Teleskop Cassegrain

PostGladius75 | 12 Sty 2023, 23:44

Dzień dobry. Jestem nowy na forum i mam pytanie Chciałbym zapytać o teleskop typu Cassegrain. Jakie zalety i wady ma taki teleskop i czy warto kupić powiedzmy w przedziale od 2 do 3 tysięcy.A moje drugie pytanie dotyczy różnic między teleskopem Cassegrain a Szmidt Cassegrain i Maksutov Cassegrain. Dziękuję za odpowiedzi.
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

Postdark | 13 Sty 2023, 07:44

W internecie (na forum także) jest wszystko co potrzebujesz wiedzieć. Eystarczy wpisać odpowiednie wyrazy w wyszukiwarkę.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1750
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostGladius75 | 13 Sty 2023, 12:50

Dzięki za odpowiedź. A co to jest SW Flex 14 ?
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

PostMaciek_Cz | 13 Sty 2023, 13:03

Kolego, przepraszam i się nie obraź. Ale jeśli nie jesteś w stanie tego wpisać w google i sprawdzić co to za teleskop to te Cassegrainy nie dla Ciebie. Ja wiem, że teraz każdy by chciał dostać wszystko na tacy. Jeszcze może żeby samemu teleskopu nie trzeba było wystawiać na dwór tylko żeby koledzy z forum przyjechali do domu i to zrobili. Masakra. Skoro nie chce Ci się poczytać najpierw samemu, poszukać wiedzy, to czy będzie Ci się chciało po zakupie teleskopu w ogóle spróbować go użyć?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostGladius75 | 13 Sty 2023, 13:23

Nie potrzebna irytacja Panie kolego ale dzięki za odpisanie.
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

PostMaciek_Cz | 13 Sty 2023, 13:33

Ja się nie irytuję :D
Po prostu realnie się zastanawiam :wink:

Ten Cassegrain to jest fajny teleskop, sam mam na niego chrapkę. Pewnie myślisz o GSO 6 cali f/12, albo taki sam tylko z brandem TS-a albo Omegona? Jednak ma pewne niedociągnięcia konstrukcyjne, czyli przycięcie stożka światła przez osłonę lusterka wtórnego. Druga sprawa, że jeżeli jesteś początkującym adeptem astronomii amatorskiej, to jeżeli taki Cassegrain straci kolimację lub będzie miał źle ustawioną odległość między lustrami, to będzie Ci trudno to samemu skorygować. Ale może być też tak, że będzie wszystko dobrze.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 13 Sty 2023, 13:47

Ja bym nie wytrzymal czekajac, az ktos mi odpowie co to jest "SW Flex 14" :mrgreen: Wpisalbym w google i miałbym momentalnie odpowiedź. Dodatkowo nie bylbym pewien prawdzuwosci odpowiedzi nieznanej osoby z forum.
Mozemy sobie podyskurowac o jakichs szczególach, ale nie o absolutnych podstawach, ktore mozna osiagnac momentalnie w internecie.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 13 Sty 2023, 14:08

Ja jestem na chwilę przed czterdziestką. Jak byłem dzieciakiem w latach 90 zapragnąłem posiąść "całą" wiedzę o astronomii, teleskopach i wszystkim co się z tym wiązało. To gdzie się udałem? A no do zapomnianego obecnie miejsca, które nazywa się biblioteką. Teraz też kontynuuję tę tradycję i jak mnie coś zaciekawi to szukam też książek w bibliotece. Z żoną wyrobiliśmy naszym małym dzieciom karty biblioteczne i nosimy siatami dla nich książki, żeby dzieci wiedziały, że papier to nie tylko jest po to żeby go spuścić w toalecie lub otrzymać pismo z urzędu ale też do czegoś innego :lol:
Wracając do historii. W bibliotecznej czytelni było kilka książek w tej tematyce, między innymi "Astronomia Ogólna" Rybki. To był wspaniały czas.
Spędziłem tam kilka tygodni wakacji studiując wszystko co mnie interesowało. Pani bibliotekarka dziwiła mi się, że spędzam wolny czas w bibliotece. Byłem tam przez ten czas zupełnie sam. A teraz, mamy internety, fora, wikipedię, allego/olx/vinted gdzie można znaleźć prawie każdą pozycję literatury.
Coś wspaniałego. Wystarczy paluchem poprzyciskać taki sam wzór alfanumeryczny jak się zobaczyło na ekranie - SW Flex 14 - i nagle wyskakuje 26 milionów 500 tysięcy rezultatów. Po prostu magia :lol:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostGladius75 | 13 Sty 2023, 21:15

Oczywiście że sprawdzałem co to jest SWFlex 14. Moje pytanie wzięło się z odpowiedzi na mój pierwszy post. Kolega podał nazwe teleskopu na montażu dobsona za kilka tyś złotych. A ja nie o to pytałem .Chodziło mi o Cassagraina od 2 do 3 tyś złotych.Mój pierwszy teleskop to refraktor 70/700.Jest za bardzo plastikowy a montaż azymutalny to porażka. Najmniejsze poruszenie czy potrącenie powoduje dużą niestabilność. Dlatego zastanawiałem się nad 8 calowym dobsonem 200/2000 o ile się nie mylę, ale jest trochę duży. Dlatego pomyślałem o Cassegrainach tradycyjnych, ponieważ maki i SC wymagają podobno długiego chłodzenia i mają małe pole widzenia. Zwykły montaż azymutalny odpada więc może paralaktyczny.Ciekaw jestem czy trudno jest ustawić teleskop z takim montażem , bo opinie są różne. A jeżeli chodzi o parametry to odpowiadało by mi coś takiego jak sky watcher 8 cali na dobsonie. Dzięki za odpowiedzi.
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

PostMaciek_Cz | 13 Sty 2023, 21:34

Spokojnie, on nie proponował w odpowiedzi na Twoją wiadomość SW Flex 14 cali, to jest fragment jego stopki, takiego podpisu, który pojawia się pod każdym jego wpisem :wink:

W Polsce kilka osób kupiło takiego Cassegraina, znam nawet z forum dwie osoby, które go nadal mają.
Jedna jest bardzo zadowolona, druga próbuje nim robić astrofoto Księżyca ale seeing na balkonie jej przeszkadza.
To są dobre teleskopy, tylko tak jak pisałem, jeżeli stracą kolimację mogą być trudne do ponownego skolimowania.
Ale to kwestia wprawy. Na pewno chłodzą się szybciej niż MAK/SCT. Ale te dwa ostatnio można zaizolować tak, żeby chłodzenie nie stanowiło aż tak dużego problemu.
Opinie z forów zagranicznych są takie, że to dobry teleskop, mający wadę w sensie że nie pracuje pełną aperturą. Ale Maki 127 i chyba też 150 mają ten sam problem. Także ten typ tak ma. Ostatnio (kilka miesięcy temu) ktoś na Astropolis napisał, że kupił nowego Maka 150 i mierzył efektywną aperturę metodą latarkową (która może i działa ale nie wiadomo na 100%), że ma obciętą aperturę. A były głosy wcześniej, że ten model został przeprojektowany i powinien pracować w pełnej aperturze 150mm. Czort wie.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostGladius75 | 13 Sty 2023, 22:32

Z tego co czytam to jesteś Maciek obeznany w temacie . Więc może polecisz mi jakieś konkretne modele o parametrach coś około rzeczone wcześniej 200/2000 do 3 tyś złotych z montażem paralaktycznym .Mogą być też tradycyjne zwierciadła.No i jak jest z typem takiego mocowania.Jak z ustawieniem takiego teleskopu.
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

PostGladius75 | 13 Sty 2023, 22:43

Acha i jeszcze jedno. Obejrzałem tego GSa o którym pisałeś. Jest fajny ale jak z kupnem montażu? bo on bez mocowania chyba jest . Ile to kosztuje i jaki by było trzeba dokupić?
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

Postkk | 13 Sty 2023, 23:38

Maciek_Cz napisał(a):Spokojnie, on nie proponował w odpowiedzi na Twoją wiadomość SW Flex 14 cali, to jest fragment jego stopki, takiego podpisu, który pojawia się pod każdym jego wpisem :wink: .

Padłem :D
Maciek ale masz oko.
Gladius75 napisał(a):Acha i jeszcze jedno. Obejrzałem tego GSa o którym pisałeś. Jest fajny ale jak z kupnem montażu? bo on bez mocowania chyba jest . Ile to kosztuje i jaki by było trzeba dokupić?


GSO CC 8"
Dla nowicjusza dobry montaż do tej tuby to: SW AZ-EQ5 pracujący w trybie AZ.
alternatywnie ( wymaga dużo cierpliwości i nauki na początku), tańszy ręczny: SW EQ5
potrzebna jest jeszcze kątówka 2" i okulary.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1164
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMaciek_Cz | 14 Sty 2023, 00:23

Musisz nam najpierw zdradzić jakie masz warunki, skąd prowadzisz obserwacje, jakie obiekty Ciebie interesują, czy masz siłę nosić duży sprzęt itd. itd...
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostGladius75 | 14 Sty 2023, 02:03

Mieszkam w domu w mieście więc obserwacje z przed domu raczej odpadają za dużo innego światła. Może co jakiś czas, pozostają raczej wypady poza miasto samochodem. Chciałbym się na początku skupić na bliskim nam planetach ale też na innych obiektach takich jak np mgławice czy gwiazdy
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

PostGladius75 | 14 Sty 2023, 02:07

Dodam jeszcze że nie musi być to Cassegrain bo jego cena plus montaż to sporo będzie. Myślałem też nad zwykłymi zwierciadłami może poza dobsonami ponieważ te są dość duże.
 
Posty: 42
Rejestracja: 12 Sty 2023, 22:37

 

Postlulu | 14 Sty 2023, 14:36

Tuba newtonowska umieszczona na montażu Dobsona ma dokładnie takie same rozmiary co tuba umieszczona na montażu paralaktycznym. Niektórzy producenci zaopatrują swoje tuby w obejmy umożliwiające takie przenosiny.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat