GSO 10 dobson

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postftraw | 17 Lip 2021, 20:40

Witam serdecznie. Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem GSO 10 na dobsonie. Synta 6 została sprzedana a w międzyczasie złapałem dziesiątkę. Sytuacja, która mi nie daje spokoju to podniesione lustro do astrofotografii samolotów, którą uprawiał poprzedni właściciel. Myślałem, że wpływ na obserwacje będzie znikomy lub praktycznie zerowy, ale pojawia się jeden problem. Aby wyostrzyć na okularach zakładam extendera od GSO 35mm. O ile na es 6.7 nie ma najmniejszego problemu z wyostrzeniem to na byku dwucalowym pojawia się problem. Problemem nie jest złapanie ostrości bo i na es 24 i GSO 30 ostrość łapie. Kłopot mi sprawia widok pająka w okularze. Im dalej mam oko od okularu tym wyraźniej go widać. Przy dzisiejszej obserwacji księżyca było super wszystko ok poza tym że na samym środku okularu widzę coś jakby cień pająka. Czy powodem jest podniesione lustro? Ostrzy super powtarzam. Jednak widzę pająk. Teleskop skolimowany na tip top. W szóstce nie było tego problemu, a tu występuje na okularze przeglądowym. Duże powiększenie i problem znika.

Tak było wczoraj dziś Usunąłem dodatkowe sprężyny na śrubach odpowiadających za podniesienie lustra. Nadal nie jest dobrze. Pająk także pojawia się w okularze es 6.7. czy może ktoś mi podesłać dokładnie jak wygląda jego cela z lustrem po wyjęciu w tubusu z każdej strony? Oczywiście potrzebuje zdjęć GSO 10, który nie ma podniesionego lustra. Pozdrawiam.
 
Posty: 65
Rejestracja: 21 Lip 2020, 16:40

 

Postftraw | 17 Lip 2021, 20:41

Zdjęcie
Załączniki
GSO 10 dobson: IMG_20210716_192038.jpg
 
Posty: 65
Rejestracja: 21 Lip 2020, 16:40

 

Postlolak89 | 18 Lip 2021, 09:04

Właśnie tak ma być, pająk jest częścią tego teleskopu razem z LW i musi być to widać, podniesione lustro nie ma nic do rzeczy. Gdy zmniejszasz źrenice wyjściową stosując większy power to zmniejsza się również rozmiar pająka i dlatego.gp już nie widać. W nocy problem znika.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 250
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat