Jaka tuba teleskopu

Postdraszor | 30 Lis 2022, 22:04

Cześć,
Od kilku lat jestem szczęśliwym posiadaczem SW MAK 127 na ÈQ-3-2. Bardzo sobie cenie ten sprzęt za jego względną kompaktowość w połączeniu z osiągami.
Chciałbym zachować kompaktowość (teleskop jeździ ze mną od kilkudziesięciu do kilkuset km, czasem z bagażami etc ) ale polepszyć osiągi. Myślałem o MAK 150 - ale być może kosztem dalszego jakiegoś malego wzrostu rozmiaru mógłbym jeszcze bardziej polepszyć osiągi (więcej światła, lepsza jakość obrazu).
Ciekawi mnie Wasza opinia
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Cze 2018, 11:47

 

Postmkowalik | 30 Lis 2022, 22:55

Kup Newtona 150/750 i torbę do niego. Rozmiarowo nie będzie mniej mobilny od Maka 150 w walizce a będzie lżejszy. Niebo/planety pokaże podobnie jak Mak lub lepiej, dodatkowo będzie się szybciej się chłodził i pokaże większy kawałek nieba w mniejszym powiększeniu ze wzlędu na krótszą ogniskową. Jak kupisz Newtona z lepszą optyką (albo podmienisz LG i LW) co ma większą sprawność warstw i jest dokładniej wykonana niż ta w seryjnych chińczykach to Newton wygra z Makiem. Obstrukcję te teleskopy mają identyczną, a ona głównie decyduje o kontraście. W Maku światło przechodzi/odbija się przez/od 5 powierzchni a w Newtonie są tylko 2. Mak 150 to mała betoniarka, która jest już za ciężka na montaż EQ3-2 (wiem bo miałem) i aby mieć komfort obserwacji to trzeba postawić go na cięższym i większym montażu klasy EQ5, więc nie jest to zestaw mobilny. Mobilne zestawy kończą się na Mak127 lub Newtonie 150/750 lub refraktorze ED100.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostScaiter | 30 Lis 2022, 23:31

mkowalik napisał(a): (wiem bo miałem) i aby mieć komfort obserwacji to trzeba postawić go na cięższym i większym montażu klasy EQ5, więc nie jest to zestaw mobilny. Mobilne zestawy kończą się na Mak127 lub Newtonie 150/750 lub refraktorze ED100.

Akurat exos 2 to mobilny montaż, ze zdjętym prętem z przeciwwagą mieści się pod siedzeniami tylnymi corsy, jest mniejszy od eq 5 sw.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 827
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostCzłeko | 01 Gru 2022, 12:35

draszor napisał(a):Cześć,
Od kilku lat jestem szczęśliwym posiadaczem SW MAK 127 na ÈQ-3-2. Bardzo sobie cenie ten sprzęt za jego względną kompaktowość w połączeniu z osiągami.
Chciałbym zachować kompaktowość (teleskop jeździ ze mną od kilkudziesięciu do kilkuset km, czasem z bagażami etc ) ale polepszyć osiągi. Myślałem o MAK 150 - ale być może kosztem dalszego jakiegoś malego wzrostu rozmiaru mógłbym jeszcze bardziej polepszyć osiągi (więcej światła, lepsza jakość obrazu).
Ciekawi mnie Wasza opinia

Jeśli budżet pozwala rozważyłbym tubkę SCT 8 na montażu AZ4. To chyba największa apertura zamknięta w tak kompaktowym rozmiarze (waga niecałe 6kg i długość poniżej 45cm). Dodasz reduktor ogniskowej uzyskując pole prawie 1,5 stopnia, założysz bino do US. Może stracisz lekko na jakości obrazu w stosunku do Maka, ale zyskasz na rozdzielczości, zwłaszcza Ds-ów.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 162
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

PostSebastian Ś. | 01 Gru 2022, 13:25

Myślę, że jeżeli to jest w aucie i jeździ już EQ3-2 to EQ5/EXOS2 to nie będzie wielka różnica rozmiarowo, pomijalna. Wagowo na pewno więcej, szczególnie jakby się chciało coś cięższego powiesić (przeciwwagi).

A co lubisz oglądać? To w sumie dość istotne ;) Lubiłem mój zestaw AZ4 + SCT8 ale na przykład on do planet to już dość ciężka sprawa.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postdraszor | 01 Gru 2022, 21:40

Bardzo dziękuje za Wasze komentarze. Wiem na czym się skupić w poszukiwaniu następcy MAK-a
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Cze 2018, 11:47

 

Postdraszor | 02 Gru 2022, 21:32

Budżet mnie za bardzo nie ogranicza, MAK 127 daje dużo przyjemności ale czegoś zaczyna brakować. Miałem okazję oglądać DSy przez ... chyba Dobsona 10'' i widzę różnice. Oglądanie planet w jakości jaka zapewnia MAK Jest super ale na niebie jest dużo więcej do zobaczenia.
Nie liczę na jakość obrazu dużo potężniejszego sprzętu bo chce zachować wzgledną kompaktowość. Oznacza ona dla mnie możliwość załadowania sprzętu do bagażnika SUV-a, załadowanie walizek dla 4ro osobowej rodziny (bagażnik i bagażnik dachowy) i w drogę do kilkuset km.
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Cze 2018, 11:47

 

Postlulu | 02 Gru 2022, 22:21

Jeżeli ktoś potrafi pogodzić się z montażem eq-5 - choćby dość poręcznym EXOS-em - to można rozważyć nawet Celestrona C9,25, którego taki EXOS z powodzeniem uciągnie. Uważam że ta tuba jest graniczna jeśli chodzi o mobilność i bezproblemowe montowanie/demontowanie/przenoszenie w różnych warunkach, a daje jednak wyraźnie jaśniejszy obraz niż 8''.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat