Widoczność Jowisza przez teleskop

Postpawel1 | 10 Sie 2021, 22:55

Witam
Mam pytanie o widoczność jowisza przez mój teleskop (Parametry D=76 f=700 okular 10mm ) kiedy znajde jowisza juz na teleskopie to widaczna jest szarak kropka z takim jakby znaczkiem mercedesa jezeli dobrze wyosztrze to jest mała zółta kropka. Moge to jakos poprawic np kupujac inne okulary bądź jakas inna rzecz jestem początkujacym wiec nwm zabardzo co może pomóc .
 
Posty: 8
Rejestracja: 10 Sie 2021, 22:41

 

PostLukacz | 10 Sie 2021, 23:14

Hej
Masz teleskop systemu Newtona, widoczny "znaczek Mercedesa" to cień pająka utrzymującego lustro wtórne. Z okularem 10mm masz powiekszenie x 70, przy takim Jowisz będzie niedużą tarczką.
Czy oglądałeś teleskopem i tym okularem widoki za dnia albo księżyc? Był ostry obraz?
Okular który masz jest zapewnie zestawowy i nie jest najlepszy ale powinien pokazać pas na Jowiszu.
Przyczyny słabego obrazu mogą być różne; kiepskie warunki, niedokładna kolimacja, niewychłodzenie optyki, albo brudne soczewki w okularze.
Napisz jak tym zestawem obserwowało Ci się inne obiekty.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1959
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postpawel1 | 11 Sie 2021, 01:03

Ksiezyc bardzo dobrze było widać .za dnia tak samo
 
Posty: 8
Rejestracja: 10 Sie 2021, 22:41

 

PostSmorff84 | 11 Sie 2021, 07:10

W
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 520
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

PostRobert Z. | 11 Sie 2021, 10:49

Na moje to wygląda jakbyś przekręcił za mocno z regulacją ostrości. Myślę, że nawet przy kiepskiej optyce powinieneś widzieć co najmniej kolorową kulkę i małe kropki obok niej (księżyce).
Spróbuj jeszcze bardziej pokręcić regulacją ostrości, od wyciągu maksymalnie schowanego do maksymalnie wysuniętego. Pomiędzy tymi stanami znajdziesz punkt z najlepszą ostrością.

Jeżeli Jowisz za szybko Ci ucieka z pola widzenia, to spróbuj optymalnie wyostrzyć na jakimś gwieździstym fragmencie nieba i dopiero później przy pomocy szukacza najechać na Jowisz.

P.S. zakładamy, że prawidłowo odnajdujesz Jowisza na niebiesko skłonie :)
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postpawel1 | 11 Sie 2021, 11:08

A jakiś sprzet dodatkowy typu soczewka barlowa da coś np większego jowisza z większą ilością pasów?
 
Posty: 8
Rejestracja: 10 Sie 2021, 22:41

 

PostMaciek_Cz | 11 Sie 2021, 11:55

pawel1 napisał(a):...jezeli dobrze wyosztrze to jest mała zółta kropka...


A o której godzinie obserwowałeś Jowisza? Może warunki były fatalne, albo był za nisko nad horyzontem (seeing)?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1202
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostRobert Z. | 11 Sie 2021, 13:18

Jeszcze zabrakło jednego szczegółu w opisie Twojej obserwacji:

o jakiej godzinie prowadziłeś obserwację Jowisza?
Teren zurbanizowany czy zielony?
Jaka była pogoda?

Niezależnymi od sprzętu, warunkami dobrej obserwacji są:

1. odpowiednia wysokość obiektu, myślę że od 20 st. powinno być dobrze, inaczej mocno daje znać o sobie aberracja atmosferyczna. Gdzieś od 23:00-23:30 obecnie można próbować prób na Jowiszu.
2. brak falowania powietrza w partiach tuż nad gruntem. w ciepłe dni dużo ciepła kumuluje się w we wszelkich betonach, asfaltach itd. Zmorą są dachy budynków, trzeba odczekać kilka godzin aż zrówna się ich temperatura z temperaturą powietrza.
3. Korzystna pogoda. tutaj nawet jak pozornie są dobre warunki atmosferyczne, to też nie zawsze masz gwarancję dobrej przejrzystości powietrza.

Spróbuj popatrzeć też na Saturna, powinieneś tym teleskopem zobaczyć planetę wraz z pierścieniem. Jak uda Ci się jako takie obrazy otrzymać przy zastosowaniu tych rad, dopiero wtedy możesz próbować doposażyć ten malutki teleskop.
Jedyne co możesz rozważyć, to okular z zakresu 7-8mm (ewentualnie 6mm, ale to może być na granicy możliwości). Jak nie żal Ci kasy wydać w ciemno, to spróbuj np. GSO 6mm i 9mm albo poczekaj, aż coś w Twoim pułapie pojawi się na giełdzie.
Barlow w tym wypadku jest zbędny.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

Postpawel1 | 11 Sie 2021, 13:35

Robert Z. napisał(a):Jeszcze zabrakło jednego szczegółu w opisie Twojej obserwacji:

o jakiej godzinie prowadziłeś obserwację Jowisza?
Teren zurbanizowany czy zielony?
Jaka była pogoda?

Niezależnymi od sprzętu, warunkami dobrej obserwacji są:

1. odpowiednia wysokość obiektu, myślę że od 20 st. powinno być dobrze, inaczej mocno daje znać o sobie aberracja atmosferyczna. Gdzieś od 23:00-23:30 obecnie można próbować prób na Jowiszu.
2. brak falowania powietrza w partiach tuż nad gruntem. w ciepłe dni dużo ciepła kumuluje się w we wszelkich betonach, asfaltach itd. Zmorą są dachy budynków, trzeba odczekać kilka godzin aż zrówna się ich temperatura z temperaturą powietrza.
3. Korzystna pogoda. tutaj nawet jak pozornie są dobre warunki atmosferyczne, to też nie zawsze masz gwarancję dobrej przejrzystości powietrza.

Spróbuj popatrzeć też na Saturna, powinieneś tym teleskopem zobaczyć planetę wraz z pierścieniem. Jak uda Ci się jako takie obrazy otrzymać przy zastosowaniu tych rad, dopiero
wtedy możesz próbować doposażyć ten malutki teleskop.
Jedyne co możesz rozważyć, to okular z zakresu 7-8mm (ewentualnie 6mm, ale to może być na granicy możliwości). Jak nie żal Ci kasy wydać w ciemno, to spróbuj np. GSO 6mm i 9mm albo poczekaj, aż coś w Twoim pułapie pojawi się na giełdzie.
Barlow w tym wypadku jest zbędny.





Jeśli chodzi o moje obserwacje próbowałem 2 razy kiedy niebo było bez chmur( godz 23 ) mieszkam na wiosce
 
Posty: 8
Rejestracja: 10 Sie 2021, 22:41

 

PostMaciek_Cz | 11 Sie 2021, 13:39

Czyli masz odpowiedź. Poczekaj przynajmniej do 00.30 lub później i Jowisz powinien się ładniej zaprezentować :wink:
To wszystko jest ważne, czasami jest tak, że pomimo wysokiej przejrzystości powietrza obraz tak mocno pływa, że nie da się na planety patrzeć.
Planeta musi być najwyżej jak się da i warunki muszą być przynajmniej na 3+.
Wczoraj na sekundkę zerknąłem testowo przez jeden ze swoich teleskopów, było godzinę po burzy, niebo było klarowne jak diament
a Jowisz był bardzo kiepski i mocno rozświetlony.

Spróbuj ponownie i daj znać jak poszło.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1202
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: witos1 oraz 52 gości

AstroChat

Wejdź na chat