Projekcja okularowa słońca przez MAK 102 i przegrzanie

Postmamrotek | 19 Paź 2022, 22:51

Cześć,
Zamierzam poobserwować słońce przez MAK-a 102 (SkyWatcher), korzystając z projekcji okularowej. Chciałbym aby jednocześnie mogło obserwować kilka osób, bez ryzyka, że ktoś coś potrąci, zrzuci filtr i kłopot gotowy. Pierwsze obserwacje już zrobiłem, ale przeszukując internet natknąłem się na kilka ostrzeżeń dotyczących potencjalnych uszkodzeń sprzętu, o które chciałbym Was zapytać.
1) Przeczytałem, że MAKi są narażone na przegrzanie, a nawet stopienie wewnętrznych elementów teleskopu. Po jakim czasie obserwacji pojawia się takie ryzyko i co dokładnie może się zdeformować? Czy chodzi o jakieś syntetyczne elementy mocujące układ optyczny? Jeśli zamierzam prowadzić obserwacje powiedzmy przez godzinę, to mniej więcej jak długie powinny być interwały obserwacji i chłodzenia? Wydaje mi się, że najbardziej powinien nagrzewać się okular, więc czy nie można zamontować taniego okularu kitowego i nie martwić się resztą?
2) Czytałem też, że brak utrzymywania słońca w polu widzenia okularu powoduje szybsze nagrzanie wewnętrznych elementów teleskopu. Trochę kłóci się to z moją dedukcją (o ile jest właściwa), że to okular, który skupia, jest głównym źródłem problemu z temperaturą.
3) Czy dla zmniejszenia nagrzewania dobrze jest założyć przysłonę na obiektyw, zmniejszającą aperturę? Jeśli tak, to o ile optymalnie zmniejszyć średnicę MAKa 102?
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 Sie 2022, 18:55

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Flaytec1, Google [Bot] oraz 163 gości

AstroChat

Wejdź na chat