Akcesoria 2" do Maka 127/1900

Postcircuitmaker | 27 Gru 2021, 19:43

Witam wszystkich.

Zaczynam swoją przygodę z od Bressera 127/1900 w układzie Maksutowa. Teleskop jak dotąd spełnia moje oczekiwania w zastosowaniach planetarnych i przyrodniczych, ale docelowo chciałbym pójść w nieco poważniejsze apertury. Chciałbym przy tym zminimalizować liczbę akcesoriów, co mi się udało w rozsądnym zakresie dzięki zakupowi zooma Hyperion Mark IV. Jego można zamontować na 1.25" jak i 2", więc się zastanawiam nad przejściem na standard 2" bez wymiany teleskopu i kupowanie dodatków już pod zastosowania przyszłościowe. Zdaję sobie sprawę, że będą za dobre na tego Maczka i sensu stricte nie ma to sensu, ale nie chcę teraz pozbywać się tej tuby. Czy możecie polecić odpowiednie adaptery z Bresserowego M35 na 2", bo nie umiem niczego sensownego wygooglać?

Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 Gru 2021, 19:11

 

Postiteb2002 | 28 Gru 2021, 16:00

Wydaje mi się, że najprościej będzie skorzystać z czegoś takiego https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... u%201%2025
Pozostaje jednak problem winietowania, ale wydaje mi się, że przy powiększeniach do planet raczej go nie powinno być, ale to potrzebne tęższe głowy do oceny.
Pozdrawiam.
Piotr
 
Posty: 146
Rejestracja: 04 Maj 2015, 10:19
Miejscowość: Legnica

 

PostLukacz | 28 Gru 2021, 19:12

Cześć
Te Bresserowskie M35 to najprowdopodobniej "spadek" po makach Meade ETX, mało jest dodatkowych akcesorii do niego. Znalazłem 1 w sieci ale to koszt dobrego okularu do maka. Taniej chyba będzie poszukać np złączki M35-T2 i T2- 2".
Ale czy jest sens stosować w takim maczku akcesoria i okulary 2"? Moim zdaniem nie, z kilku powodów, takich jak możkiwe widoczne winietowanie przy długich 2" okularach, albo cieniu lustra wtórnego przy większych (+3mm) źrenicach.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postchondryt | 28 Gru 2021, 19:26

circuitmaker napisał(a):Witam wszystkich.

Zaczynam swoją przygodę z od Bressera 127/1900 w układzie Maksutowa. Teleskop jak dotąd spełnia moje oczekiwania w zastosowaniach planetarnych i przyrodniczych, ale docelowo chciałbym pójść w nieco poważniejsze apertury. Chciałbym przy tym zminimalizować liczbę akcesoriów, co mi się udało w rozsądnym zakresie dzięki zakupowi zooma Hyperion Mark IV. Jego można zamontować na 1.25" jak i 2", więc się zastanawiam nad przejściem na standard 2" bez wymiany teleskopu i kupowanie dodatków już pod zastosowania przyszłościowe. Zdaję sobie sprawę, że będą za dobre na tego Maczka i sensu stricte nie ma to sensu, ale nie chcę teraz pozbywać się tej tuby. Czy możecie polecić odpowiednie adaptery z Bresserowego M35 na 2", bo nie umiem niczego sensownego wygooglać?

Pozdrawiam


Witam.
Miałem taki teleskop i używałem kątówki 2" WO z mocowaniem do SCT. Te Maki mają na wyjściu właśnie taki gwint, niestety wiąże się to z kupnem kątówki.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostLukacz | 28 Gru 2021, 19:33

Circuitmaker, Twój mak ma na wyjściu gwint "SCT", sytuacja jest prosta - 2" visualback + 2" kątówka, albo kątówka z adapterem o której wspominał Chondryt.
Info ze strony Bressera:
Uchwyt okularu z przyłączem 1,25 "i gwintem M35x1,0 mm
https://www.bresser.de/pl/bresser-bress ... 0-OTA.html
Ze zdjęć i opisów wynika że gwint M35 jest na wylocie visulbacka, a nie na korpusie teleskopu. czyli tak samo jak w np w makach czy SCT ,wspomniałeś wcześniej o M35 i do tego się odniosłem (ETX ma 34.6mm w metrycznym).
SCT 2" * 24TPI
ETX 1,375" * 24TPI

Chondryt, w Twoim opisie Bressera viewtopic.php?f=39&t=30626 zwróciłeś uwagę na to, że gwint w nim jest trochę inny niż "SCT" oraz na to że z wyglądu bardzo przypomina ETX 125., co akurat nie jest dziwne jeżeli sprawdzimy historię powstania marki Bresser. Był jakiś większy problem z dopasowaniem gwintów?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postchondryt | 30 Gru 2021, 19:49

Witam.
Pamiętam że trzeba było kilka razy wkręcać i wykręcać aby lekko się obracało ale nie było z tym jakiegoś większego problemu.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat