Ostrość refraktora

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 10:28

Kupiłem właśnie pierwszy nie ukrywam sprzęt. 70mm refraktor. I mam z nim mały problem który ujawnił się w pełni dopiero podczas nocnych obserwacji.

    na okularze 25mm obraz jest ostry
    jednak po założeniu 10mm wyostrzenie jest niemożliwe (powiększenie jeszcze z zapasem do maxa)
    i jak łatwo się domyślić po dołożeniu soczewki barlowa również nie można wyostrzyć (czego bym się spodziewał bo jednak juz przekraczam max powiększenie)

Pierwsze podejrzenie padło na okular, wiec podrzuciłem podejrzany okular koledze którzy ma podobny sprzęt innej marki i tam problem nie występuje.

W związku z tym pytanie.
1. Czy to wina słabej jakości "teleskopu" a w zasadzie jego okularu i po prostu na złom go lub do obserwacji dziennych z małym powiększeniem.
2. Czy też możliwe że obiektyw się jakoś "rozkolimował". Porównanie obu tub optycznych robiłem w dzień i tak dość na wariackich papierach, ale wydaje mi się że obraz w tym problematycznym na 10mm okularze jest ciemniejszy (w obu tubach D=70mm)?
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Postkk | 08 Lip 2021, 10:38

70mm to trochę za mało informacji aby ocenić co wyczyniasz. Jaką ma ogniskową?
Kontrast i jasność spadają wraz z powiększeniem.
Poczytaj wątek o źrenicy wyjściowej.
Zalecane maksymalne powiększenie dla 70mm to… 70x
Masowo produkowane obiektywy rzadko osiągają dyfrakcyjną rozdzielczość (możliwość delektowania się maksymalnymi powiększeniami).
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 11:15

kk napisał(a):70mm to trochę za mało informacji aby ocenić co wyczyniasz. Jaką ma ogniskową?


900 vs 700

kk napisał(a):Kontrast i jasność spadają wraz z powiększeniem.
Poczytaj wątek o źrenicy wyjściowej.


Wcześniej miałem (mam) rosyjskiego turista 3 i wiem mniej więcej jak obraz ciemnieje itp.

kk napisał(a):Zalecane maksymalne powiększenie dla 70mm to… 70x
Masowo produkowane obiektywy rzadko osiągają dyfrakcyjną rozdzielczość (możliwość delektowania się maksymalnymi powiększeniami).


No to mnie kolega zaskoczył, ok ja się spodziewałem że 140x to już ciężko wykręcić, ale że będzie aż tak źle to się nie spodziewałem. Rozumiem że po prostu optyka do D i na złom.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 11:31

Kolego ale powiedz na jakim obiekcie próbowałeś ostrzyć? Co próbowałeś oglądać z tym okularem 10mm i czy twój teleskop to 70/900 czy 70/700?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 11:33

Maciek_Cz napisał(a):Kolego ale powiedz na jakim obiekcie próbowałeś ostrzyć? Co próbowałeś oglądać z tym okularem 10mm i czy twój teleskop to 70/900 czy 70/700?


moj 900, celowałem w Jowisza
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 11:39

perseuszz napisał(a):moj 900, celowałem w Jowisza


A o której godzinie? I czy był nad dachami budynków bezpośrednio czy może wysoko? To ma duże znaczenie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 08 Lip 2021, 11:41

W 70/700 masz powiekszenie w okularze 10mm 70x, a w 70/900 masz 90x. Jesli seeing jest slaby, planety nisko nad horyzontem, to nawet w takim powiekszeniu moze byc slabo. Ja mialem jeden i drugi, porownywalem stojace obok siebie i zawsze wygrywal z duza przewaga 70/900. W jednym i drugim ostrosc byla podobna (a nawet jasnosc ) przy tych samych okularach. Oczywiscie w 70/900 powiekszenie bylo wieksze, a zrenica wyjsciowa mniejsza.
Ten sprzęt jednak nie trzyma parametrow. Zalezy jak trafisz. Mozesz miec zle wlozone soczewki, mozesz miec krzywo wyciag. To sie jednak da naprawic.
Konkretnie jakie to tuby? Skywatcher, Skylux, Bresser czy jeszczeco innego?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 08 Lip 2021, 11:51

Gdybys chcial tak naprawde porownywac te dwa teleskopy, to w jednym musialbys miec okular 10mm, a w drugim ( tym dluzszym) okular 12,5mm.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 11:55

Maciek_Cz napisał(a):
perseuszz napisał(a):moj 900, celowałem w Jowisza


A o której godzinie? I czy był nad dachami budynków bezpośrednio czy może wysoko? To ma duże znaczenie.


Kończyłem ok 1:30 (na tyle wystarczyło czasu) wiec coś ponad 15 stopni.

JSC napisał(a):W 70/700 masz powiekszenie w okularze 10mm 70x, a w 70/900 masz 90x. Jesli seeing jest slaby, planety nisko nad horyzontem, to nawet w takim powiekszeniu moze byc slabo. Ja mialem jeden i drugi, porownywalem stojace obok siebie i zawsze wygrywal z duza przewaga 70/900. W jednum i drugim ostrosc byla podobna a nawet jasnosc przy tych samych okularach. A oczywiscie w 70/900 powiekszenie bylo wieksza, a zrenica wyjsciowa mniejsza.
Ten sprzęt jednak nie trzyma parametrow. Zalezy jak trafisz. Mozesz miec zle wlozone soczewki, mozesz miec krzywo wyciag. To sie jednak da naprawic.
Konkretnie jakie to tuby? Skywatcher, Skylux, Bresser czy jeszczeco innego?


No właśnie tego typu opinie przekonały mnie że może lepiej 900 i dlatego moje rozczarowanie. Ja sobie zdaje sprawę że nie jest to super jakości sprzęt nawet teoretycznie a i nie najwyższych lotów producent (Spinor), ale jednak to co widzę w okularze jest w naprawdę złe. w 700mm jest widoczna tarczka i nawet jakieś tam zalążki pasów, a 900 to po prostu plama większa ale szczegółowość zero. Po obserwacjach nocnych już nawet w dzień zwracam uwagę na braki ostrości.

Do brzegu, z czym kombinować? Obiektyw po zdjęciu osłony wiedzę że ma jakieś śruby.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 11:58

Ja coś czuję, że to może być kwestia warunków. Pewnie Jowisz był bardzo nisko, może nad dachami rozgrzanych budynków? Jeżeli obiektyw jest przynajmniej poprawny to obraz planety powinien być ostry.
A tu jest wiele czynników, jakość okularu i teleskopu/doświadczenie obserwatora/telepiący się montaż/warunki atmosferyczne i termiczne w otoczeniu/położenie planety nad horyzontem i wiele innych.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 12:01

perseuszz napisał(a):No właśnie tego typu opinie przekonały mnie że może lepiej 900 i dlatego moje rozczarowanie. Ja sobie zdaje sprawę że nie jest to super jakości sprzęt nawet teoretycznie a i nie najwyższych lotów producent (Spinor), ale jednak to co widzę w okularze jest w naprawdę złe. w 700mm jest widoczna tarczka i nawet jakieś tam zalążki pasów, a 900 to po prostu plama większa ale szczegółowość zero. Po obserwacjach nocnych już nawet w dzień zwracam uwagę na braki ostrości.

Do brzegu, z czym kombinować? Obiektyw po zdjęciu osłony wiedzę że ma jakieś śruby.


Może coś przekombinowałeś z konfiguracją kątówka/okular/barlow? Daj zdjęcie jak to wszystko wkładasz. Jeżeli obserwujesz bez kątówki to może wyciągu ci brakuje by złapać punkt ostrości?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Posttomeczz | 08 Lip 2021, 12:20

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

Ponadto:
jak duże powiekszenia achromatem, to tylko achromatem f10 lub ciemniej (f12-f16). Jasne achromaty nie nadają sie do powiekszeń
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 12:27

tomeczz napisał(a):http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

Ponadto:
jak duże powiekszenia achromatem, to tylko achromatem f10 lub ciemniej (f12-f16). Jasne achromaty nie nadają sie do powiekszeń



Kolega ma f/12.8. Te 90x to dla takiego obiektywu ale poprawnego powinna być pestka. Źrenica też planetarna 0,77mm także tutaj nic nie stoi na przeszkodzie.
Albo skopany telep, albo coś nie tak robi, albo warunki do bani.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 08 Lip 2021, 12:27

15 stopni to jeszcze zwykle jest kaszana.
20 stopni to juz jako tako, ale i tak wszystko zalezy od seeingu na duzych wysokosciach i seeingu lokalnego - np falowanie powietrza nad rozgrzanym dachem.

Jesli obserwowales w tych samych warunkach jeden teleskop przy drugim, to oczywiscie mozliwe jest, ze refraktor jest zle nastrojony, ale bardzo jest tez mozliwe, ze 90x w danych warunkach to bylo za duzo, a w krotszym teleskopie, gdzie miales 70x było własnie utrafione pod dany seeing.
Poobserwuj jeszcze ze dwa trzy razy, jak nie zobaczysz paskow na Jowiszu, to poprobuj ustawic dobrze teleskop. Sprawdz jak wygladaja rozogniskowane obrazy jasnej gwiazdy za punktem ostrosci i przed punktem ostrosci. Jak nie ma idealnych kolek, to jest zle.
Ostatnio edytowany przez JSC, 08 Lip 2021, 12:34, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postkk | 08 Lip 2021, 12:34

perseuszz napisał(a):na złom.

Kolego bez paniki. Daj sobie trochę czasu. Poobserwuj w różnych warunkach (położenie obiektu na niebie i miejsce obserwacji), zobacz jakie uzyskasz wyniki i wyciągnij wnioski. Ja głównie korzystam z 76mm obiektywu obecnie i nie narzekam.
15 stopni nad horyzontem to malutko, atmosfera zmasakruje obraz i żaden obiektyw tego nie nadrobi.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 12:35

Maciek_Cz napisał(a):Może coś przekombinowałeś z konfiguracją kątówka/okular/barlow? Daj zdjęcie jak to wszystko wkładasz. Jeżeli obserwujesz bez kątówki to może wyciągu ci brakuje by złapać punkt ostrości?


tak źle to jeszcze ze mną nie jest :)

JSC napisał(a):Poobserwuj jeszczeze dwa trzy razy, jak nie zobaczysz paskow na Jowiszu, to poprobuj ustawic dobrze teleskop. Sprawdz jak wygladaja rozogniskowane obrazy jasnej gwiazdy za punktrm ostrosci i przed punktem osyrosci. Jak nie ma idealnych kolek, to jest zle.


ok pożyczę od kolegi 700 i potestuję na spokojnie. Właśnie tez myślałem o sprawdzeniu na gwiazdach i może 12,5 (z 25 /2 barlowem, wiadomo kitowy barlow powinien raczej pogorszyć sytuację)
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Posttomeczz | 08 Lip 2021, 12:36

Maciek_Cz napisał(a):
tomeczz napisał(a):http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

Ponadto:
jak duże powiekszenia achromatem, to tylko achromatem f10 lub ciemniej (f12-f16). Jasne achromaty nie nadają sie do powiekszeń



Kolega ma f/12.8. Te 90x to dla takiego obiektywu ale poprawnego powinna być pestka. Źrenica też planetarna 0,77mm także tutaj nic nie stoi na przeszkodzie.
Albo skopany telep, albo coś nie tak robi, albo warunki do bani.


sorry, musialem nie doczytac.

Refraktor trudno rozkolimowac. Stawiam na seeing jak przedmówca JSC.
Ostatnio żar leje sie z nieba i ciepła ziemia bucha fale powietrze wieczorem ku niebu.

Trzeba test przeprowadzic pol godziny po zachodzie slonca na wedze. Jest wysoko i w ten czas seeing jest jeszcze znośny.
Tu są jakie takie prognozy seeingu, ja korzystam z kolumny arc.sec. Im mniej tym lepiej. Prosze pamietac ze to tylko prognoza...
https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... nd_3089670
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 12:46

O, tak jak wyżej koledzy piszą, w Wegę strzał i zaraz bliziutko niej masz parę par gwiazd czyli sławne epsilony. Zerknij na nie z tym okularem 10mm. Powinieneś widzieć dwie pary małych gwiazd. To będą dwa najlepsze testy czy jest ok. A na Wedze to spójrz na rozogniskowaną gwiazdę przed i za ogniskiem (też z okularem 10mm). Tak jak napisał JSC powinny być widoczne ładne okrągłe dyski z okręgami współosiowymi.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 21:40

Ok podjechałem po Brassera na bezpośrednie testy niestety dzienne (w obu przypadkach na wprost bez lustra)
    - Brasser Ng 70/700 * barlow 2x * obiektyw od Brasser RK20 (pow 70x)
    - Spinor Optics 70/900 * barlow 2x (ten sam) * obiektyw od spinowa K25mm (pow 72x)

Brasser bez porównania jaśniejszy i ostrzejszy. Nawet założenie 2x10mm daje dośc ostry obraz, chociaż ciemny i z małym kontrastem (niewiele gorszy od Spinowego 10mm)

Sprawdziłem tez rozmycie plamki na odległej lampie.
    - skracając ogniskową otrzymuje okrągłą plamkę (a nawet taki efekt jaśniejszych okręgów)
    - wydłużają Brasser robi flarkę i dalej robi się kółko. Spinor w punkcie ostrości ma potężną flarę która przy wyciąganiu okularu dalej tylko się powiększa do końca wyciągu

Podsumowując dwa problem
1) Na podobnych powiększeniach duża różnica jasności i pewnie z tego wynikającego kontrastu
2) potężna "flara"

Flarę może się da zniwelować poprawiając wyczernienie o tyle na różnicę jasności nie mam pomysłu.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Postkk | 08 Lip 2021, 22:01

Sprawdź może bez kątówki.

