurzenie.

ok mam jakiś top trop

Image

dość dużo syfu od środka obiektywu.
Ostatnio edytowany przez perseuszz 09 Lip 2021, 10:04, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 09 Lip 2021, 00:52

perseuszz napisał(a):Ja robię bezpośrednie porównanie dwóch teleskopów. Stoją obok siebie i jeden jest żyleta a drugi mydło i ciemno.

Pogoda u mnie spoko, 20 stopni i pełne zachmurzenie.


Rozumiem.
No nic pobaw się jeszcze w testy. Pewnie trzeba będzie sprawdzić obiektyw. Takie efekty występują jak jest włożony nie tą stroną, bądź jak soczewka dwuwypukła jest odwrócona. Flary mogą być od nieosiowości soczewek względem siebie. No i brak ostrości w dużych powiększeniach. Napisz gdzie mieszkasz może ktoś w okolicy zajrzy do obiektywu i Ci go złoży, albo sam to zrobisz, ale to musisz być bardzo ostrożny i trzeba dać Ci więcej instrukcji. Ale nie polecam Ci robić tego samemu bo możesz sobie zepsuć optykęz braku doświadczenia.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 09 Lip 2021, 10:24

Tak jak wrzuciłem wyżej mocnym podejrzanym jest dość mocne zabrudzenie od wewnętrznej strony obiektywu.

Maciek_Cz napisał(a): Ale nie polecam Ci robić tego samemu bo możesz sobie zepsuć optykęz braku doświadczenia.


Doświadczenie jakoś trzeba zdobyć, dedukowałem się trochę i spróbuję to wyczyścić.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 09 Lip 2021, 11:07

perseuszz napisał(a):Tak jak wrzuciłem wyżej mocnym podejrzanym jest dość mocne zabrudzenie od wewnętrznej strony obiektywu.

Maciek_Cz napisał(a): Ale nie polecam Ci robić tego samemu bo możesz sobie zepsuć optykęz braku doświadczenia.


Doświadczenie jakoś trzeba zdobyć, dedukowałem się trochę i spróbuję to wyczyścić.


To wiesz już co masz robić. Do dzieła Panie, tylko nie lej do obiektywu/na obiektyw żadnych płynów i nie psikaj niczym bezpośrednio na soczewkę. Znane są przypadki tutaj na forum takiego działania co skutkowało wciągnięciem cieczy w przerwę powietrzną obiektywu, a to solidnie zwiększa ilość roboty. Lepiej lekko psiknij na lub zwilż ściereczkę mięciutką dobrą do czyszczenia optyki i dopiero próbuj czyścić obiektyw.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 09 Lip 2021, 11:09

perseuszz napisał(a):Tak jak wrzuciłem wyżej mocnym podejrzanym jest dość mocne zabrudzenie od wewnętrznej strony obiektywu.

Maciek_Cz napisał(a): Ale nie polecam Ci robić tego samemu bo możesz sobie zepsuć optykęz braku doświadczenia.


Doświadczenie jakoś trzeba zdobyć, dedukowałem się trochę i spróbuję to wyczyścić.


To nic trudnego, ale musisz uważać, aby soczewki nie wypadły na twardą posadzkę - są bardzo śliskie. Tu masz tutka o co chodzi z tymi refraktorkami https://www.michalbemowski.pl/astronomi ... kylux.html
Nie zawsze można dobrze ustawić soczewki, bo po prostu mają skopany szlif. Można próbować dostroić je siłą zacisku pierścienia jak by co, ale najpierw osiowość wyciagu, a potem obroty soczewek wokół osi (jak piszą na podlinkowanej przeze mnie powyżej stronie).

PS
Jest na giełdzie chyba mój były Bresser Lyra 70/900 - szczerze polacam, bo pomimo, że to tania tuba, to miała wyjątkowo stabilny, acz plastikowy, wyciag i dobre soczewki - takie się trafiły.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlulu | 09 Lip 2021, 17:54

Radziłbym usunąć wszystko co można usunąć z toru optycznego - soczewkę Barlowa, KĄTÓWKĘ (potrafi zmasakrować obraz), mam nadzieję że nie stosujesz soczewki "prostującej obraz" dołączanej so Bressera Skyluxa, bo powiedzieć o niej "masakra" to jak nie powiedzieć nic...

Koledzy trochę chyba straszą z tymi idealnymi kolistymi pierścieniami dyfrakcyjnymi - w życiu takich nie widziałem, ich kształt nigdy nie jest taki idealny jak na teoretycznych obrazkach w necie. Ważne czy nie widać tam ewidentnych zniekształceń typu koma.

Spinor Optics to chyba dokładnie ta sama jakość a może i fabryka co Sky-Watcher i pewnie nie ma powodu różnić się jakością od marketowego Bressera, a dłuższa ogniskowa powinna tylko poprawić a nie pogorszyć parametry obrazu. Znacząca różnica jasności przy tym samym powiększeniu i średnicy może wynikać z braku warstw antyrefleksyjnych na niektórych powierzchniach obiektywu - takie coś jest od razu łatwo zauważalne. Powodzenia!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 09 Lip 2021, 21:07

lulu napisał(a):Spinor Optics to chyba dokładnie ta sama jakość a może i fabryka co Sky-Watcher i pewnie nie ma powodu różnić się jakością od marketowego Bressera

70/900 SkyWatchera (Spinor jest pewnie jego klonem) wyglada mi nawet solidniej niz Bresser. Niemniej jednak zarowno jeden jak i drugi powinny wyciagnac 180x powiekszenia na Ksiezycu. Wiem, bo jednego sam mialem, a o drugim cztalem recenzje. Na planetach zwykle polowe tego. Tym teleskopem rozbijalem tez Epsilony w Lutni.
Nie ma sie co załamywac, tylko probowac go dostroic. Na zdjeciu chyba widac, ze piercien byl odkrecany. Mozliwe, ze ktos wlozyl soczewke druga strona. Latwo sie pomylic, tym bardziej, ze to mala swiatlosila, a wiec soczeki maja male krzywizny.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postperseuszz | 09 Lip 2021, 23:58

Raport z pola walki.

Rozebrałem obiektyw i złożyłem. Najpierw źle (druga soczewka odwornie = jeszcze większe mydło) potem dobrze. W efekcie może minimalnie lepiej ale dalej źle i bardzo źle.

Finalnie raczej bez zmian. Na 25 i 20mm jest w marę ok (a może raczej różnice są mniej zauważalne)
Na 10mm (NAWT BEZ BARLOWA I BEZ LUSTA) jest źle. Ciemno, nieostro. Tak naprawdę w Bresserku obraz na 10mm z brlowem jest bardziej ostry (chociąż chyba ciut ciemniejszy)

Zgodnie z sugestiami zrobiłem też test na gwiazdach (altair) i potwierdza to tylko obserwacje dzienne. Jest bardzo ciemno. Krążek rozmycia PRZED jest ładnie okrągły. Za ogniskową na tyle ile starcza wyciągu robi się coś bardziej w stylu flary.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?
Czy przy złej kolimacji były by "krążki"? Czy ze złej kolimacji może być problem jasności?
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Postlulu | 10 Lip 2021, 00:42

Mała ściąga co do konstrukcji obiektywu: https://www.cloudynights.com/topic/6098 ... try8431059

Flint raczej trudno włożyć odwrotnie bo widać gdzie jest wklęsłość. Ale wypukłości kronu można już pomylić. Ja biorę sobie złożoną w pół kartkę, przykładam do środka soczewki i patrzę po której stronie bardziej się "huśta" jak się ją przechyla ku krawędzi soczewki.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJSC | 10 Lip 2021, 08:16

To jest obiektyw Fraunhofera, więc układ soczewek będzie taki:
Ostrość refraktora: fhdbl2.gif
fhdbl2.gif (9.54 KiB) Obejrzany 4693 razy

http://www.myoptics.at/jodas/doublet.html

Zauważ, że przednia soczewka ma większą krzywiznę (jest bardziej wypukła do strony środka teleskopu, od strony drugiej soczewki).

Spróbuj też jakimś sposobem wycentrować wyciąg. Jaki on jest? Lata na boki czy jest w miarę stabilny?

PS
Mialem kiedyś 70/900 prawdopodobnie w układzie Steinheila. Piszę "prawdopodobnie" bo krzywizny soczewek były inne niz w Bresserze 70/900 (i był złożony jak Steinheil), ale niestety był tak skopany, że też było mydło i nie dałem rady nic z tym zrobić. Ale Ty masz na pewno Fraunhofera.

@perseuszz - gdzie mieszkasz? Może ktoś obeznany w refraktorach z forum mieszka w pobliżu i Ci pomoże?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postperseuszz | 10 Lip 2021, 11:15

Temat źle złożonego obiektywu chyba można uznać za zamknięty

Flint ma podkładki dystansowe (małe kwadraciki na rogu) wiec to jest przód
Kron natomiast włożony dowolną stroną daje praktycznie taki sam obraz.

Moje wątpliwości budzą powierzchnie antyrefleksyjne. Wydaje mi sie że są one tylko po jednej stronie obu soczewek. Czy to tak powinno być czy jednak lepsze obiektywy mają obie pokryte antyrefleksem

Wyciąg ma jakiś tam luz, ale nie jest to coś super dużego. Czy okrągłe krążki poza ogniskiem nie wskazują że z kolimacją i z wyciągiem jest jednak ok?

Ja się naprawdę skłaniam w stronę słabej optyki. Tuba optyczna faktycznie wygląda pdobnie do skywatchera, ale to nie znaczy że w środku jest taka sama optyka.

Jak bardzo złym pomysłem była by wymiana obiektywu? Np. coś w tym stylu
https://pl.aliexpress.com/item/40004690 ... 2e0edLnePo

Jestem z Poznania.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Postlulu | 10 Lip 2021, 12:59

Dawniej (lata 60-te do 80-tych) takie "oszczędności" na warstwach antyrefleksyjnych były dość powszechne w japońskiej optyce. Mogłoby się wydawać że współcześnie nikt tego nie próbuje - ale jednak...

Co do pytania o wymianę obiektywu. Za 120 zł możesz kupić całą używaną tubę optyczną Bresser Lyra 70/900, której optyka powinna odpowiadać jakościowo temu Bresserowi 70/700, więc pytanie czy to się opłaca.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostSebastian Ś. | 10 Lip 2021, 13:09

Z Twojego opisu wygląda tak, że kolimacja jest ok, gdyby było źle to widziałbyś to poza ostrością.

Natomiast jeszcze to ustawienie soczewek względem siebie może pomóc, zaznaczyłeś jak były oryginalne? A może były znaczniki naniesione? Jeżeli nie ma nic to wyciągnij całość i z boku obu soczewek narysuj sobie kreskę. Sprawdzaj kilka ustawień względem siebie, może któreś będzie lepiej dopasowane. Natomiast tak szczerze to wątpię żeby dało się to naprawić, pewnie po prostu słaby szlif. Podkładki wyglądają na równe? Może, któraś jest jakaś za cienka? W tych refraktorach to się spodziewam wszystkiego :D Kron wygląda jakby opadał równo na flint, może gdzieś się blokuje i siedzi krzywo?
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJSC | 10 Lip 2021, 13:27

perseuszz napisał(a):
Jak bardzo złym pomysłem była by wymiana obiektywu? Np. coś w tym stylu
https://pl.aliexpress.com/item/40004690 ... 2e0edLnePo

Jestem z Poznania.

Tak jak @lulu pisze, to nie ma sensu, bo za nieco ponad stówę kupisz inna tubę. Bressery Lyra chyba miały większą kontrolę jakości, bo były swego czasu ze dwa razy drozsze od SkyLuxa 70/900 czy tam Bressera 70/900 (bez oznaczenia "lyra"), co zrosztą z moja tubą się potwierdziło.
Najlepiej by było jak byś trafił na 80/900 - to tuba o klasę wyzsza, bo ma metalowy wyciąg i średnica tuby jest taka jak w 90/900. Refraktory 90/900 swego czasu były bardzo tanie, ale produkowali je tak masowo, ze pewnie rozrzut jakosci tez był duzy. Wydaje mi się, ze 80/900 miały lepsza kontrole jakości, a szczególnie 80/910 (bo to była specyfikacja Vixena, aczkolwiek sprzedawana pod marka SW).

A jeszcze lepiej jak bys trafił na takie staruszki jakie ma @lulu, lub taki jak mój Vixen 80/1200. Ale one moga być juz bardzo drogie lub wymagajace gruntownego odnowienia. Chciaż optyka jest tam zwykle na najwyzszym poziomie. Mój Vixen ma np. swój numer.
Ostatnio edytowany przez JSC 10 Lip 2021, 14:16, edytowano w sumie 3 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postperseuszz | 10 Lip 2021, 13:31

ok bardzo dziękuję za pomoc.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostJSC | 10 Lip 2021, 14:20

Jak by co to ten jest raczej pewny viewtopic.php?f=31&t=63021&hilit=bresser+lyra . Piszę "raczej" bo w jakim stanie jest teraz, to trzeba by było dopytać obecnego właściciela.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Janek.kaczorowski oraz 104 gości

AstroChat

Wejdź na chat