Zapytania o kwestie okularowe

Postaltanka | 28 Maj 2022, 14:37

Witam!
Zamierzam zadać kilka różnych pytań o porady w kwestiach okularów i sprzętu współpracującego z okularami.
Żeby nie było 10 rzeczy na raz będę pytał po kolei - po ew. odpowiedziach.
Sprzętem zasadniczym jest refraktor SW 102/1000 na EQ-3 z napędem i póki co tylko takie zawężenie tematu mnie
interesuje. Dla jasności - żeby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień to nadmieniam, że teleskop ma wyjście
2 calowe i redukcję na 1,25 cala. Dodam też, że we wszelkich pytaniach jakie zamierzam zadać to niestety
porady za np. 1000 zł to już nie dla mnie.
Pytanie 1 : chciałoby się mieć TEŻ i najmniejsze możliwe powiększenie ( idealnie to tak 10 - 15 x) przy możliwie
największym możliwym polu widzenia; na razie mam dokupiony tani okular 1,25 cala SW o ogniskowej
4 cm czyli te 25 x pow. ; no i kwestia - jaką najdłuższą ogniskową można by tu użyć z punktu widzenia
optyki, w jakim standardzie i co w ogóle można kupić no tak choćby w wielkim przybliżeniu to za ile.
Jeśli otrzymam odpowiedzi i opinie to spróbuję zadać kolejne pytania.
Pozdrowienia.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postlemarr7 | 28 Maj 2022, 19:49

To jest okular o najdluzszej znanej mi ogniskowej 50mm w standardzie 2 cale https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0%20stopni . Uzyskasz z nim powiekszenie 20x .Powiekszen 10-15 razy nie da sie w tym teleskopie ze wzgledu na ogniskowa 1000mm.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostMaciek_Cz | 28 Maj 2022, 20:13

To jest jeszcze dłuższy https://www.astroshop.pl/okulary/omegon ... 2-/p,47422

Z nim będziesz miał ok 18x powiększenia i ok 2,8 stopnia pola widzenia i źw 5,6mm. Z tym zalinkowanym przez kolegę będziesz miał ciut większe pole i źw 5mm.
Mam taki sam teleskop. Jest bardzo uniwersalny.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1203
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostVroobel | 28 Maj 2022, 21:37

A jak się ma, w przypadku refraktorów, coraz dłuższa ogniskowa okularu do zniekształceń w stronę krawędzi pola?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postaltanka | 28 Maj 2022, 23:59

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Zastanawiam się tylko co ew. byłoby lepsze : 18 x i trochę niby mniejsze pole czy
20 x i trochę większe. Zalinkuję sobie strony w przeglądarce i niebawem zadam Kolegom następne pytanie co do
sprzętu zw. z okularami. Jak będę miał komplet odpowiedzi to dopiero zastanowię się co najpierw kupić.
W grę będą wchodzić jeszcze okulary krótkoogniskowe, mikrofokusery, ew. różnice w kątówkach, dopuszczalne
pola widzenia okularów i wielkości soczewek wyjściowych w okularach. Mnóstwo kwestii. No ale w moim przypadku muszę się ostro liczyć z cenami i wybrać nie wszystko, tylko to co uznam za najpotrzebniejsze.
A tu jeszcze chciałoby się i szukacz kątowy i wskaźnik laserowy i know-how w kwestii czyszczenia optyki i
jeszcze wiele wiele innych. Takie życie. Pozdrawiam.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postwinio | 29 Maj 2022, 07:27

Większe lepsze.
team SW 90/900 :)
 
Posty: 484
Rejestracja: 15 Paź 2019, 15:16
Miejscowość: Warszawa-Szczęśliwice

 

PostJSC | 29 Maj 2022, 10:59

Największe do uzyskania pole określa diafragma okularu. Mozesz mieć to samo pole w 50mm i w 40mm okularze jeśli ten drugi z okularów będzie miał większe pole własne.
Generalnie to w wypadku wyciągu 2", to właśnie on określa maksymalne pole. W teleskopie mamy stożek światła, więc stożek będzie blokować najmniejszy przepust na drodze optycznej. Tym najmniejszym przepustem w wypadku 2 calowego wyciągu będzie poczatek rurki wyciągu. Mozliwe, ze tam w rurce jest jeszcze jakaś mała diafragma, która jeszcze trochę przycina te dwa cale.

Wzór na obliczanie maksymalnego pola z danym okularem:
tg(a/2)=fi/(2f)
a - pole widzenia teleskopu
fi - średnica diafragmy okularu (maksimum to średnica tulejki okularu, jesli wczesniej nie przytnie stożka światła inny element teleskopu)
f - ogniskowa teleskopu.

Czyli
tg(a/2)=50/2000
tg(a/2)=0,025 (w kalkulatorze wciskasz "Inv" "tan")
a/2=1,4
a=2,8 stopnia - tyle możesz maksymalnie wycisnąć z dwucalowego okularu w tym teleskopie.

To sa uproszczone kalkulacje, ale nie ma chyba potrzeby roztrząsać sprawy na drobne...

To była sprawa diafragmy. Generalnie to:
pole widzenie teleskopu = pole własne okularu / powiększenie

Jednak pole z tych wyliczeń nie może być większe, niż pole wynikające z diafragmy.

Możesz sobie obliczyć jakie mniej wiecej pole własne okularu otrzymasz z danej diafragmy (tulejki):
f okularu = d max / a okularu
f - ogniskowa okularu
d - średnica (np. wewnetrzna tulejki okularu)
a - pole widzenia w radianach okularu (1 stopień = ok. 0,0175 rad)
Jeśli producent (lub sklep) poadaje wiecej to sciemnia... Ewentualnie bazuje na pewnych "kruczkach sztuczkach" jak np. eudiaskopy Baadera https://www.astroshop.pl/okulary/baader ... 5-/p,10726 (zauważ jaką ma przysłonę polową - field stop)



Jest jeszcze kwestia źrenicy wyjściowej. Nie wykorzystasz jej jesli będzie w nocy powyżej no powiedzmy 5mm (jesli mieszkasz gdzieś na zupełnym odludziu to moze 7mm - zalezy od oka).
W dzień najlepsza będzie źrenica 2,3mm.
Do maksymalnych powiekszeń w nocy ŹW zależy w duzej mierze od optyki teleskopu, seeingu i danego obiektu. Zwykle ok. 0,8mm (średni seeing średnia optyka - np twojego teleskopu), ale mozna schodzić znacznie niżej przy tych uwarunkowaniach, które podałem.

Szukacz katowy... Ja uważam, ze musi to być Amici. Dodatkowo potrzebny jest w takim układzie RedDot (np. Telrad lub SkySuref III).

Do czyszczenia optyki (mowa o soczewkach) to zestaw lenspenów i zestaw Baadera, ale tanio nie jest. Budżetowo to miękka szmatka bawełniana (najlepiej sprany T-shirt) + alkohol izopropylowy. Z braku laku czysty spirytus przynajmniej 95%.

Barlowa nie uzywaj, katówka raczej lustrzana do tego refraktora, ale nie wiem, może i pryzmat (daje bardziej ostry obraz) tez się nada. Pryzmat zwykły nie Amici. Amici daje kolce dyfrakcyjne w bardzo duzych powiększeniach i nieco przyciemnia obraz, ale ma jedna bardzo wielką zalete - ziemski obraz (nieobrócony i nieodbity lustrzanie).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postaltanka | 09 Lip 2022, 19:11

Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście pomilczałem trochę z powodu kłopotów ze zdrowiem. Niestety
jak zwykle. No więc zyskałem już chociaż odpowiedź na temat ew. okulara długoogniskowego.
Pozostaje mi jeszcze raz zapytać towarzystwo - tym razem w kwestii okulara krótkoogniskowego.
Po uzyskaniu odpowiedzi przyjdzie czas wyboru i płacenia.
No więc problem jest taki : jak ten teleskop kupowałem (przyp. refraktor 10/100 cm na EQ-3) to oczywiście od razu
dokupiłem kilka akcesoriów. M. in. dokupiłem 2 okulary; w tym krótkoogniskowy "GSO SUPER Plossl" 6 mm, uznając, że coś tak około 150 - 160 x powiększenia to będzie sensowne maksimum dla takiego teleskopu i montażu. No i okazało się, że mi to niezbyt odpowiada : jest dla mnie przykre jak mała jest w takim okularze soczewka wyjściowa - jakieś troszkę więcej niż 4 mm szkła. To znaczy za dawniejszych czasów patrzało się przez cokolwiek ale ze współczesnym sprzętem człowiek się rozpuścił...
Pytam więc ogólnie : jest jakiś w miarę znośny okular o podobnej ogniskowej żeby miał chociaż te 30 - 50
procent więcej średnicy soczewki wyjściowej?
Bardzo proszę o poradę.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postkk | 09 Lip 2022, 23:04

Ależ oczywiście tylko pytanie w jakim dokładnie celu?
Seria Delos TeleVue na przykład.
Większa soczewka oczna to mniejsza podatność na zaparowania.
Wielkość źrenicy wyjściowej pozostanie ta sama więc ewentualny komfort może zmienić odstęp źrenicy wyjściowej - w plossl 6mm pewnie jest poniżej 6mm.
Do 100/1000 BCO 10mm bym polecił jako sensowny niedrogi okular na początek a może i koniec.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postaltanka | 10 Lip 2022, 15:46

kk napisał(a):Ależ oczywiście tylko pytanie w jakim dokładnie celu?
"..."
Wielkość źrenicy wyjściowej pozostanie ta sama więc ewentualny komfort może zmienić odstęp źrenicy wyjściowej - w plossl 6mm pewnie jest poniżej 6mm.
Do 100/1000 BCO 10mm bym polecił jako sensowny niedrogi okular na początek a może i koniec.


1. Cel mojego pytania: skorzystanie z doświadczenia Kolegów tak, aby przy spełnieniu określonych przeze mnie
potrzeb wydać efektywnie moje ograniczone fundusze - czyli żeby za jakąś w miarę umiarkowaną kasę kupić
coś w miarę sensownego.
2. Nie będę dyskutował fachowo o "odstępie źrenicy wyjściowej" bo za mało się na tym znam. Sprawa jest prosta:
szkiełko malutkie i mam problemy z utrzymaniem osi optycznej oko-okular i to niezależnie od przyczyny czy
to ruchy głowy czy drgania montażu. Denerwuje mnie to.
3. Proszę nie polecać mi okularu o ogniskowej 10 mm. Raz, że nie o to prosiłem a dwa bo akurat taki 10 mm
jest w zestawie i jestem względnie zadowolony i z wielkości jego soczewki wyjściowej i z jakości obrazu jaki daje.
Dziękuję.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postkk | 10 Lip 2022, 17:09

Ad.2
Wielkość soczewki ocznej obawiam się że nie zmieni sytuacji. Jestem przekonany że masz problem ponieważ używasz okularu o małej ogniskowej jak na ten teleskop. Przy f10 (1000/100) okular 6mm daje źrenicę wyjściową o średnicy 0.6mm. Czy soczewka oczna będzie miała 4 czy 40mm średnicy to się nie zmieni. Stąd moja sugestia o którą nie prosiłeś.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostCzłeko | 10 Lip 2022, 17:30

altanka napisał(a):
kk napisał(a):Ależ oczywiście tylko pytanie w jakim dokładnie celu?
"..."
Wielkość źrenicy wyjściowej pozostanie ta sama więc ewentualny komfort może zmienić odstęp źrenicy wyjściowej - w plossl 6mm pewnie jest poniżej 6mm.
Do 100/1000 BCO 10mm bym polecił jako sensowny niedrogi okular na początek a może i koniec.


1. Cel mojego pytania: skorzystanie z doświadczenia Kolegów tak, aby przy spełnieniu określonych przeze mnie
potrzeb wydać efektywnie moje ograniczone fundusze - czyli żeby za jakąś w miarę umiarkowaną kasę kupić
coś w miarę sensownego.
2. Nie będę dyskutował fachowo o "odstępie źrenicy wyjściowej" bo za mało się na tym znam. Sprawa jest prosta:
szkiełko malutkie i mam problemy z utrzymaniem osi optycznej oko-okular i to niezależnie od przyczyny czy
to ruchy głowy czy drgania montażu. Denerwuje mnie to.
3. Proszę nie polecać mi okularu o ogniskowej 10 mm. Raz, że nie o to prosiłem a dwa bo akurat taki 10 mm
jest w zestawie i jestem względnie zadowolony i z wielkości jego soczewki wyjściowej i z jakości obrazu jaki daje.
Dziękuję.

W Twoim wypadku mogłyby się sprawdzić okulary pokroju Vixen SLV lub Celestron X Cel z dość komfortowym LER lub dostępne już na tylko rynku wtórnym Meade Uwa takie jak 8,8mm, bądź 6,7mm.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 171
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postlemarr7 | 10 Lip 2022, 17:51

Kolega kk kilka postow wyzej polecil wlasnie jeden z najlepszych okularow o stosunku cena/jakosc czyli BCO 10mm za ok 300 zl. Ten zestawowy 10mm jest na pewno marny, tylko nie masz porownania.
Za nieduze pieniadze i z wieksza soczewka od strony oka[ oczywiscie to dalej okulary budzetowe] to np ta podlinkowana seria - jest w niej okular 6mm. To okulary z Aliexpress , wysylka z Chin. Link do strony https://pl.aliexpress.com/item/10050042 ... 4303%21rec
Niestety aby soczewka od strony oka byla duza potrzebne sa konstrukcje wielosoczewkowe a takie okulary sa drogie- dlatego ktos wczesniej polecal TV Delosa , spelnia on te wymagania ale to okular za ok 2000. Nie tak latwo mozna pogodzic wygody dla oka, swietnej transmisji swiatla, szerokiego pola i niskiej ceny.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostLukacz | 10 Lip 2022, 18:55

Można też popróbować tańszych od Delosów okularów z przyzwoitym ER i polem w okolicach 60°, jak TS HR, BST/Starguider ED, Celestron X-cell, Meade HD czy serii "Flat field" BST lub z innego brandu.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postphacops | 10 Lip 2022, 19:41

Lukacz napisał(a):Można też popróbować tańszych od Delosów okularów z przyzwoitym ER i polem w okolicach 60°, jak TS HR, BST/Starguider ED, Celestron X-cell, Meade HD czy serii "Flat field" BST lub z innego brandu.

Są jeszcze Delite będące tańszym rozwinięciem delosow. Mające węższe pole i nawet ostrzejsze od nich.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostVroobel | 10 Lip 2022, 19:47

Lukacz napisał(a):Można też popróbować tańszych od Delosów okularów z przyzwoitym ER i polem w okolicach 60°, jak TS HR, BST/Starguider ED, Celestron X-cell, Meade HD czy serii "Flat field" BST lub z innego brandu.


A jak te okulary, które proponujesz, albo BCO, sprawiłyby się z bino, np. Baader lub WO i z kątówką na pryzmacie, tak 1/12 lambda? No bo wiesz, można na szkielka wydać więcej, niż na teleskop...

Ja pytam pod kątem mojego szkielka 80mm, żeby nie było, że okulary i reszta po tej mojej stronie będzie 3x lepsza, niż to, co po stronie drugiej. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJSC | 10 Lip 2022, 20:26

Vroobel napisał(a):
Lukacz napisał(a):
Ja pytam pod kątem mojego szkielka 80mm, żeby nie było, że okulary i reszta po tej mojej stronie będzie 3x lepsza, niż to, co po stronie drugiej. :)

Nie ma lepszych okularow niz ortkoskopowe, ale jak chcesz mozesz kupic gorsze Delosy za 5x wieksza kase.
A jak chcesz duze er i swietny obraz (dalej lepszy od Delosa w tym teleskopie) to w/g mojej wiedzy celuj w vixeny LV ( NLV, SLV ).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postphacops | 10 Lip 2022, 20:30

Zadaj sobie raczej pytanie, czy ten teleskop co już masz będzie sprzętem docelowym? Jeśli tak to bierz tańsze okulary co działają przy tej jasności. Jeśli nie to bierz lepsze. Lufy się zmieniają z okulary zostają.


A ja bym się upierał przy Delite one bywają porównywalne do orto jeśli chodzi o kontrast i ostrość.
 
