Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.

PostKrzysztof_P | 11 Paź 2021, 21:34

Witajcie.
Ostatnio gościł u mnie jakiś czas Refraktor WO APO 132FLT Tryplet na szkle FPL53 , D-132mm , F-7-925mm.Projektu Andrieja S. z Firmy Astreya.Refraktor kupiłem okazyjnie , na jakiś czas , do testów , co osobiście bardzo lubię.
Napiszę może krótko , w tej cenie zakupu Polecam każdemu ten sprzęt.
Refraktor daje bardzo dobre obrazy Księżyca , Planet i obiektów nieba.Jego atutem są piękne i barwne obrazy Planet , Księżyca i Gwiazd.Refraktor spokojnie wytrzymuje z pięknym obrazem powiększenia około 2,5D-3D.
Mam obrazki w głowie z innych Refraktorów APO o takiej praktycznie samej Aperturze.
Refraktory: LZOS 130mm i Takahashi TOA 130NS , które szczególnie w tym APO Takahashi TOA 130NS , bardzo dobrze poznałem w tym roku na Zlocie Kudłacze Sierpień 2021r.
Refraktor APO WO 132FLT w swojej klasie Trypletów APO i cenie zakupu około 3K-3,5K z drugiej ręki , około 5K $ nowy , jest moim zdaniem bardzo dobrym Refraktorem APO.Jest też moim zdaniem lepszy od Refraktorów np. APO-ED TS 130mm czy TS 125mm ,Vixen 103S SD , SW 120 ED , itp.Przewyższa je pięknym kolorkiem Księżyca czy Planet.Co do APO Takahashi TOA 130NS ma słabszy kontrast generowanych obrazów , natomiast co do Refraktora APO LZOS 130mm to zdania mogą być , co lepsze w praktyce bardziej podzielone.Wszystko zależy z jak dokładnie wykonanym obiektywem w jednym i drugim Refraktorze mamy do czynienia w praktyce.Aczkolwiek APO LZOS 130 to świetne APO i wszystko zależy co kto woli , jest różnica kolorystyczna w wyglądzie Planet i Księżyca , kontrast obrazu moim zdaniem na podobnym poziomie ze wskazaniem na APO LZOS 130mm.Tu wypadało by skonfrontować ze sobą bardziej szczegółowo ten sprzęt , najlepiej obok siebie , podczas wnikliwych analiz i porównań.Tak czy inaczej w tej cenie zakupu ile kosztuje ten Refraktor to bardzo dobry Refraktor APO o sporej już Aperturze D-132mm ponad 5".
Z mojej strony była to kolejna przygoda z nowym nabytkiem na jakiś czas , Refraktorem APO , który zawsze chciałem poznać w praktyce i na pewno mnie nie rozczarował.Znałem z praktyki mniejszego brata WO APO 98FLT F-6,3-618mm , którego też byłem posiadaczem i powiem wam że nie byłem rozczarowany.Obrazki jakie generował Refraktor APO WO 132FLT były takie jak przypuszczałem , bardzo dobre , kolorowe , ostre i kontrastowe obrazy Księżyca i Planet , nawet w trakcie użycia bardzo dużych powiększeń przy zastosowaniu wysokiej jakości okularów Orto i złączki kątowej pryzmatycznej Zeiss BBHS.

To tak w dużym skrócie , co chciałem wam napisać o tym Refraktorze od siebie.
Na dzień dzisiejszy rozstałem się z tym dobrym Refraktorem APO.
Aktualnie szukam następnego sprzętu do testów i sprawdzenia w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y7.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y6.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y5.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y4.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y3.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y2.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: Y1.jpeg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: 132FLT.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Paź 2021, 22:03

Witajcie.
Zapomniałem dodać , iż w lewym pokrętle wyciągu mamy termometr i dobrze działa. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postekolog | 11 Paź 2021, 22:55

Reklamują to tym zdaniem wstępnym:

"Teraz zawiera nowy uchwyt/drążek obrabiany CNC, który umożliwia wsunięcie Uniguidera William Optics bezpośrednio do uchwytu (nie ma potrzeby stosowania pierścieni prowadzących)."

Opinia kogoś tam:

To wyjątkowy zestaw. Znałem już poprzednie wydanie, które kupiliśmy dla szkolnego obserwatorium, a wszystkie zmiany wprowadzone w nowej wersji ułatwiają użytkownikom korzystanie.
Oznacza to, że więcej czasu spędza się na oglądaniu i fotografowaniu. W Wielkiej Brytanii seeing rzadko jest lepszy niż 1", podobnie jak limit rozdzielczości tego teleskopu, szczególnie po dodaniu pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej.
Podobnie jak większość produktów sprzedawanych astronomom amatorom, instrukcje i podręczniki są napisane dla doświadczonych użytkowników.

W nowych innowacjach, takich jak osłona obiektywu z maską skupiającą, często brakuje szczegółów instruktażowych, takich jak dostęp do maski polegał na odkręcaniu części pokrywy, aby uzyskać do niej dostęp, a nie odrywać.

To doskonały produkt przedstawiający doskonały zestaw innowacji, które sprawiają, że doświadczenie astronomii jest łatwiejsze i prostsze, ale doświadczenie może być lepsze, gdyby ta innowacja była lepiej udokumentowana.

Z pewnością ogólnie jest tu doskonały stosunek jakości do ceny.


https://www.firstlightoptics.com/willia ... tuned.html
Siema
p.s.
Zamieszczam tę translację bo spodobało mi się naukowe przyznanie że limit (rodzielczości) jednak jest taki jak wynika z dyfrakcji i dobrze zrobionego dużego zwierciadła
(w wysokich górach lub podczas cudownego seeingu) nie przeskoczymy.
Załączniki
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: grafiki.jpg
Refraktor Tryplet APO WO 132FLT.: toto.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 11 Paź 2021, 23:51

Cześć Ekologu.
Zapewne nowsza wersja tego Refraktora APO ma jakieś ulepszenia , ale sercem tego Refraktora APO jest nadal ten sam bardzo dobry obiektyw.
Tak czy inaczej to pierwszorzędny Refraktor APO , za niewygórowaną cenę zakupu.Który bardzo Polecam tym użytkownikom , którzy chcą zapłacić mniej niż np. za Refraktor APO: Takahashi , LZOS , AP , CFF , itp. a mieć w praktyce pierwszorzędny instrument do oglądania skarbów nieba.Osobiście nie zawiódł mnie i stawiam go wysoko na półeczce instrumentów za naprawdę przystępną cenę zakupu dobrego Refraktora APO.Owszem , możemy kupić droższy i lepszy Refraktor , ale jakość optyczna , mechaniczna , piękny design , itp. jaką przedstawia sobą APO WO , jest naprawdę wysoka i moim zdaniem wystarczy większości miłośników nocnego nieba , tak aby dać im masę satysfakcji i zadowolenia z oglądania nieba naprawdę , dobrym Refraktorem APO a nie słabszym ED.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postekolog | 12 Paź 2021, 00:02

Tak, najpewniej jeśli chodzi o kolory, kontrast czy soczystość (jasność powierzchniową) to bije nawet duże lustra.

Niemniej jak się wypatruje bardzo małych detali (jakiś mini krater na Łysym) to tylko z dużym lustrem w Alpy/Himalaje ;)

Duże lustro pokazuje może ciut bladziej ale (zwłaszcza przy znakomitym seeingu) mamy ciut więcej obiektów astronomicznych (z katalogów drobnicy) osiągalnych (te najmniejsze uzyskują kształty).

Wygoda przemawia za takim jak ten (WO APO) apochromatem bardzo.
Przyznam że 132 mm średnicy to już naprawdę nieźle (jak na prawdziwe bo aż trójsoczewkowe APO). Wysoka półka. Na biednego nie trafi ;)

Siema
Awatar użytkownika
 
Posty: 6168
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof_P | 12 Paź 2021, 00:47

Hej.
Ekologu przy tych samych żrenicach wyjściowych i adekwatnych im tym samym powiększeniach z różnych innych instrumentów do oglądania nieba takich jak: Maki , SCT , Newtony czy Cassegrainy wszelakiej maści , kontrast , ostrość i kolorystyka generowanego obrazu , jest naprawdę bardzo dobra z tego Refraktora APO WO , jak to z Refraktora wysokiej jakości optycznej i przewyższa każdy inny system katadioptryczny , czy klasycznego Newtona. W moim odbiorze obrazu kolorki Planet z ich kolorem i odcieniami tego koloru , koloru detalu Planet , są ładniejsze , bardziej pastelowe i barwne z odcieniami tych kolorów niż z Refraktorów APO: TOA 130NS czy LZOS 130 APO.Tak zoptymalizowany bowiem jest ten obiektyw i ja osobiście odbieram tak to w wizualu.Natomiast kontrast i ostrość obrazu , tu Refraktor TOA 130 jest na pierwszym miejscu.Refraktor Takahashi TOA 130mm dosłownie bije wszelaki inny sprzęt , no chyba że będziemy mieć do czynienia z Dubletem Fluorytowym .Niema zmiłuj się , spośród tych Refraktorów wpierw: TOA 130NS APO , potem LZOS 130 APO a blisko za LZOS 130 APO jest Refraktor APO WO 132FLT.
Z mojego doświadczenia ze sprzętem tylko lepszy będzie Dublet Fluorytowy APO na prawdziwym Fluorycie.Tu jest jeszcze lepiej pod względem kontrastu generowanego obrazu.Znam ten obraz , gdyż miałem niedawno taki Dublet Fluorytowy Vixena APO , ale to inny temat rozmowy i nie zaprzątajmy sobie tym głowy w tym temacie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 12 Paź 2021, 14:11

Miałeś - czyli już nie masz?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 13 Paź 2021, 11:14

Cześć Łukaszu.
Tak miałem , już nie mam.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 14 Paź 2021, 14:10

Niezły masz przerób :-) Ja nie umiem się tak rozstawać ze sprzętem...
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2021, 12:58

Cześć Łukaszu.
Nie zawsze jest przyjemnie rozstawać się z dobrym sprzętem , to fakt.
Ale jest też przyjemnie poznawać i oglądać niebo , jakimś mi nie znanym i też dobrym nowo zakupionym sprzętem.
Ciekawość i chęć poznania , jakiegoś nowego sprzęciku w praktyce , jest u mnie jednak silniejsza.
Poszukiwania sprzętu-ideału... , którego po prostu niema u mnie cały czas w toku.Kapitał jest ograniczony , więc trzeba coś sprzedać aby cieszyć się i poznawać nowy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 16 Paź 2021, 15:03

Najprościej to załatw obserwatorium na Księżycu, przecież najlepszy tu sprzęt i tak ziemska atmosferą jest dołowany . Tam nawet rurka od odkurzacza wystarczy .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 16 Paź 2021, 16:57

Cześć Zbyszku będę musiał porozmawiać z Chińczykami , oni pędzą ku naszemu Księżycowi w szybkim tempie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postphacops | 05 Lip 2022, 23:23

WO 132 to jest skok w inna ligę jeśli chodzi o efekty. Sam eksperymentuje z optyką i mam kilka wynalazków typu Century 600mm f5, czy Apo Germinar 750mm f9. Są to bardzo fajne sprzęty w swojej kategorii cenowej mogą namieszać wśród dublerów ED. Jednak rasowy triolet APO to jest to. Przyjemnie ogląda się nim za dnia.
Morfeusz 17.5 tyle o nim dobrego napisano i mogę to tylko potwierdzić. Ostry do krawędzi i bez aberki.
TV WF 40 bardzo dobry bez aberki, ostrość prawie do krawędzi.
Na węższe obiektywy przyjdzie czas. Nie mniej f7 wydaje wydaje się sensownym kompromisem i pozwala uzyskanie świetnych obrazów okularami typu: Delite, XW, Morfeusz, bez potrzeby porywania nie na droższe serie.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat