Walizki - kufry

PostJaLe | 10 Sie 2021, 16:17

Każdy ma swój sposób na przechowywanie i transport sprzętu.
Ostatnio nabyłem walizkę, która mogę polecić.
https://www.wist.pl/2272,walizka-alumin ... 290mm.html

Okazało się że pianki do wypełnienia walizek są znacznie droższe od nich samych.

Czy macie jakieś własne patenty na wykonanie wypełnień?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmazbi7925 | 10 Sie 2021, 16:41

Proponuję zakup najtańszej karimaty /kilka sztuk/ w najbliższym markecie i jej dopasowanie do skrzynki i sprzętu.
Trochę zabawy jest ale wychodzi bardzo tanio, co osobiście praktykowałem.
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostJaLe | 10 Sie 2021, 16:52

mazbi7925 napisał(a):Proponuję zakup najtańszej karimaty /kilka sztuk/ w najbliższym markecie i jej dopasowanie do skrzynki i sprzętu.
Trochę zabawy jest ale wychodzi bardzo tanio, co osobiście praktykowałem.

Ale jaką? Rolowaną czy składaną?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmazbi7925 | 10 Sie 2021, 17:50

Rolowaną z pianki. Są różne grubości, im cieńsza tym tańsza. Kolor też można dobrać wg. upodobań.
Ja zastosowałem klejoną, podwójną karimatę o grub. 10 mm. zaś w innym projekcie była pojedyncza o grub. 8 mm klejona z udziałem obustronnej taśmy /jakiejś tańszej z marketu/ oraz butaprenu. Po 2 - 3 latach zapach kleju wywietrzał i , jak do tej pory, nic nie dzieje się z powłokami na optyce okularów, czego nieco wcześniej się obawiałem.
Zamiast kleju kilka warstw można zszyć razem grubym ściegiem ręcznie i następnie dopasować poprzez obróbkę ostrym nożykiem.
Ostatnio edytowany przez mazbi7925, 10 Sie 2021, 20:03, edytowano w sumie 1 raz
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostJaLe | 10 Sie 2021, 18:15

mazbi7925 napisał(a):Rolowaną z pianki. Są różne grubości, im cieńsza tym tańsza. Kolor też można dobrać wg. upodobań.
Ja zastosowałem klejoną, podwójną karimatę o grub. 10 mm. zaś w innym projekcie była pojedyncza o grub. 8 mm klejona z udziałem obustronnej taśmy /jakiejś tańszej z marketu/ oraz butaprenu. Po 2 - 3 latach zapach kleju wywietrzał i , jak do tej pory, nic nie dzieje się z powłokami na optyce okularów, czego nieco wcześniej się obawiałem.
Zamiast kleju kilka warstwa można zszyć razem grubym ściegiem ręcznie i następnie dopasować poprzez obróbkę ostrym nożykiem.


Chyba jednak to nie dla mnie, bo potrzebuję około 270 mm grubości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLukacz | 10 Sie 2021, 18:27

mazbi7925
niezła kombinacja z tym klejeniem. Próbowałeś użyć kleju "tapicerskiego"? :wink:
Karimata może być z różnych materiałów, PE, EVA czy PU.

JaLe poszukaj sobie arkuszy z pianki PE. Są sporo tańsze od PU i nie będą chłonąć wody jak ona.
To z niej są "formatki" w kartonach czy walizkach z teleskopami.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1957
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmazbi7925 | 10 Sie 2021, 19:48

JaLe napisał(a):
mazbi7925 napisał(a):Rolowaną z pianki. Są różne grubości, im cieńsza tym tańsza. Kolor też można dobrać wg. upodobań.
Ja zastosowałem klejoną, podwójną karimatę o grub. 10 mm. zaś w innym projekcie była pojedyncza o grub. 8 mm klejona z udziałem obustronnej taśmy /jakiejś tańszej z marketu/ oraz butaprenu. Po 2 - 3 latach zapach kleju wywietrzał i , jak do tej pory, nic nie dzieje się z powłokami na optyce okularów, czego nieco wcześniej się obawiałem.
Zamiast kleju kilka warstwa można zszyć razem grubym ściegiem ręcznie i następnie dopasować poprzez obróbkę ostrym nożykiem.


Chyba jednak to nie dla mnie, bo potrzebuję około 270 mm grubości.


Wydaje mi się, że nie jest konieczne tworzenie pakietu z cieńszych warstw, aż do grubości 270 mm, aby potem wycinać jakieś tam kształty. Można wstępnie, za pomocą sklejki itp. materiału, "podzielić" skrzynkę na przybliżone formaty i tak uzyskane wnęki wyłożyć odpowiednio przyciętą karimatą. Dla jej lepszego umocowania podkleić taśmą dwustronną ewentualnie klejem.
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostJaLe | 11 Sie 2021, 08:14

Na razie z tego co miałem stworzyłem taką wyklejankę, ale niestety estetyka mi nie odpowiada :/
Załączniki
Walizki - kufry: Case.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postlulu | 11 Sie 2021, 11:02

A co sądzicie o styrodurze? To się daje łatwo ciąć - również komputerowo, można sobie wyrysować dokładny układ otworów i dać do precyzyjnego wycięcia.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3030
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostJaLe | 11 Sie 2021, 11:41

lulu napisał(a):A co sądzicie o styrodurze? To się daje łatwo ciąć - również komputerowo, można sobie wyrysować dokładny układ otworów i dać do precyzyjnego wycięcia.


Znam styrodur i oczywiście sprawdza się w przypadku reklamy. Ale w miejscach które będą jednak narażone na dotykanie - będzie się kruszył.

Zastanawiałem się jeszcze nad pianka stosowaną przesz tapicerów, jest tańsza, ale cięższa.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmazbi7925 | 11 Sie 2021, 11:42

Estetyka estetyką, ale w fazie początkowej projektu musisz w skrzynce stworzyć obrys umieszczanego tam przedmiotu powiększony np. o podwójną grubość karimaty. W tym celu można zastosować sklejkę, tekstolit, balsę, jakieś pozyskane wcześniej kawałki pianki z innych konstrukcji, twardą pilśnię, drewno itp. Wolne, niewykorzystane miejsca mogą posłużyć do umieszczenia w nich przedmiotów mniejszych powiązanych zadaniowo z głównym elementem przechowywania. Spodnią część otworów wykładasz na odpowiednią grubość posiadaną karimatą . Płaszczyzny pionowe, płaskie lub zaokrąglone, pokrywasz karimatą po jej przycięciu - dopasowaniu "na sucho" i następnie kleisz je. Właściwie, to wypełnienie otworów powinno odbyć się dopiero po wyklejeniu bocznych ścianek bowiem ciężar przedmiotu nieco je zagniecie. Pod pokrywą, na całej jej powierzchni, podklejamy karimatę z lekkim naddatkiem na grubości dla stworzenia pewnego naprężenia materiału po zamknięciu pudła.
Wszystko wykonane w jednym kolorze i w miarę starannie powinno sprawiać wrażenie przedmiotu estetycznie poprawnego.
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postmazbi7925 | 11 Sie 2021, 11:42

Estetyka estetyką, ale w fazie początkowej projektu musisz w skrzynce stworzyć obrys umieszczanego tam przedmiotu powiększony np. o podwójną grubość karimaty. W tym celu można zastosować sklejkę, tekstolit, balsę, jakieś pozyskane wcześniej kawałki pianki z innych konstrukcji, twardą pilśnię, drewno itp. Wolne, niewykorzystane miejsca mogą posłużyć do umieszczenia w nich przedmiotów mniejszych powiązanych zadaniowo z głównym elementem przechowywania. Spodnią część otworów wykładasz na odpowiednią grubość posiadaną karimatą . Płaszczyzny pionowe, płaskie lub zaokrąglone, pokrywasz karimatą po jej przycięciu - dopasowaniu "na sucho" i następnie kleisz je. Właściwie, to wypełnienie otworów powinno odbyć się dopiero po wyklejeniu bocznych ścianek bowiem ciężar przedmiotu nieco je zagniecie. Pod pokrywą, na całej jej powierzchni, podklejamy karimatę z lekkim naddatkiem na grubości dla stworzenia pewnego naprężenia materiału po zamknięciu pudła.
Wszystko wykonane w jednym kolorze i w miarę starannie powinno sprawiać wrażenie przedmiotu estetycznie poprawnego.
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postmazbi7925 | 11 Sie 2021, 11:44

Jakoś podwójnie się wkleiło.
Powtórek nigdy za wiele :lol:
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postzloty_2000 | 11 Sie 2021, 15:55

Znajdźcie sobie po prostu w okolicy tapicera i do niego odjedźcie z pytaniem o jakieś odpady z gąbki jakie ma.
Sam tak za całe 5PLN kupiłem jeden duży kawał gąbki, który robił mi za wypełnienie walizki po odpowiednim docięciu.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostJaLe | 11 Sie 2021, 16:10

mazbi7925 napisał(a):Estetyka estetyką, ale w fazie początkowej projektu musisz w skrzynce stworzyć obrys umieszczanego tam przedmiotu powiększony np. o podwójną grubość karimaty. W tym celu można zastosować sklejkę, tekstolit, balsę, jakieś pozyskane wcześniej kawałki pianki z innych konstrukcji, twardą pilśnię, drewno itp. Wolne, niewykorzystane miejsca mogą posłużyć do umieszczenia w nich przedmiotów mniejszych powiązanych zadaniowo z głównym elementem przechowywania. Spodnią część otworów wykładasz na odpowiednią grubość posiadaną karimatą . Płaszczyzny pionowe, płaskie lub zaokrąglone, pokrywasz karimatą po jej przycięciu - dopasowaniu "na sucho" i następnie kleisz je. Właściwie, to wypełnienie otworów powinno odbyć się dopiero po wyklejeniu bocznych ścianek bowiem ciężar przedmiotu nieco je zagniecie. Pod pokrywą, na całej jej powierzchni, podklejamy karimatę z lekkim naddatkiem na grubości dla stworzenia pewnego naprężenia materiału po zamknięciu pudła.
Wszystko wykonane w jednym kolorze i w miarę starannie powinno sprawiać wrażenie przedmiotu estetycznie poprawnego.


Czyli już coś takiego robiłeś? Jak wyszło?
Zastanawiam się czym wycinać w PE? Zapewne spróbuje nożykiem do tapet, ale może Ktoś ma jakieś inne sprawdzone sposoby?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmazbi7925 | 12 Sie 2021, 16:03

Wyłożyłem pokrowiec "Delty", od Newtona 150/1200, najpierw twardą pilśnią łączoną na krawędziach plastikowym kątownikiem i zamalowaną na "łolejno" :wink: i wewnątrz umieściłem, już po łuku, z dwiema podstawkami, odpowiednio docięte elementy z karimaty pod refraktor SW 120/1000, w całości z odrośnikiem. Pokrywa również z twardej pilśni wyklejona karimatą z dwoma elementami półkolistymi dociskającymi lunetę. Pokrywa dociskana do spodniej skrzynki za pomocą rzepów zaś całość tak dopasowana, że oryginalna torba Delty swobodnie jest zamykana suwakiem.

Drugim moim "dziełem" jest skrzynka aluminiowa po jakimś urządzeniu elektrycznym, o nietypowym wyglądzie, którą podzieliłem na prostokątne przestrzenie, które z kolei wykleiłem karimatą w takim wymiarze aby włożone doń okulary, kątówka, szukacz i inne drobiazgi nie "latały" i nie ocierały się o siebie. Wieko od spodu też wyklejone karimatą z użyciem podwójnej taśmy przylepnej a krawędzie połączone srebrna, marketową taśmą klejącą. Należy pozostawić kilka dopasowanych i swobodnych kawałków karimaty aby ewentualnie, w razie potrzeby, odseparować przechowywane akcesoria.

Z braku możliwości nie załączę zdjęć do powyższych opisów. W każdym bądż razie rzecz polega na improwizacji, starannym wykonaniu z pewną wizją całości, bez konieczności wzorowania się na fabrycznych wypełnieniach walizek ze sprzętem astro itp.
Ostatnio edytowany przez mazbi7925, 12 Sie 2021, 17:38, edytowano w sumie 1 raz
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostJaLe | 12 Sie 2021, 17:11

Napisz jeszcze czym wycinałeś?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postmazbi7925 | 12 Sie 2021, 17:35

Bez względu na rodzaj karimaty /jedna matowa, bardziej gąbczasta inna z zamkniętymi pęcherzykami o połysku stearyny - symboli materiału nie znam / można ją ciąć zwykłymi krawieckimi nożycami ewentualnie ostrym nożem prowadzonym po linijce w przypadku obróbki linii prostych. Linie krzywe uzyskujesz spod nożyc lub noża odcinając niepotrzebne narożniki aż do podcięcia pod zadaną linię krzywą. W razie wciskania denek w wykończone karimatą bocznie kształty denka te muszą być nieco większe dla "zagubienia" pewnych nierówności, zaistniałych szczelin itp. niedokładności. Otwory wycinasz szpiczastym nożykiem /skalpelem/ prowadząc go po obwodzie dopasowanej do przedmiotu jakiejś nakrętki, pokrywki itp. detalu pomocniczego.
Zbyszek
 
Posty: 406
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostVroobel | 12 Sie 2021, 18:41

Ja mogę polecić pianki, które są ponacinane na kostki 1cm3 i wystarczy je wyrywać. Ktoś tutaj robił już taką skrzynkę, o ile się nie mylę. Wada jest taka, że kształt jest przybliżony do potrzebnego i zawsze "kanciaty", ale za to łatwo się to robi.

Druga fajna metoda, którą sprawdziłem w praktyce, to układanie dość grubych plastrów jakiejś pianki lub gąbki z powycinanymi otworami za pomocą naostrzonych rurek PCV - to w sam raz na okulary stojące. Można dopasować grubości pianek i średnice otworów do potrzeb.

Niestety, na kształty "custom" nie mam metody. Tylko nożyk, taki łamany do tapet, ale wąski. O ile ma się pewną rękę, to wychodzi dobrze. Należy wycinać operując nożykiem jak wyrzynarką, pionowo.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat