DO StarL.15x70, a co do kompletu? Silver 7x50 czy Oly 10x50?

Posttakpoprostu | 11 Mar 2022, 00:59

Witam, chciałem zakupić jedną lornetkę która służyła by mi do obserwacji z swojego balkonu:
-terenu w którym mieszkam (a mieszkam na sporym wzniesieniu i widzę z góry całe swoje miasto, rzeki, pola),
-do samolotów na wysokości przelotowej
- jak i do nieba nocą.
Zamówiłem więc dziś po przeczytaniu sporo postów Delte Optical StarLight 15x70. Statyw mam stabilny kulow. Ale tak sobie myślę, że fajnie by było zabrać czasami lornetkę gdzieś ze sobą a ta 15-70 raczej się do tego nie nadaje z tego co mówicie. Tak więc chciałbym jej dokupić koleżankę i teraz nie wiem... Używany Olympus 10x50 DPS I za 350zł, czy może nową Deltę Optical Silver 7x50. Czy taki zestaw 7x50 + 15x70 fajnie się uzupełni ? Czy może lepiej 10x50.... Miałem kiedyś pożyczonego FUJINON 7x50 FMTR-SX (przepiękny obraz) no i trochę mi mało było te 7x... No ale teraz będę w sumie miał jeszcze 15x70. Co radzicie ?
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

Posttakpoprostu | 12 Mar 2022, 21:37

Przyszła lornetka...Jesu ale ten DO 17x50 to szit. Niestety chyba wszystko będzie dla mnie słabe gdyż wcześniej obcowałem tylko z FUJINON 7x50 FMTR-SX. Nie wiem, ale chyba odpuszczę sobie powiększenie 15+. Nie pasuje mi pole widzenia. Męczy mnie ta lornetka. Kupię DO Silver 7x50 jako jedyna uniwersalna w domu.
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

PostLukacz | 12 Mar 2022, 21:56

Hej, piszesz zapewnie o DO Starlight 15x70?
No cóż, jej cena wskazuje na jej jakość, ciężko będzie dorównać Fujinonowi w takim budżecie :)
Co do 7x50 wiesz że lotnetki o takich parametrach mają okulary o dość skromnym polu własnym?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttakpoprostu | 12 Mar 2022, 22:38

Lukacz napisał(a):Hej, piszesz zapewnie o DO Starlight 15x70?
No cóż, jej cena wskazuje na jej jakość, ciężko będzie dorównać Fujinonowi w takim budżecie :)
Co do 7x50 wiesz że lotnetki o takich parametrach mają okulary o dość skromnym polu własnym?

Tak, tak o Starlight. Miała być do samolotów trochę nieba i ogólnego oglądania za dnia. Jednak obraz z niej jest bardzo płaski, wyblakły mało kontekstowy. No i jakoś trudno mi było znaleźć odpowiedni rozstaw, co chwilę nachodziły mi w pole widzenia te czarne półkola. W sumie zamawiając nie wiedziałem czego się spodziewać, no i jednak to nie dla mnie. A co do Silver 7x50.... Czyli pole widzenia będę miał mniejsze niż w wymienionym Fujinonie ? Kurcze za chwilę żadnej lornetki nie kupię, bo ta która mnie zadowala jest zbyt droga, a te na które mnie stać są zbyt kiepskie. Heh
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

PostLukacz | 12 Mar 2022, 23:07

Fuji 7x50 7.5°, DO Silver 7x50 7° - to już dość wąskie pole.
Może inaczej, ile chcesz wydać i czy lornetka tylko do obserwacji "z ręki" czy też na statyw.
Ja bym szukał jako "uniwersalnej" coś z parametrów 8x42. 8x do ręki ok, a 42mm obiektywy to jeszcze nie "klocek", wygodniej na wycieczkach.
Ale x8 do samolotów to malutko.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttakpoprostu | 12 Mar 2022, 23:38

Lukacz napisał(a):Może inaczej, ile chcesz wydać i czy lornetka tylko do obserwacji "z ręki" czy też na statyw..

A no nie chciałbym przekroczyć 400-450 zł. Fakt, że chciałem kupić dwie 15x70 i 7x50 a to by było już 800zł... No ale za dwie ogisnowe. Statyw mam...Ale z ręki również kiedy chciałbym coś na chwilę zobaczyć. Z tym że nie boje się wielkości lornetki - dla mnie i ta 15x70 nie jest jakoś tam duża, mógłbym ją brać na spacery ale te pole widzenia i drżenie obrazu to nawet do krajobrazu ciężko :)
Lukacz napisał(a):Ja bym szukał jako "uniwersalnej" coś z parametrów 8x42. 8x do ręki ok, a 42mm obiektywy to jeszcze nie "klocek", wygodniej na wycieczkach.


Nie za ciemno będzie 42mm ?

Lukacz napisał(a):Ale x8 do samolotów to malutko.


No właśnie... Jak tym Fuji zerkałem na samoloty to... Dlatego stwierdziłem, że chciałbym coś większego - no a drugą ok 7-10x do obserwacji ogólnej.

A co powiesz na Olympus DPS-I 10x50 ? Wisi na OLX za 400zł.
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

PostLukacz | 12 Mar 2022, 23:57

Miałem do czynienia z DPS w czasach jak był po 150- 200 zł. Wtedy to była rozsądna cena. To mocno budżetowa lornetka, mało precyzyjny mostek no i optyka taka sobie.
Może zabrzmi to brutalnie ale w takim budżecie to trzeba będzie trafić okazję. Niestety ceny mocno poszły w górę.
Czy 8x42 dla mnie nie zaciemne? Nie, ale ja używam jej pod miejskim niebem. Do zerkniecia "po okolicy" te 42mm obiektywów wystarczy. Ale x8 szybko się nudzi :D
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttakpoprostu | 13 Mar 2022, 10:27

Lukacz napisał(a):Miałem do czynienia z DPS w czasach jak był po 150- 200 zł. Wtedy to była rozsądna cena. To mocno budżetowa lornetka, mało precyzyjny mostek no i optyka taka sobie.
Może zabrzmi to brutalnie ale w takim budżecie to trzeba będzie trafić okazję. Niestety ceny mocno poszły w górę.
Czy 8x42 dla mnie nie zaciemne? Nie, ale ja używam jej pod miejskim niebem. Do zerkniecia "po okolicy" te 42mm obiektywów wystarczy. Ale x8 szybko się nudzi :D


Hmm... A delta optical Forest II lub Nikon Action ? 12x50 ?
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

Posttakpoprostu | 14 Mar 2022, 19:52

Oki no to zrobiłem tak:

Zamówiłem za jednym strzałem lornetki takie jak:

Delta Optical Silver 7x50
Olympus 10x50 S
Levenhuk Sherman Base 12x50
Delta Optical StarLight 17x50 (już odesłałem) nie przypasiła mi.

Kryterium do 500zł ;)

Jutro przyjdą, przetetsuje i zobaczę która z nich będzie najbardziej mi leżeć.
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

PostLukacz | 14 Mar 2022, 21:28

Stawiam na "Olka"
Powodzenia w wyborach :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttakpoprostu | 16 Mar 2022, 12:45

Lukacz napisał(a):Stawiam na "Olka"
Powodzenia w wyborach :)

Dziś będę robił test :) Bo wczoraj już dość późno było i nie zaglądałem przez nie.. Ale co do wykonania no to DO Silver 7x50 największa najcięższa, ale za to cudnie spasowana. Wszystko tak ładnie ciasno i płynnie pracuje, zero luzów itd. Za to 5+ dla DO. Najgorzej wykonany Olek. Najlżejszy i najmniejszy, ale mostek to kiwa się jak zabawka z odpustu i do tego słychać jak mlaska smarem. Szkoda, bo w sumie najfajniejsze parametry ma, ale plastik fantastic zniechęca. No nic, dziś będę testował :wink:
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

PostLukacz | 16 Mar 2022, 19:08

A nie pokusiłbyś się o zrobienie kilku zdjęć i opisów testowanych lornetek? Przydadzą się osobom poszukującym budżetowych lornetek :)
Czyli "Olek" w wersji S cierpi mechanicznie na to samo co DPS, szkoda. Skoro DO Silver mechanicznie daje rade to może 10x50 byłby dobrym wyborem? Jest na forum parę pozytywnych wpisów o tym modelu.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Posttakpoprostu | 16 Mar 2022, 22:51

Ok a więc zdjęć nie będę robił, bo każdy w sieci fotki może sobie poszukać, ale napiszę kilka słów o modelach które mam. Z lornetkami nie miałem zbyt dużo do czynienia w przeszłości, jednak zawodowo od 14 lat pracuje jako fotograf, więc coś tam o jakości, optyce i ich bolączkach mam nadzieje że wiem ;) . Ale zaznaczam, że chce by moja opinia była traktowana jako amatora, pozbawiona danych technicznych - ale za to opisana z odczuć porównania wymienionych niżej sprzętów.

No to START.
Stoje przed wyborem kupna lornetki jak już wiadomo.
Lornetka miała służyć do zadań ogólnych głównie podziwianie horyzontu, dość dużo samolotów na przelocie ok 10km i od czasu do czasu nocne klarowne niebo - czyli wszystko po trochu. Wyznacznikiem jakości dla mnie jest FUJINON 7x50 FMTR-SX, gdyż miałem swego czasu w domu takowy sprzęt i zdążyłem się przyzwyczaić do perfekcji :) Zamówiłem za jednym strzałem sprzęt w kwocie do 500zł na te czasy jest to :

1. Delta Optical Silver 7x50
2. Olympus 10x50 S ( V501023BU000)
3. Levenhuk Sherman BASE 12x50
4. Delta Optical StarLight 15x70



1. DELTA OPTICAL Silver 7x50.
Od razu powiem, że jakość wykonania i praca mechanizmów z tych wszystkich modeli wypada najlepiej. Mało tego, wypada rewelacyjnie. Wszystko świetnie spasowane, mostek jak zabetonowany, miałem wrażenie, że trzymam kawał solidnego sprzętu. Zbytnio nie czułem mechanicznie różnicy pomiędzy Fuji za 3500zł a tą lornetką za 500zł. Największa i najcięższa z zestawienia. Jakość obrazu za dnia ? Naprawdę dobra, porównując z wyznacznikiem fujinona i patrząc na cenę – no rewelka. Fakt, pole widzenia trochę gorsze niż w fuji, ostrość nie tak dobra w całym zakresie pola widzenia, kontrasty nie tak dobre i praca pod światło. Do tego nocą, gdy patrzyłem na rozświetloną fabrykę w oddali mojego miasta, dopatrzyłem się małych bików – lekko odbijały się reflektory. Ale nadal w pełni akceptowalne. Nocą księżyc wyglądał cudownie, klarownie, jasno bez AC. Ogólnie gdyby tylko było to 10x50 byłby numer 1. Budynek mieszkalny oddalony ode mnie o 187 metrów, posiadał zamontowaną małą klimatyzację. Bez problemu dostrzegłem, że jest na niej logo i wyraźny napis LG. Samoloty ? A no 7x to tak sobie niestety :(

2. Olympus 10x50 S ( V501023BU000)
Olek dał mi mocno mieszane uczucia, niby obraz dobry, dość ostry, może nie w tak dużym zakresie co DO Silver ale nadal ok. AC było widać że troszkę mocniejsze niż w DO. Pozytywnie zaskoczyły mnie wymiary, lekka, mała poręczna. Odblaski troszke mocniejsze nocą niż w DO. Księżyc równie klarowny. Wspomniana klimatyzacja i napis LG był wyraźny aaale mimo iż Do Silver posiada 7x50 to napis był mniejszy jednak lepiej widoczny. Z tym że na B00GA mechanicznie to lornetka z odpustu. Kiwający się mostek, podczas ustawiania ostrości odgłos mlaskającego smaru… Nie no koledzy – lipa. Gdybym nie miał porównania, pomyślałbym „OK w tej cenie pewnie tak to wygląda”, ale pozostałe lornetki kosztują podobnie i jakoś nie mają takich problemów. Przyjemne właściwości optyczne zostały przytłumione tandetnym plastikiem mostka.

3. Levenhuk Sherman BASE 12x50
Co tu dużo mówić – słabo. AC większe niż w poprzednikach. Odblaski podobne do Olympusa, Wykonanie takie sobie. Ostrość gorsza – i to na tyle że nasz napis na klime był najgorzej widoczny – mimo że jest to 12x50 i było dobre podparcie. Samolotu na 10km też wyglądało najgorzej. Ogólnie nie polecam. Bez wahania kliknąłem ZWROT.


4. Delta Optical StarLight 15x70
A no tu to poleciałem. 15x totalnie nie dla mnie. Za małe pole widzenia. Do tego lornetka mało ostra i mdła. Co chwile nachodziły mi fasolki na pole widzenia, trudno było mi oglądać obraz z tej lornetki – męczyła mnie. I to nie wina większych gabarytów – a obrazowania. Fakt, samoloty wyglądały z niej najfajniej – ale najmętniej. LG na klimie był najlepiej widoczny (bo najbliżej), ale było widać że obraz ma jakby gorszą rozdzielczość. Tak więc również poleciała bez chwili wahania do zwrotu.

Sumując:

Co wybrałem ? No i tu jest problem. DO Silver 7x50 optycznie i mechanicznie to w tym zestawieniu numer 1. Jak ktoś szuka takich parametrów KLIKAĆ! I się nie zastanawiać. Jednak 10x50 w Olku bardziej mi pasuje – totalnie uniwersalnie. Szkoda tylko, że już nie można kupić Silvera w wersji 10x50 – bo pewnie to by był killer w tej półce cenowej. Nadal zastanawiam się co zrobić, Olek ma fajny obrazek, ale mlaskający smar i kiwający się mostek mocno zniechęca. Silver wszystko super – ale 7x troszkę mało. Myślę, że sprawdzę jeszcze Nikona Aculon A211 10x50 – jednak patrząc na oponie w sieci i testy… To szału nie ma.

Jeżeli Nikon okaże się gorszy, zapewne zostanę przy DO Silver 7x50 pomimo, że powiększenie nie do końca mi pasuje.

Dzięki, jeżeli dotrwałeś do końca ;)
 
Posty: 9
Rejestracja: 28 Sty 2019, 10:42

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat