Mój pierwszy teleskop

PostAlistar | 20 Kwi 2023, 23:15

Cześć wszystkim :D a więc w końcu kupiłam maka 102 na az4 i dopiero niedawno zaczęłam oglądać niebo kiedy zrobiło się cieplej. Czy moglibyście mi doradzić jaką kupić soczewke do planet i do gwiazd? Z tego co zauważyłam bazując na soczewkach które były dołączone, ta z nieco większym przybliżeniem pokazuje planety lecz jako świecące plamy, chciałabym zobaczyć zarysy planet. Widzialam zdjęcia planet wykonanych przez maka 102 więc wiem, że na pewno da radę z odpowiednią soczewką oczywiście nie tracąc na jakości i kontraście. Jeżeli chodzi o soczewkę z mniejszym przybliżeniem to fajnie się w niej ogląda gwiazdy ale znowu chciałabym moc zobaczyć więcej tych szczegółów ale również nie tracąc na polu widzenia ani kontraście. Obserwuje głównie na balkonie warunki nie są idealne bo jest parę lamp ale też to obrzeża miasta więc nie jest źle
 
Posty: 12
Rejestracja: 16 Lut 2023, 21:43

 

Postdj_ | 21 Kwi 2023, 10:56

Cześć, szkoda, że na Jowisza trzeba poczekać do lata. Łatwo można by ocenić jakość dołączonych okularów obserwując jego pasy. Proponuję zamiast zdjęć obejrzeć filmy, są niestety bliższe prawdy oglądanej w lunecie niż ładne fotografie.
Zanim odezwą się posiadacze MAKów i doradzą zestaw okularów warto zrobić prosty test. Lekko rozogniskowane obrazy gwiazd we wszystkich szkłach powinny być kołami. Teleskop musi być oczywiście odpowiednio wychłodzony. Jeszcze chyba grzeją, a jest ciepło. Czasem pootwierane okna u sąsiadów na dole powodują turbulencje powietrza, degradujące obraz.
Moim ulubionym (w innym teleskopie) zestawem niedrogich okularów jest BCO (do 6mm trzeba niestety oko blisko przyłożyć). Podobno nieco tańsze Vixeny NPL też się sprawdzają, ale ja grymasiłem na ich jakość.
Vixen 80/910, Bresser 102/600, AZ4, pryzmat T2/90, plossle 4mm-32mm
 
Posty: 185
Rejestracja: 01 Gru 2022, 14:58

 

PostAlistar | 29 Kwi 2023, 22:59

Dzięki :D całkowicie zapomniałam odpisać zamówiłam różne rodzaje soczewek, musze przetestować sama, bo niestety odzewu nie ma
 
Posty: 12
Rejestracja: 16 Lut 2023, 21:43

 

Postchondryt | 29 Kwi 2023, 23:23

Alistar napisał(a):Cześć wszystkim :D a więc w końcu kupiłam maka 102 na az4 i dopiero niedawno zaczęłam oglądać niebo kiedy zrobiło się cieplej. Czy moglibyście mi doradzić jaką kupić soczewke do planet i do gwiazd? Z tego co zauważyłam bazując na soczewkach które były dołączone, ta z nieco większym przybliżeniem pokazuje planety lecz jako świecące plamy, chciałabym zobaczyć zarysy planet. Widzialam zdjęcia planet wykonanych przez maka 102 więc wiem, że na pewno da radę z odpowiednią soczewką oczywiście nie tracąc na jakości i kontraście. Jeżeli chodzi o soczewkę z mniejszym przybliżeniem to fajnie się w niej ogląda gwiazdy ale znowu chciałabym moc zobaczyć więcej tych szczegółów ale również nie tracąc na polu widzenia ani kontraście. Obserwuje głównie na balkonie warunki nie są idealne bo jest parę lamp ale też to obrzeża miasta więc nie jest źle


Witam.
Jeśli masz Maka celuj w okulary Ortho ewentualnie dobre Plossle . Na planetach oczywiście zobaczysz jakieś szczegóły a zwłaszcza na Jowiszu choć nie tylko , jednak gwiazdy zawsze będą tylko punktami niezależnie od rozmiarów i jakości teleskopu .

Pozdro ... .
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Sawomir113 oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat