wybór długości refraktora, a źrenica wyjściowa i jasność

PostMKfoto | 05 Gru 2022, 16:13

Od dłuższego czasu szukam pierwszego teleskopu. Zdecydowałem się na refraktor - obserwacje z podwórka podmiejskiej "wsi" i latem na działce z czarnym niebem. Chciałbym oglądać na początku trochę jaśniejszych DS i sporadycznie planety w mniejszych powiększeniach czy Księżyc. Fizyki i kasy nie przeskoczę, wiadomo. Dodam, że mam już swoje lata, drobną wadę wzroku i astygmatyzm.

Czytałem dziesiątki recenzji, w których jedni polecali krótkie "mobilne" tanie achromaty (ze wszystkimi wadami), inni kazali unikać jak ognia.
Porównuję symulowane obrazy w forumowym symulatorze (znalazłem w nim przy okazji błąd generacji tła), i zazwyczaj staram się tak dobrać okular, żeby ŹW była identyczna przy różnej ogniskowej\aperturze.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale np 90\900 + 10mm oraz 102\600+6mm dają taką samą ŹW, podobne powiększenie, tylko krótki teleskop daje trochę jaśniejszy obraz. Czy w takim razie problem polega tylko na wyższej cenie dobrych okularów do krótkiego achromatu oraz uwidocznionych wadach aberracji? Bo jeśli tak, to jednak jest to teleskop bardziej uniwersalny (szerokie pole, mobilność, tańszy montaż).

Problem powiększeń - teoretycznie długa tuba pozwala na większe powiększenia, ale przy 90\900 użycie okularu 6mm powoduje ŹW 0,6mm i przynajmniej w symulatorze takie zaciemnienie obrazu, że nie ma sensu go stosować, oprócz ciemnego obiektu znika też większość tła.
Z drugiej strony nieraz czytam że ktoś do długiej tuby użył krótszego okularu i Barlowa, uzyskując jakieś kosmiczne powiększenia (być może planety są po prostu jaśniejsze niż pokazuje symulacja).

Myślę nad 102\600 lub 120\600, ewentualnie ze względu na wymiary 90\900 lub maks 102\1000. Montaż AZ4 lub EQ3-2.
Wiem, że 8" na Dobsonie pokaże więcej, ale jest po prostu za duży do przechowywania + czas chłodzenia.
 
Posty: 8
Rejestracja: 24 Sty 2022, 13:09

 

Postkk | 05 Gru 2022, 16:19

Postrzegana jasność obrazu zależy od źrenicy wyjściowej. F10 z okularem 10mm da obraz o takiej samej jasności jak f6 z okularem 6mm. Jaka będzie różnica? Różnica będzie w aberracjach.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postdj_ | 05 Gru 2022, 18:27

Czołem,
nie mam tak dobrego nieba, ale świadomie wybrałem niedawno 102/600 na AZ4 do oglądania planet i co tam jeszcze podejdzie. Całość waży 13kg i jest poręczna do codziennego noszenia na wąski balkon, choć na dwór targałbym to w częściach: statyw + tuba. Uważam, że refraktor musi mieć możliwość kolimacji poprzez centrowanie soczewek i nachylanie celi. Niestety, ww teleskopy mają ograniczone możliwości. Nie wiem jak SkyWatcher, ale Bresser 102/600 pozwala centrować tylko pierwszą (dodatnią) soczewkę. Śrubki do regulacji ujemnej musiałem zainstalować sam, soczewka miała w celi 1mm luzu. Nachylanie obiektywu jest możliwe np. w Bresserze 127/635, ale to instrument za ciężki na AZ4 i sporo droższy. Trafienie na dobry egzemplarz teleskopu to jest loteria, ale nie taka w której co trzeci los wygrywa. Bresser ma dobry wyciąg hex i warto wymienić śrubę na mikrofokuser. W SkyWatcherze wymieniałbym cały wyciąg na Cryforda.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez dj_, 06 Gru 2022, 11:09, edytowano w sumie 1 raz
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, okulary 4mm-32mm SLV, NPL, BCO
 
Posty: 180
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

Postlemarr7 | 05 Gru 2022, 19:35

SW 90/900 jest dobrym refraktorem na początek , szczegolnie na montazu AZ4 albo nawet lepiej na AZ5. Dobry wybor do planet, Ksiezyca i jasniejszych DS-ów. Spokojnie mozna uzywac okularu 6mm ,np BCO 6mm na planetach w warunkach dobrego seeingu, obraz nie bedzie ciemny. Szczegolnie Jowisz i Wenus a takze Mars to bardzo jasne obiekty.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

AstroChat

Wejdź na chat