AZgti cała prawda.....

Postwampum | 28 Wrz 2022, 23:05

To nie bedzie czysta recenzja tego montażu, ba nawet go nie miałem i nie mam ale bardzo mnie intryguje... jak to z tym montażem jest, opinie są bardzo skrajne, chyba najbardziej ze wszystkiego co do tej pory czytalem.
Z czystych danych wynika że można na nim powiesić sprzęt do 5kg, pytanie tylko jaki sprzęt?.
Dość niedawno ktoś na forum pytał się o coś kompaktowego na balkon i zaproponowałem mu właśnie AZ GTi z MAK127, zostałem wymiany lekko ze niby ten montaz w ogóle nie nadaje się do dużych powiększeń bo ma duze drgania...
Z drugiej strony na CN można wyczytać wiele informacji co też ludzie na nim nie wieszają, do redaktora 120mm włącznie i są zadowoleni.
Zapodam więc tutaj zdjęcia Planet z 5" Newtona +3x barlow na AZGTi ściągnięte przed chwilą z Fejsa i na moje stwierdzenie ze nie wierzę w taki efekt że względu na montaż odpowiedź była natychmiastowa -albo obserwator albo usterka fabryczna montażu....
AZgti cała prawda.....: FB_IMG_1664398496442.jpg

AZgti cała prawda.....: FB_IMG_1664398489727.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkk | 29 Wrz 2022, 00:50

Miałem tego szkraba.
Używałem głównie z krótkim bresserem ar102xs.
Do wizuala z relatywnie małymi powiększeniami jest ok ale do dużych nie bardzo. Za mało sztywny, za długo drgania się tłumią. Do dłuższych tub prawdopodobnie uznał bym go za bezużytecznego na dłuższą metę.
Foto planet można przecież prawie na byle czym robić. Lekko przeważysz zestaw aby luzy się wykasowały. Wymęczysz ostrość, zapuścisz śledzenie, poczekasz aż się uspokoi i z dwóch metrów na bezdechu REC naciśniesz :)
Co zapamiętałem to fakt że on się lepiej zachowywał przy większym obciążeniu. Oryginalny statyw trzeba było co jakiś czas podokręcać na połączeniach - też pomagało.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostSebastian Ś. | 01 Paź 2022, 17:19

Używałem z Makiem 102 i do tego myślę że jest idealny lub do jakiegoś krótkiego refraktora powiedzmy 100mm na małe powiększenia. Stabilniej jest w trybie AZ niż w EQ. Wymiana statywu mocno pomaga, ale to już się wtedy robi mało mobilne. Jest to dobry montaż, nawet na Maka 127 się nada. Mój post odnosił się do tego że nie poleciałbym go jako 1 wybór dla kogoś kogo głównym celem są obserwacje planetarne bo po prostu drgania będą się długo wygaszać. Można używać ale to nie będzie 100% komfortowe.

Na pewno bardzo dobry wybór jak ktoś chce mieć kilka trybów pracy, trochę wizuala i trochę mobilnego montaż do astrofoto.

Wchodzi teraz do sprzedaży też ciekawa hybryda Adventurera i AZ-GTi ale to jedynie montaż EQ.
https://teleskopy.pl/product_info.php?m ... 2%20osiach
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 49 gości

AstroChat

Wejdź na chat