PS. Ok, nie zarejestrowałem.
PS2. Flara - może coś jest po drodze między obiektywem a okularem.Śruba itp. Wątpie że wyczernienie to zniweluje. Można też sprawdzić czy to nie okular czasem obracając go w wyciągu i sprawdzając czy coś się zmieniło.
Przy tych dwóch zestawach każdy z nich powinien dawać niemalże identyczną źw. Można postarać się zmierzyć i będzie wskazówka.
Ostatnio edytowany przez kk 08 Lip 2021, 22:21, edytowano w sumie 2 razy
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 22:04

Wszystko nie tak.
Po co testujesz z barlowem?
Miałeś użyć tylko okularu 10mm.najlepiej z kątówką żeby nie było problemu ze złapaniem ostrości.
Lampy też nie ma sensu rozogniskowywać, bo do takich testów potrzebne jest punktowe źródło światła czyli najprościej jasna gwiazda.
Z barlowem 2x i okularem 10mm masz powiększenie 180x.
A to sporo za dużo.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 22:05

kk napisał(a):Sprawdź może bez kątówki.


Sprawdzał bez lustra i z opisu wynika że z barlowem.

Flara może być od słabego wyczernienia rurki barlowa. To w zasadzie jest pewnie połyskliwy czarny plastik.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 22:26

Maciek_Cz napisał(a):
kk napisał(a):Sprawdź może bez kątówki.


Sprawdzał bez lustra i z opisu wynika że z barlowem.

Flara może być od słabego wyczernienia rurki barlowa. To w zasadzie jest pewnie połyskliwy czarny plastik.


Ok niezbyt jasno się wyraziłem :) wariant z barlowem jest dlatego że to jedyna opcja aby uzyskać porównywalne warunki (zbliżone powiększenie) do oceny obrazu pod kątem jasność, kontrast, ostrość

Rozmycie plamki już wykonywałem w różnych konfiguracjach zarówno na 10mm okularze z barlowem i bez. Efekty są podobne.
Lampa jest bardzo odległą czerwoną lampą sygnalizacyjną i wyostrzona jest praktycznie punktem w Brasserku a Spinor ma potężną flarę.

Wyczernienie jest jednak tylko połową problemu bo pozostaje jeszcze temat jasności obrazu. Naprawde w bezpośrednich porównaniach na spokojnie różnica jest powalające. Jak pisałem wcześniej Brasser nawet z 10mm*2 daje obraz o wiele ostrzejszy i niewiele ciemniejszy od samego 10mm okularu w Spinorze.

Niestety to chyba jakość optyki i tyle.
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

PostMaciek_Cz | 08 Lip 2021, 22:36

Weź zapomnij na chwilę o soczewce barlowa. Teraz weź teleskop, włóż kątówkę i okular 25mm i idź na dwór i pooglądaj gwiazdy. Później zmień okular na 10mm i znajdź jasną gwiazdę i zrób testy. Dopiero po tym będziemy coś radzić.

Na razie się nie martw tyljo zrób test jak należy bez barlowa.
Znajdź Wegę, znajdź epsilony Lutni, możesz zapolować na M57 w Lutni i zobaczymy co dalej. To wszystko możesz zrobić w 20 minut. Drugi teleskop nie jest potrzebny do porównań. Skup się na uzyskaniu ostrego obrazu gwiazd i popatrz co widać i opisz nam tutaj wrażenia :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postperseuszz | 08 Lip 2021, 22:39

Maciek_Cz napisał(a):Weź zapomnij na chwilę o soczewce barlowa. Teraz weź teleskop, włóż kątówkę i okular 25mm i idź na dwór i pooglądaj gwiazdy. Później zmień okular na 10mm i znajdź jasną gwiazdę i zrób testy. Dopiero po tym będziemy coś radzić.

Na razie się nie martw tyljo zrób test jak należy bez barlowa.
Znajdź Wegę, znajdź epsilony Lutni, możesz zapolować na M57 w Lutni i zobaczymy co dalej. To wszystko możesz zrobić w 20 minut. Drugi teleskop nie jest potrzebny do porównań. Skup się na uzyskaniu ostrego obrazu gwiazd i popatrz co widać i opisz nam tutaj wrażenia :)


Jak tylko warunki pozwolą, dziś niestety u mnie zachmurzenie całkowite (8/8)
 
Posty: 15
Rejestracja: 30 Cze 2021, 21:13

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości

AstroChat

Wejdź na chat