Posty: 135
Rejestracja: 07 Maj 2015, 20:01
Miejscowość: Świebodzice

 

PostCzłeko | 10 Lip 2022, 20:53

Vroobel napisał(a):
Lukacz napisał(a):Można też popróbować tańszych od Delosów okularów z przyzwoitym ER i polem w okolicach 60°, jak TS HR, BST/Starguider ED, Celestron X-cell, Meade HD czy serii "Flat field" BST lub z innego brandu.


A jak te okulary, które proponujesz, albo BCO, sprawiłyby się z bino, np. Baader lub WO i z kątówką na pryzmacie, tak 1/12 lambda? No bo wiesz, można na szkielka wydać więcej, niż na teleskop...

Ja pytam pod kątem mojego szkielka 80mm, żeby nie było, że okulary i reszta po tej mojej stronie będzie 3x lepsza, niż to, co po stronie drugiej. :)

Możesz jeszcze rozważyć podobno fajnie pracujące w bino Pentaxy XF, które nie odbiegają sporo jakością obrazu od ortho.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 171
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

PostVroobel | 10 Lip 2022, 20:56

phacops napisał(a):Zadaj sobie raczej pytanie, czy ten teleskop co już masz będzie sprzętem docelowym? Jeśli tak to bierz tańsze okulary co działają przy tej jasności. Jeśli nie to bierz lepsze. Lufy się zmieniają z okulary zostają.


A ja bym się upierał przy Delite one bywają porównywalne do orto jeśli chodzi o kontrast i ostrość.


Jeśli to była odpowiedź na mój post, to powiem tak: wierzę, że to jest podręczna sztuka do US, jak najbardziej w tym sensie docelowa, bo nie mam ambicji na więcej, a wypadałoby już powiedzieć pass. Wyczytałem wielokrotnie, że da się z tego wycisnąć realne 225x, ale nie wiem, czy uzyskam to np. z SLV, bo ten SLV 6mm, co mam, to już tak na słowo honoru. Może dużo w tym winy lusterka zamiast porządnego pryzmatu, jeszcze się nie znam, a nie mam u kogo porónać. :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 10 Lip 2022, 20:59

Człeko napisał(a):Możesz jeszcze rozważyć podobno fajnie pracujące w bino Pentaxy XF, które nie odbiegają sporo jakością obrazu od ortho.


No właśnie napisałem o tym wyżej. Dwie parki takich Penataxów to jak nic 7 stów. W funtach... Ale dzięki. Na spokojnie śledzę lokalną giełdę i nie mam ciśnienia. Nie ukrywam, że wolałbym dwa komplety ciut tańsze...
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJSC | 10 Lip 2022, 22:18

W takiej malej aperturze musisz lapac kazdy foton, a chcesz dolozyc tyle szkla jak do 12 calowego Newtona. Nasadka bino, wieloszkielkowy okular.... to wszystko tylko przyciemni obraz i spowoduje spadek ostrosci oraz kontrastu.
Ostatnio edytowany przez JSC, 10 Lip 2022, 22:20, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostVroobel | 10 Lip 2022, 22:20

JSC napisał(a):W takiej malej aperturze musisz lapac kazdy foton, a chcesz dolozyc tyle szkla jak do 12 calowego Newtona. Nasadla bino, wieloszkielkowy okular.... to wszystko tylko przyciemni obraz i spowoduje spadek ostrosci.


Właśnie. Czyli jednak Ortho. Ale pryzmat jak najbardziej?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJSC | 10 Lip 2022, 22:25

Czy pryzmat do Sidgwicka to nie wiem... moze pogorszyc AC, chociaz niektorzy twierdza ze moze poprawic.
Generalnie pryzmat daje bardziej ostry obraz niz lusterko (nawet dielektryk), ale sprawy AC mogą to zniwelowac. Moim zdaniem bezpieczniej jest uzyc lustrzanej dielektrycznej.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 10 Lip 2022, 22:44

Ja mam pryzmat Baadera w achromacie poniżej Sidgwicka i moim zdaniem jest lepiej niż w dielektrycznej. Ale to chyba głównie przez to, że moja dielektryczna GSO ma problem z wyczernieniem.
Pogorszenia AC i AS nie widzę.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1203
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 134 gości

AstroChat

Wejdź na chat