Takahashi w potrzebie

PostChartur | 26 Sie 2021, 10:48

Witam formułowiczów. Ponieważ zaraziłem się od roku gapieniem w niebo, to kupiłem rok temu Dobsona GSO 10'. Był mało popręczny, więc zamarzył mi się dodatkowo, bardzo poręczny Takahashi FSQ-85 i udało się , z drugiej ręki w Anglii. Wiem że to raczej sprzęt do fotografowania, ale nadarzyła się okazja, czytałem że do vizuala też go używają i sobie chwalą, to czemu nie , kto biednemu zabroni :wink: Dopiero po kilku tygodniach zauważyłem pod słońce że na obrzeżach obiektywu od wewnętrznej strony coś się rozwija, lekka pajęczynka pleśni albo innego grzybka i teraz pozostaje mi tylko ratować go przed degradacją . Czy ktoś w naszej ojczyźnie byłby w stanie go rozłożyć i wyczyścić , czy czeka mnie wysyłka do kraju kwitnącej wiśni ?? Tylko nie kopcie leżącego, please.
Z góry dziękuję za konstruktywne uwagi i rady.
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

PostJOKER1 | 26 Sie 2021, 15:14

dobry zakład fotograficzny lub wysyłka do K.K. Wisni...
wiele u nas się podejmie tego ale ilu naprawdę zrobi to dobrze ?

jeśli to pleśń to raczej pozamiatane ,ale może być 1000x innych przyczyn.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostLukacz | 26 Sie 2021, 15:30

Zapytaj u Wedmana w Legionowie, to nie jest firma krzak.
Poza KKW zostaje bliższa zagranica - Teleskop Service.
Joker nie stresuj bardziej zestresowanych :lol:
Ostatnio edytowany przez Lukacz 26 Sie 2021, 15:54, edytowano w sumie 2 razy
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostChartur | 26 Sie 2021, 15:43

Lukacz napisał(a):Zapytaj u Wedmana w Legionowie, to nie jest firma krzak.
Poza KKW zostaje bliższa zagranica - Teleskop Service.
Joker nie stresuj bardziej zestresowanych :lol:



TS robi także nie swój sprzęt? Czy ktoś ze znajomych miał przyjemność korzystać z ich usług?
zadzwonię też do Warszawy, nie zaszkodzi.
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

PostLukacz | 26 Sie 2021, 15:56

Chartur napisał(a):
Lukacz napisał(a):Zapytaj u Wedmana w Legionowie, to nie jest firma krzak.
Poza KKW zostaje bliższa zagranica - Teleskop Service.
Joker nie stresuj bardziej zestresowanych :lol:



TS robi także nie swój sprzęt? Czy ktoś ze znajomych miał przyjemność korzystać z ich usług?
zadzwonię też do Warszawy, nie zaszkodzi.

Sory, walnąłem byka. Taki TS miałem na myśli.
https://www.teleskop-spezialisten.de/sh ... :::10.html
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postastrofan | 26 Sie 2021, 16:24

Proponuję Optical Unterlinden we Francji. Oni są autoryzowanym serwisem. Tanio nie będzie ale trzeba działać póki czas. Jak się dopiero rozwija to jest duża szansa że nie uszkodziło powłok. Żeby przystopować grzyba naświetl go UV. Na statyw dziada i naceluj na Słońce bezpieczną metodą aż cień tuby będzie najmniejszy. Raz normalnie a potem od strony wyciągu.
Ja tak robię mojemu Takiemu co jakiś czas prewencyjnie po parę lub naście minut na stronę.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostChartur | 26 Sie 2021, 16:27

JOKER1 napisał(a):dobry zakład fotograficzny lub wysyłka do K.K. Wisni...
wiele u nas się podejmie tego ale ilu naprawdę zrobi to dobrze ?

jeśli to pleśń to raczej pozamiatane ,ale może być 1000x innych przyczyn.





Wielu ...Czyli krajowa "Myśl Techniczna" czuje się na siłach :D Ja się obawiałem że usłyszę Hiobową wieść , że prawdziwych fachowców już nie ma. Oczywiście
można dać zarobić Niemcom , czy innym sojusznikom z czasów II Wojny światowej. Z drugiej strony, dlaczego nie wyciągnąć z tego błędu więcej korzyści
i wzbogacić doświadczenie naszych chłopaków. Może jestem naiwnym optymistą, ale inaczej już bym wyrwał resztki włosów z łysiny, a grzyb by od tego nie zniknął
niestety :wink:
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

PostChartur | 26 Sie 2021, 16:35

astrofan napisał(a):Proponuję Optical Unterlinden we Francji. Oni są autoryzowanym serwisem. Tanio nie będzie ale trzeba działać póki czas. Jak się dopiero rozwija to jest duża szansa że nie uszkodziło powłok. Żeby przystopować grzyba naświetl go UV. Na statyw dziada i naceluj na Słońce bezpieczną metodą aż cień tuby będzie najmniejszy. Raz normalnie a potem od strony wyciągu.
Ja tak robię mojemu Takiemu co jakiś czas prewencyjnie po parę lub naście minut na stronę.


Wystawiłem go przez okno bo balkonu nie mam niestety, ale słońce jest. Czy taki krótki czas już coś da? Czy lampy z ultrafioletem które słóżą do sterylizacji też pomagają? Pytam już na zapas, bo w miesiącach pochmurnych cieżko o słońce a grzyb nie śpi.
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

Postastrofan | 26 Sie 2021, 16:41

Najpierw uprzedź krajową myśl techniczną z czym się mierzą. 8) To nie lidletka. Ja bałbym się oddać mój tsa komuś kto tego nie robił. Bez specjalnego kolimatora pozamiatane. Tam nie ma 2 elementów. :shock:. U mnie największą separacja to zaledwie 0,23mm a najmniejszą 0,05mm. To sik pająka. Cele taka są bardzo ciasne. Wystarczy że lekko się zaklinuje i masz teleskop zrujnowany. No ale to Twoja decyzja i pieniądze. Obyś miał szczęście.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postastrofan | 26 Sie 2021, 16:42

Mi widać pomaga ekspozycja na Słońce. Lepiej zapobiegać.
Chociaż skontaktuj się z nimi. To nic nie kosztuje.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJOKER1 | 26 Sie 2021, 17:24

Napisalem ,ze jest 1000x innych powodow...a wy dalej straszycie.
Przeslij fotke tego dziada grzyba,szukalbym w duzych zakladach naprawczych fot. gdzie sa jeszcze bardziej skomplikowane obiektywy np.Cannon,Nikon,etc.
Uran 235 by pomógł ale nie na tym etapie...
Kupując fluorytowr rurki itp.trzeba dokladnie oglądać.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 26 Sie 2021, 17:36

Szukaj czegoś takiego...i unikaj magików napraw lornetkowych z kolimacja na sztucznej gwiezdzie za oknem. :lol:
Załączniki
Takahashi w potrzebie: Screenshot_20210826-173114_Google.jpg
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostChartur | 26 Sie 2021, 19:01

JOKER1 napisał(a):Napisalem ,ze jest 1000x innych powodow...a wy dalej straszycie.
Przeslij fotke tego dziada grzyba,szukalbym w duzych zakladach naprawczych fot. gdzie sa jeszcze bardziej skomplikowane obiektywy np.Cannon,Nikon,etc.
Uran 235 by pomógł ale nie na tym etapie...
Kupując fluorytowr rurki itp.trzeba dokladnie oglądać.
Załączniki
Takahashi w potrzebie: 62B6EC86-748C-4F3B-8507-B96CDE3071BD.jpeg
Takahashi w potrzebie: BBD3485D-8131-4F64-8530-30D0A40C8FB0.jpeg
Takahashi w potrzebie: A89AFDE1-D871-44B4-A0BF-7C88DF964BA4.jpeg
Takahashi w potrzebie: 7175C9B6-DEFC-4B9A-B525-E306F1D32E6C.jpeg
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

PostChartur | 26 Sie 2021, 19:10

astrofan napisał(a):Mi widać pomaga ekspozycja na Słońce. Lepiej zapobiegać.
Chociaż skontaktuj się z nimi. To nic nie kosztuje.


Profilaktyka to rzeczywiście podstawa, ja tylko pytam czy jak grzyb jest , to czy można dłużej na słońcu pozostawić czy to nie jest wskazane dla tych warstw pochłaniających naniesionych przez producenta. Oczywiście nie wprost na słońce
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

Postastrofan | 26 Sie 2021, 19:28

Producent nic nie wspomina o zakazie ekspozycji na promienie słoneczne. Ludzie obserwują przez klin Herschela i przecież nic się nie dzieje.

