Sky Watcher UWA vs SWA

Postwampum | 21 Paź 2022, 08:31

Cześć.
Mam problem z identyfikacją okularu i ogólnie ze znalezieniem jakicholwiek sensownych opinii na jego temat.
Chodzi mi dokładnie o taki okular.
Image
Co ciekawe na stronie delty jest identyczny ale opisany jako SWA

Problem polega na tym, że mój mimo że ma opis jak na powyższym zdjęciu na pewno nie jest o ogniskowej 6mm, bardziej gdzieś pomiędzy 10 a 18mm (bo takie mam inne okulary) celuje w 15mm. Miał ktoś taki przypadek?., poprosiłbym o zdjęcie od strony wyciągu, czy tam nie powinno być jeszcze jakiegoś zespołu soczewek?.

Co do samego okularu, patrzałem przez niego tylko 2 razy jak na razie, ale wczoraj przy bardzo słabym seeingu na Jowiszu z barlowem 2,25 okazał się najlepszy, wyciągnął najwięcej z dwóch pasów, gdzie momentami było widać jakieś nieregularności na ich krawędziach, na pewno ten okular ma super transmisję, co do korekcji obrazu nie wypowiem sie na razie.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostLukacz | 21 Paź 2022, 15:05

Cześć to klon okularu Burgess/TMB Planetarny Eyepiece. Parę lat temu kupiłem taką 6, też miała "UWA" na korpusie, podejrzewam wykonawcę o chwyt marketingowy - "Ultra" brzmi lepiej od "Super" :)

To okular 5-cio elementowy, poniżej rysunek na podstawie oryginalnego TMB

Źródło: https://www.cloudynights.com/topic/7140 ... -question/
Image


Tutaj możesz podejrzeć jego budowę i porównanie z innymi klonami
Źródło: https://stargazerslounge.com/topic/1799 ... eyepieces/
Image

Jeżeli w Twoim okularze brakuje elementu z tulei - soczewki Smytha (sprawdź inne fotki w linku do SL), to obserwowałeś przez 3 a więc czymś w rodzaju odwróconego okularu Kellnera, a te są doceniane w obserwacjach planetarnych ( zwłaszcza w długich rurkach - może JSC coś dopisze?) ze względu na swoja 3 elementową budowę https://www.optyczne.pl/51-s%C5%82ownik-Okular_Kellnera.html "Długoogniskowe okulary Kellnera charakteryzują się ostrym i jasnym obrazem."

Źródło: https://www.handprint.com/ASTRO/ae5.html
Image
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1934
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2022, 19:03

Witajcie.
Dodam swoje 5 groszy.
Testowałem trzy takie szkiełka o ogniskowej bodajże 8mm lub 9mm jak dobrze pamiętam na Saturnie.
W jednym Refraktorze 120ED w wersji Equinox , parę lat temu.
Gdzieś na Forum jest to porównanie , gdyby tak przeszukać starsze tematy.
Swego czasu posiadałem całą serię okularów TMB Optical USA , które to są projektu św.p. Thomasa Backa z USA.
Klony tych TMB to właśnie ten okular w wydaniu SW , najsłabszy jako klon , najsłabsze posiada warstwy.
Drugi to TMB II Planetary lepsze warstwy , jest średnim szkiełkiem do oryginału TMB i trzeci to TS HR Planetary ta sama dokładnie konstrukcja , najlepsze warstwy i tym samym obrazy z tych trzech nie licząc oryginału TMB USA.
Wszystkie te wymienione okulary to są klony okularu , oryginału TMB.
Okular przedstawiony tutaj w temacie jest najsłabszym optycznie klonem TMB i chyba najtańszym spośród testowanych.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 21 Paź 2022, 19:21

Krzysztofie, nie udało mi się znaleźć tematu o którym wspomniałeś, znalazłem tylko Twoje opisy w moim wątku viewtopic.php?f=1&t=32326&
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1934
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 21 Paź 2022, 19:28

Cześć Marcinie.
Swego czasu latka temu robiłem masę porównań szkiełek , kiedy dobierałem sobie własny stały zestaw okularów.
Nie przesadzając przerzuciłem parę setek okularów , samych tylko Orto posiadałem po całych seriach całą masę wszelakich z USA. W sumie razem wziętych to kilkadziesiąt sztuk.
Może pisałem o porównaniu w Equinoxie 120ED na Astropolis , już nie pamiętam tak dokładnie , ale odnalazłeś mój wpis który tyczył się też tychże szkiełek.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 21 Paź 2022, 20:06

Dzięki za wyjaśnienia.
Chyba patrzałem przez tego zmodyfikowanego Kellnera, ze względu na brak drugiego zespołu soczewek. Pasowała by mi wtedy ogniskowa 15-16mm (porównuje do APM Flat Field 18mm 65st. i do Vixena NPL 10mm). Co ciekawe w takiej okrojonej konfiguracji ten okular nadal zachowuje szerokie pole blisko 60 stopni. Po wpisie Lukacza rozebrałem ten okular częściowo z nadzieją że uda mi się wkręcić zespół soczewek bo w spadku do zakupionego teleskopu dostałem taki "pociąg" jakiś soczewek:
Sky Watcher UWA vs SWA: P21021-190545(1).jpg

Sky Watcher UWA vs SWA: P21021-190701(1).jpg

Niestety nie da się ich wkręcić w gwint okularu, jedynie na końcu srebrnej tuleki 1,25", ale to nie powinno tak wyglądać.
Sam okular po rozebraniu wygląda jak poniżej, od strony tulejki zespól soczewek jest dość mocno schowany, na wysokości tej grubej tulei od trzymania okularu.
Sky Watcher UWA vs SWA: P21021-190738(1).jpg

Sky Watcher UWA vs SWA: P21021-190949(1).jpg

Sky Watcher UWA vs SWA: P21021-190957(1).jpg


Nie pozostało mi nic innego jak przetestować to "cudo", aczkolwiek zrobił wczoraj na mnie bardzo dobre pozytywne wrażenie, a mam z czym porównywać bo dostałem na test okular Meade UWA 20mm, który jest wręcz wybitnym okularem.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat