Pomoc w zrozumieniu wspolrzednych RA i DEC

PostFalconer | 26 Maj 2022, 13:58

Witajcie!

Postaram się zwięźle opisać mój problem, bo no za nic nie mogę pewnej rzeczy skumać, a dopiero zaczynam przygodę z astronomią i może porwałem się za coś trudniejszego, czyli montaż paralyktyczny. Uznałem jednak, że jak opanuję ten trudniejszy montaż to później będzie łatwiej nauczyć się innych.

Naczytałem się i opanowałem w miarę pozycjonowanie na północ z ustawioną odpowiednią szerokością geograficzną. I jako, że mieszkam w mieście z dużym zanieczyszczeniem światłem, chciałem opanowac znajdowanie obiektów przy pomocy współrzędnych RA/DEC i tych pokręteł przy montażu.

Tutaj zacząłem się gubić :D

Ustawiłem teleskop na Gwiazde Polarna i znalazłem jej koordynaty na niebie (w przybliżeniu 3h na RA i 90 na DEC) no i mialem takie "dobra, to jedziemy". Jako, ze mam balkon na poludniowe niebo to znalazlem sobie Spice i chcialem obrocic teleskop na nia (13h RA, -11 Dec) no i jak zaczalem obracac to wyszlo, zeby dotrzec do godziny 13 to bym musial praktycznie miec tube do gory nogami, a wiem, ze przeciwwaga raczej nie powinna sie az tak wysoko znajdowac i troche zglupialem :D

Czy to jest tak z tymi pokretlami na montazu dla RA i DEC, ze moge sobie ustawic na jedna gwiazde i potem podrozowac gdziekolwiek chce? Czy to wlasnie doprowadza do takich sytuacji jaka mialem ja? Ze tuba nagle zaczyna sie znajdowac w jakis dzikich miejscach?

Czy powinienem po prostu ustawic teleskop na Polaris i nie ustawiac pokretel, potem znalezc Spice z ustawieniem teleskopu tak, zeby to bylo wygodne i wygladalo ludzko i dopiero wtedy ustawic te pokretla na odpowiednie koordynaty?

A co jesli bym chcial gdzie poleciec w inna strone nieba (wciaz na poludniu), ale zalozmy do Lwa, czy moge zaufac, ze jak przeskocze od Panny do Lwa na jakas gwiazde to te ustawione na Spice RA i Dec beda poprawne? Czy bede musial po prostu wszystko znow odblokowac, znalezc gwiazde w Lwie, sprawdzic jej wspolrzedne i wtedy sobie szukac np. jakiegos obiektu w poblizu, ktory nie do konca jest widoczny golym okiem?

Wybaczcie, ze troche przydlugi post, ale chcialem dokladnie wyjasnic moje watpliwosci. Bo się zastanawiam jak często trzeba te pokrętła regulować, bo jeśli trzeba to robić nawet przy przeskakiwaniu między gwiazdami po tej samej stronie nieba, to wydaje mi się to trochę mało optymalne i czasochłonne. Wyprowadźcie mnie proszę z błędu jeśli się mylę, jestem nowicjuszem i chciałbym rozumieć jak najwięcej :D
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 Maj 2022, 13:38

 

PostFilipVuko | 01 Cze 2022, 14:44

Cześć,
Jaki to montaż konkretnie? Z mojego krótkiego doświadczenia z EQ2 - porzuciłem wspomaganie podziałkami RA/DEC tego montażu bardzo szybko. Jest to mało precyzyjne. Zdecydowanie lepiej wykorzystywać moim zdaniem star hopping.
Natomiast z założenia robisz wszystko w porządku. Jeśli tuba ustawia się w dziwnej, niewygodnej pozycji to należy zrobić tzw "meridian flip". Montaż EQ na każdy obiekt można ustawić zawsze w dwóch pozycjach. Wystarczy "przerzucić" teleskop o 180 stopni w osi RA. Będzie celował w ten sam punkt co wcześniej a tuba będzie w innej "bardziej wygodnej" pozycji.
Pozdrawiam
 
Posty: 95
Rejestracja: 15 Lip 2020, 15:00

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Bartek oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat