Maksutow a ilość szkła w okularze

Postthebluemarble | 08 Wrz 2022, 20:00

Dobry wieczór,
Jako że niedawno sprezentowałem sobie poręcznego maczka 127/1500 do obserwacji miejsko-balkonowo-wypadowych, nurtuje mnie ostatnio kwestia wyboru docelowych okularów dla niego. W teorii niby wiem, co i jak, ale doświadczenia z katadioptrykami i ogólnie teleskopami o małej światłosile nie mam żadnego. Na razie zdecydowałem się na próbę na jeden okular orto, bo teoria mówi, że tego typu ciemny sprzęt lubi proste konstrukcje, w których jest mało zabierającego światło szkła. Zastanawia mnie jednak opinia szanownych forumowiczów na ten temat. Czy to tylko teoria, a w praktyce może te różnice są poza percepcją przeciętnej osoby? Czy naprawdę do maków nie nadają się wielosoczewkowe okulary szerokokątne czy planetarne i trzeba pozostać przy prostych konstrukcjach?
Liczę, że sprowokuję was do owocnej dyskusji.
Wielkie dzięki i pozdrawiam wszystkich ciepło :)
SW MAK 127/1500 + AZ4, Opticron Adventurer T WP 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 40
Rejestracja: 08 Wrz 2022, 19:39
Miejscowość: Warszawa

 

Postkk | 08 Wrz 2022, 23:15

To nie tak kolego. Każdy okular możesz włożyć do każdej tuby. Skutki będą jednak różne i tu moim zdaniem nie ma co liczyć na opinię tylko na gusta.
Okular jest tworzony w określonym celu. Taki ortoskop na przykład wcale nie został stworzony do astronomii tylko do pomiarów optycznych i z tego właśnie względu pozbawiony jest dystorsji pola.
Nagler np jest okularem stricte astronomicznym z zamysłem użytkowania go w światłosilnych newtonach gdzie aberracje okularu potrafią sie wybitnie uwydatnić. Niemniej jednak nagler w odróżnieniu do ortoskopu posiada dystorsje pola która jest kosztem minimalizacji sferycznej w sporym polu widzenia (a może to był astygmatyzm…?) Podobny zabieg Televue stosuje w swoich plosslach które tak naprawdę są modyfikowane - posiadają krzywiznę pola o przeciwnym znaku w stosunku do pola obrazowania generowanego przez newtony (patent Ala Naglera) dzięki czemu w takim zestawieniu mamy większe ostre pole.
Okulary o prostych konstrukcjach są dobre do dużych powiększeń ale także i do detekcji obiektów ze względu na małą ilość granic szkło/powietrze które degradują obraz rozpraszając światło. Ot i cała magia. Szczytem w tej kwestii są okulary z dwoma granicami np. Monocentryki które obrazy rysują dosłownie skalpelem (no ok to jest przenośnia :D) w mikrym 30-40 stopniowym polu którego i tak tylko z grubsza połowa jest użyteczna bo reszta zjedzona jest przez sferyczną i okraszona mydlaną diafragmą, którą ostrą na marginesie z dumą szczycą się okulary szerokokątne ale nie zaoferują w centrum pola tego samego co te szkiełka.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1165
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat