Zapytania o kwestie okularowe

PostJSC | 10 Lip 2022, 22:55

Zalezy jak ustawiony jest ten vixen. Czy bardziej oddalona od barwy zielonej jest w nim barwa czerwona czy niebieska. Gdzies jest w internecie test edka 80mm z pryzmatem i bez pryzmatu. Ppryzmat przyblizyl ognisko barwy czerwonej do ogniska zielonej ale oddalil ognisko niebieskiej... inaczej to jednak moze byc w achromacie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 10 Lip 2022, 23:01

Kiedyś to w ogóle teleskop, kątówka i okulary stanowiły zgraną całość. Okulary były projektowane pod ustawienie ognisk poszczególnych barw.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1203
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 10 Lip 2022, 23:06

No własnie.
Teraz producenci zyja z produkcji dodatków do teleskopów wykorzysyujac ludzka naturę, ilez to razy mamy pytanie na forum " mam teleskop, co do niego dokupic?". Niestety nie jest to wszystko ze soba zgrane.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postaltanka | 11 Lip 2022, 00:03

Przepraszam, ale rozmowa jak gdyby całkowicie odbiegła od tematu pytania, które Kolegom zadałem.
Albo ja się aż tak nie znam albo już nie rozumiem co jest grane. Odbywają się tu wypowiedzi albo o czymś
całkiem innym, niż zapytałem (np. nasadki binokularne czy sytuacje z 12-to calowym Newton'em) albo o
sprawach o których nie mam pojęcia co to jest i co ma wspólnego z okularem (jakiś Sidgwick). Nie rozumiem
też co by jakieś pryzmaty miały mieć wspólnego z doborem okularu...
Sugeruje mi się też rozważanie czy mój refraktor jest docelowy czy nie. Ja po prostu nie o to pytałem.
Jak bym miał kasę to bym kupił swoje marzenie - ED 120 i do niego okulary Nagler. I nie byłoby tematu !
Po wielu oglądach i próbach wiem na pewno, że Newton mnie w ogóle nie interesuje, SCT daje mętnawy obraz a Maksutow daje co prawda obraz o wspaniałej ostrości ale zupełnie wyprany z kolorów i ma wielkie ograniczenia co do pola widzenia.
Jest więc jak jest. Ja po prostu proszę o poradę. Określam swoje problemy i ograniczenia i poszukuję wiedzy osób
bardziej doświadczonych ze współczesnym sprzętem.
I co najwyżej ew. doczekam się odpowiedzi, że to się nie da. No to trudno. Ale widziałem w praktyce, że się da.
Jak byłem kilka lat temu w Bieszczadach z Newton'em 13 cm to użyczano mi na spróbowanie rozmaitych
okularów. I dało się mieć i powiększenia i większe soczewki wyjściowe (nie Naglery). Bez opisywanego
przeze mnie dyskomfortu.
Zresztą ja już sam nie wiem; być może nieściśle definiuję swój problem. Doprawdy nie wiem czy to sama oś
optyczna czy też np. odsuwanie i przysuwanie oka do okularu. Mnie ten obraz zanika, traci ostrość, drży i skacze
albo i widzę np. swoje rzęsy itd. itd. W tym niby marnym kitowym 10 mm TEGO NIE MA. Ja się zresztą nie upieram dokładnie przy 6 mm ogniskowej. Tak bym powiedział do 7,5 mm. Ale jednak nie więcej.
No ale ad rem.
Niektórzy Koledzy proponowali coś bardziej na temat. Np. "Można też popróbować tańszych od Delosów okularów z przyzwoitym ER i polem w okolicach 60°, jak TS HR, BST/Starguider ED, Celestron X-cell, Meade HD czy serii "Flat field" BST lub z innego brandu." Albo też "W Twoim wypadku mogłyby się sprawdzić okulary pokroju Vixen SLV lub Celestron X Cel z dość komfortowym LER".
Spawdzę ile co kosztuje i jakie mają te soczewki wyjściowe.
Natomiast na pewno nie kupię żadnego okularu za 2000 zł ani nie będę w ciemno nic nie rozpoznanego z Chin.
To są dla mnie już bajki.
Bardzo proszę Towarzystwo o konstruktywną poradę w stylu jaką otrzymałem na wcześniejszych etapach
tego wątku, kiedy pytałem o okular długoogniskowy - sprawdziłem ceny i dostępność. Wszystko w granicach
rozsądku i za odpowiedzi jeszcze raz bardzo dziękuję. Gdyby nie to, że z powodów finansowych muszę wybierać
czy najpierw następny okular długo czy krótkoogniskowy jużbym tamtego kupił. Póki co bardziej denerwuje chyba
ten krótkoogniskowy. Na razie kupiłem napęd w jednej osi. Potrzebna rzecz i działa. Nie idealnie ale działa.
No więc jeszcze raz - proszę o poradę.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postkk | 11 Lip 2022, 00:33

W dużych powiększeniach będziesz widział nawet układ krwionośny twojego oka przy obserwacjach relatywnie jasnych obiektów.
Skoro 10mm które masz jest dla Ciebie ok to proponuje abyś nabył taniego barlow 2x. Użyj go z twoim 10mm okularem. Jeśli problem się powtórzy w tej konfiguracji to będzie to oznaczać że masz za duże powiększenie (małą źrenicę wyjściową), jeśli jednak będzie akceptowalnie to będzie to oznaczać że odległość źrenicy wyjściowej (źw) w twojej 6mm jest za mała dla Ciebie i potrzebujesz okular z większą. Tę drugą kwestię możesz też wstępnie sprawdzić na 6mm ściągając mu muszle oczną - w ten sposób będziesz mógł nieco bardziej zbliżyć oko do soczewki przy obserwacji. 6mm okular Ploessl ma źw na poziomie około 4mm - to jest wymiar dla hmm… powiedzmy że dedykowanych obserwatorów.
Nie wiem dlaczego trzymasz się zapytania o „większy rozmiar soczewki wyjściowej”, moim zdaniem nie ma to nic do rzeczy no chyba że potrzebujesz większej powierzchni aby „przykleić oko do okularu”.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postaltanka | 11 Lip 2022, 01:11

kk napisał(a):W dużych powiększeniach będziesz widział nawet układ krwionośny twojego oka przy obserwacjach relatywnie jasnych obiektów.
Skoro 10mm które masz jest dla Ciebie ok to proponuje abyś nabył taniego barlow 2x. Użyj go z twoim 10mm okularem. Jeśli problem się powtórzy w tej konfiguracji to będzie to oznaczać że masz za duże powiększenie (małą źrenicę wyjściową), jeśli jednak będzie akceptowalnie to będzie to oznaczać że odległość źrenicy wyjściowej (źw) w twojej 6mm jest za mała dla Ciebie i potrzebujesz okular z większą. Tę drugą kwestię możesz też wstępnie sprawdzić na 6mm ściągając mu muszle oczną - w ten sposób będziesz mógł nieco bardziej zbliżyć oko do soczewki przy obserwacji. 6mm okular Ploessl ma źw na poziomie około 4mm - to jest wymiar dla hmm… powiedzmy że dedykowanych obserwatorów.
Nie wiem dlaczego trzymasz się zapytania o „większy rozmiar soczewki wyjściowej”, moim zdaniem nie ma to nic do rzeczy no chyba że potrzebujesz większej powierzchni aby „przykleić oko do okularu”.

No dobra.
Kit z tym, że w Newtonie 13 dostawałem 160 x pow bez opisywanych przeze mnie mankamentów, kit z tym że
w dawnych czasach chadzałem wielokrotnie do Obserwatorium w Chorzowie gdzie często używałem do planet
powiększenia 160 x na refraktorze Zeiss'a 10 cm/120cm, kit z tym że w zeszłym roku byłem na wyjeździe
przy tzw. Astrobazie gdzie na ED 100 miałem swobodne 140-150 razy... I takich przykładów mógłbym
wymienić z mojego życia jeszcze z 10.
A kitowego okularu SW 10 mm nie uważam za bardzo dobrego. Napisałem że jest względnie niezły.
Barlowa oczywiście nie kupię - szkoda pieniędzy. Zresztą w żadnym wypadku nie chcę być przemądrzały.
Posiłkując się poradami Kolegów, które zacytowałem w moim poprzednim poście wpisałem tylko w Google
"okular TS HR". No i może to jakaś ściema albo towaru już nie ma albo cena dawno większa ALE:
z miejsca wyskoczyło np.:
https://www.astroshop.pl/okulary/ts-opt ... r_1_select.
To oczywiście może być zupełnie nie to no ale to pierwsze z brzegu co mi poradzono tutaj.
Po prostu myślałem, że bardziej doświadczeni Koledzy oszczędzą mi długotrwałych poszukiwań na własną
rękę. Za antypropagandę dziękuję z góry.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postkk | 11 Lip 2022, 10:14

Skoro jest tak jak piszesz to wygląda na to że problemem jest faktycznie ER czyli odległość źrenicy wyjściowej. Osobiście TS HR 6mm polecić nie mogę z tego względu że nie używałem nigdy aczkolwiek ma pochlebne opinie i znacząco większy ER - będzie zdecydowanie wygodniejszy niż 6mm ploessl.

viewtopic.php?f=31&t=67302
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1166
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostVroobel | 11 Lip 2022, 10:34

W tej kwestii mogę polecić Vixena NLV/SLV, którego ER, o ile się nie mylę, wynosi 20mm. Ponadto ma regulowaną muszę, co baaardzo poprawia komfort i ułatwia utrzymanie oka w osi. Wiem, bo mam.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlemarr7 | 11 Lip 2022, 16:08

Nierozpoznane okulary z Chin? Akurat ten zestaw czerwonych okularow o ogniskowych 6mm ,9mm , 15mm i 20mm i polu wlasnym 68* jest dobrze znany i czesto wystepuje tez u nas na gieldzie. Mialo byc w miare tanio wiec taka propozycja. A wogole jak myslisz gdzie jest produkowana wiekszosc okularow? Wlasnie w Chinach i na Tajwanie. Skoro jestes niezadowolony z propozycji sam poszukaj odpowiednich tematow na forum. Astromaniak istnieje juz tyle lat ,ze na pewno kwestie okularowe byly walkowane setki razy. A jak malo to istnieje Cloudy Nights - link do forum na temat okularow https://www.cloudynights.com/forum/71-eyepieces/
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

PostKrzysiek.S | 11 Lip 2022, 16:34

Tu masz akurat na giełdzie vixena nlv 6mm.
viewtopic.php?f=31&t=67349&p=589790#p589790

Zadzwoń dogadaj się co do ceny i będzie Pan zadowolony :)
 
Posty: 105
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

PostFrosch | 23 Lip 2022, 16:48

altanka napisał(a):"GSO SUPER Plossl" 6 mm (...) No i okazało się, że mi to niezbyt odpowiada : jest dla mnie przykre jak mała jest w takim okularze soczewka wyjściowa - jakieś troszkę więcej niż 4 mm szkła. (...)Pytam więc ogólnie : jest jakiś w miarę znośny okular o podobnej ogniskowej żeby miał chociaż te 30 - 50
procent więcej średnicy soczewki wyjściowej?
Bardzo proszę o poradę.
Jak ktoś już wcześniej pisał, lantan Vixen. Miałem okular BCO 6mm o równie małej soczewce wyjściowej i krótkim ER jak Plossl 6mm i dla mnie obserwacja również była niewygodna. Przesiadłem się na Vixen SLV - okular o dużej soczewce wyjściowej (nie ma efektu patrzenia przez dziurkę od klucza) i dzięki dużemu odsunięciu źrenicy wyjściowej (20mm) i regulowanej muszli ocznej obserwuje się wygodnie. Podobną budowę (wielkość soczewki i muszlę oczną), lecz z mniejszym ER i większym polem widzenia, mają Celestrony x cel lx. Mają jednak ogniskowe 5 i 7mm, nie ma ogniskowej 6mm w tej serii.
TS 102/1122 ED, SkyTee2, Bresser AR-102XS 102/460, Nano AZ, lornetka Kamakura WP2 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 54
Rejestracja: 27 Wrz 2020, 11:27
Miejscowość: Warszawa

 

Postkurp | 24 Lip 2022, 11:49

Cześć. Tutaj masz wygodny i bardzo dobry okularek.
viewtopic.php?f=31&t=67468
Polecam bo warto.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1586
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postchondryt | 24 Lip 2022, 12:19

Krzysiek.S napisał(a):Tu masz akurat na giełdzie vixena nlv 6mm.
viewtopic.php?f=31&t=67349&p=589790#p589790

Zadzwoń dogadaj się co do ceny i będzie Pan zadowolony :)


Witam .
Miałem kiedyś taki okular jednak go sprzedałem ze względu na czułość na nie osiowe patrzenie co dla mnie jest bardziej irytujące niż przyklejanie oka do Orciaka . Nie wiem jak inne okulary z tej serii ale szóstka tak ma .

Pozdro... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postwitos | 24 Lip 2022, 13:01

altanka napisał(a):No więc jeszcze raz - proszę o poradę.


Jaką kwotę przeznaczasz na okular ?
witos
 

PostKrzysiek.S | 24 Lip 2022, 22:55

@chondryt hmm ja nie zauważyłem tego problemu, tak się złożyło że kupiłem ta parkę i jestem zadowolony.
 
Posty: 105
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat