Filtr czerwony baadera, a innej firmy

PostAmatorex | 30 Kwi 2022, 17:15

Witam. Pisze z zapytaniem czy zwykły filtr czerwony baadera jest tym samym co np. gso? Czy ma te same właściwości? Chodzi mi o to że chciałem dokupić do (wkrótce posiadanego) filtra Baader Fringe-Killer, filtr czerwony. Bo w opisie podają że w połączeniu Fringe-Killera z filtrem czerwonym baadera,dają w pewnym stopniu filtr h-alpha. Problem z tym ze nigdzie nie ma dostepnego filtra czerwonego baadera, i chciałem sie właśnie zapytać czy innej firmy filtr czerwony też będzie ok.
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

Postkk | 30 Kwi 2022, 20:20

Filtry wizualne z grubsza można powiedzieć że tak, to jest to samo.
Dziwne rzeczy kolega wyczytał, nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak z tego
Filtr czerwony baadera, a innej firmy: FK.PNG

w kombinajcji z tym (linia czerwona)
Filtr czerwony baadera, a innej firmy: rgb.jpg

lub tym (linia R, CCD)
Filtr czerwony baadera, a innej firmy: RCCD.PNG

ma wyjść chociażby coś takiego
Filtr czerwony baadera, a innej firmy: ha.PNG


Jak się przyjżysz to kombinacja wizualnego czerwonego z filtrem fringe-killer da ci pasmo zbliżone do tego co daje fotograficzny czerwony czyli tak na oko z wykresów jakieś 3 razy szersze niż najszerszy filr wodoru baadera (35Nm).
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostAmatorex | 30 Kwi 2022, 20:26

Powiem szczerze że nie znam sie na tych wykresach, jestem kompletnie zielony. Wklejam tekst ze sklepu delta optical z opisu Fringe-Killera "Kombinacja filtra Fringe Killer i czerwonego filtra firmy Baader Planetarium staje się w pewnym stopniu substytutem filtra H-alfa. Zestaw taki daje szerokość pasma 70 nm."
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

Postkk | 30 Kwi 2022, 20:27

A do czego Ci filtr wodoru potrzebny?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostAmatorex | 30 Kwi 2022, 20:33

Hehe no nie wiem, myslalem ze skoro jest cos opisane, jest mozliwosc uzyskania czegos to moze to byc przydatne, szczegolnie jak nie duzym kosztem (koszt czerwonego filtra) mozna coś uzyskać.
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

PostAmatorex | 30 Kwi 2022, 20:35

Skoro napisali o tym h-alpha to pomyslalem ze moze byc też przydatne, ale widocznie sie mylilem?
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

Postkk | 30 Kwi 2022, 20:41

Filtry h-alpha stosuje sie z kamerami. Do wizuala hmm... no nie wiem, nie stosowałem ani nie słyszałem aby ktoś używał w każdym razie zastosowanie co najmniej wątpliwe.
W tym opisie stwierdzenie "w pewnym stopniu" jest nad wyraz naciągane, kombinacja tych dwóch filtrów tak jak Ci napisałem wyżej da Ci taki sam efekt jak filtr czerwony interferencyjny sprzedawany jako fotograficzny.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostAmatorex | 30 Kwi 2022, 21:01

Aha rozumiem dziękuje, nie znam się w ogóle dlatego zapytałem. A możesz coś powiedzieć na temat filtra Filtr Baader o-iii 2" (6,5nm) cmos? Czy lepiej założyć nowy temat? Tutaj link do tego: https://allegro.pl/oferta/filtr-baader- ... 1913402901 też pytam bo zainteresowało mnie w opisie zdanie że w tym filtrze można dostrzec szczegóły które tylko na fotografii są dostrzegalne
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

Postkk | 01 Maj 2022, 00:15

"Dostrzec" nie oznacza że widoczne są tylko z filtrem. Filtrami wycinasz/filtrujesz spektrum światła którego nie chcesz "dostrzec", dzięki czemu pozostała część spektrum może stać się łatwiej zauważalna.
Skrajny przykład - słońce. Filtr h-alpha (tak dla ścisłości do słońca, nie ten baadera powyżej) wycina wszystko poza bardzo wąskim spektrum dzięki czemu można sobie pooglądać "coś więcej" niż białą kulkę. Czy to oznacza że tego "więcej" tam nie było? No nie, po prostu ginęło w blasku pozostałego spektrum którego promieniowanie zdecydowanie dominuje.
Żaden filtr nie spowoduje że twoje oko zacznie pracować inaczej.
Skoro jesteś zielony to zapomnij o filtrach. Filtry wizualne pomagają, tak, niewątpliwie ale w stopniu który nowicjusz uzna albo za niezauważalny albo niewarty środków na nie poświęconych.
Dbaj o zdrowie i wzrok.
Do głębokiego nieba naucz się:
- adaptować wzrok do ciemności
- techniki zerkania
- wymuszonych drgań
- itp.
Zauważ różnice w obserwacji planet bez i z adaptacją.
Zwróć uwagę na to jak stabilność i przejrzystość atmosfery wpływa na obraz.
Wszystko powyższe masz tylko kosztem czasu a da Ci więcej niż jakikolwiek filtr który jesteś w stanie kupić (no może poza tym do słońca). Jak już będziesz się w miarę komfortowo czuł w podstawach i obserwacjach to zacznij bawić się filtrami, wtedy zobaczysz różnicę i kto wie może nawet zaakceptujesz też jej koszt.
Ostatnio edytowany przez kk, 02 Maj 2022, 00:29, edytowano w sumie 1 raz
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostAmatorex | 01 Maj 2022, 17:45

Ok, a co chodzi z zerkaniem i wymuszonymi drganiami?
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

Postkk | 02 Maj 2022, 00:21

W kwesti zerkania: W związku z tym iż centralna część źrenicy jest mniej czuła na słabe światło niż jej zewnętrzna część, podczas obserwacji obiektów o słabej jasności z adaptacją do ciemności (albo i bez) nie patrzymy wprost na obiekt a kilka lub kilkanaście stopni obok w polu widzenia koncentrując się mimo tego na obiekcie. W ten sposób zobaczymy więcej, kosztem niestety rozdzielczości.
Jeśli chodzi o drgania to: Człowiekowi łatwiej jest wychwycić zmiany w polu widzenia niż analizować statyczny obraz w związku z czym jeśli mamy na celowniku obiekt na granicy dostrzegalności to możemy delikatnie stuknąć teleskop aby wymusić drgania obrazu dzięki czemu łatwiej nam będzie zauważyć cel.
Te dwie techniki można oczywiście łączyć.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostPiotr K. | 02 Maj 2022, 05:24

Nie źrenicy, tylko siatkówki ;)

Po prostu zamiast patrzeć prosto na obiekt patrzysz tak, żeby mieć go trochę z boku w polu widzenia - wtedy zaczyna być lepiej widoczny. Można to połączyć, tak jak pisał kk, z delikatnym ruchem teleskopu. Ja, zamiast trącać teleskop, po prostu delikatnie nim ruszam w tę i we wtę, omiatając fragment nieba, w którym powinien być obiekt, patrząc zerkaniem. Z reguły w ten sposób bez problemu da się dostrzec obiekt.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2903
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostAmatorex | 02 Maj 2022, 10:14

Ok Super, dziękuje :)
 
Posty: 387
Rejestracja: 22 Lut 2022, 15:50
Miejscowość: Włocławek

 

PostVroobel | 02 Maj 2022, 10:37

To jest cecha, którą dała nam natura miliony lat temu. Taki królik, czy mysz dostrzeże zmierzającego ku niemu drapieżnika bokiem, nie patrząc na niego. Warto o tym poczytać, bo to ciekawe, tak jak cała historia sensora światła, który finalnie stał się okiem.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostPiotr K. | 02 Maj 2022, 12:05

Zgadza się! Ewolucja oka to bardzo ciekawe zagadnienie :) A tu jeszcze link do bardziej szczegółowego opisu zerkania:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zerkanie
Ostatnio edytowany przez Piotr K., 03 Maj 2022, 05:59, edytowano w sumie 1 raz
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2903
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postkk | 02 Maj 2022, 12:23

Piotr K. napisał(a):Nie źrenicy, tylko siatkówki ;)

Zgadza się.
Długi weekend, długie przewody myślowe :))
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat