Drugi teleskop do DS na EQ-3-2

Postdraszor | 16 Gru 2022, 17:19

cześć,

Mam MAK 127 na EQ-3-2, kilka okularów Ploessla, 2 szukacze do tego zestawu. początkowo chciałem sie tego sprzętu pozbyć aby kupić coś: ciągle nadającego się na szybkie wypady za miasto lub do zabrania na wakacje z rodziną (duże konstrukcje odpadają) + przeznaczonego bardziej do nieba głębokiego.

koncepcja jednak sie zmieniła, MAK-a zostawiam bo to bardzo fajny dla mnie sprzęt, ale chciałbym dokupić samą tubę spełniającą powyższe wymagania i do powieszenia na EQ-3-2.

chciałbym prosić o Waszą pomoc w podrzuceniu kilku propozycji na których mógłbym się skupić bo niestety ja odpowiednio szerokiej wiedzy nie mam a przeszukiwanie dostępnych tub "na ślepo" nie ma za dużego sensu.

Z góry dizękuję
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Cze 2018, 11:47

 

PostKoszy89 | 16 Gru 2022, 18:00

Wciaz w miare mobilne , szybki wypad czy zabrac na wakacje z rodzina na Eq3-2 i do DS , to wymagania trudne do spelnienia bo nijak sobie wyobrazic coś o wiekszej aperturze niz juz posiadany mak 127.
Może to byc spore bino ale wtedy nie będzie to pod ten montaz . Poszedłbym w dokupienie dlugich i szerokich okularów i zeby nie zrujnować portfela a wykorzustac fakt ze mak wymagajacy do szkielek nie jest to dobrą opcja będą WO SWAN-y i inne dobre erfle .
Nie jest prawda ze mak sie na ds nie nadaje, liczy sie apertura i zrenica wyjściowa , wymaga poprostu dluzszych ze wzgkedu na swoją ogniskowa okularow do Ds-owych zrenic i powiekszen.

Ktos moze doradzi 6 cali Sct ale nie wiem jak to to na tym montazu sobie poradzi a i wzrost apertury jakis wielki nie będzie.
Droga kupna okularow bedzie najmniej kosztowna i sensowna jako doposazenie posiadanego zestawu , zwyczajnje za nie duze pieniadze dokupisz okulary i moc podzialac na ds-ach tym co masz.
Lista obiektow dostepnych dla tej aperurtury nie jest taka mała, istotne oczywiscie bedzid wyjazd pod ciemne niebo.


Uwaga: powyzsza rada jest okiem teorytyka (nie mialem maka) czytajacego i analizujacego wpisy na forach osób bardziej doświadczonych.
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postbiedronek | 17 Gru 2022, 22:45

draszor napisał(a):cześć,

Mam MAK 127 na EQ-3-2, kilka okularów Ploessla, 2 szukacze do tego zestawu. początkowo chciałem sie tego sprzętu pozbyć aby kupić coś: ciągle nadającego się na szybkie wypady za miasto lub do zabrania na wakacje z rodziną (duże konstrukcje odpadają) + przeznaczonego bardziej do nieba głębokiego.

koncepcja jednak sie zmieniła, MAK-a zostawiam bo to bardzo fajny dla mnie sprzęt, ale chciałbym dokupić samą tubę spełniającą powyższe wymagania i do powieszenia na EQ-3-2.

chciałbym prosić o Waszą pomoc w podrzuceniu kilku propozycji na których mógłbym się skupić bo niestety ja odpowiednio szerokiej wiedzy nie mam a przeszukiwanie dostępnych tub "na ślepo" nie ma za dużego sensu.

Z góry dizękuję


jedyny słuszny wybór to Newton SW 150/750 z motofokuserem. SW ma lepsze obejmy od 6" GSO. Niczego większego od 6" nie posadzisz na tym montażu.
Mak 102 SW, Mak 127 SW SkyMax / Levenhuk / Celestron oraz Levenhuk 70/900
 
Posty: 46
Rejestracja: 13 Gru 2022, 19:00

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Marek_N oraz 98 gości

AstroChat

Wejdź na chat