Bardzo dobra soczewka? Czy bardzo dobre lustro?

Postdaniel | 31 Sie 2021, 20:07

Ponieważ ostatnio na forum zawrzało, postanowiłem założyć wątek dotyczący trudnego aczkolwiek wciąż z pozoru błahego dylematu: "lustro czy soczewka?"
Dlaczego wiele osób inwestuje w bardzo drogie refraktory, podczas gdy w dużo niższej cenie można nabyć bardzo dobry teleskop Newtona? Co sprawia, że jedni wybierają dużo mniejszą i zwykle dużo droższą soczewkę od dużo większego lustra, a inni wprost odwrotnie? W czym tkwi magia refraktorów? A w czym tkwi magia reflektorów?
Zapraszam do otwartej dyskusji. Bardzo proszę o luźną wymianę zdań. Bez próby udowadniania swojej racji. Pisząc swoje poglądy, piszmy proszę Was we własnym imieniu. Proszę, nie próbujcie narzucać komuś swojego zdania. Idealnie byłoby poprzeć swoje zdanie doświadczeniem w postaci obserwacji, zdjęć, szkiców itp.
Teoretyczne wypowiedzi oczywiście są na miejscu ale jakoś to naznaczmy właściwymi słowami- np. "z mojego doświadczenia wynika, teoretycznie, obserwacje na zlocie i nie tylko potwierdziły, zakładam, że.... itp."
Używajmy tych zwrotów. Nie bójmy się wypowiedzieć swojego zdania, ale pamiętajmy że nasze wypowiedzi czytają również osoby bez doświadczenia, szukający kompromisów. Stwórzmy wartościowy wątek z którego każdy będzie mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski. Zachęcam do dyskusji ale błagam- bez zbędnych emocji.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMateusz F | 31 Sie 2021, 21:29

Dobrze danielu że załozyłeś ten wątek, może pierwsze usystematyzujmy dyskusje pewnymi koniecznymi założeniami.

1. Porównujemy dwa odrebne systemy optyczne , zatem zakładamy tą samą ogniskową, tą samą aperturę i tą samą wysoką jakośc optyki ( powiedzmy ten sam PV na wyjściu układu ). Powiedzmy D=200 mm F/9

2. Majac takie załozenia , mozemy juz z miejsca wywnioskować że refraktor da lepszy obraz ( brak ramion pająka i obstrukcji ). Z mojego doświadczenia wynika ze : Ostrośc obrazu bedzie identyczna , widocznosc detalu identyczna , kolor i kontrast i nasycenie barw lepsze w APO. Czyli sumarycznie APO DA LEPSZY OBRAZ.

3. Teraz sprawy utrzymania teleskopu i serwisu . Newtona mozemy sami skolimować , sprawdzić jego kolimacje , lustra można łatwiej wyczyścić niz obiektyw ( zwłaszcza jeśli coś dostanie się między soczewki ) a uszkodzenie obiektywu to w zasadzie zezlomowanie teleskopu. Lustro znowu mozemy tanio naparować lub nawet poprawić figurę a LW poprostu wymienić. SERWS na korzyść Newtona.

4. Cena . Obecnie wg cennika CFF APO 200 mm to koszt 27.000 EURO .... newton to koszt ponizej 900 EURO. A ze "Value for money" to pozycja każdej recenzji mamy tu ( moim zdaniem ) 95% jakości obrazu za mniej niż 3% ceny.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Postbolid25 | 31 Sie 2021, 21:42

Mateusz w samo sedno,parę razy już na ten temat wyrażałem podobną opinię bez odzewu.
Niektórzy muszą zrozumieć jaki czynnik wpływa na ostrość obrazu w teleskopie lustrzanym i soczewkowym biorąc pod uwagę całokształt.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postmegrez23 | 31 Sie 2021, 21:58

Super wątek. Czekam na kolejne wypowiedzi doświadczonych obserwatorów /i konstruktorów/, chociaż Mateusz zawarł już prawie całe sedno tematu w swojej wypowiedzi. Ok, spadam i nie zaśmiecam już wątku.

Pozdrawiam
Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 22:13

Cześć.

Ja też coś dodam do wyszczególnionych podpunktów , wbrew pozorom można tu bardzo wiele dodać i poprawić jeszcze bardziej obrazy z Teleskopu Newtona z małym F.Jednak nie jest to takie proste z pewnych przyczyn.

Warunkiem Refraktora że np. bardziej czy lepiej pokaże nam detal powiedzmy Marsa czy Jowisza , Saturna będzie fakt iż obiektyw powinien nie tyko posiadać mniejsze F-9 jak wspomniany Newton , ale też projekt obiektywu powinien być zoptymalizowany konkretnie pod Planety.Odpowiednie wysokie Strehl w odpowiednich barwach , najlepiej we wszystkich , ale nie ma ideałów , długościach fal emitowanych przez dane Planety.To tak w skrócie.

To założenie mamy dla standardowych warstw alu z zabezpieczeniem a natomiast w przypadku napylenia Luster w Newtonie nie alu tylko innym pierwiastkiem , możemy nawet w pewnych kwestiach przeskoczyć o tej samej aperturze Refraktor.Ze względu na lepszą transmisję wymaganych długości fali do Planet z wysokim Strehl.
Jednak pojawiają się problemy , brak opracowanej technologii zabezpieczenia warstw , aby nie ulegały szybkiemu utlenieniu.
Do alu mamy opracowane technologie a dla innych , które były by lepsze np.pod kątem dostrzeżenia np. słabego detalu Marsa niestety , ale nie.

Zakładając prawidłowe użytkowanie , może być moim zdaniem na równi lub mniej z Refraktorem problemów.Choć w przypadku tak dużego Refraktora 8" z F-9 , to raczej stacjonarny sprzęt , wymagający budowy Obserwatorium.

Myślę że mamy trochę mniej , zależy od Planety , bardziej 90% jakości obrazu przy warstwach alu , to zależy z jakim Refraktorem Teleskop Newtona porównujemy i na jakiej Planecie.Jakie mamy warstwy na Lustrach i pod jakim kątem zoptymalizowany obiektyw Refraktora , zakładając bardzo dobre optycznie obydwa instrumenty.

Co do przeszkody centralnej to mam też nowe wiadomości , może nawet w pewnych przypadkach działać neutralnie , temat rzeka , ale bowiem tez w pewien sposób tak może wystąpić.Bardziej w kośc daje rozproszenie światła od powierzchni naparowanych alu i warstw zabezpieczających.Macie przykłady na lepszych w praktyce złączkach z pryzmatami niż z dielektrykami , które zabezpieczone wielokrotnie warstwami dają większe rozproszenie światła w efekcie czego , wypadają słabiej w praktyce.

Temat rzeka ,nie tak wcale prosty i oczywisty.
Generalnie Teleskop Newtona z małym F , może być z odpowiednimi warstwami zoptymalizowany pod kątem Planet i nawet pomimo przeszkody centralnej i pająka , dać nam na Planetach w praktyce lepsze rezultaty.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 22:25

bolid25 napisał(a):Mateusz w samo sedno,parę razy już na ten temat wyrażałem podobną opinię bez odzewu.
Niektórzy muszą zrozumieć jaki czynnik wpływa na ostrość obrazu w teleskopie lustrzanym i soczewkowym biorąc pod uwagę całokształt.


Cześć Krzysztof.
M.in. rozproszenie światła od warstw alu pogarsza nam ostrość w Teleskopie Newtona w porównaniu do Refraktora.Tu nie tylko liczy się dokładność wykonania optyki , warstwy alu też dają swoje w kość.Dlatego w Refraktorze m.in.mamy ostrzejsze obrazy przy podobnych aperturach i łatwiej nam podzielić czy dostrzec różnice w szczegółach.
Chyba przyznasz zgodnie że to stwierdziliśmy w porównaniu Twojego Newtona Saturn 150/1240mm na Jowiszu i w podziale pasa na mniejsze składowe gdzie w Refraktorze APO LZOS 130mm Daniela było to podzielenie widać a w Newtonie nie i pas zlał się w całość.
Wtedy wspólnie to dostrzegliśmy i to są m.in. te różnice w obrazie , jego ostrości czy lepszym kontraście.
Przytaczam nasze wspólne spostrzeżenia i fakty z porównań podczas wspólnych Jowisza wtedy w tych instrumentach obserwacji.Nie umniejszając żadnemu z instrumentów , które obydwa generowały piękne Jowisza obrazki.Różnic cenowych nie biorę pod uwagę , gdyż mam na myśli przede wszystkim generowane obrazki. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Sie 2021, 22:35, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 31 Sie 2021, 22:32

Widziałem tak samo ostro i szczegółowo detal w Newtonie jak we refraktorze,a nawet ostrzej w Newtonie tyle że obraz był jaśniejszy ze względu na większą aperture.Nie widziałem żeby pas zlewał się w całość było bardzo podobnie tyle że w ciut gorszym kontraście,główny pas przy wcp wyraźnie dzielił się na dwie części,nic takiego nie stwierdziłem.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 22:38

Krzysztof , nie wiem , może nie pamiętasz , chodzi mi o ten biały pasek , który podzielił się w LZOS 130mm na mniejsze składowe"koraliki" a w Newtonie był ciągłym paskiem bez widocznej własnej struktury podziału.Może Daniel coś o tym napisze jak pamięta??? WCP wtedy minęła południk i za nią był ten pas złożony , górą biały i to białe rozbiło się na mniejsze w ciągu składowe , ja to widziałem , może nie zwróciłeś na to po prostu uwagi??? :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Sie 2021, 22:41, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 31 Sie 2021, 22:39

W zasadzie widziałem to co widać na fotografii zlotowej kolegi Kromcio łącznie z zawijasem pasa wokół wcp który wyraźnie dzielił się na dwie części,podobnie widziałem w innych lustrzanych teleskopach na zlocie.
Bardzo dobra soczewka? Czy bardzo dobre lustro?: Jupiter_1.png.417cd34b2af0f729f0402e21e1c4237e.png
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 22:43

Hej Danielu.
Czy coś z tych naszych wtedy porównań pamiętasz??? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Sie 2021, 22:56

Krzysztof_P napisał(a):Co do przeszkody centralnej to mam też nowe wiadomości , może nawet w pewnych przypadkach działać neutralnie ,


Jakaś nowa fizyka? Proszę o szczegóły, bo chyba Krzyśku znowu zaczynasz rozmijać się z prawdą.

Przeszkody typu LW i pająk dają wkład do dyfrakcji i pogarszają końcowy obraz. Kiedyś na forum chyba linkowałem publikację naukową z dokładnymi wyliczeniami wpływu wielkości LW i pająka na otrzymany obraz. Mam ją na kompie tylko muszę poszukać. W tej kwestii fizyka się nie zmieniła, więc zdziwiło mnie Twoja wypowiedź.

Co do refraktorów to na każdej powierzchni soczewki jest strata światła na odbicie / rozproszenie. Na stronie http://cfftelescopes.eu/optical-quality-lens podają, że jest to 0,5% na soczewkę, a cała optyka refraktora cff ma wyjściową dokładność fali 1/6 lambda, więc szału nie ma. Przypominam Ci Krzysztofie, że kiedyś (o ile dobrze pamiętam) twierdziłeś, że teleskop z mniejszym stosunkiem np. 1/10 lambda pokaże lepiej tarczę planety i będzie mniej czuły na seeing. Więc jeśli mamy Newtona dysponującego optyką o dokładności np. 1/10 lub lepszą to tarcza planety powinna być ostrzejsza niż w APO wykonane z dokładnością 1/6 lambda (wpływ dyfrakcji pomijam), a łatwiej jest zrobić lepszą optykę do Newtona niż do refraktora. Zwracałem uwagę na to w innych wątkach.

Pozostaje kwestią na ile profesjonalne firmy produkujące optykę są uczciwe w wystawianych certyfikatach. Z tego co pamiętam to jakiś czas temu chyba był problem z Orion Optics, gdzie dwie różne osoby dostały ten sam wynik badania lustra. Z certyfikatami wystawionymi przez Pana Stefana takiego problemu nie było, co potwierdzają liczne opinie użytkowników jego luster.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 22:56

Poczekajmy na Daniela , ale widać to na wstawionym zdjęciu , po dokładnym wpatrzeniu się w biały pasek po prawej stronie za plamą , tu na fotce też się trochę zlewa , ale był ostrzejszy w wizualu. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Sie 2021, 22:58, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Sie 2021, 22:57

Krzysztof_P napisał(a):Krzysztof , nie wiem , może nie pamiętasz , chodzi mi o ten biały pasek , który podzielił się w LZOS 130mm na mniejsze składowe"koraliki" a w Newtonie był ciągłym paskiem bez widocznej własnej struktury podziału.


Może masz gorsze oczy od Bolida. Nie piszę złośliwe.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:02

Ale to chyba by było na odwrót z tym wzrokiem , czy nie pomyliłeś? Skoro ja widziałem że biały pasek jest złożony z mniejszych i większych "korali" a Krzysztof nie to chyba na odwrót.Daniel też o tym wspominał , poczekajmy na spokojnie , niech się wypowie.Ponadto nie żadna nowa Fizyka , po prostu łyknąłem nową wiedzę co z czego i dlaczego wynika.To jest temat rzeka , nie parę wytycznych jak nam się wszystkim wydaje.Człowiek uczy się całe życie i czasem jak ja niedawno strasznie się zdziwiłem jak dostałem kupę informacji od kolegi , dlaczego tak czy inaczej jest w obrazie i co z czego wynika. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Sie 2021, 23:04

Krzysztof_P napisał(a):Ponadto nie żadna nowa Fizyka , po prostu łyknąłem nową wiedzę co z czego i dlaczego wynika. To jest temat rzeka , nie parę wytycznych jak nam się wszystkim wydaje.


Podlinkuj do źródła, bo takie gadanie wiem, ale nie powiem to nie ma kompletnie sensu i raczej się nim ośmieszasz.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostMateusz F | 31 Sie 2021, 23:06

APO 130 da lepszy obraz niz newton 130 to sprawa bezdyskusyjna. Pozdostają dwa kolejne punkty o których wspominałem : Cena i Serwisowalnośc.

Poza tym budując hiper newtona można dać warstwy dielektryczne 99% co na wyjściu da nam sprawnośc wyższą niż APO
Newton : 0.99 x 0 99 = 0.9801 ( LG , LW )
APO : 0.995^6 × 0.99 = 0.9606 ( 6 powierzchni na 3 soczewkach ze stratą 0.5% + kątówka )
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:07

Jak Daniel dzisiaj nie odpisze , gdyż jest już ta godzina , to może jutro coś skrobnie w tym temacie od siebie , co on pamięta i widział w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:14

Mateusz F napisał(a):APO 130 da lepszy obraz niz newton 130 to sprawa bezdyskusyjna. Pozdostają dwa kolejne punkty o których wspominałem : Cena i Serwisowalnośc.

Poza tym budując hiper newtona można dać warstwy dielektryczne 99% co na wyjściu da nam sprawnośc wyższą niż APO
Newton : 0.99 x 0 99 = 0.9801 ( LG , LW )
APO : 0.995^6 × 0.99 = 0.9606 ( 6 powierzchni na 3 soczewkach ze stratą 0.5% + kątówka )


Mateuszu teoretycznie tak.Ale warstwy nawet 99% też rozpraszają światło i w efekcie czego tracimy na sumarycznym skupieniu światła w ognisku i to bardzo wiele , nie można przyjąć pełnych 99%.Ważne przy Planetach jest skupienie ale odpowiednich długości światła dla emisji odbitego światła Planet w konkretnych długościach fal z wysokim Strehl.Wtedy przy naparowaniu odpowiednimi warstwami , innym pierwiastkiem niż alu luster w Newtonie , okaże się iż np.pokazuje lepiej różne Albedo powierzchni Marsa niż najlepsze APO.Gdyż emisja w tejże długości fali będzie znacznie lepsza niż Refraktora i będzie miała w tej konkretnej długości dużo wyższy od Refraktora Strehl. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 31 Sie 2021, 23:26

O tym że APO da lepszy obraz niż analogiczne lustro wypowiedzialem sie w pkt. 1 mojego postu na
samym poczatku wątku.

Nie można w całościowej ocenie systemu optycznego pominąć ceny i serwidowalności.

A tu mamy bezdyskusyjną , oczywistą , niemożliwą do rozmydlenia czy zanegowania korzyść na rzecz newtona.

moim zdaniem 95% jakości za 3% ceny.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:35

Może w między czasie dam inny przykład.Załóżmy iż mamy biały pas a na nim mniejsze chmurki kolorku wpadającego w żółty.Takiej samej apertury sprzęty i dlaczego w Refraktorze zobaczymy je bardziej oczywiste i z intensywniejszym kolorem niż z Teleskopu Newtona , zakładamy tak samo wspaniałą optykę.Warstwy super ekstra alu w Newtonie i ekstra sprawność obiektywu w Refraktorze.Czyli tym samym zobaczymy więcej drobnego czy subtelnego detalu w Refraktorze???
Otóż dlatego iż jak Refraktor jest zoptymalizowany gatunkami szkieł , i warstwami pod Planety to dojrzymy ten detal lepiej , łatwiej i bardziej szczegółowo w Refraktorze.Gdyż warstwy alu nie maja takiego wsp. odbicia i Strehl lustra w tej długości fali jaki emitują te drobne szczegóły i przez to ich obraz jest dużo słabszy niż z Refraktora i to jest fizyka , której nie oszukamy.Gdyby naparować lustra w Newtonie innym pierwiastkiem i mieć wysoki Strehl w tej długości fali co emitują te szczegóły , to zobaczymy je teoretycznie tak samo ostro jak w Refraktorze i za to jeszcze nawet lepiej i na pierwszy rzut oka.Trochę to wszystko pokręcone , ale polecam o optyce i instrumentach ich optymalizacji doczytać.Dla mnie nie tak dawno wyjaśniły się pewne sprawy dlaczego tak z Refraktorami jest a nie inaczej i co można osiągnąć Teleskopem Newtona z warstwami alu na Planetach a w Refraktorze , to już trochę dlaczego lepiej wiem.Liczy się wysoki Strehl , ale dla żądanej dla nas długości fali , tak aby lepiej coś zobaczyć. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:36

Mateuszu oczywiście , Teleskop Newtona możemy mieć świetny za ułamek ceny Refraktora APO. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Sie 2021, 23:40

Krzysztof_P napisał(a):Mateuszu teoretycznie tak.Ale warstwy nawet 99% też rozpraszają światło i w efekcie czego tracimy na sumarycznym skupieniu światła w ognisku i to bardzo wiele , nie można przyjąć pełnych 99%.Ważne przy Planetach jest skupienie ale odpowiednich długości światła dla emisji odbitego światła Planet w konkretnych długościach fal z wysokim Strehl.Wtedy przy naparowaniu odpowiednimi warstwami , innym pierwiastkiem niż alu luster w Newtonie , okaże się iż np.pokazuje lepiej różne Albedo powierzchni Marsa niż najlepsze APO.Gdyż emisja w tejże długości fali będzie znacznie lepsza niż Refraktora i będzie miała w tej konkretnej długości dużo wyższy od Refraktora Strehl. :wink:


Co ma pierwiastek do wartości strechla? Jak naparujesz złotem to nie będą odbijane niektóre kolory i warstwa zadziała jak filtr. A że dla koloru czerwonego lustro będzie dokładniej wykonane to już inna kwestia.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postdaniel | 31 Sie 2021, 23:44

Tak, potwierdzam. Były u mnie od razu widoczne białe „koraliki”. Posłużę się w tym miejscu zdjęciem wykonanym przez samego byłego właściciela mojego LZOSa 130.
Dodam screena tego zdjęcia i źródło bo chcę zaznaczyć to na zdjęciu.

Co ciekawe... widziałem je za każdym razem gdy Jowisz był zwrócony tą stroną. Właściwie to niemal identycznie.

Z piątku na sobotę postawiłem trzy teleskopy obok siebie:
LZOS 130, Synta 6”, GSO 8”- i w takiej samej kolejności bym je ustawił na podium.
Warunki te same, czas chłodzenia ten sam (2h).
Dlaczego wygrał refraktor?
W nim widziałem te wszystkie drobne poszarpania w pasach. Kolory Jowisza były najpiękniejsze. Nie było żadnego zafarbu np AC.

Synta 6” pokazała Jowisza w martwym wydaniu. Nie był to krystaliczny, żywy obraz. Było widać ostrą tarczę ale wypraną z kolorów. Pasy wydawały się być w jednolitych barwach. Kontrast niestety nie był najlepszy. W oczy rzuciły się spajki.

GSO 8” w mojej ocenie dało najsłabszy obraz- mydlany, spajki widoczne od razu. Obraz bardzo miękki. Mniej ostry. I co gorsza- zobaczyłem najmniejszy detal spośród trzech teleskopów. Dla mnie jest to nieakceptowalne. Planeta w stosunku do pozostałych teleskopów wydawała się być „prześwietlona” przez co poszarpania w chmurach zniknęły. Widziałem taką samą ilość pasów ale bez drobniutkich szczegółów w tych pasach. Te szczegóły ginęły w blasku planety.

Sprawdziłem kolimację obu Newtonów - perekt. Żadne z luster nie było zaparowane.

https://m.facebook.com/astrobin/?locale ... &source=48
Załączniki
Bardzo dobra soczewka? Czy bardzo dobre lustro?: 513588BC-8B36-463C-8C49-2DCE72FDC0DA.jpeg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:45

Zmykam spać , ostatnio kolega zrobił mi taki mętlik w głowie z optyką z czego co wynika , że muszę na spokojnie jeszcze parę spraw doczytać.Sam wolał bym zbudować Cassegraina z małym F i maleńką C.O. za parę złotych niż drogie APO , ale takiego , aby przynajmniej pokazał mi tyle samo co dobre na Planetach APO ze słabszego , subtelnego detalu w różnych kolorkach.Nawet same Refraktory o takich samych Aperturach mogą nam pokazać całkiem odmienne pod względem detalu mniejszego widocznego Planety , kwestia projektu i optymalizacji obiektywu.
Zmykam spać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Sie 2021, 23:46

mkowalik napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Mateuszu teoretycznie tak.Ale warstwy nawet 99% też rozpraszają światło i w efekcie czego tracimy na sumarycznym skupieniu światła w ognisku i to bardzo wiele , nie można przyjąć pełnych 99%.Ważne przy Planetach jest skupienie ale odpowiednich długości światła dla emisji odbitego światła Planet w konkretnych długościach fal z wysokim Strehl.Wtedy przy naparowaniu odpowiednimi warstwami , innym pierwiastkiem niż alu luster w Newtonie , okaże się iż np.pokazuje lepiej różne Albedo powierzchni Marsa niż najlepsze APO.Gdyż emisja w tejże długości fali będzie znacznie lepsza niż Refraktora i będzie miała w tej konkretnej długości dużo wyższy od Refraktora Strehl. :wink:


Co ma pierwiastek do wartości strechla? Jak naparujesz złotem to nie będą odbijane niektóre kolory i warstwa zadziała jak filtr. A że dla koloru czerwonego lustro będzie dokładniej wykonane to już inna kwestia.


Poczytaj , poznaj więcej zagadnień optyki a dowiesz się sam.Z czego i dlaczego co wynika.Dlaczego akurat złotem , właśnie że nim nie. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Sie 2021, 23:56, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 93 gości

AstroChat

Wejdź na chat