Dobson Do-Gso 10" jakie dodatkowe szkiełko?

PostPikczer | 04 Wrz 2022, 23:32

Witam wszystkich serdecznie.
Wiem, że pewnie zakładam podobny temat do wielu innych, ale mam mętlik w głowie i już sam nie wiem co i jak :)
Jeszcze niedawno bawiłem się Teleskopem Netwona Sky-watcher 6" na dobsonie. Korzystałem że standardowych gratisowych okularów i jakoś to działało. Kupiłem soczewkę Barlowa 2x. No i fajnie.
Naczytałem się trochę tutaj i zaryzykowałem, kupiłem okular Explore Scientific 8,8mm, 82 stopnie i ... Kosmos. Nie widziałem że to może być taki przeskok jakościowy.
Może 2 tygodnie po tym kupiłem teleskop Do-GSO 10". A w nim ten okular ES daje piękne obrazy. Saturn czy Jowisz bez Barlowa wygląda lepiej jak na 6".
Mam też te gratisowe okulary przede wszystkim GSO 30mm ale jakiś taki wyblakły obraz daje.
Skoro i tak wydałem parę zł to chciałbym coś z szerszym kątem do oglądania nieba.
Nie mam konkretnych preferencji. Wiem, że za wiele nie uzyskam bez napędu ale chodzi o uciechę dla oka.
Ja mam w miarę dobre oczy ale żona trochę ślepa :) Nosi okulary.
Oglądamy raz kiedyś niebo z balkonu/ tarasu. 5m nad ziemią ale miejsca dużo. Miasto Zielona Góra, lubuskie, obrzeża i to w stronę lasu więc na dzień dzisiejszy przyjemnie się ogląda te łatwiejsze elementy jak np Saturn. Ale i tak jasno jest.

Proszę o podpowiedź co ewentualnie można konkretnego dokupić jeszcze z nieco szerszym kątem? Co ma sens? Na pewno większość obserwacji będzie z naszego tarasu. Ale czasami chcemy wyjechać kawałek chociaż poza miasto. Jakoś zapakuje teleskop. Ale krowa waży trochę:)
Naczytałem się dużo o filtrze Baader neodymium monn &skyglow. Dużo mi pomoże w tak oświetlonym rejonie? Czy to banialuki?
Wracając do okularów. Udźwignę coś w okolicy 800zl za sztukę. Więcej nie dam rady. Moje doświadczenie jest skromne w Astronomii ale w fotografii znacznie większe i wiem że dobre szkło to dobry obraz ale nie zawsze to musi być nowe czy drogie szkło.
Np m.in. tutaj ktoś sprzedaje okular Maxvision 24mm, 82 stopnie. Ma to sens w zamian właściwie za ten GSO 30mm. Będzie to duża różnica w jakości? Czy subtelna?
1-2 okulary, ewentualnie jakiś filtr "antybalkonowy" , który coś wyraźnie pomoże :)
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 05 Wrz 2022, 10:42

hej jak piszesz brak konkretnych preferencji to i trudno cos zaproponować ,ale jako uzytkownik tej samej rury postaram sie cos nakreslic , a wiec trudno nie zauwazyc ,że brakuje w zestawie czegos w okolicy 11-14mm jesli nie liczyc kitowca 30 mm plus barlow,ale to połączenie nalezy traktowac jako rozwiaznie tymczasowe , takze jesli jak piszesz czasem spakujesz sie i wyjedziesz za miasto wtedy przydało by sie cos w tych okolicach na wiekszosc DS-ów , a skoro polubiłeś szerokie pole i masz juz niezły budzet to spokojnie kupisz za to(oczywiscie mowa o uzywkach) LVW 13 mm czy taniej ES-a 11,14/82, hyperion badera 13 mm czy SW SWA 13mm70 stopni , mozesz tez kupic za ten budzet o ile sie nie myle co do ceny 24mm/82 maxvision/ES i jesli barlow który posiadasz jest dobrej jakosci to uzywajac 24 plus barlow masz powiekszenie na wiekszosc DS a sam okular 24/82 pokaze Ci wtenczas duzo lepiej(ze wzgledu na jakosc okularu) praktycznie to samo pole co kitowy 30 mm oferujac przy tym mniejszą ZW co nie jest bez znaczenia przy słabszym niebie. Natomiast do planet czy ksiezyca brakuje czegos krótszego niz posiadane 8,8 mm i tu troche problem bo najlepszy obraz da Ci orciak czy dobry ploosl, ale żona w okularach niestety przegra z ER-em tych okularów takze musisz to rozwazyc i wtedy szukac czegos kierujac sie parametrem odległosci zrenicy wyjsciowej.../ orciak za to niestety ma małe pole własne i na dobsonie robi się z tego pewna nie dogodnosc bo co chwile trzeba przesuwac telep w pogoni za uciekająca planetą choc jest do przezycia oczywiscie ...

podsumowujac , jestes na podobnym etapie co ja jesli chodzi o akcesoria ich dobór i ich poznanie jak co ci pasuje , dopiero budujesz swoje preferencje i kształtujesz sie jako obserwator i tu powiem Ci z mojego skromnego doswiadczenia , że tak owszem wiele wyczytasz w necie i wyciagajac z tego wnioski mozna ustrzec się błedów czy zawezic pole poszukiwan , ALE NIC nie zastąpi Ci własnych subiektywnych odczuc co do urzywanych akcesorii dlatego kupuj uzywaj patrzaj w kosmos a potem dopiero bedziesz wiedział co Ci tak naprawde odpowiada bo jeden bedzie wolał obraz z orto kosztem pola czy ER , a drugi powie że ER w tych okularach to porazka i bezuzytecznosc, pamietam taką oferte tu na giełdzie , uzytkownik DOBsa 10 cali sprzedawał swoje dopiero kupione orciaki pisząc że pole i ER sa dla niego nie do zaakceptowania , ja tez sie bałem ER orto ale kupiłem ostatnio BCO 10 mm i nie ma tragedi , obraz wynagradza te nie dogodnosci chociaz okular trzeba czyscic bo sie brudzi od dotykania rzęsami .
BTW , jesli nie posiadasz to rozwaz zakup filtra polaryzacyjnego zmiennego , z tym telepem to niemal koniecznosc na Ksiezyc i Jowisz no chyba że duze powiekszenie
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 05 Wrz 2022, 23:08

Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź :)
Już wiem coś więcej. Preferencje na pewno z czasem się wyklarują ale na razie jest trochę tego, trochę tego. Oczywiście chciałbym w miarę możliwości uniknąć "żonglowania" okularami i w mojej fantazji trafić na te bliskie ideałom od razu :)
Pozdrawiam :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 06 Wrz 2022, 11:20

jaki barlow posiadasz ?
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 06 Wrz 2022, 22:39

Barlow GSO 2x z mocowaniem T2. A niedawno kupiłem jakoś spontanicznie Barlowa Baader 2.25x/1.3, ale nie było okazji jeszcze go użyć. Właśnie teraz myślałem że spojrzę na księżyc bo piękne ma kolory ale nisko jest i mi jeden budynek będzie zasłaniał. Muszę jakoś porządny stolik uszykować na teleskop, żeby go nieco wyżej postawić. Saturn też prosił się o spojrzenie ale wylazły chmury:)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 07 Wrz 2022, 10:23

no to w barlowy jestes bogaty :mrgreen:

stolik do duzego dobsona ? jesli juz to musi byc porządny i stabilny no i nie za wysoki , wez pod uwage gdzie wypadnie wtedy wyciag ,ale raczej nie tedy droga by stolikiem rekompensowac niedogodnosc miejscowki , pamietaj tez że obserwacje nad dachem drzewem itp to tez nie najlepszy pomysł bo psuje to obraz, szczególnie planet.
Księżyc nisko faktycznie wyglada przyjemnie ze wzgledu na kolorek jaki wtedy dostaje ale nie jest to najlepsza pora by obserwic go przez teleskop jak z resztą wszystkie obiekty połozone nisko ...

barlowy niech sobie bedą skoro juz masz , ale proponuje dokupic cos z okolic 13 mm o czym pisałem wyzej do tego cos krótszego moze BCO 6 mm chocby zeby przekonac sie jak sie przez niego patrzy (pole , ER) do tego filtr zmienny polaryzacyjny i na tym bym poprzestał narazie 30 jako okular przeglądowy i na rozległe obiekty gdy wyjedziesz pod ciemne niebo , 12-14 mm na wiekszosc DS , 8,8 komfortowo na ksiezyc bo pole i na słabsze warunki pod planety jak i np na małe ds-y , rozbijanie kulek czy planetarki no i BCO 6 na planetki ksiezyc gdy seeing pozwoli , na start zupełnie to wystarczy a tak to staraj sie jak najwiecej obserwowac , uczyc nieba itd , nawet jesli niebo masz miejskie mozesz powalczyc z jasniejszymi DS-ami a obycie ze sprzetem i nauka nieba zaprocentują gdy wyruszysz pod ciemne niebo .
jesli nie masz lornetki to tez mozesz o niej pomyslec bo duzo pomaga w nauce nieba .
oczywiscie tez jakaś literatura , atlas nieba , apka na tablecie czy telefonie , czerwone swiatło , krzesełko regulowane , stolik , to wszystko jest nie mniej wazne jak okulary zeby czerpac przyjemnosc z obserwacji

popatrzysz , sprecyzujesz co Ci trzeba wtedy ktos konkretnie doradzi...

wytrwałosci i powodzenia w rozwijaniu hobby
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 07 Wrz 2022, 22:46

Dzięki wielkie za wszelkie wskazówki. Wszystko koduje i analizuje :)
Niestety warunki do oglądania są jakie są. Czasami w bezksiężycową noc całkiem nieźle wyglądało niebo mimo iż oglądam je w mieście. Oczywiście może to zabieg okoliczności związany z pogodą ale dużo dużo więcej można było zobaczyć w ES 8,8mm niż w gratisowym do teleskopu okularze. Pomijam kwestię ostrości, ale gwiazd widać o wiele więcej z tego samego miejsca.
Zastanawiam się tylko czy celować w jakiś trochę lepszy okular czy może lepiej poczekać i uzbierać na coś fajnego. Ten ES 8,8mm 82 stopnie zostanie. Ale tak myślałem czy nie porwać się np na Baader Morpheus 12,5 lub 17,5 ? Droższe niż planowałem. A może kiedyś wymienię tego GSO 30mm na coś lepszego, ale to kiedyś.

A teleskop już nie pierwszy raz postawiłem na odwróconym wiadrze 34,5l. Takie duże, mocne. Używam takie do czyszczenia akwarium ale też mam do podlewania pomidorów na tarasie :)
Stoi stabilnie. Jest wysokie na około 40cm. Wczoraj bardzo dmuchało około 23, masakra. A teleskop pięknie stał i udało mi się pooglądać Księżyc, Jowisza i Saturna. Były też chmury więc warunki słabe ale testowałem nowego Barlowa. Całkiem nieźle się spisał jak na kiepskie warunki.

Apki w telefonie są od lat :) Bardzo fajne, przydatne. Dzięki nim można rzeczywiście szybciej i łatwiej cokolwiek namierzyć i przede wszystkim gołym okiem nieraz rozpoznać.
Czekam na dobrą pogodę, siły i czas wolny i chyba pojadę kawałek za miasto. Zobaczymy co potrafi:)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 08 Wrz 2022, 08:33

czesc
Morfeusze to dla wielu mogą juz byc okulary docelowe , nie miałem okazji przez nie patrzec , ale mozna przeczytac o nich wiele dobrego ,a to czy kupisz to juz musisz zdecydowac sam jak z budzetem i jak zamierzasz kompletowac swój zestaw , niemniej z tych dwóch ogniskowych to sugeruje raczej 12,5mm.

Brak ciemnego nieba na wyciągniecie reki to niestety bolaczka naszej astro społecznosci , nie kazdy mieszka z dala od świateł , trzeba się pakowac i wyruszac za miasto nie ma zmiłuj , oczywiscie jesli mówimy o DS-ach , z tego powodu wielu z nas mieszczuchów nastawia sie głównie na US i pod to kompletuje zestaw , sam mysle w zwiazku z tym o jakims drugim teleskopie na US z miasta pomimo że DS pozostaje dla mnie głównym celem obserwacyjnym, ale wiadomo wszystko rozbija się o budzet dlatego na spokojnie powoli ...zobaczymy ,ale pytanie to raczej tylko KIEDY a odpowiedz to jak bedą środki na takie cele

Jednak obserwatorzy miejscy nie są zupełnie skazani na DS-owy niebyt i mimo ,że nigdy z miasta nie zobaczymy wielu wymagających obiektów a inne znacznie gorzej to nie znaczy ,że nic się nie da czy obrazy sa zupełnie do niczego. Odpowiedni dobór obiektów i ewentualnie jakis skuteczny filtr LP (sam taki rozwazam , ale nie mam nic do polecenia musze jeszcze poczytac tu i tam jesli ostatecznie zdecyduje o jego kupnie ) moze dac juz pewne mozliwosci .

wez tez pod uwage takie obiekty jak gwiazdy podwojne , rozdzielanie ich moze okazac się dla Ciebie interesujace i nie wymaga ciemnego nieba , wymaga za to wzorowej kolimacji w przypadku Newtona i duzych powiększen najlepiej za pomocą krótkich Ortho czy Ploosów

rzuc tez okiem TU:
https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... banld.html
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 08 Wrz 2022, 20:54

Najlepiej to cały zestaw ogniskowych kupić :) Ale się nie da.
A filtr LP to może być Baader neodymium moon&skyglow? Dużo o nim czytałem ale nie jestem pewien czy aż tak bardzo by pomógł w eliminacji sztucznego światła?

Muszę poeksperymentować z miejscówkami. Kawałek za miastem mamy działkę taką owocowo-warzywna :) Żadnych lamp blisko nie ma, ale łuna z miasta jest mocno widoczna. Blisko i bezpiecznie. Muszę spróbować. Już dwa podejścia robiła moja córka pięciolatka, do księżyca. Spodobało się Jej. Może się tym zarazi:)

Poczytam o gwiazdach podwójnych :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 09 Wrz 2022, 08:32

hej z filtrami , a szczegolnie z filtrami LP to nie taka prosta sprawa, sam zadnego nie posiadam wiec nic Ci konktetnie nie powiem , ale w tym watku masz dosc sensowna dyskusje na ten temat ktora troche Ci to rozjasni :

viewtopic.php?f=75&t=30959&start=25&hilit=filtr+light+pollution

polecam szukajke tu na forum i innych forach , czesto mozesz trafic na merytoryczne dyskusje ludzi z duzym doswiadczeniem ktorzy uzywaja danych akcesorii , a ja w zasadzie powielam Ci jako taka wiedze zdobyta w ten sposob...

z filtrem spokojnie poczekaj i pierw poszukaj sensownej miejscowki , z reszta i tak na poczatek z DS-ami powinienes wybierac latwe tzn jasne obiekty (podlinkowalem Ci liste DS na miasto wczesniej), a te beda widoczne bez filtrow nawet pod przecietnym niebem , pojedziesz pozniej pod ciemne niebo to oblukasz te same obiekty ponownie , zobaczysz jaka robi to roznice to bedziesz mial porownanie i moze wiecej motywacji by wyjechac za miasto

ten link moze pomoc w wyborze kierunku podrozy ale nie traktuj tego jako wykladnie https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

z tej mapy wynika ze w promieniu 40 Km w lini prostej masz juz miejsca o niebieskim zabarwieniu , nie jeden by chcial , spojrz na inne rejony naszego kraju, nie jest to jeszcze tak daleko jak masz auto , a 10 cali spokojnie miesci sie na tylne siedzenia , dobs i krzeselko do bagaznika i jazda :D
tylko badz przygotowany na taki wypad , krzeselko latarka , mapa nieba itd/itp i plan na obserwcje tzn wytypuj obiekty do obserwcji .
masz czas na to , bez ksiezycowy weekend dopiero za 2 tygodnie , tylko jak wyjazd na Ds-y to brakuje tego okularu srednioogniskowego o ktorym pisalismy.


i wracajac jeszcze do zanieczyszczenia swiatlem pamietaj ze Ksiezyc na niebie to nie jest nocka na DS-y chyba ze w malej fazie i nisko

masz juz sporo informacji , poczytaj jeszcze zastanow sie przeanalizuj sobie , dokonaj wyborow dokup akcesoria (minimum 1 okular o sredniej ogniskowej) i obserwuj

Powodzenia
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 10 Wrz 2022, 09:48

Z tymi filtrami to rzeczywiście wszystko zależy od punktu odniesienia, od ogromnej ilości czynników. Niektórzy są zachwyceni, a niektórzy nie widzą różnicy.
Wszystkie informacje chłonę, czytam w każdej wolnej chwili.
A może do planet takie coś ?
https://www.astroshop.pl/okulary/ts-opt ... 25-/p,6164

Niektórzy chwalą, podobno optyka całkiem niezła. 5mm to chyba już takie max do mojego teleskopu.
Tylko się zastanawiam czy będzie lepsza jakość niż ES 8,8mm 82 stopnie z barlowem 2x?
Wiem, że do takich powiększeń musi być świetna pogoda no i może czasami się zdarzyć :)

Chciałbym dokupić 1-2 okulary i na razie stop. Pobawię się tym i sam zobaczę czy mi to pasuje, bo to chyba najlepszy sposób. Nie posłuchałem się porady bo jakoś tak mi bardziej pasowało, zamówiłem Baader Morpheus 17,5mm. Teraz jeszcze coś ostrego do planet i stop :) Są też inne wydatki. Czekam tylko na noc bez chmur. Wczoraj już prawie, prawie i jak widziałem gołym okiem Jowisza zacząłem się szykować i zanim wyszedłem na zewnątrz to przyszła burza i lało ze 2-3 godziny :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 12 Wrz 2022, 08:15

hej
ostatecznie to Ty podejmujesz decyzje co kupic, jak pisałem wyzej , popatrzysz zobaczysz co Ci pasuje co potrzebujesz .

Gratuluje Morfeusza a jesli mowa o planetarnym to Ts planetary to z pewnoscią bardziej komfortowy(pole własne i ER) od ortho , ale jednak ortho jest wyzej cenione choc róznice pomiedzy BCO czy TS nie bedą pewnie duze , nie miałem TS-a wiec teoretyzuje na bazie znanych mi opini , sugerowałbym jednak 6mm ze względu własnie jak slusznie piszesz warunki które na power rzędu x250bedą bardzo rzadko , na 6mm tez nie za czesto , szczególnie dla nas posiadaczy 10 calowego lustra które to jest bardziej na seeing wrazliwe niz inne konstrukcje.

Pozwole sobie tez przypomniec o filtrze polaryzacyjnym zmiennym bez niego Jowisz bedzie tak jasny ,że straci wiele detalu , na ksiezycu podobnie i dodatkowo oko szybko zmeczy sie taką iloscia swiatła i bedzie po obserwacjach ...

a pogody nie przeskoczysz wiec warto ją sprawdzic zanim sie wytarga telep, no chyba ze masz go pod ręką na stałe na balkone czy w poblizu , poleacam sat24 i meteo ICM

pozdrawiam
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 12 Wrz 2022, 08:52

Warto wiedzieć, że zwykła prognoza pogody jest dobra na grilla, albo spacer w parku. W astronomii liczy się jeszcze m.im. seeing, którego nie znajdziesz w takich prognozach.

https://www.meteoblue.com/en/weather/ou ... om_2644210

Wpisz sobie u góry swoją miejscowość.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 12 Wrz 2022, 09:34

dzięki za przypomnienie , miałem sprawdzic wreszcie ta strone , pamietam w któryms wątku polecałes i zapomniałem...
oczywiscie masz rację , ale kto z nas majac wolny czas i widząc "czyste" niebo nie wytarga telepa żeby polukac nawet jesli okaze się że seeing słaby :)
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 12 Wrz 2022, 10:06

Ja.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 12 Wrz 2022, 10:44

Rozumie , moze zbyt uogólniłem pytanie i zmierzyłem ludzi swoją miarą , moze wiecej obserwatorów postąpi podobnie do Ciebie , a ja mam mały staz obserwacyjny więc chłone kazdy mozliwy czas by polukac w niebo gdy tylko moge bo jeszcze mało i mało razy widziałem ; są tez jeszcze inne okolicznosci jak np wolny czas i np w moim przypadku to głownie te dwie składowe czyli czas i jako taki brak zachmurzenia decyduja czy bede obserwował i nawet jesli jest słabo to miło spedzam czas otoczony ciszą i rozgwiezdzonym niebem...

Mam nadzieje że nikogo nie obraziłem tym uogólnieniem :), a Twoje rady bardzo sobie cenie Tomku, jestes pomocny odpisujesz i doradzasz , doceniam to .

Warto chyba tez rozróznic co obserwujemy bo na DS-ach seeing az tak nie ograbia nas z widoków jak oczywiscie w przypadku planet .
:)
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostVroobel | 12 Wrz 2022, 10:53

E, tam. Ja też dopiero do tego dojrzałem. Przyjdzie czas, że będziesz wybierał między patrzeniem w szkiełko, a innymi tematami, więc sam ustalisz, kiedy opłaca się wyciągać sprzęt. Dopiero niedawno miałem możliwość doświadczenia kiepskich możliwości przy słabym seeingu i nieco lepszych przy seeingu lepszym, więc chyba poczulem, o co chodzi. A to jeszcze nie koniec. Wyciągnięcie sprzętu trochę trwa, przygotowanie jego i siebie. Potem chwila obserwacji po to tylko, żeby stwierdzić, że to nie ma sensu i pakowanie się do domu. U mnie, w przypadku obserwacji US, jak się poddam, to tak lekko 1.5h od wyjścia do wejścia. W którymś momencie zaczyna to mieć znaczenie.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostKoszy89 | 12 Wrz 2022, 11:27

Jest wiele racji w tym co piszesz a czas operacyjny przygotowania to jednak nie mniej wazna składowa do podjecia decyzji o wyjsciu ze sprzetem , kazdy ma tez inne warunki .
Ja US głownie u siebie w ogrodzie i jednak dobs pomimo swej wagi roozkłada sie szybciej niz EQ, telep nie stoi w pokoju tylko w chłodniejszym pomieszczeniu gdzie mam moze 5 stopni cieplej niz na zewnatrz wiec i nie potrzebuje duzo by sie wychłodzic, wynosze telep i zanim ogarne reszte gratów to jest w zasadzie wychłodzony a przynajmniej tak mi sie zdaje , a i od biedy jesli po długiej obserwacji nie mam juz siły znosic wszystkiego do domu moge telep zostawic pod wiatą na ogrodzie gdzie nic mu nie grozi i na spokojnie zwinąc go na drugi dzien .

wracając do seeingu to ja chyba zaryzykuje stwierdzenie ze jeszcze chyba nie trafiłem nawet na dobry seeing , nawet rozwazałem zakładanie watku w tym celu pt. co powinienem widziec na planetach swoim sprzetem , takze doswiadczenie na "2- " :) :(
w zasadzie to mój pierwszy sezon z planetami , poprzednio do dyspozycji miałem tylko kitowe 9 mm i kiepskie juz położenie Jowisza po nabyciu telepu w ubiegłym roku

zrobił się nam offtop co :) ?
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 12 Wrz 2022, 12:21

Dziękuję Wam za wszelkie porady:) Strony sobie zapisałem i już tam zaglądam. Pamiętam o filtrze polaryzacyjnym. Poszukam czegoś dobrego i nie strasznie drogiego. Wybór oczywiście jest dość duży i się można zgubić podobnie jak z okularami.
Takie coś ?
https://teleskopy.pl/@4764?gclid=CjwKCA ... qgQAvD_BwE

Albo taki ?

https://allegro.pl/oferta/905-zmienny-f ... 1278285270

Bo. Tym to chyba za wiele nie zdziałam?
Taki bez regulacji chyba nie ma sensu?
https://www.astroshop.pl/filtry-ksiezyc ... m_content=

Pomyślę jeszcze na spokojnie z okularem do planet. Pobawię tym moim ES 8,8 plus Barlow. Szkoda na szybko kupić coś co użyje 2 razy w roku albo i nie. Jakbym miał nadmiar kasy to bym sobie kupił jaki chcę i sprzedał jak mi się nie spodoba, bez stresu. No i bym głowy nie zawracał na forum :) Będę szukał czegoś w okolicy 6mm wedle wskazówek.

Całkiem niedawno miałem. Newtona 6" i stał w piwnicy. Jak była fajna pogoda to z piwnicy na parter i na pierwsze piętro... Odrobinę to kłopotliwe. Czasami mi się nie chciało targać go, bo po prostu byłem zmęczony dniem.
Teraz Newton 10" stoi pół metra od wyjścia na taras. Także takie szybkie akcje nie są kłopotliwe. Waży sobie trochę ale w całości można szybko go wystawić bez jakiegokolwiek demontażu. Równie szybko schować. Żona się zgodziła, aby stał w salonie. Bardzo też lubi ze mną popatrzeć w niebo. Właściwie to dzięki Niej jest teleskop. Mówiła, że to zawsze było Jej marzenie. No to się wszystkim zająłem :)

Muszę koniecznie któregoś wieczoru zabrać teleskop na wycieczkę. Kawałek tylko za miastem, ale nie ma żadnej lampy w pobliżu. Spokojne miejsce. Tylko myślę czy tubę pakować w oryginalny karton? Czy jakiś pokrowiec "wyczarować" ? Oczywiście całość do samochodu, nie rowerem :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 12 Wrz 2022, 13:39

Jesli chodzi o filtr zmienny polaryzacyjny to tu juz nie ma takich dylematów jak przy filtrach mgławicowych czy LP czy okularach, z zaproponowanych przez Ciiebie ja brałbym ES-a gdyz meade ma mniejszy zakres regulacji, mozesz tez kupic taniej ORIONA czy CELESTRONA z dostepnych i tez bedzie OK , pojedynczy nie daje Ci regulacji wiec bym odpuscił , a połówka zmiennego działa jak pojedynczy wiec masz 2w 1.
Z okularem planetarnym słusznie , masz 8,8 mm co z posiadanym barlowem w konfiguracji x1,3 daje Ci power rzedu x185 co i tak jest uwierz mi duzo i wystarczy Ci w zupełnosci jesli tylko bedą warunki.

Ja tubę przewoze bez niczego na tylnych siedzeniach na leżąco przypiinając pasami na krzyż czyli lewy pas do prawego zapiecia i odwrotnie , a dobsa i krzesło do bagaznika , przód masz wolny mozesz zabrac żone :)

i tak na marginesie w temacie szybkich akcji o których wspomniałes to pamietaj o tym ze 10 cali potrzebuje troche czasu na wychłodzenie się...
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostPikczer | 14 Wrz 2022, 20:48

Dzięki za porady, ponownie. Zamówiłem filtr polaryzacyjny ES. Zobaczymy co to będzie :)
O wychłodzeniu lustra pamiętam. Ale to zawsze czas ucieka. Jak wystawie na zewnątrz teleskop to coś trzeba przynieść. A to czasami coś na plecy ubrać etc. Więc czas leci:)
Teraz tylko czekam na dobrą pogodę
Pozdrawiam :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

Postlolak89 | 15 Wrz 2022, 15:58

Szare obrazy z GSO 30 mm masz przez zaświetlenie nieba sztucznym światłem a nie przez jakość okularu. Akurat ogniskowa 30 mm to ostatnia jaką powinieneś zmieniać, będzie i tak niewiele używana. Najważniejsze to zakupić dobry okular średnioogniskowy w zależności od potrzeb.
Może to być Morfeusz 12.5 mm, 17, 5 mm. Może to być jakiś Explore 14 mm 82 stopnie lub np. Luminos 15 mm.
Stawiałbym jednak na Morfeusze, są o półkę wyżej od Explore, super wygodne i bardzo dobre optycznie.
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostPikczer | 15 Wrz 2022, 17:15

Też tak myślałem, że chyba ta 30tka będzie raz kiedyś użyta. Także niech sobie zostanie.
Mam już Morfeusza 17,5 ale pogoda paskudna i nie mam jak nacieszyć oka.
Miałem nie wariować, ale zamówiłem też Vixen SLV 6mm. Też pogody brak. Myślałem o używanym, ale ceny używanych są często nieadekwatne do wartości. No i mam też ES 8,8 82 stopnie. Wystarczy. Teraz będę ćwiczył dalej :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 23 Sie 2022, 00:00
Miejscowość: Zielona Góra

 

PostKoszy89 | 16 Wrz 2022, 07:33

Oj pozwole się nie zgodzic :)

Mnóstwo ludzi tu na forum aktywnie korzysta z forumowej giełdy w tym ja , nowy mam tylko filtr polaryzacyjny i lornetkę 10x50 od której zaczynałem przygode z astro i tez tylko dlatego ,że 10x50 trafia się rzadko, a nowa wtedy kosztowała tez nie wiele , a tak reszte od telepa po okulary to uzywki i pomijając przygodę z barlowem(zakonczoną jednak szczesliwię) wszystko w najlepszym porzadku, wyczyscisz taki okular i o ile nikt tym o podłoge nie rzucał czy nie "czyscił szmatą od podłogi" to jest w zasadzie jak nowy a jesli odbiega czyms od nowego to tylko śladami uzytkowania (zwykle slad od srubki na wyciagu jak ktos nie miał clamping ringa)bo napewno nie tym jakie generuje to obrazy , nikt nie jest w stanie dopatrzec się róznic w obrazie z nowego okularu versus taki co przeszedł nawet przez wiele rąk i ma wiele lat , optyka swoje kosztuje ,ale za to jest to o tyle wdzieczna inwestycja ,że przy minimalnym rozsadku taki okular moze słuzyc zupełnie tak samo przez wieeele lat. Roznice w obrazie są za to miedzy okularami z tej czy wyzszej półki i tak kupując uzywki masz okular z wyzszej półki w cenie nowego ktory jest o półkę czy dwie nizej.

Dlaczego uwazasz że jakosc uzywek jest nie adekwatna do ceny ? nie rozumie , kupiłes jakis uzywany okular i był uszkodzony czy miał inne wady?
Jest za to wrecz odwrotnie , mozna trafic nie rzadko super okazje , nie które przedmioty sprzedają się w kilka minut po wystawieniu ...

Ja oczywiscie rozumię ,że niektórzy wolą moze inaczej muszą bo kazdy by wolał nowy i stac ich na nowe aksesoria ,ale zwyczajnie teza że uzywane są nie adekwatne do ceny jest nie prawdziwa , popatrz na dział sprzedam na forum jaki tam ruch :)
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postlolak89 | 16 Wrz 2022, 14:43

No komplet masz już dobry i nie ma co kombinować więcej. Teraz jeszcze dobry filtr mgławicowy, szukacz kątowy, może drugi RedDot do szybkiego odnajdywania obiektów, krzesełko do prasowania i pokrowiec :)
Pokrowiec z pewnością się przyda bo komu się chce chować sprzęt po obserwacyjnej nocy :)

Pomyśl jeszcze o torbie na okulary.
https://deltaoptical.pl/torba-biodrowa-delta-optical-na-okulary-astronomiczne?q=torba&from=listing

To jest niby pierdoła ale docenisz na jesieni i zimą kiedy to okulary będą zimne i będą szybko parować. Wszystko mokre, walizka mokra, pudełka mokre a teraz wchodzisz ty, cały na biało i wrzucasz wszystkie akcesoria do torby przy ciele.
Nie dość, że wszystko masz bezpiecznie schowane, żadne zaślepki się nie pogubią to jeszcze od ciepła ciała okulary i filtry delikatnie się ogrzewają i nie parują jak szalone.
Jako, że robię w Delcie to wrzuciłem Ci linka do naszej torby ale jak masz jakąś dobrą i dużą nerkę to może też się nadać, tylko, że one nie mają separowanych kieszeni i będą się obijać graty.
Z tym, że ta od nas jest zajefajny.

Od strony ciała jest miękki plusz, w kieszeniach też jest cieplutko i wygodnie, masz 3 przegrody. Wrzucasz w jedną filtr mgławicowy i np. Vixena, do środkowej dużej ES 8.8 i M17.5, do ostatniej wleci 30 mm GSO jeżeli będziesz miał jakiś obiekt pod niego na tą noc i jesteś fajnie ustawiony.

Ja już dawno wyrosłem z chodzenia na obserwacje z walizką nie mówiąc już o pudełkach. Walizka tylko do przechowywania w domu i ewentualnie transportu a do obserwacji torba jest niezastąpiona.
Chyba, że masz 30 różnych okularów i chcesz je wziąć wszystkie ale wtedy to nie idziesz obserwować tylko szpanować przed kumplami bo i tak korzysta się z kilku szkieł maksymalnie przez całą noc :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 130 gości

AstroChat

Wejdź na chat