Zakup okularu planetarnego

PostGrzegorz723 | 02 Sty 2023, 18:31

Dzień dobry
Ostatnio zastanawiałem się nad zakupem okularu planetarnego do refraktoru 100/1000
Macie jakieś polecenia? Pozdrawiam
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 Gru 2022, 22:36

 

PostKoszy89 | 02 Sty 2023, 20:12

W kolejnosci cenowej z dostepnych to fujijama hd ortho 9mm 6mm, potem BCO 10 mm 6mm potem Vixen NPL10 mm 8mm 6mm , wada mały ER taka cecha tych konstrukcji , jak ma byc dłuzszy ER to Vixeny Slv ale bedzie drozej , na początek wystarczą Vixeny NPL .

To wszystko powyzej to oczywista oczywistosc do znalezienia w podobnych tematach do czego zachecamy :)
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 915
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostMaciek_Cz | 02 Sty 2023, 21:49

Pytanie do Autora wątku - co do tej pory obserwowałeś i jakimi okularami, jaki masz budżet, na jakim montażu masz swój teleskop?
Tak się fajnie składa, że mam taki sam teleskop na montażu AZ4.
Kolega wyżej ładnie podał w kolejności okulary od najlepszych do tych ciut słabszych.
Żebyś miał próbkę co można zobaczyć to latem 2021 roku, w dwie noce miałem genialne warunki.
Obserwowałem dwoma okularami, GSO 9mm co dawało powiększenie 111x oraz BCO 6mm z powiększeniem 166x.
A tu są szkice sporządzone w trakcie tych obserwacji: viewtopic.php?f=19&t=63415

Niby GSO Plossl to bardzo tani okular. Dałem za niego może 50zł na giełdzie. Porównywałem go z Edmund Optics RKE 8mm i depcze mu po piętach.
BCO 6mm to był na bardzo dobre warunki, bo w gorszych już obraz był bardzo zdegradowany.
Chłopaki budujący piękne teleskopy Newtona testowali całą serię Plossli Omegona. Z tego co mi pisał Piotrek K. to są lepsze od GSO, porównywalne do Vixenów NPL, a depczą po piętach TV Plosslom. Jeżeli Piotrek będzie to czytał to może poda więcej szczegółów. Są tanie!
Co do ogniskowych to warto pochylić się nad Vixen NPL 8mm. Da bardzo przyjemne powiększenie 125x (to na Jowisza), dla Marsa warto mieć krótszy okular.
Jak BCO 6mm nie dawał rady to operowałem właśnie najczęściej takimi ogniskowymi 12mm-9mm-8mm.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1201
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 102 gości

AstroChat

Wejdź na chat