okular Vixen HR 2,4 mm versa TeleVue Naglers

Postmopinek | 10 Lis 2021, 20:36

jak w temacie. Czy te okulary są blisko parafokal?
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

Postmopinek | 25 Lis 2021, 13:50

Noszę się z zamiarem kupna okularu planetarnego typu Vixen HR 2,4 mm.
Dzięki temu osiągnąłbym stosunkowo duże powiększenie 250 razy w moim apochromacie.
Wiem, że przy sprzyjających warunkach pogodowych jest to możliwe, bowiem już
testowałem przy powiększeniu ok. 230 razy, używając TV13mm + Powermate 5x.
Tym bardziej obserwacje z pojedynczym okularem powinny dać korzystniejsze rezulataty.
Moim problemem jest to, że większość moich okualarów to Naglery i chciałbym wiedzieć czy
okular Vixena ma zbliżony fokus. Mam nadzieję że może ktoś ma lub miał do czynienia z
tymi okularami i mógłby się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Posiadacze okularu Vixen Hr - proszę o kontakt !
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

PostJSC | 28 Lis 2021, 20:07

Vixen HR jest na samym szczycie planetarnych okularow razem z orciakami i innymi "skąposzkiełkowcami". A w małych światłosilnych tubach nie ma w zasadzie konkurencji, bo klasyki nie mają takich krótkich ogniskowych. Naglery, pomimo, że doskonałe, to wśród znawców raczej nie łapią się na planetarne szkiełka.
Co do parafokalności, to nie wiem, ale zawsze możesz dokupić specjalne pierścienie zaciskowe montowane na tulejkę, dzięki którym być może uda Ci się wszystkie okulary sprowadzić do tego samego punktu fokusowania ( https://www.astroshop.pl/inne/omegon-pi ... k-/p,45773 ).

Jaki konkretnie masz teleskop? Jeśli coś koło 100mm, to da radę 250x na jasnych obiektach, szczególnie na Księżycu. W 80mm już raczej byłoby ciemno. Oczywiście do rozbijania gwiazd podwójnych będzie idealny.

PS
Do uzyskania parafokalności można też użyć rewolweru okularowego zaciskając okulary na różnych wysokościach tulejek.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmopinek | 29 Lis 2021, 10:55

witam,
dzięki za info,
jestem posiadaczem małego (niestety) apochromatu: TS-Optics 90 mm f/6.6 (600mm).
Samo wykonanie refraktora (pomimo jego precyzyjności) nie jest pozbawione wielu podstawowych wad. Jedną z nich jest że tuba to są aż 3 tuby! skręcone na drobny gwint. Pomysł był fajny aby instrument mógł służyć do wielu funkcji na raz. Ale nie radziłbym zbyt często wkręcać i rozkręcać tubusa. Po jakimś czasie gwint może ulec uszkodzeniu - ponad to ważne jest aby po skręceniu wszystko się trzymało kupy, bo nie chcemy aby drogie akcesoria raptem wylądowały na bruku! (raz mi się to stało - na szczęście spadły na trawę - od tej pory się pilnuję - jest tam sporo śrubek do każdorazowego sprawdzania). Ponieważ ja (na razie) ograniczam się wyłącznie do wizuala więc dla mnie najlepszą opcją to wszystkie części tubusa skręcone do kupy w jedną całość. W tej opcji (jak zauważyłem) mam najmniejsze uchybienia prostopadłości (drgań). To tyle co do tubusu. Ale za to obiektyw jest super bo japoński (FPL53 O-Hara). Nie wiem jakie jego jest maximum, bo to zależy od pogody i od mikrofokusera. Już testowałem przy powiększeniu ok. 230 razy, używając TV Plössl 13mm (antyk) + Powermate 5x. Obraz był znośny. Liczę na to, że tym bardziej obserwacje z pojedynczym okularem powinny dać korzystniejsze rezulataty, mimo nie co większego powiększenia 250x.
A teraz wracając do podstawowego tematu dotyczącego różnicy ogniskowania obu typó okularów to już mam odpowiedź z cloudynights.com
(https://www.cloudynights.com/topic/6598 ... ued/page-2)
: cytuję:
Starman1, on 27 Nov 2021 - 6:15 PM, said:
I believe the focal plane for the 1.25" TeleVues is 0.25" below the shoulder of the eyepiece.
If I recall correctly, the focal plane in the HR is at the shoulder, so it should require about 1/4" of additional in-travel to focus (6.35mm).
To prawie zamyka nasz temat, chyba że ktoś na bieżąco może sprawdzić to dla mnie. Ja mam te 6mm zapasu! Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Lootzek oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat