Subiektywne odczucia z obserwacji lornetkami 8-10x, 15x, 20x

Postconcrete_cap | 15 Wrz 2021, 18:16

Pierwsza moja wypowiedź na forum, zatem na początek witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam. Super, że takie oldschoolowe fora wciąż istnieją.

Mam do Was prośbę o opisanie swoich odczuć z obserwacji nocnego nieba lornetkami o różnym powiększeniu. Nie chodzi o konkretne modele lornetek, choć sugestie oczywiście mile widziane, tylko raczej o ogólne wrażenia, odbiór, czucie, "efekt wow" dla danego powiększenia. Przymierzam się do zakupu lornetki, skłaniam się ku 15x70, lecz chciałbym wyrobić sobie zdanie o innych powiększeniach. Z tego co się zorientowałem, najpopularniejsze to 8-10x, następnie 15-16x i 20+x.
Z różnych względów jest niemożliwe, żebym organoleptycznie sprawdził sam, które powiększenie mi najbardziej odpowiada. Dlatego bardzo liczę na Was i plastyczność opisów Waszych doświadczeń.
Moje zupełnie amatorskie i zbudowane na podstawie recenzji internetowych przeczucie jest takie:
- powiększenie 8-10x oferuje łatwiejszy przegląd nieba, łatwiej "wiedzieć co się obserwuje", ale widać mniej szczegółów w stosunku do większych kolegów;
- powiększenie 15-16x jest pośrednim - więcej szczegółów (lepszy Księżyc!), ale świadoma obserwacja wymaga lepszej znajomości nieba;
- powiększenie 20x - super szczegółowość, ale to już sprzęt do zadań specjalnych - obserwacja konkretnych obiektów zamiast po prostu "pogapić się w niebo".
Jeśli się mylę, proszę wyprowadźcie mnie z błędu.

Obserwacji będę dokonywał w raczej dobrych pod względem światła warunkach (ciemne mazurskie niebo). Ciężar lornetki jest dla mnie bez znaczenia (i tak użyję statywu/kranu). Najbardziej mi zależy na "efekcie wow" - wrażenie zanurzenia się w kosmosie; będę też obserwował Księżyc. Jesli mi się uda utrafić jakieś rzadkie zjawiska (np kometę) będę w siódmym niebie.

PS rozważam:
15x70 D.O. Extreme ED
15x70 Helios Stellar-II
20x80 Levenhuk Bruno PLUS 20x80
z niższych może 10,5x70 D.O. Extreme ED
jeśli możecie polecić lepsze / inne modele, będę wdzięczny. Budżet do 2000 PLN. Chętnie kupię dobrą zadbaną używkę.
 
Posty: 5
Rejestracja: 15 Wrz 2021, 17:20

 

Postdark | 16 Wrz 2021, 06:26

Nie jestem obserwatorem lornetowym, ale moim zdaniem efekt wow nie jest wywołany tylko powiększeniem, ale głównie jakością lornetki i wielkością obiektywów. To ile zobaczysz zależy od powiększenia tylko w pewnym stopniu. Głównie idzie o aperturę (rozdzielczość). W przypadku lornetki ważna jest również jakość. Im lepsza tym przyjemniej się obserwuje.
Osobiście wolę duży teleskop, ale to moje preferencje i nie podpowiadam zakupu teleskopu.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostMareg | 16 Wrz 2021, 12:49

Co powoduje w astronomii efekt "wow" jest bardzo osobiste i pewnie sporo zależy od doświadczenia obserwacyjnego, tak że wątpię, że Ci tu bardzo pomożemy.
Ja na ten przykład mam taki efekt ile razy patrzę na Drogę Mleczną gołym okiem pod dobrym niebem.
Od rozmiaru lornetki bardzo dużo zależy które obiekty będą w nich dobrze wyglądały, i niekoniecznie czym większa, tym lepsza.
Na przykład ja wolę Gromadę Podwójną w Perseuszu czy Plejady w 8x40 niż w 25x100.
Za to Księżyc czy M13 w takiej dużej lornetce prezentują się super.
Pewnie jakimś kompromisem do stacjonarnych obserwacji jest coś w okolicy 15x70, bo to jeszcze nie wielki kloc za kupę kasy, a zasięg już jest lepszy niż 10x50, którą z ręki i tak ciężko długo gapić się w niebo, więc pasuje mieć statyw.
A jak statyw i tak jest potrzebny, to może lepiej już na nim posadzić 15x70.
Co do wyboru modelu, to jest sporo recenzji w necie i sam musisz zmierzyć się z kompromisem jakość/cena.
Ja poszedłem troszkę inną drogą na początku przygody z lornetkami, bo zamiast jednej super lornetki miałem dwie tańsze, do ręki 7x35 i 15x70 na statyw.
Powodzenia w wyborze i może napisz na Forum jak wybrałeś, aby pomóc innym na przyszłość.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

Postwojt0000 | 16 Wrz 2021, 21:34

https://m.facebook.com/szeptykosmosu
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... -lornetki/
Może te linki coś podpowiedzą :)
Kolega obserwuje tylko lornetkami.
Nie da się obserwować jedną lornetką jak nie da się obserwować jednym teleskopem. Tz da się ale jak "wdepniesz" w to hobby to zobaczysz że szybko zacznie przybywać sprzętów w szafie a ubywać pieniędzy na koncie :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostRobert Z. | 17 Wrz 2021, 18:42

Cześć,
ja posiadam Nikona Aculon 8-18x42. Kupiłem go głównie pod turystykę, ale w astro też mi się podoba. Na podstawie tej lornetki i moich doświadczeń chcę rzucić uwagę na kilka ważnych spraw.
Powiększenie nie jest wcale kluczowe, tylko średnice obiektywów.
Przy 42mm, niezależnie od powiększenia rozdzielczość obrazu (ilość widocznych szczegółów ) jest taka sama. Powiększenie jest tak naprawdę kwestią wtórną, ......ale nie do końca :)
Na przykładzie Nikona z zoomem, zauważyłem że nocne niebo najlepiej mi się czesze na minimalnym powiększeniu(tj. 8x), co spowodowane jest najszerszym polem widzenia. Natomiast w pow. ok. 12x otrzymuję najlepszy kontrast na DS. Z tego względu stwierdzam, że poza aperturą lornetki, lepiej zwrócić uwagę na źrenicę wejściową danego modelu.
Mając lornetki z obiektywami np. 50mm mającymi kilka powiększeń w swojej serii, np. 8x, 10x, 15x, 20x tak naprawdę najważniejsze będzie jej źw pod dany tryb obserwacji (w naszym przypadku nocny) i odpowiadający nabywcy tej lornetki.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostGrzegorz G | 18 Wrz 2021, 18:24

Myślę, że na początek jednak dobrym rozwiązaniem będzie 15×70. Da Ci to, jak już sam zauważyłeś, kompromis pomiędzy przeglądem nieba, o lookaniem na konkretne obiekty. Tym bardziej, że bieżesz pod uwagę wspomaganie statywem.
To oczywiście tylko moje subiektywne zdanie. Osobiście, kiedyś też miałem ten dylemat :wink: a teraz z niecierpliwością czekam na dostawę wczoraj zamówionej 25×100 :D
Sky-Watcher MAK 180/2700, Bresser Messier AR-152L EXOS2
DO SkyGuide 15×70, TS 25×100

Nie zgadzam się, że Pluton nie jest planetą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 05 Wrz 2015, 10:06
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Murawka oraz 110 gości

AstroChat

Wejdź na chat