Nikon NAV czy Vixen (N/S)LV(W)

Postmiszka | 24 Paź 2022, 18:28

Czy Nikon NAV da zauważalnie lepszy obraz planet niż lantan Vixena ?

SCT 11 XTL
ASKAR 500
RedCat 51

EQ6-R
CEM26

ASI 2600MM-PRO
ASI 178MM
ASI 462MC
Awatar użytkownika
 
Posty: 57
Rejestracja: 30 Lip 2005, 21:47
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2022, 19:29

Cześć.
Tak z Nikonów obrazek będzie lepszy , posiadałem nie tak dawno okulary Nikon NAV.
Vixenki też dobre , ale lepsze są okulary Nikon NAV.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 24 Paź 2022, 19:32

Krzysztof, ale czy zauważalnie? :)

Poproszę o więcej detali - temat interesujący.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1938
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2022, 19:47

Cześć Marcinie.
Obraz jakby jaśniejszy z Nikona takie mam wrażenie i tak odebrałem. Nikon NAV 7mm kontra Pentax XW 7mm. Może przez to ze inna tonacja kolorów w Nikon NAV.
Pole wiemy szersze od Vixenków około 70*, dobry i w miarę komfortowy ER , mniej rozproszonego światła koło jasnych gwiazd.
Ostrość też znakomita , lepsza na osi od Pentaxa i myślę też od Delosa. Okularki Vixena dają taki specyficzny jakby ciemniejszy obraz , te lantanki , LV i nowsze ich wersje NLV , SLV. Nikony kolorystycznie dają Planety pomiedzy Delosem a Pentaxem. Pentax ociepla , Delos bardziej zimny a w Nikonie pośrodku. Vixenki trochę jakby ściemniają obraz , to szkło lantanowe daje taki specyficzny inny jakby zafarb.
Trochę ten ER taki dziwny w Nikonie NAV , z Pentaxem XW lepiej się ogarnia całe pole widzenia jak i z TV Delosem i oczywiście w Vixenkach to bez problemu gdzie mamy małe pola własne.
Z wieloelementowych szkiełek z szerszym polem około 70* to aktualnie myślę jedne z najlepszych okularów na rynku.
Jeżeli chodzi o jakość obrazów do Planet na osi , Księżyc tez prezentuje się bardzo dobrze.
Od siebie Polecam , jak tylko podejdą komfortem oglądania. Jednak oko trzeba bardziej zbliżyć do soczewki ocznej , aby objąć całe dostępne pole widzenia. Posiadałem ogniskowe: 5mm , 7mm i 10mm. Zostałem jednak z moimi szkiełkami. Może to przyzwyczajenie. Kupiłem Nikony NAV okazyjnie , do testów i porównań jak nadarzyła się okazja. Było z czym porównać , trzymam wszystko: Pentaxy , Delosy , De-Lity , Vixenki , itp.
P.S.
Vixeny LVW to miękkie wyrażnie na osi szkła , tego nie bierz. Do Planet i Księżyca stanowczo słabiej na osi od wszystkich tu wymienionych okularów!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostErik68 | 24 Paź 2022, 20:56

 
Posty: 151
Rejestracja: 17 Sty 2020, 12:06
Miejscowość: okolice Zatora

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 142 gości

AstroChat

Wejdź na chat