Jaka optyka - okulary i soczewki dla Newtona 200/1000

PostOlmek | 24 Maj 2022, 19:30

Dzień dobry,
jako początkujący zacząłem od przeglądania forum ale nie znalazłem odpowiedzi. Jeśli jest to poproszę o link.
Na innych stronach udało mi się wyłuskać trochę informacji ale dyskusje schodziły na profesjonalny poziom, zakresy powiększeń i źrenice.

Moje pytanie jest następujące i kieruję do tych, którzy są już zawansowanymi obserwatorami:

Jaki zestaw okularów i soczewek będzie optymalny dla teleskopu Bresser Newtona 200/1000 z standardowych okularem 1,25"/25mm? Warunki standardowe, wyjazdy gdzieś w mazowieckie pola.

Po pierwsze chodzi mi o optymalne wykorzystanie tej wielkości lustra dla oglądania wszystkiego za pomocą średnich kosztów. Czyli soczewki ze średniej półki a nie zniechęcające słabą jakością lub wysoka ceną. Taki zestaw, który nie zniechęci do oglądania i astrofotografii planet i DS.
Ja wiem, że zaraz pojawi się odpowiedź, że jest coś takiego jak specjalizacja - planety to planety a DS to DS. Zostawmy to na poziom zaawansowany.

Reasumując z jakich średnic okularów i soczewek i (jakie marki polecane ) powinno się zbudować taki zestaw optyki żeby być zadowolonym z tego co się ogląda i fotografuje.

Dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam

Jacek
Ostatnio edytowany przez Olmek, 24 Maj 2022, 20:51, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Maj 2022, 17:39

 

Postkk | 24 Maj 2022, 20:24

Coś przekombinowałeś z tym twoim pytaniem.
Odpowiadając na zadane pytanie - średnice 1.25” i 2”.
Odpowiadając na pytanie w kwestii okularów które wydaje mi się chciałeś zadać - okular dający źw 1-1.5mm do dużych powiększeń oraz okular dający źw 2.5-3mm do średnich powiększeń. Czyli wychodzi na to że okular o ogniskowej 5-7.5mm oraz 12.5-15mm.

viewtopic.php?f=61&t=1036
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostOlmek | 24 Maj 2022, 21:17

Dziękuję za odpowiedź,

wynika z tego, że:
1 - okular o ogniskowej 5-7.5mm da mi powiększenie w zakresie od 135 do 200 razy.
2 - okular o ogniskowej 12.5-15mm da mi powiększenie w zakresie od 65 do 80 razy.

I to będą wartości optymalne.

Przed chwilą znalazłem stronę ( https://astrofan.pl/okulary/ ) z wyczerpującymi informacjami.. Potwierdza to co napisałeś.


Jeszcze raz dziękuję.
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Maj 2022, 17:39

 

Użytkownicy przeglądający to forum: KamZap oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat