タカハシ TOA-150B

PostJOKER1 | 18 Sty 2023, 15:17

wychwalacie te swoje breserki- deserki a tymczasem niedaleko stolicy zladowała chyba pierwsza 150tka marki Takahashi...
więcej na str DO no i na zlocie :)
Załączniki
タカハシ TOA-150B: 6.png
タカハシ TOA-150B: 3.png
タカハシ TOA-150B: 12.png
タカハシ TOA-150B: 4.png
タカハシ TOA-150B: 11.png
タカハシ TOA-150B: 8.png
タカハシ TOA-150B: 7.png
タカハシ TOA-150B: 5.png
タカハシ TOA-150B: 2.png
タカハシ TOA-150B: 1.png
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostScaiter | 18 Sty 2023, 15:24

Ale bestia :shock:
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 18 Sty 2023, 16:12

Scaiter napisał(a):Ale bestia :shock:


To prawda...... Potwór :D. Pewnie kawalerkę (w Wąchocku) by się za to kupiło :D.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostScaiter | 18 Sty 2023, 22:48

Czytam,że ten TOA 150 jest na szkle S-FPL 53. To prawie jak SW ED 120,to samo szkło,tylko ciut większe,a cena z kosmosu :lol:
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postwitos | 18 Sty 2023, 22:54

Nie wiem komu tu gratulować, ale domyślam się że takiego zakupu dokonał mrjq. Napewno sprzęt marzenie nie jednego obserwatora wizualnego i nie tylko.
witos
 

Postwfifiak | 18 Sty 2023, 22:55

Scaiter napisał(a):Czytam,że ten TOA 150 jest na szkle S-FPL 53. To prawie jak SW ED 120,to samo szkło,tylko ciut większe,a cena z kosmosu :lol:


Tak...... z kosmosu :D. Na usprawiedliwienie (choć troszkę) przytoczę info, które wyczytałem: dwa elementy trypletu są wykonane z S-FPL53 :D !!!!!!

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 18 Sty 2023, 22:56

witos napisał(a):Nie wiem komu tu gratulować, ale domyślam się że takiego zakupu dokonał mrjq. Napewno sprzęt marzenie nie jednego obserwatora wizualnego i nie tylko.


Ha.......... to może sprzęcik w tym roku dotrze na Kudłacze :D.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostLukacz | 18 Sty 2023, 23:42

JOKER1 napisał(a): pierwsza 150tka marki Takahashi... więcej na str DO no i na zlocie :)

Krzysztofie_P poprawiaj Car -puszkę, chyba nie ustąpisz Kudłaczowego pola przy takim rywalu? :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmrjq | 19 Sty 2023, 00:03

witos napisał(a):Nie wiem komu tu gratulować, ale domyślam się że takiego zakupu dokonał mrjq. Napewno sprzęt marzenie nie jednego obserwatora wizualnego i nie tylko.


Nie wiem jak innych marzenia, ale moje na pewno tak. Wszystko zaczęło się od przygody wizualnej z Luk99 - dzięki Łukasz.
Yoker miał ogromny udział, godziny dochodzenia co i jak w dziedzinie jakości optyki.
Za co mu serdecznie dziękuję.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKORSARZ | 19 Sty 2023, 01:29

Gratuluję zakupu Marcinie.
Świetny sprzęt.
Nareście będzie sie do czego odnieść w obserwacjach Polskiego nieba . A nie jak do tej pory w Polsce jak 6" to przeważnie APM 152. I nie było nawet do czego porównać chociażby Takahashi TOA 130.
 
Posty: 289
Rejestracja: 25 Sty 2022, 22:21

 

Postlolak89 | 19 Sty 2023, 08:24

Gratulacje Marcin, będzie pięknie się prezentował obok T500 na polu obserwacyjnym :)
Musisz być świadomy, że jestem u Ciebie przy pierwszej bezchmurnej nocy.
Jak znam Ciebie i jak dbasz o sprzęt to z tego TOA będą jeszcze patrzeć twoje wnuki :)
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 246
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostKrzysztof_P | 19 Sty 2023, 09:11

Cześć.
Marcinie moje Gratulki.Piękna Maszyna.
Jeżeli kontrast obrazu jest tak perfekcyjny jak w APO Takahashi TOA130mm to będzie "Masakra".
Można rzec docelowa maszynka , gdyż z 6" takim Refraktorem APO o tej jakości optycznej , można pozostać już na stałe.
Z konkurencji na polu walki to wypadało by porównywać np. z LZOS 152mm czy WO 156FLT , AP , TEC czy AGEMA.
Reszta refraktorowego towarzystwa innych marek moim zdaniem polegnie na starcie.
Teraz czekam na Zlot Kudłacze Sierpień 2023r. aby zerknąć przez tą maszynkę.
A czas pędzi bardzo szybko i zanim się oglądniemy to spotkamy się na Zlocie.
Pięknego nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 19 Sty 2023, 09:34

Gratuluję zakupu, piękna rzecz realizować swoje marzenia. To kawał sprzętu. Tak na marginesie to kiedyś patrzyłem przez takie wielkie APO i bardzo dużego, swojej konstrukcji Newtona. Jako ciekawostkę dodam, że ten astromaniak miał ułożony z garażu na zewnątrz tor do prowadzenia wózków od kamer filmowych, który był fachowo wpuszczony na równi z podłogą i podjazdem. Jemu służył on do wyjeżdżania na stanowisko obserwacyjne przed domem ze swoimi teleskopami bo trochę ważyły.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER1 | 19 Sty 2023, 09:38

no dobra Krzysztofie - to czujemy się zaproszeni na najbliższy zlot :)

to prawda, razem z Marcinem masę "h" poświeciliśmy na dywagacje optyczno-zastosowaniowe tego sprzętu, mega godzi poszło tez na wymianę inf. z z ludźmi z USA, UK, ,etc. odnośnie mocnych i słabych stron tego sprzętu i powiem wam tak...- każdy ,który miał 150 tke taka i jej się z jakich powodów pozbył - żałował tego...
W starych modelach 150-TAK często cela luzowała się po długich transportach a wiec do końca mieliśmy mega obawy - czy aby na pewno jest to rozsądne

Marcina czeka jeszcze mega wydatek związany z montażem i całym upgrad em, zwykle szyny potrafią kosztować zawrotne sumy a o montażu nie wspomnę...
No cóż myślę ,ze należą się mega oklaski dla Marcina ,ze chce dzielić się takim sprzętem z innymi przez co mamy możliwość w Polsce zobaczyć cos o czym dotychczas mogliśmy tylko pooglądać na stronach internetowych gdyż był to sprzęt poza zasięgiem.

O cenie Panowie raczej nie należy wspominać i wymieniać ile to by było : butelek wina, kawalerek ,etc. :)
Jakość musi kosztować a za te najwyższą płacimy krocie...

Brawo Marcinie!!!!
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 19 Sty 2023, 10:41

Cześć Jacku.
Zlot jak najbardziej , koniecznie się pojawcie , to podstawa aby porównać i pooglądać sprzętem w większym wspólnym gronie. :D
Czekałem kiedy Marcin zakupi TOA150 i jest.
Czekam teraz na moje pierwsze światełko spoglądając na niebo Marcina nowym Refraktorem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER1 | 19 Sty 2023, 10:51

super
również się cieszę Krzysztofie ,
będziemy mogli wymienić : zdania, poglądy ,doświadczenia jak za starych dobrych czasów.

pozdrawiam

J
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

Postmrjq | 19 Sty 2023, 14:18

lolak89 napisał(a):Gratulacje Marcin, będzie pięknie się prezentował obok T500 na polu obserwacyjnym :)
Musisz być świadomy, że jestem u Ciebie przy pierwszej bezchmurnej nocy.
Jak znam Ciebie i jak dbasz o sprzęt to z tego TOA będą jeszcze patrzeć twoje wnuki :)


Jasne, zapraszam. Miałeś w tym swój udział. Od strony Delty i koleżeńskiej. Rabat, też był od Ciebie !
Było gdzie uderzyć, że tak powiem. Zachodnie sklepy to minimum 2 lub 3 dni czekania i dziwne odpowiedzi...

KORSARZ napisał(a):Gratuluję zakupu Marcinie.
Świetny sprzęt.
Nareście będzie sie do czego odnieść w obserwacjach Polskiego nieba . A nie jak do tej pory w Polsce jak 6" to przeważnie APM 152. I nie było nawet do czego porównać chociażby Takahashi TOA 130.


To prawda, choć jest przecież 160 i 180 CFF... Pewnie są osoby, które mają sprzęt, a nie są na forach...

Dziękuję.
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Marcinie moje Gratulki.Piękna Maszyna.
Jeżeli kontrast obrazu jest tak perfekcyjny jak w APO Takahashi TOA130mm to będzie "Masakra".
Można rzec docelowa maszynka , gdyż z 6" takim Refraktorem APO o tej jakości optycznej , można pozostać już na stałe.
Z konkurencji na polu walki to wypadało by porównywać np. z LZOS 152mm czy WO 156FLT , AP , TEC czy AGEMA.
Reszta refraktorowego towarzystwa innych marek moim zdaniem polegnie na starcie.
Teraz czekam na Zlot Kudłacze Sierpień 2023r. aby zerknąć przez tą maszynkę.
A czas pędzi bardzo szybko i zanim się oglądniemy to spotkamy się na Zlocie.
Pięknego nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dzięki Krzychu. To jest bardzo ciekawec te porównania. Nawet słyszałem głos, że dla osoby z CN zdaje się, że AP155 przegrało z TOA150.

kurp napisał(a):Gratuluję zakupu, piękna rzecz realizować swoje marzenia. To kawał sprzętu. Tak na marginesie to kiedyś patrzyłem przez takie wielkie APO i bardzo dużego, swojej konstrukcji Newtona. Jako ciekawostkę dodam, że ten astromaniak miał ułożony z garażu na zewnątrz tor do prowadzenia wózków od kamer filmowych, który był fachowo wpuszczony na równi z podłogą i podjazdem. Jemu służył on do wyjeżdżania na stanowisko obserwacyjne przed domem ze swoimi teleskopami bo trochę ważyły.


Dziękuję. Tak realizować marzenia to jest to co napędza. Nie tylko zakupowo, rozwijam też inne swoje pasje. Yoker mówi, że bzikuję :) Choć obaj wiemy, żeby nie zdziadzieć warto !
Tak wagowo już czuję, choć tylko wniosłem na piętro montaż i TOA i zabawki. Choć nie miałem już takiego zdziwienia i pewnej nieporadności z racji tego, że 130 jest blisko tej wagi.
Poza tym, nie wiem, czy nie zdejmę pierścienia obciążającego, zdaje sie 5 kg. Wtedy różnica względem 130 - 2 kg.

JOKER1 napisał(a):no dobra Krzysztofie - to czujemy się zaproszeni na najbliższy zlot :)

to prawda, razem z Marcinem masę "h" poświeciliśmy na dywagacje optyczno-zastosowaniowe tego sprzętu, mega godzi poszło tez na wymianę inf. z z ludźmi z USA, UK, ,etc. odnośnie mocnych i słabych stron tego sprzętu i powiem wam tak...- każdy ,który miał 150 tke taka i jej się z jakich powodów pozbył - żałował tego...
W starych modelach 150-TAK często cela luzowała się po długich transportach a wiec do końca mieliśmy mega obawy - czy aby na pewno jest to rozsądne

Marcina czeka jeszcze mega wydatek związany z montażem i całym upgrad em, zwykle szyny potrafią kosztować zawrotne sumy a o montażu nie wspomnę...
No cóż myślę ,ze należą się mega oklaski dla Marcina ,ze chce dzielić się takim sprzętem z innymi przez co mamy możliwość w Polsce zobaczyć cos o czym dotychczas mogliśmy tylko pooglądać na stronach internetowych gdyż był to sprzęt poza zasięgiem.

O cenie Panowie raczej nie należy wspominać i wymieniać ile to by było : butelek wina, kawalerek ,etc. :)
Jakość musi kosztować a za te najwyższą płacimy krocie...

Brawo Marcinie!!!!


Dokładnie Jacku

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jacku.
Zlot jak najbardziej , koniecznie się pojawcie , to podstawa aby porównać i pooglądać sprzętem w większym wspólnym gronie. :D
Czekałem kiedy Marcin zakupi TOA150 i jest.
Czekam teraz na moje pierwsze światełko spoglądając na niebo Marcina nowym Refraktorem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Chyba się nie wymigam od zlotu ;)
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 20 Sty 2023, 14:24

Cześć Marcinie.
Od Zlotu się nie wymigasz , nie ma na to szans. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPTL | 10 Lut 2023, 01:10

Gratuluję, zacny sprzęt.
Miałem kiedyś TOA130 i z Dominikiem robiłem test "side by side" z jego TEC140. Wyniki porównywalne, TEC minimalnie (ale naprawdę minimalnie) lepszy na DSO, TOA na planetach.
TOA dzięki konstrukcji optycznej (trzeci element z dużą przerwą od frontowego dubletu) ma rewelacyjną korekcję koloru, chyba jedną z najlepszych. Nie powinna pokazywać czerwieni i błękitów nawet rozfocusowana.
Ma też wady - a przynajmniej moja TOA miała:
- Nie nadawała się na niskie temperatury - cela była nieskompensowana termicznie i poniżej 0C uciskała obiektyw. Sprawdź w instrukcji, co teraz pisze producent, ale ogólnie jeżeli podaje zakres temperatur, to trzeba przestrzegać.
- Duża przestrzeń powietrzna w obiektywie działa jak izolator termiczny, więc trzeci tylny element obiektywu dość długo się schładza - nawet do 2 godzin trzeba czekać jeżeli wynosisz z domu.
- Gdyby się rozkolimowała, to będzie trochę walki, bo tylny element kolimuje się niezależnie.
- Teleskop jest "front-heavy", jeżeli zdejmiesz tylny obciążnik - będziesz chwytał w obejmach blisko obiektywu. Wygląda dziwnie ;-)
Rozbierałem kiedyś TOA130 kolegi Fremdo w celu czyszczenia tylnej powierzchni tego trzeciego elementu ;-)
Podpowiem tylko, że ja ostatecznie przesiadłem się na produkty TEC i AP...
Widziałem gdzieś powyżej komentarz na temat szkła z którego jest zrobiony obiektyw... Cóź, nie płaci się za samo szkło, to tylko ułamek ceny gotowego produktu. Zasadniczo, silnik Ferrari jest zrobiony z lekkiego stopu tak jak silnik Golfa... Skąd więc różnica w cenie? ;-) ;-) ;-)
Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję!
Paweł
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Postmrjq | 10 Lut 2023, 14:38

Dzięki, ja Tobie też gratuluję zacnego sprzętu.
Każda konstrukcja ma swoje atuty i języczki uwagi.
TECa nie miałem, ale słyszałem, że mechanika już nie taka zacna. Pewnie wiesz lepiej, jak to jest.
W AP, wymiana oleju, tudzież wyciek po iluś tam latach... podobno łatwo i szybko, tylko trzeba mieć instrukcję ;)
Dodatkowo często się zdarza, że co się udaje użytkownikowi... to hmm
Ostatecznie ląduje w serwisie (choć nie zawsze dają radę w Europie) mimo posiadanego sprzętu do ustawiania. Albo na giełdzie ;)
Obiektyw z przerwą powietrzną jest wyjątkowy, po 1 h jest gotowy w 80%, także nie narzekam.
W instrukcji, nic nie ma o zakresie temperatur. Pierwsze słyszę, a trochę wątków "przewaliłem" o teleskopach Takahashi.
A widzisz szkło, szkłu nie równe. Np czy jest tak samo odprężone, z jakiego miejsca z bloku wycięte, kwestie szlifu itd. Myślę, że wiesz o czym piszę, bo TEC jest w podobnej cenie...
Zresztą jak widać, każdy teleskop ma pewną charakterystykę, tak jak i silniki. Idąc tą metaforą, ferrari nie sprzedaje swoich patentów mercedesowi. To i to jeździ :)
Cieszę się, że tak świetny sprzęt optycznie jak TEC, Takahashi jest w Polsce. Możemy cieszyć się wspólnie z podziwiania nocnego nieba.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostPTL | 11 Lut 2023, 11:56

Cześć
Ach te miejskie legendy...
Mechanika TEC - nie wiem, o jakim elemencie mówisz. Faktycznie, pokrywa obiektywu ma sprężynkę, która potrafi się wyrobić i pokrywa wtedy słabiej się trzyma. OTA? Rura z malowanego alu jak każda inna. Wyciąg? TEC nie robi własnych, korzysta ze Starlight Instruments. Wiele wyciągów miałem w rękach, ciężko o zacniejszy na tej planecie.
AP i wycieki olejku ;-) te plotki rozpowszechniał kiedyś Marcus Ludes. W obiektywie olejowym nie ma litrów oleju, który mógłby wyciekać ;-) ;-) to jest dosłownie kilka kropel, które utrzymują się między powierzchniami optycznymi akcją kapilarną. Nic tam nie wycieknie! Jedyne, co może się wydarzyć, to pojawienie się bąbla w warstwie olejowej kiedy obiekty jest zbyt gwałtownie chłodzony - frontowy element chłodzi się najszybciej i lekko odkształaca przed osiągnięciem równowagi, krzywizny powierzchni przestają być dopasowane i akcja kapilarna przestaje działać. Taki bąbelek zwykle znika sam bez konieczności serwisowania. Ale zbyt gwałtowne chłodzenie nie jest zalecane w żadnej konstrukcji, akurat z osobami, które miały problem z pękniętym elementem fluorytowym w starszych FSach Taka miałem kontakt.
Wymiana oleju? Może po 50 latach... Jestem na grupie AP od chyba 20 lat i taki przypadek się nie pojawił, ok zdarza się serwisowanie obiektywu związane np. z koniecznością naprawy uszkodzonych przez użytkownika powłok i wtedy przy okazji olej jest wymieniany, bo i tak trzeba obiektyw rozebrać.
Jako użytkownik, przez kilka lat miałem ponad 30 letniego (w momencie zakupu) AP152 i jedyny problem to była łuszcząca się farba na odrośniku ;-) no i nie mieścił mi się w RoR, więc musiałem sprzedać ;-) ;-) ;-) ale obrazy planet były po prostu rewelacyjne.
Mechanika Taka też potrafi sprawiać problemy, być może pamiętasz jak działały wyciągi w FSQ106ED.
O szkle - z jakiego kawałka bloku i czy prawidłowo odpuszczone to nawet nie próbowałbym dyskutować, gdyby którykolwiek z tych topowych producentów wypuścił teleskop w którym elementy obiektywu miałyby wady wewnętrzne, to byłaby masakra.
Problem z temperaturami widziałem zarówno w TOA130 jak i FSQ106. FSQ106N nie nadawał się do astrofoto poniżej -10C, chociaż testy w wyższych temperaturach pokazywały perfekcyjne obrazy. Co ciekawe, kiedyś fotografowałem z AP130EDFS przy chyba -22C - kable się łamały na mrozie a Maxim nie skalibrował fotek, bo do darków miałem ustawione -20C, ale obraz był żyletka ;-)
Po prostu sprawdź, czy Ciebie nie dotyczy - test na gwiazdce w niskiej temperaturze wystarczy. Jeżeli poniżej pewnej temperatury pojawi się z nikąd astygmatyzm lub jakieś inne problemy - jest za zimno.
Dla mnie głównym motorem do przesiadki było wsparcie i serwis - zarówno w przypadku AP jak i TEC masz dostępne grupy in IO Grups, na których możesz porozmawiać i omówić problem z producentami - Yurim i Rolandem. W każdej chwili możesz wysłać elementy bezpośrednio do serwisu i na bieżąco się z nimi komunikować w sprawach naprawy.
Ale ogólnie mam ogromny sentyment do Taków bo FS102 to było moje pierwsze APO z którego byłem mega zadowolony i ogólnie który przekonał mnie do astrofoto refraktorami. Nadal używam FS60 (aktualnie dedykowany teleskop słoneczny pod Coronado) i SKY90 jak chcę na szybko popatrzeć na niebo bez rozstawiania dużych klamotów ;-)
Na pewno będziesz z TOA zadowolony ;-)
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Postmrjq | 17 Lut 2023, 14:23

Porady na grupie... hmmm w wielu przypadkach, a szczególnie wycieku oleju to raczej serwis...
To może nas naprowadzić co się stało i podjąć odpowiednie środki. Bez porządnej ławy, kolimatorów i osprzętu, wiedzy i cierpliwości, będzie to bardzo trudne...
W moim TOA130 nigdy nie miałem takich problemów, jeśli chodzi o temperatury i obrazy. FSQ106 nie miałem.
Nawet powiem, że świetny jest ten materiał na tubusie, zawsze są chłodne jak się dotknie ręką, mimo iż stoją w pokojowej temperaturze.
Co do problemów z celą to były w pierwszej grupie 150 (chyba 50 sztuk), były odsyłane do Japonii. Wyjaśnienie Takahashi było takie, że serwis w USA nie miał odpowiednich narzędzi do obsługi, czy też kolimacji. Co było naprawdę przyczyną, nie wiadomo na CN wysnuli hipotezę właśnie, że wymagały poprawienia celi...

Ach te miejskie legendy ;)
https://www.cloudynights.com/topic/488327-slight-oil-leak-in-my-ap-starfire/
Image
https://www.cloudynights.com/topic/611785-oil-spaced-triplet-help-help/
Image
Image
https://www.cloudynights.com/topic/402672-concern-with-frost-inside-my-refractor-objective/
Image
A propo to jest TEC 160FL - także nie przykrywaj teleskopu - to chyba taka nauka ...

Ja tam mniej się boję o moje soczewki na mrozie - patrząc na te posty...
Bardziej bałbym się o olejowe rozwiązania. Stosujesz jakieś grzałki ?

Bardzo ciekawie odnośnie przerwy powietrznej i olejowej zebrał to Bill_P z cloudynights
https://www.cloudynights.com/topic/640062-oil-spaced-apos-can-leak-if-improperly-stored-or-maintained/page-3#entry8954507

Tłumaczenie googla:
Projekty Air Spaced potencjalnie wiążą się z większym ryzykiem:

grzyb z powodu bardziej odsłoniętych szklanych powierzchni
dekolimacja/centrowanie z powodu wstrząsów
dłuższy czas schładzania


Projekty Oil Spaced potencjalnie wiążą się z większym ryzykiem:

wyciek oleju
kawitacja olejowa
problemy z szokiem temperaturowym
wymagających bardziej specjalistycznej obsługi z miejsc, które znają zastrzeżony olej/substancję stosowaną na receptę
dr.who, w dniu 17 lis 2018 - 05:47, powiedział:

„ Wyciek oleju z upływem czasu zawsze stanowi dodatkowe ryzyko.… IMO nie ma powodu, aby ktokolwiek bronił się przed naoliwioną optyką… właściwie to dobra informacja, aby wiedzieć, jak przechowywać zaolejone projekty o niższym ryzyku ”.


Bill - Dokładnie o to mi chodzi.


Myślę, że wszyscy zrozumieli, o co ci chodziło. Po prostu z jakiegoś powodu wydaje się, że wielu właścicieli (teleskopów) z odstępami olejowymi traktuje to osobiście. Ryzyko wystąpienia tych problemów/wydarzeń jest zawsze niskie, ale nadal istnieje, więc najlepiej jest to potwierdzić bez brania tego do siebie, ponieważ musimy informować społeczność i pozwolić każdemu podejmować własne decyzje. To znaczy cieszę się, że wiem, że ryzyko grzybów jest większe w projektach z odstępami powietrznymi po prostu z powodu dodatkowych powierzchni. Wiem też, że jest to dość rzadkie, ale nadal stosuję środki ostrożności. Wiem też, że są naoliwione lunety, które przeciekają i mają kawitację. Sam zdecydowałem, że ryzyko, którego nie chciałem podejmować, ponieważ były to problemy, których nie chcę łagodzić, nie narażając moich zakresów na ekstremalne temperatury i ponieważ nie chcę mieć do czynienia z dodatkowymi problemami, które mogą nadejść z olejem kontra powietrzem, niezależnie od tego, jak rzadkie to może być (tj. oba mogą dostać grzyba, ale powietrze nie może wyciekać ani kawitować). W każdym razie cieszę się, że to opublikowałeś, ponieważ nawet jeśli problem jest rzadki, nadal chcę wiedzieć, ponieważ zawsze powinienem podejmować decyzję i być w pełni poinformowany.



Najbardziej do mnie przemawia, że konstrukcja z przerwą daje możliwość wyciągnięcia świetnej korekty całego obiektywu ! I jestem tego samego zdania co Bill, że te same środki ostrożności są przy każdego typu teleskopie, ale odchodzą problemy z olejem. Ja wybrałem tak. Każdy ma prawo do swojego wyboru i kierowania się swoimi preferencjami.
Także udanych obserwacji sobie i Tobie życzę, oby jak najdłużej nam służyły do podziwiania nocnych cudów.

ciemnego nieba
Marcin
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostJOKER1 | 17 Lut 2023, 14:28

Ładne rzeczy z tymi olejami wyszły...
Dobrze ze jednak kupiłeś Takahashi :)
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostChartur | 18 Lut 2023, 10:14

Jakby ktos chciał używkę to gość czeka na oferty w UK :

https://astrobuysell.com/uk/propview.php?view=196796
FSQ 85; SKY 90; TAK FC100DL ; Intes 715 ; Mewlon 210;
Bino APM 100 SD-APO; Bino Denke
Canon 10x42 IS; 18x50 IS; Nikon18x70IF ;
Nl 8x42 , SLC 15x56;
Fujinon 10x70,16x70;
 
Posty: 173
Rejestracja: 12 Kwi 2021, 23:38
Miejscowość: Southampton

 

Postmrjq | 18 Lut 2023, 15:06

Zrobię sobie bino, dzięki za linka :mrgreen:
Cena 0, słabo, że nie widać... Trzeba się rejestrować ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 40 gości

AstroChat

Wejdź na chat