Że zdjęć widać że to jeden z 1000 grzybów który się zagnieździł. Prawie na 90% jak coś jest na wewnętrznej powierzchni soczewek i jest mgliste - jest to grzyb.
Teleskop pewnie pracował w nie wentylowanym zdalnym obserwatorium. Zaparowywało a rosa spływała po soczewce i przedostawała się do wewnątrz gdzie nie miała już jak uciec.
Jak widzę jest szansa na uratowanie. Dopiero się rozpełza.

Jak to możliwe że kupiłeś nawet na odległość bez szczegółowych zdjęć optyki?
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJOKER1 | 26 Sie 2021, 21:18

No to jednak nie ma juz 1000 innych... :|
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postwfifiak | 26 Sie 2021, 22:53

Hej!!!!
Pokrywkę obiektywu trzeba posmarować olejkiem z drzewa herbacianego. To cholerstwo zabija wszystkie grzyby. Tylko tak posmarować, żeby nie kapnęło na obiektyw. Ledwo ledwo. Sprawdzona metoda, działają opary. Nie niszczą powłok ani szkła. Zwłoki zostaną, ale rosnąć nie będzie. Ja swój sprzęt raz na kwartał nacieram profilaktycznie. No i trzeba pamiętać, żeby tuby porządnie wysuszyć po obserwacjach. I trzymać w suchym miejscu. Grzyby potrzebują wilgoci. Ja bym sam ten obiektyw wyczyścił. Delikatnie wymontować, dobrze oznaczyć położenia soczewek. Czyścić wielokrotnie spraną bawełną i izopropanolem.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostMaciek_Cz | 26 Sie 2021, 23:17

Wfifiak dobrze mówi. Ten olejek ma silne działanie przeciwgrzybiczne. I też bym sam na Twoim miejscu to zrobił. Tylko ostrożnie trzeba to robić, pooznaczać i do całej operacji się dobrze przygotować.
Na koniec zrobić pożądnie star test i może przynajmniej Ronchi żeby sprawdzić czy się soczewki na odwrót nie włożyło i gotowe :wink: Strach ma wielkie oczy. No i najważniejsze, żeby nie zniszczyć przekładek definiujących szczelinę, bo dobranie nowych może być trudne!
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postmrjq | 27 Sie 2021, 00:28

Czy wiecie o czym piszecie. Dobrze to ujął Astrofan. Liczenie tutaj na szczęście to jakaś pomyłka...
Highly air-spaced quadruplet. 4 lenses/4 groups. 2 x S-FPL53 ED lenses, :shock:

astrofan napisał(a):Najpierw uprzedź krajową myśl techniczną z czym się mierzą. 8) To nie lidletka. Ja bałbym się oddać mój tsa komuś kto tego nie robił. Bez specjalnego kolimatora pozamiatane. Tam nie ma 2 elementów. :shock:. U mnie największą separacja to zaledwie 0,23mm a najmniejszą 0,05mm. To sik pająka. Cele taka są bardzo ciasne. Wystarczy że lekko się zaklinuje i masz teleskop zrujnowany. No ale to Twoja decyzja i pieniądze. Obyś miał szczęście.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postwfifiak | 27 Sie 2021, 08:32

Kto nie ryzykuje, ten w kozie nie siedzi :-). Najwyżej kilka tysiaczków pójdzie w diabły. Ja też mam w szufladzie obiektyw Sigmy APO, z którego nieostrożnie próbowałem wytrząsnąć soczewkę. Za każdym razem, gdy na niego patrzę aż mnie trzęsie. Przypomina mi to, że taką robotę trzeba wykonywać z należytą starannością, bez pośpiechu i nie brać się za nią jak człowiek nie ma nastroju do pracy :-). Przecież w serwisach TEŻ PRACUJĄ LUDZIE. Często umiejętności maja mniejsze niż niejeden z nas. Rozmontować i złożyć taki obiektyw to nie jest jakaś straszna filozofia. Tam pewno są jakieś stałe separatory a ułożenie wzajemne soczewek można sobie poznaczyć. Do wyjmowania soczewek trzeba stosować delikatne przyssawki (np z filtra od akwarium). Pierścienie odkręcać delikatnie suwmiarką. Jak nie idzie, to dorobić przyrząd. Nie próbować wkrętakami. I tyle. A jak się uda, to na długo pozostaje satysfakcja (jak nie uda to kac moralny) :-). Ja nadłubałem się w wielu sprzętach i tak naprawdę zepsułem tylko ten nieszczęsny obiektyw.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 792
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostJOKER1 | 27 Sie 2021, 08:51

https://www.cloudynights.com/topic/273764-fungus/

Przepraszamy, umieszczenie szkła na słońcu nie zrobi nic, aby wyeliminować grzyby. Zwykle rośnie między elementami, często metabolizuje powłoki i wytrawia się w krzemowej powierzchni soczewki.
Sama soczewka blokuje światło UV, które może zabić grzyba!
grzyby robią to (rosną w wąskie pęknięcia w skałach kwarcowych, takich jak granit), aby chronić się w trudnych warunkach.
Zgadzam się, że obiektyw jest prawdopodobnie zrujnowany.

Dan

Trudno się nie zgodzić z Dan-em ale wszystko zależy od stopnia opanowania ...
Wg. zdjęć jest to raczej etap średni a wiec może się uda.


zabierz się szybko do zdejmowania albo jeszcze lepiej podzwoń po firmach co się w tym specjalizują gdyż można przez nieumiejętne zdejmowanie/czyszczenie/trawienie ,etc. więcej narobić rabanu niż było 8) .

Odradzałbym samodzielnego demontażu no chyba ,ze nie masz wyjścia
wiele osób "rozkręca" ale do końca życia nie wie, ze nie udało im się to cos nawet poprawnie "skręcić" :lol:

informuj nas o swoich krokach bo to może spotkać każdego.
trzymamy kciuki !!!


J

tu jest trochę dywagacji:

http://darkerview.com/wordpress/?p=18369
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostJOKER1 | 27 Sie 2021, 09:18

Biblia ...
Panowanie nad łóżkiem powtarzać 3x dziennie:

https://www.cehjournal.org/article/fung ... struments/

Zapobieganie rozwojowi grzybów
Zarodniki grzybów są wszędzie i kiełkują w odpowiednich warunkach środowiskowych:

wilgotność względna co najmniej 70% przez ponad 3 dni
niewielki lub żaden przepływ powietrza
ciemność
składniki odżywcze (kłaczki tekstylne, ślady tłuszczu, lakieru, kurzu i brudu)
Aby zapobiec rozwojowi grzybów na elementach optycznych, należy przestrzegać następujących środków ostrożności.

Po użycia i oczyszczeniu instrumentów z optyką należy je natychmiast wysuszyć. Włączenie wentylatora w pomieszczeniu przyspieszy proces suszenia.
Przechowywać elementy optyczne w suchym miejscu o wilgotności względnej mniejszej niż 65% i dużej cyrkulacji powietrza. Klimatyzatory i osuszacze są bardzo pomocne, ale muszą być używane 24 godziny na dobę, ponieważ nagłe zmiany temperatury i wilgotności sprzyjają wzrostowi grzybów.
W wilgotnym środowisku nie zakrywaj optyki plastikowymi osłonami zasłon (powszechnie dostarczanymi przez producentów sprzętu medycznego), ponieważ zachowają one wilgotność. Jeśli chcesz zasłonić sprzęt, aby chronić się przed kurzem, użyj pokrowca z tkaniny. Nie używaj pojemników wykonanych ze skóry, tekstyliów lub drewna do przechowywania optyki. !!!!!!!
Możesz przechowywać optykę w zamkniętych plastikowych pojemnikach, pod warunkiem, że dołączysz opakowania z żelem krzemionkowym, aby wchłonąć każdą wilgoć. Sprawdź krzemionkę i wymień ją, jeśli zauważysz przebarwienia lub wilgoć.
Wystawienie optyki na krótkie okresy światła słonecznego lub sztucznego światła UV może pomóc w zapobieganiu wzrostowi grzybów.
Używaj wymiennych granulek grzybobójczych w szafkach, w których przechowywana jest optyka lub wewnątrz dużych urządzeń, takich jak mikroskopy chirurgiczne. Można je uzyskać od niektórych producentów instrumentów i mają żywotność około 3 lat.
Jeśli trudno jest utrzymać suche środowisko, można skonstruować suszarkę (patrz rysunek 2) do przechowywania elementów optycznych sprzętu, gdy nie są używane. Pudełko składa się z grzejnika lub żarówki używanej do ogrzewania i osuszania powietrza. Otwory na górze i na dole umożliwiają wymianę powietrza w skrzynce z powietrzem przepływającym od dołu do góry. Filtry siatkowe (osłony przeciwpyłowe) umieszczone na otworach zapobiegną przedostawaniu się kurzu do pudełka.
Usuwanie grzybów
Usuwanie grzyba z soczewek może być trudne i może nie przynieść odpowiednich rezultatów, ponieważ uszkodzenie jest często trwałe. Zabicie i usunięcie grzyba oraz oczyszczenie powierzchni optycznej może jednak przedłużyć żywotność instrumentu, jeśli nadal może zapewnić akceptowalny obraz.

Wymagane materiały:

Fungicyd. Optyczne roztwory fungicydów są zwykle drogie i trudne do uzyskania, ale są dostępne u niektórych producentów sprzętu optycznego. Alternatywnie można użyć mieszanki 50/50 nadtlenku wodoru (H2O2) i amoniaku (NH3). Zwykle 5 ml każdego z nich jest wystarczające (łącznie 10 cc). Wymieszaj tuż przed użyciem i nie przechowuj zmieszanego produktu.
Mała (5 ml) strzykawka
Roztwór do czyszczenia soczewek
Waciki z bawełnianymi końcówkami i bibułka do soczewek.
Procedura

Jeśli to możliwe, usuń elementy optyczne wymagające usunięcia grzybów i umieść je na czystej, płaskiej powierzchni roboczej.
Zanurz bawełniany wacik w mieszance fungicydów i odłóż na bok.
Używając małej (5 ml) strzykawki bez igły, umieść kilka kropli fungicydu na dotkniętej powierzchni optycznej. Użyj bawełnianego wacika, aby rozprowadzić krople na powierzchni. Powtarzać, aż cała powierzchnia optyczna zostanie pokryta cienką warstwą fungicydu.
Pozwól fungicydowi wykonywać swoją pracę przez około 1 godzinę. Okresowo sprawdzaj i ponownie nakładaj fungicyd, jeśli poprzednie zastosowanie wyschło.
Po upływie godziny delikatnie nałóż suchą tkankę soczewki bezpośrednio na powierzchnię optyczną, aby wchłonąć fungicyd. Nie pocierać tkanki o powierzchnię optyczną. Usuń tkankę soczewki i ponownie nałóż, aż nie pozostanie żadna.
Pozostawić do wyschnięcia na 1 godzinę.
Wyczyść powierzchnię optyczną dwa lub trzy razy, stosując standardową metodę czyszczenia optyki.
Ponownie zbadaj powierzchnię optyczną pod kątem dowodów aktywnego grzyba. Uwaga: Zobaczysz dowody uszkodzeń spowodowanych przez grzyb; jest to trwałe i nie odwracalne.
Możliwe, że grzyb zaatakował wewnętrzne elementy zespołu soczewek. Nie demontuj żadnych zespołów optycznych (takich jak soczewki wieloelementowe i oczne lub okulary), ale skieruj naprawy do wykwalifikowanego przedstawiciela serwisowego producenta.
Po obróbce wszystkich powierzchni optycznych wymagających usunięcia grzybów należy ponownie złożyć sprzęt.
Ponieważ istnieje wysokie ryzyko nawrotu, dokładnie sprawdzaj sprzęt regularnie lub co najmniej raz w miesiącu. Ponownie zastosuj fungicyd, jeśli zauważysz oznaki nawrotu.

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postastrofan | 27 Sie 2021, 23:14

Dziwny ten opis. To po cholerę rozbierać skoro resztę roboty jak wieloelementowe zespoły soczewek trzeba i tak oddać komuś do roboty. I ten magiczny fungicyt :D. Dla mnie jest jasne. Albo grzybek uszkodzi powłoki i szkło albo nie jeśli zareagujemy teraz i zrobi to spec a nie domorosły optyk. Inaczej pojawi się kolejne ogłoszenie.
"sprzedam legendarny takahashi w super cenie-okazja-!
Przednia soczewka lekko ukruszona ale to wcale nie wpływa na obraz." :mrgreen:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postwitos | 28 Sie 2021, 16:20

astrofan napisał(a):Dziwny ten opis. To po cholerę rozbierać skoro resztę roboty jak wieloelementowe zespoły soczewek trzeba i tak oddać komuś do roboty. I ten magiczny fungicyt :D. Dla mnie jest jasne. Albo grzybek uszkodzi powłoki i szkło albo nie jeśli zareagujemy teraz i zrobi to spec a nie domorosły optyk. Inaczej pojawi się kolejne ogłoszenie.
"sprzedam legendarny takahashi w super cenie-okazja-!
Przednia soczewka lekko ukruszona ale to wcale nie wpływa na obraz." :mrgreen:


A myślisz że wpływa, raczej wątpię :wink:
witos
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 96 gości

AstroChat

Wejdź na chat