Opinia o ORION EF 1,25 8 mm Wide Field

Postaltanka | 07 Gru 2022, 16:58

Czy ktoś zna takie coś i czy warto to kupić. Oczywiście do planet. Przy refraktorze SW 100/1000, paralaktyk
z napędem. Ew. SWA - 58 8mm (ten wyraźnie tańszy). 100 zł mnie nie zbawi ale gdyby nie było widać
różnicy ... Ew. wersje 7mm tylko się boję, że to by było za ostro na ten teleskop (wydaje się, że trafiłem na
niespecjalny egzemplarz). Oczywiście nie mam na myśli obserwacji z centrum Śląska.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostPiotrek K. | 07 Gru 2022, 17:44

Przy takim teleskopie na montażu eq z napędem, celuj bardziej w plossle lub orciaki do planet. Będzie lepiej :)
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 07 Gru 2022, 19:59

Zdecydowanie plossle i orciaki do planet.
8mm moze byc jako podstawowy.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostLukacz | 07 Gru 2022, 20:19

Przypomnę tylko że ER plossli czy orto to w przybliżeniu 3/4 ogniskowej okularu w mm. Czyli w przypadku okularu 8mm to będzie około 6mm ER
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostJSC | 07 Gru 2022, 22:44

Jak ktos musi lub lubi duże ER to pozostaja lantany Vixena. LV, NLV, SLV... daja fajny czysty bezaberacyjy obraz, chociaz sa ociupinke mniej ostre.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 07 Gru 2022, 23:25

Mam taki sam teleskop tylko na AZ4. Okular 8mm to mój qń roboczy :D
Ja mam RKE 8mm trudny do kupienia w Polsce. Ale w sklepie masz Vixena Plossla 8mm, który jest bardzo dobry. Chcesz oglądać tanio planety i Księżyc to trzeba się pogodzić z małym polem i małem ER.
Chcesz drożej to Vixeny slv ale chyba nie ma w tej ogniskowej. W ogóle 8mm to jest maleńki wybór.
https://deltaoptical.pl/okular-vixen-np ... om=listing

Jest jeszcze TV Plossl 8mm, ale kosztuje prawie 3x drożej.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postaltanka | 07 Gru 2022, 23:44

1 - dlaczego i co to znaczy że pojawiła się taka jakaś etykieta "przeniesiony"
2- pytałem Szanowne Towarzystwo o konkretny okular - bardzo proszę nie odpowiadać nie na temat;
nie mogę znieść takich kwiatków jaki w rozpędzie kupiłem: tzw "Super Plossl" czy ogólnie znana cecha
ortoskopów - malutka soczewka wyjściowa - jak ma być coś mniej niż jakieś tam np. 7-8 mm. to dla
mnie odpada; w tym okropnym Plossl'u jaki obecnie mam to jest jakoś 2-3 mm.
Jak kupię nowy okular to tego Plossl'a ceremonialnie wyrzucę na śmietnik.
Może ze względu na mój wiek coraz bardziej psuje mi się wzrok, ale nie da się ukryć, że nie po to się wydaje
pieniądze żeby się męczyć z takim paskudztwem. Ogólnie plossly i ortoskopy precz!
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Postchondryt | 08 Gru 2022, 00:02

Witam.
Koledzy dobrze doradzają , jak do planet to Ortho lub dobry PL a z Twojej strony widzę jakieś pretensje .
Miałem kiedyś NLV Vixena 6 i jakiś tam jeszcze z tych krótszych i mimo wygodniejszego ER miały inną wadę czyli czułość na nie osiowe patrzenie co jest, oczywiście dla mnie bardziej irytujące niż "przyklejanie" oka do okularu a taką przypadłość ma sporo okularów z dłuższym ER .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostMaciek_Cz | 08 Gru 2022, 00:36

altanka napisał(a):1 - dlaczego i co to znaczy że pojawiła się taka jakaś etykieta "przeniesiony"
2- pytałem Szanowne Towarzystwo o konkretny okular - bardzo proszę nie odpowiadać nie na temat;
nie mogę znieść takich kwiatków jaki w rozpędzie kupiłem: tzw "Super Plossl" czy ogólnie znana cecha
ortoskopów - malutka soczewka wyjściowa - jak ma być coś mniej niż jakieś tam np. 7-8 mm. to dla
mnie odpada; w tym okropnym Plossl'u jaki obecnie mam to jest jakoś 2-3 mm.
Jak kupię nowy okular to tego Plossl'a ceremonialnie wyrzucę na śmietnik.
Może ze względu na mój wiek coraz bardziej psuje mi się wzrok, ale nie da się ukryć, że nie po to się wydaje
pieniądze żeby się męczyć z takim paskudztwem. Ogólnie plossly i ortoskopy precz!


A jaki to Plossl dokładnie, to mogę go wziąć jeśli Ci tak bardzo doskwiera :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostLukacz | 08 Gru 2022, 00:39

altanka napisał(a):1 - dlaczego i co to znaczy że pojawiła się taka jakaś etykieta "przeniesiony"

To znaczy ze temat został... przeniesiony, umieściłeś go w "recenzjach", teraz jest w "sprzecie".

P.S udało się odnaleźć "Profil" ? viewtopic.php?p=602674#p602674
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postaltanka | 08 Gru 2022, 01:29

Jeszcze raz o tym samym. Za tenże Plossl, dałem trochę ponad 100 zł. Wszystkim, którzy uważają, że to
coś fajnego proponuję darowiznę. Jak tylko kupię coś innego i jak tylko zmienią mi się okoliczności życiowe
(np. skuwanie balkonów w bloku mieszkalnym). Oczywiście nie zamierzam więcej do tego świństwa dopłacać
więc nigdzie nic nie będę wozić ani płacić za jakąś wysyłkę. Śmietnik nic nie kosztuje. Wielbicielom Plossl'a
polecam Chorzów - za darmo. Produkcja okularu to GSO, ogniskowa niby 6 mm. ale mnie się wydaje, że
jakoś tak pomiędzy 6 a 7 mm. 1,25 cala. Nazywa się toto "Super-Plossl".
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostMaciek_Cz | 08 Gru 2022, 01:39

Tylko z ciekawości dopytam, co nim oglądałeś, że jesteś tak rozczarowany? I już Cię nie męczę.
166x z tego teleskopu to nie na wszystko się nadaje, a i seeing trzeba mieć co najmniej dobry. Mam taki sam teleskop i Księżyc najlepszy dla mnie był w okularach 15, 12, 9, 8mm, Jowisz i Saturn w tych samych okularach ale najczęściej w 8mm, a jak były warunki to i w 6mm. Gwiazdy podwójne to najciekawiej było w 4mm (uwaga Plossl). Na DSy to 26mm i 20mm lub więcej.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postaltanka | 08 Gru 2022, 11:13

Panie Maćku. Oczywiście, że to było za duże powiększenie. Teraz celuję w okular 8 mm. Zresztą już napisałem,
że nie chodziło mi o powiększenie jako takie a o małość soczewki wyjściowej. Patrzyłem na Jowisza, Saturna i
wielokrotnie na Księżyc. Próbowało się też planetarnej w Lutni i jeszcze kilku niby jaśniejszych obiektów.
Zresztą wciąż szukam jakiejś alternatywy dla owego ORION'a bo jakoś poza firmą sprzedającą nie umiem
znaleźć nikogo kto by go obadał. Znalazłem 2 konkurentów : TS Planetary HR 8 mm. i ARTESKY Super ED
też 8 mm. No i nie wiem na co się zdecydować, szczególnie że ORIONA odebrałbym osobiście 500 m. od
miejsca zamieszkania a tamte dwa to wysyłkowo z Warszawy (a jeszcze nigdy nic tak nie kupowałem).
Naprawdę nie chciałbym znowu wtopić.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

PostMaciek_Cz | 08 Gru 2022, 11:32

M57 w Lutni to proponuję pooglądać najpierw w małych powiększeniach ok 50x, wyskoczy piękny pierścionek.
W zasadzie wybór już został przez ciebie dokonany. Myślę, że obydwa okulary dadzą podobne obrazy.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkurp | 11 Gru 2022, 15:42

Pomijając Plossle i Ortho, polecam lantany Vixena serii LV, NLV, SLV. Mnie najbardziej pasują LV-ki. To naprawdę bardzo dobre okularki z wygodnym ER do planet. Mają znikomą abberę i dają znakomite obrazki planet. Brak abberacji w moim ED-ku mają topowe Ortho i niektóre Plossle.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwampum | 11 Gru 2022, 19:12

Dobra, koniec tych dywagacji.
Widzę, że koledzy są wręcz zboczeni na punkcie topowych orto i plossli, oczywiście są to okulary dające najlepsze obrazy, ale nie wszyscy mogą ich używać równie skutecznie, no chyba że ktoś chce sobie mieć w stopce że takowe okulary po prostu ma.
Jak Cię kolego dobrze rozumiem, sam nie używam i nie zamierzam używać okularów z soczewką wielkości łebka od szpilki, muszę mieć dużą soczewę i w miarę duże pole aby móc cokolwiek dobrze zobaczyć z detalu na Jowiszu, Księżycu itd...
Na twoje pytanie o te EFy 8mm powiem - jak najbardziej tak, to dobre okulary, lepsze od jakichkolwiek zestawowych plossli i innych typu TMB.... pamiętaj że są klony pod innymi nazwami, bo za Oriona zapłacisz więcej (bo marka), ale ogólnie te okulary już dają zauważalnego kopa na detalu do tego mają duże pole, dużą soczewkę, odpowiednio odsunięty ER, i wg mnie bardzo dobrą transmisję i troszkę niedojechany kontrast (ale do przeżycia). Zamienniki potrafią się trafić w bardzo dobrej cenie, i tutaj bym polował na tego typu okulary....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 11 Gru 2022, 20:12

Heh... jakże mogą byc odmienne opinie na temat sprzętu astronomicznego...
Ja mam najkrótszy okular ortho 4mm Takahashi Abbe
O taki:
Opinia o ORION EF  1,25 8 mm Wide Field: t_Abbe4.jpg
t_Abbe4.jpg (5.82 KiB) Obejrzany 3222 razy

Okular jest swietnie wykonany pod względem ergonomicznym. Nie szoruje po nim rzesami ( zreszta juz chyba mam wyrobiony odruch, aby nie mrugac przy soczewce). A lubie wkleic oko w okular, bo wówczas nie czuje się, że oglada sie kosmos przez soczewki. Tylko ja i kosmos, optyka jest pomijana...

To samo na temat montażu. Ja uważam ze parakaktyk jest wygodniejszy w obserwacjach. Jedynie do bardzo szybkich i krótkich wypadów AZ bardziej sie sprawdza.

Wojna na forach jest o wszystko, o kazdy element. To tylko dowodzi jak bardzo indywidualnym sprzętem jest sprzęt astronomiczny. Każdy musi go sobie dobrać sam do swoich własnych upodobań i predyspozycji.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postaltanka | 15 Gru 2022, 11:35

Dziękuję za opinie.
ALE: 1. rzeczony ORION wcale nie jest droższy niż konkurencja - służę linkiem https://teleskopy.pl/advanced_search_re ... ,%20#52595. Kosztuje 369 zł. i jest w sklepie w centrum mojego miasta. alternatywy nie ma.
2. dopóty dopóki nikt się na jego temat nie wypowiadał a ja chcę to wreszcie kupić
3. zdecydowałem się na TS HR 1,25 cala 8mm co prawda w Astroshop'ie a ten jest w Warszawie, więc
przyszło mi zapłacić z kosztami przesyłki prawie 500 zł.
ALE: infolinia techniczna Astroshop'u była kompetentna i kulturalna a chłop z konkurencji nie wiedział o czym mówi.
Co innego sam kurier - całkowity brak kultury i poświęcił mi może 30 sekund. Już bym wolał na następny
raz kopnąć się osobiście do Warszawy.
A wskutek kończącego się u mnie w domu remontu i tak nie mam go jak w tej chwili sprawdzić.
Pierwszy raz w życiu kupowałem przez internet i prawdę mówiąc to jakbym zamiast użerać się z mętlikiem
na stronach WWW, niejasnością czy właściwie coś zamówiłem i godzinami straconymi na dodzwanianiu
się na różne telefony rzeczonych firm to idę o zakład, że prędzej byłbym tam i z powrotem w Warszawie.
Oczywiście nie dano mi również żadnego dowodu wpłaty moich pieniędzy. "Kurier" po prostu uciekł;
nawet nie wiem z jakiej był firmy. Niestety od czasu jak zniknął oddział Delty w Katowicach to jest tak
jak jest. Jak się nie mylę to chyba i Astrokrak w Krakowie nie sprzedaje już asortymentu astronomicznego.
No ale tu już nawet nie jestem pewny - może się i mylę. Ostatnio jakoś tak coraz bardziej nie lubię różnych
objawów nowoczesności.
Następnie zamierzam wrócić do tematu okularu jak najbardziej długoogniskowego. Już kiedyś zasięgałem
na forum porady o to, ale teraz już nie mam kasy. Takie życie. Onegdaj opanowałem w umiarkowanym
stopniu Visual Basic dla Excel'a . I już od biedy opanowałem to wszedł Android itp. i już mi się odechciało
nowoczesności. Itd. Itd.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt wszystkim życzę.
 
Posty: 291
Rejestracja: 28 Lip 2009, 01:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat