pytanie o testowanie refraktora

Postaltanka | 02 Wrz 2021, 13:51

Witam szanowne Koleżeństwo.
W ostatnim czasie zakupiłem refraktor SW-10/100 na EQ-3/2.
Plus kilka wg mnie istotnych dodatków jako to np. napęd w jednej osi i 3 dodatkowe okulary (choć z tych tanich).
No i oczywiście przez ostatni miesiąc - tylko chmury.
No więc mam pytanie do Szanownego Towarzytswa : słyszałem, że istnieją jakoweś sposoby sprawdzania jakości
optyki bez widoku astronomicznego. Jakoweś tam "krążki dyfrakcyjne" czy np. cosik takowegoś. Itd. itp.
Może mógłby mi ktoś coś poradzić - po prostu chciałbym wiedzieć jaki to egzemplarz mi się trafił.
Dziękuję.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postnavi77 | 21 Paź 2021, 12:33

Istnieją takowe sposoby sprawdzenia jakości optyki w świetle dziennym ale o wiele dokładniej sprawdzisz to w nocy na gromadach gwiazd itp.
ed sw pro series 100mm, 102/500 atm+ nasadka bino, nikon12x25, nikon7x35, nikon10-22x50, tento10x50, skyguide15x70, celestron25x70,
3 montaże, 2 żurawie, pół wiadra okularów i innych szkieł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 10 Lut 2019, 16:59
Miejscowość: Kraśnik, Jarosław

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2021, 16:19

altanka napisał(a):Witam szanowne Koleżeństwo.
W ostatnim czasie zakupiłem refraktor SW-10/100 na EQ-3/2.
Plus kilka wg mnie istotnych dodatków jako to np. napęd w jednej osi i 3 dodatkowe okulary (choć z tych tanich).
No i oczywiście przez ostatni miesiąc - tylko chmury.
No więc mam pytanie do Szanownego Towarzytswa : słyszałem, że istnieją jakoweś sposoby sprawdzania jakości
optyki bez widoku astronomicznego. Jakoweś tam "krążki dyfrakcyjne" czy np. cosik takowegoś. Itd. itp.
Może mógłby mi ktoś coś poradzić - po prostu chciałbym wiedzieć jaki to egzemplarz mi się trafił.
Dziękuję.


Cześć.
Tak można to zrobić na jasnej gwieżdzie przy dużym powiększeniu w centrum pola widzenia.Warunkiem jest co najmniej dobry Seeing.Lub na Aparaturze przy też bardzo dużym powiększeniu.Jak słabo się znamy na interpretacji to możemy skorzystać np.z tabeli porównawczej i oszacować jakość obiektywu Refraktora.Mam w domu już kompletną taką Aparaturę z dużym płaskim lustrem D-ponad 300mm i oglądać Krążki Airy , ich ilość , jakość , itp. to nie problem.Na dodatek nie przeszkadza nam Seeing.Aparaturę odkupiłem po koleżeńsku i skompletowałem z USA resztę potrzebnych akcesorii.Teraz w praktyce mogę kolimować dowolny sprzęt do perfekcji , jak i szacować dokładność optyki danego instrumentu.Aparatura działa w praktyce podobnie jak Ława Optyczna i za jej pomocą można naprawdę bardzo wiele.Także optymalizować ustawienia korektorów względem luster w systemach SCT , MAK , czy wzajemne położenie obrotowe składowych części elementów obiektywów Refraktorów AC czy APO , ED.Dokładnie kolimować systemy RC , praktycznie wszelaki sprzęt do Perfekcji.
Ponadto proszę czasem nie mylić Krążków Airy z rozogniskowanym obrazem gwiazdy za i przed ogniskiem , co często mylą miłośnicy Astronomii.W Twoim przypadku myślę , jasna przynajmniej około 60* wysoko na niebie gwiazda , może też być słabsza Polarna , praktycznie "stojąca w miejscu" , powiększenie co najmniej 250X-300X przy tym D Refraktora , dobry Seeing , dobry okular na wprost bez żadnych po drodze kątówek , gwiazda w centrum pola widzenia na osi , obraz wyostrzony i oceniamy.Jak nie umiemy interpretować wyglądu samych Krążków Airy , ich ilości co idzie za dokładnością wykonania optyki , to posilamy się tabelą z netu.Przy okazji Dziękuje Catalinowi z Firmy CFF za odsprzedanie mi większości części tej Aparatury za pomocą , której do perfekcji kolimuje i ustawia wszelaki sprzęt CFF.Pierwszy raz na tej aparaturze oglądałem przy około Pow. 500X-1000X Krążki Airy mojego byłego Maka Intesa DE-LUX 8" F-10.Będąc w Firmie CFF , fajny widoczek , optyka była perfekt , jeden krążek Airy i to jeszcze jaki , co przekładało się na wyśmienite obrazki z tego teleskopu m.in.Planet czy Księżyca w praktyce.Na wiosnę ruszam z pracownią optyczną.Teraz już nie mam żadnych ograniczeń aby perfekcyjnie kolimować i ustawiać optycznie każdy sprzęt.Seeing mi nie przeszkodzi , czy też brak pogody.
Przy okazji zobaczysz czy masz ładne symetryczne Krążki lub Krążek przy świetnej optyce , ocenisz tym samym osiowość ustawienia obiektywu w celi względem wyciągu Refraktora.Powinna wyjść ci w obrazie wszelka nie osiowość i odstępstwa od poprawnego ustawienia.Jak tylko Krążki będą uciekać w którąś stronę i nie będą ładnie centrycznie okrągłe , to będzie świadczyć o braku osiowości optyki względem wyciągu Refraktora.Więc wtedy wpierw trzeba rozwiązać ten problem a dopiero potem zająć się innymi sprawami.Im więcej Krążków tym słabsza optyka i więcej nie skupionego w centrum światła , potem oceniamy sam wygląd Krążków Airy.Ideałem by było gdyby w ogóle ich nie było i całe światło było skupione w jednym punkcie , ale to ze znanych nam przyczyn m.in. Dyfrakcji jest niestety faktem i tego nawet przy idealnie wykonanej optyce nie zmienimy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 21 Paź 2021, 21:47

W/g mnie praktycznie każdy wyciąg co w fabrycznie nazwę popularnych sprzętach, powoduje nie osiowość .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 22 Paź 2021, 00:13

Cześć Zbyszku.
Dlatego warto to sprawdzić i nawet domowymi sposobami ATM da się to poprawić.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat