Potrzebna pomoc w kolimacji RC

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postwechciu | 03 Sie 2021, 16:43

Od kilku lat leży u mnie GSO 6"RC i bardzo by chciał popracować pod ciemnym niebem. Problem w tym, że jest strasznie rozregulowany, w szczególności po moich próbach samodzielnej kolimacji przy braku akcesoriów do tego procederu. Szukam więc osoby, która podejmie się kolimacji mojego astrografu i udzieli mi wskazówek na przyszłość.
SW 150/750; R80/400; R-C 6"; OAG StarGuider; HEQ5; EQ3-2 ; Canon EOS 450Dmod ; bresser hd deep sky & guider ; ASI 120 mini; filtry 2" UHC; IR-block; filtry 1,25" UHC, UV/IR cut, księżycowy; sterowanie ASTROBERRY
 
Posty: 31
Rejestracja: 11 Gru 2016, 15:13
Miejscowość: Śrem

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2021, 22:04

Cześć.
Dokładna kolimacja RC , która do łatwych nie należy , zapewne będzie kosztowna.Największe wbrew pozorom wyzwanie to zachowanie bardzo dokładnie odległości pomiędzy lustrami aby wymagana korekcja była zachowana.Resztę można jakoś pomału ogarnąć , choć też trzeba mieć do tego jakieś pojęcie.
Musisz się z tym faktem liczyć iż raczej nie zrobi tego nikt za symboliczne 100zł.
No chyba że pomoże ci jakiś miłośnik Astronomii znający się dobrze w tym temacie i zrobi to grzecznościowo jako pomoc koledze , miłośnikowi Astronomii.Temat wymaga na pewno dobrego przyrządu i znajomości zagadnień jak i doświadczenia , to niestety nie kolimacja teleskopu Newtona , której zresztą nie umie poprawnie wykonać około 70% właścicieli teleskopów Newtona.
Znam to z praktyki po zlotach , co drugi Newton przez którego miałem okazję oglądać wymaga poprawek kolimacji , jeżeli o chodzi o dokładność i poprawność jej wykonania.Nie wspomnę już o innych bardziej złożonych systemach optycznych , które stawiają nam dużo większe pod tym względem wyzwania.Możesz spróbować napisać do Pana Aleksandra Kacz z Teleskopów.pl.
Z tego co mi wiadomo mieli opracować sprawną metodę kolimacji systemów RC , gdyż mają w dystrybucji te Teleskopy i mają taką potrzebę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwechciu | 04 Sie 2021, 19:02

Dzięki za podpowiedź Krzysztofie. Zwrócę się do teleskopy.pl jeśli nie uda mi się namówić kogoś na opcję "pomagam" ;). Tymczasem czekam na propozycję wsparcia koleżeńskiego w międzyczasie odkładając $$ na sztuczną gwiazdę i jakiś kolimator do takich układów optycznych.
SW 150/750; R80/400; R-C 6"; OAG StarGuider; HEQ5; EQ3-2 ; Canon EOS 450Dmod ; bresser hd deep sky & guider ; ASI 120 mini; filtry 2" UHC; IR-block; filtry 1,25" UHC, UV/IR cut, księżycowy; sterowanie ASTROBERRY
 
Posty: 31
Rejestracja: 11 Gru 2016, 15:13
Miejscowość: Śrem

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat