Sens używania filtrów 2" w Newtonie

PostMidnight9999 | 17 Wrz 2021, 16:45

Witam, z góry przepraszam, jeśli piszę kompletne głupoty ale od paru dni czytam cały czas o filtrach oraz poluję na kilka na giełdach, czytam, czytam i naszła mnie pewna myśl. W teleskopach Newtona jak wszyscy wiemy światło wpada do teleskopu, odbija się od lustra głównego tworząc STOŻEK, którego kierunek jest zmieniany przez lusterko wtórne w stronę wyciągu. W przypadku mojego teleskopu stożek ten ma wymiary 406mm podstawy oraz 1800mm wysokości. Obliczenia są na tyle proste, że nawet nie musimy się zagłębiać w obliczenia związane z kątami itd. A więc stożek mojego teleskopu ma średnicę podstawy 406 oraz wysokość 1800cm, daje nam to stosunek wysokości 4,43 (czyli światłosiła). No i teraz mając ten stosunek wysokości bardzo łatwo mogę policzyć w jakiej odległości od ogniska teleskopu jaka jest szerokość tego stożka światła. No i tutaj 4,43cm od ogniska mój stożek ma 1cm średnicy, 8,86cm od ogniska mój stożek ma 2cm średnicy. W moim 2" okularze szerokokątnym odległość pierwszej soczewki od miejsca gdzie się wkręca filtr to około 1cm. Nie znam się aż tak na optyce by stwierdzić dokładnie w którym miejscu układu optycznego tego okularu jest ognisko teleskopu ale wiem tyle, że jest ona mniej więcej na środku :lol: . I teraz moje pytanie. Po co mam stosować w tym okularze filtr 2" (około 48mm) skoro mogę zastosować o połowę tańszy 1,25" (około 30mm) z przejściówką do zamontowania w standardzie 2". W teorii nie powinno to mieć najmniejszego znaczenia gdyż stożek światła, który jest w tym miejscu całą swoją szerokością zmieści się przez 30mm 1,25mm filtra? Czy popełniam gdzieś błąd w rozumowaniu?
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

Postkk | 17 Wrz 2021, 16:53

Kwestia średnicy diafragmy polowej okularu. Stożek światła z lustra ma oświetlić całe pole obrazowania a nie tylko punkt na osi jak sugeruje twoja dedukcja.

PS. Co to za okular?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMidnight9999 | 17 Wrz 2021, 17:00

Pentax XW 30

Dzięki za odpowiedź :)
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

PostQSO | 17 Wrz 2021, 17:15

Tak, główna, centralna wiązka z LG na którą się kolimuje to nie wszystko. Kolimujemy dla punktu środkowego płaszczyzny ogniska. A istnieje jeszcze coś takiego jak 100% oświetlenie obszaru poza tym punktem. Sugerowany obszar optymalny to ok.13mm. Zkolei poza tym krążkiem pełnej iluminacji jest w dalszym ciągu potrzeba oświetlenia całej reszty płaszczyzny ogniska, choć już tylko krawędziami LW. Przypomnę, że okular to taka lupka do oglądania płaszczyzny ogniska. Długa ogniskowa szerokokątnego okularu skanuje szeroki obszar tego ogniska. Oprawa 2cale zapewnia swobodny dostęp do niego.
Gdyby zastosować reduktor z filterkiem 1,25" powstanie zwyczajnie silne winietowanie, czyli nagłe obcięcie światła na brzegach.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostMidnight9999 | 17 Wrz 2021, 17:21

Dziękuję Wam bardzo za pomoc, teraz już rozumiem o co w tym chodzi :) Znalazłem wzory, rzeczywiście ta średnica diafragmy pola w przypadku mojego okularu jest większa niż średnica filtra 1,25.

Pozdrawiam serdecznie
Adam
 
Posty: 86
Rejestracja: 06 Sie 2016, 19:27

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat