Pentax XW vs Nikon NAV SW

Postmiszka | 17 Maj 2022, 12:27

Ma ktoś z Was możliwość porównania tych dwóch serii (chociaż głównie chodzi mi o krótsze ogniskowe w okolicach 10mm i lekko powyżej). Do użytku jako okulary planetarne z C11.

Druga sprawa, w Japonii obydwa kosztują podobnie i jest to cena nieco ponad 900zł w sklepie stacjonarnym. Czy przy zakupie stacjonarnym (możliwe że w tym roku będę miał taką możliwość) prawdopodobne jest cło i vat w drodze powrotnej ?

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostKrisJot | 18 Maj 2022, 00:11

Cześć,

miałem okazję raz popatrzeć przez obydwa w moim Maku Orionie 180. Były to ogniskowe 10mm (oba) oraz 5 mm (Pentax). Nikon dostał do pary barlowa TV 2x. 5mm to oczywiście była lekka przesada, nawet jak na Łysego:-). Obiekty, które obserwowaliśmy to Księżyc (głównie) i podwójne (nie pamiętam nazw). Gdybym miał taką możliwość, wybrałbym Nikona. Moim zdaniem wygrał kontrastem, detalem, kontrolą odblasków i tym czymś. Szkoda, że nie miałem wtedy bino... . Oczywiście to jest moja subiektywna opinia. Szkiełka były pożyczone od Kolegi z obserwatorium:-).

W tej cenie sam chętnie kupiłbym jednego lub nawet zastanowiłbym się nad parką do bino jako nad docelowymi szkiełkami (tyle że ogniskowe dłuższe, np 14mm).


Kris
 
Posty: 281
Rejestracja: 11 Sie 2021, 10:18
Miejscowość: Bydgoszcz

PostKrzysztof_P | 27 Cze 2022, 04:19

Cześć.
Porównywałem z moimi okularami: TV DELOS i Pentax XW. Ogniskowe 5mm , 7mm , 10mm.
Faktycznie Nikony pokazują obrazki z wyższym kontrastem , mniejszym rozproszonym światłem co widać po gwiazdach jak i przekłada się to korzystniej na lepszy i wyrażniejszy widok detalu Planet. Miałem je jakiś czas temu , wszystkie sprzedałem , gdyż pozostały moje stałe szkiełka Pentaxy XW z TV Delosami a do Planet posiadam Orto i wysokiej jakości Plossle , itp.
Dla mnie okulary są mniej komfortowe w użyciu od TV Delos i Pentax XW ze względu na ER i na mniejsze pole własne , które niewiele ale jednak jest mniejsze od wymienionych porównywanych z Nikonem szkiełek.
Oglądałem też Nikonami z polem 100* na Kudłaczach w zeszłym roku , naszego kolegi Łukasza "luk99".
Od siebie te szkiełka Polecam , tak samo jak Pentaxy XW i TV Delosy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat