Regeneracja wyciągu Crayforda SW

PostMaciek_Cz | 09 Lip 2021, 22:05

Czy ktoś z Was regenerował już bieżnię w wyciągu Crayforda
od SW Ed 80/100/120 lub newtonów?
Moja już jest miejscami dosyć mocno zjechana i zdarza się, że pod dużym obciążeniem pomimo solidnej regulacji docisku trochę się ślizga.

Znalazłem taki film w sieci
https://youtu.be/ofOSAMlqZWw

Ups, nie ten dział, można przesunąć do ATM.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostQSO | 10 Lip 2021, 11:27

Jeśli łożyska także wyżłobiły spore rowy i doły to raczej regeneracja wyciągu spełznie na niczym.
Sama bieżnia przeszlifowana może wystarczy na krótko. Można próbować testować metody jeśli i tak wyciąg do kosza.
Pod łożyskami trudno zrobić równą powierzchnię, ale jeśli by się to udało regeneracje można by uznać za w pełni skuteczną.
Tuleja wyciągu SW jest niby czymś powleczona co zapobiega ślizganiu ośki dociskowej prowadzącej. Po wytarciu traci właściwości. Tym bardziej po przeszlifowaniu. Poza tym orginalnie bieżnia to nie płaska powierzchnia ale "wklęsły rowek" samostabilizujący. Odtworzenie tego nie będzie łatwe bez ślusarskiego warsztatu. Zawsze jednak warto półśrodkami coś podziałać, jeśli nie mamy totalnie zdezelowanego wyciągu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostMaciek_Cz | 10 Lip 2021, 12:02

Rowki są w porządku. Tylko w kilku miejscach gdzie najczęściej pracował wyciąg bieżnia jest zjechana. Gdybym zmienił kątówkę na pryzmat z krótkim torem optycznym to by punkt pracy wyciągu poszedł w inne świeższe miejsce. Może tym tropem iść?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostMaciek_Cz | 10 Lip 2021, 12:40

Teraz obejrzałem dokładniej bieżnię i chyba solidniejsza regulacja pomoże. No nic będę obserwował pracę wyciągu i zobaczymy.
A jeżeli ktoś ma jakieś pomysły lub doświadczenia to niech pisze tutaj bo prędzej czy później i tak się komuś może przydać taka wiedza.

Tu link do instrukcji regulacji wyciągu.
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... mza-ISNdKo
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 10 Lip 2021, 13:16

Nie znam wyciągu Crayforda, bo mam przyjemność posiadać 2.5" Hexafoc Bresser'a z bieżnią zębatą. Ale mam doświadczenie w szlifowaniu powierzchni. Metoda dobra, ręka ma jednak tendencję do wyoblania powierzchni podczas szlifowania. Dlatego im mniejsze ruchy, tym lepiej daje się się wyczuć płaskość powierzchni. Kiedy szlifuję pilnikiem coś podobnego, to praktycznie trzymam ręką nie rękojeść pilnika (lub innego narzędzia), tylko własnie tą jego część, która praktycznie szlifuje. Na filmie, w 6 minucie i 30 sekundach dokładnie widać, o co mi chodzi. Gdyby powierzchnia była płaska, to widać byłoby refleks światła na całym tym szlifowanym obszarze. Widać jednak wypukłość. Gość jest zadowolony z efektu, więc może to jest wystarczająco dobre. Zalecam ostrożność.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 10 Lip 2021, 13:25

Maćku polecam dokładną regulacje tym poradnikiem co wysłałeś, będzie o niebo lepiej. Miałem to samo w 100ED i jedna regulacja załatwiła sprawę. Wprawdzie robiłem to przy okazji innego problemu viewtopic.php?p=506589#p506589 . Nic bym nie szlifował bo pogorszysz sprawę, ewentualnie odtłuścić i wyczyścić powierzchnie gdzie ma być tarcie.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostMaciek_Cz | 10 Lip 2021, 13:38

Sebastian Ś. napisał(a):Maćku polecam dokładną regulacje tym poradnikiem co wysłałeś, będzie o niebo lepiej. Miałem to samo w 100ED i jedna regulacja załatwiła sprawę. Wprawdzie robiłem to przy okazji innego problemu https://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=506589#p506589 . Nic bym nie szlifował bo pogorszysz sprawę, ewentualnie odtłuścić i wyczyścić powierzchnie gdzie ma być tarcie.


Właśnie tak zrobię. Po prostu jakiś czas temu regulowałem właśnie zgodnie z tą instrukcją, ale to było pod samą kątówkę GSO z jednym okularem, teraz mam do tego rewolwer z czterema okularami i może wystarczy tylko doregulować.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 84 gości

AstroChat

Wejdź na chat