Refraktor SW 120/600 lub 6" Newton

PostRammstein | 24 Gru 2020, 10:35

Witam,
po wielu latach nastał moment powrotu do astronomii. W związku z tym stanąłem przed dylematem jaki wybrać teleskop.
Obecnie posiadam refraktor Bresser AR90s na montażu AZ4 (stalowe nogi), wcześniej miałem Meade ETX70 AT, a jeszcze wcześniej newton 76/700
Warunki jakimi dyponuję to miejskie niebo i balkon (szer. 130 cm) oraz raz lub dwa razy w miesiącu zdecydowanie lepsze niebo w górach.
Obserwacje jakie mnie interesują to głównie DS, US około 10% czasu obserwacji. Chętnie obserwował bym gromady kuliste i otwarte, oraz co jaśniejsze mgławice lub galaktyki, lubię czasami poprzeglądać niebo na małych powiększeniach, więc odpadają teleskopy z długą ogniskową.
Od teleskopu oczekuję by był w miarę kompaktowy i szybko gotowy do obserwacji (czas chłodzenia ).
Obecnie mam dylemat czy wybrać refraktor 120/600 czy jednak reflektor 150/750, a jeśli reflektor to który ?

Za refraktorem przemawia czas gotowości do obserwacji oraz brak problemów z kolimacją. Co do newtona, tutaj mam dużo większy dylemat, kiedyś zraziłem się przez 76/700, później miałem możliwość obserwacji kilku obiektów na Kudłaczach przez Syntę 8" i jakiegoś innego 12" newtona, i obraz mnie zachwycił, ale aperatura swoje robiła w tym przypadku. Niestety niesmak po 76/700 pozostał i nie jestem w 100% przekonany do reflektora.

Przy wyborze refraktora padło na SW 120/600, za to przy wyborze reflektora mam dużo większy dylemat. Można spotkać teleskopy z różną średnicą lustra wtórnego, od 45mm do 63mm, a jednak ono przysłania część aperatury. Również niektórzy producenci podają ile % światła odbijają lustra, inni niestety nie.
Obecnie rozważam następujące teleskopy:
- Sky-Watcher BK 120/600 OTA
- Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW
- Sky-Watcher Explorer 150PDS / Sky-Watcher BKP 150/750 OTAW Dual Speed, czy to ten sam teleskop ? Napotkałem się na sprzeczne informacje co do wielkości lustra wtórnego na stronie Delty 45mm, na stronie TS 52mm, i zastanawiam się czy to błąd na którejś stronie, czy to dwa inne teleskopy. W tym przypadku na plus jest dla mnie wyciąg z mikroregulacją.
- TS-PHOTON 6" F5 - w tym przypadku jest największe lustro wtórne bo aż 63mm, ale jednak producent podaje informację że lustra odbijają 94% światła.

Chciał bym spytać również jak wygląda z jakością obraz na DS porównująć 120mm refraktor do 150mm reflektora, sprawność optyczna refraktora jest zdecydowanie większa i obraz podobno bardziej kontrastowy, za to jednak przy reflektorze 150mm dysponujemy większą powierzchnią zbierającą światło.

Mam wrażenie że im więcej czytam o powyższych teleskopach tym mniej wiem, stąd decyzja o założeniu tego mematu z prośbą o poradę co wybrać.

Pozdrawiam
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postwampum | 24 Gru 2020, 12:44

Refraktor 120 vs Newton 150 = to samo zobaczysz.
Różnica? Wg mnie refraktor da lepsze jakościowo obrazy, bardzej kontrastowe i przestrzenne. Co co do obsługi i mobilności, zdecydowanie 120/600 któtka zwarta tuba, szybko chłodząca się i bezobsługowa. Newton na montażu AZ/EQ jest trudnieszy do prowadzenia - okilar masz co chwilę w inym położeniu kątowym, co powoduje że na balkonie będzie czasami poza barierką itp. Newton natomiast jest bardziej uniwersalny bo lepiej pokaże Planety i Księżyc bez aberracji którą będzie miał światłosilny refraktor.
Ja bym jednak szedł w refraktor najlepiej 150/750 do DSów. Takie szkło jiż potrafi dużo i ładnie pokazać.
Jeśli jednak ma być 120mm. To poluj na Bressera 127S..
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDariusz.p | 27 Gru 2020, 20:04

Tylko, przed decyzją polecałbym jednak rozeznać tego 127s pod względem wymiarów i masy po to już nie taki kompaktowy refraktor jest. To już waży 7kg i dość długie jest bardziej też wymagające w stosunku do montażu.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostRammstein | 27 Gru 2020, 20:39

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony że oba te sprzęty dają zbliżony obraz - refraktor 120mm vs reflektor 150mm, czyli straty w reflektorze są większe niż przypuszczałem, a przed napisaniem postu już prawie spisałem refraktor 120mm na straty, więc wraca do gry. Powiedział bym nawet że skłaniał bym się bardziej w jego stronę niż reflektora.
Również nie brałem pod uwagę wcześniej komfortu obserwacji o którym wspomniałeś, a jest to bardzo cenna uwaga.
Po Twoim poście sporo czytałem o 150/750 i był by to chyba sprzęt idealny do moich zastosowań, niestety wolał bym by budżet zamknął się raczej w kwocie 2000 - 2200 zł.
Cena za nowy 150/750 to około 3000 zł, ewentualnie tańsza opcja Bresser AR-152S to kilka set zł mniej, ale tutaj mam już poważne obawy o komfort używania, to już 110cm tuba i obawiam się czy będzie dało się ją wyważyć na balkonie tak by można było jeszcze komfortowo obserwować, pytanie jeszcze jak z wagą, czy AZ4 na stalowych nogach da radę to komfortowo udźwignąć (waga tuby z akcesoriami to ponad 10kg), w przypadku zwykłego 150/750 waga to już dużo przyjemniejsze 6,8kg (niestety nie ma informacji czy z akcesoriami czy bez, ale sądzę że bez).
Jeśli chodzi o AR-127S, tutaj daje mi również do myślenia długość oraz waga tuby - 96cm długości, oraz waga 7,7kg, i znowu pojawia mi się pytanie czy na balkonie będzie można wyważyć tubę bez problemu, oraz czy te prawie 8kg będzie jeszcze ok dla AZ4.
Czy w tym budżecie i z wspomnianymi wymogami jest jeszcze coś innego do rozważenia ?

pozdrawiam

Edit:
Dziękuję Dariusz.p również za wypowiedź, właśnie poruszyłeś kwestię o którą w przypadku AR-127S się obawiam. Niby jest lepiej skorygowany niż 120/600 ale pytanie jak z wagą na AZ4 i wyważeniem na balkonie.
Za AR-127S przemawia lepsze wyposażenie w standardzie - wyciąg oraz szukacz, za 120/600 przemawia jednak mobilność, a aparatura jest bardzo zbliżona.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostDariusz.p | 27 Gru 2020, 21:50

Rammstein napisał(a):
Edit:
Dziękuję Dariusz.p również za wypowiedź, właśnie poruszyłeś kwestię o którą w przypadku AR-127S się obawiam. Niby jest lepiej skorygowany niż 120/600 ale pytanie jak z wagą na AZ4 i wyważeniem na balkonie.
Za AR-127S przemawia lepsze wyposażenie w standardzie - wyciąg oraz szukacz, za 120/600 przemawia jednak mobilność, a aparatura jest bardzo zbliżona.

Nie wiem jak głęboki masz balkon? jeśli płytki rzędu do 80cm to raczej metrowa i tak ciężka tuba to nie najlepszy pomysł nawet niezależnie od montażu. Przy tym AZ4 ma uchylne ramie co na balkonie przy dłuzszych tubach zmniejsza ilość miejsca
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 27 Gru 2020, 22:18

Sorki nie doczytałem wcześniej. No jeśli masz 130cm głębokości balkonu to już jest niezły balkon :) Tu już może byś dał radę choc myslę , że wygodnie to i tak nie będzie. Nie powiem natomiast też na ile AZ4 daje radę z tak dużym refraktorem. To uchylne ramie trochę przeszkadza bo by było odpowiednio dużo miejsca trzeba bardziej refraktor wysunąć do przodu a refraktor ponad 7kg to znów wtedy będzie le wyważony.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 27 Gru 2020, 22:23

Cześć.
Newton D-150mm da jaśniejsze obrazy Emek niż Refraktor D-120mm tak samo jak np. Mak 127mm SW daje jaśniejsze Emki w wizualu niż Refraktor 100mm.To porównywaliśmy w Obserwatorium w tym sezonie letnim i widać było różnice na plus , ewidentnie , nie na pograniczu dostrzegalności.Co prawda tak się często porównuje czy przytacza , ale jednak jak napisałem wyżej widać że jest jaśniej.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 08 Sty 2021, 23:47, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDariusz.p | 27 Gru 2020, 22:30

Też tak myśle. na moje oko refraktor 120mm daje obraz jasności pomiędzy newtonem 130 a 150 gdzieś powiedzmy jako odpowiednik newtona 140mm. Inna rzecz, że ja np lubię obraz refraktorowy chyba trochę bardziej :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 27 Gru 2020, 22:45

Cześć.
Mak też jest dobrym wyborem a na pewno bardzo dobrym kompromisem.Czarne tło nieba prawie jak w Refraktorze i Gwiazdki też ładne punkciki , może nie tak intensywne i żywe kolorki samych gwiazd , ale też ładnie ze względu na brak pająka jak w przypadku Newtona wypunktowane.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostRammstein | 28 Gru 2020, 01:52

Wygląda na to że wybór jednak nie jest łatwy :shock:
Dziś był jeszcze dostępny AR-127S, niestety wygląda na to że już znikł z sklepu od mojego ostatniego postu. W sieci natknąłem się na zdjęcia tego teleskopu na AZ5 (starszego typu), więc AZ4 powinien chyba też dać radę.
Zmierzyłem ile od środku ciężkości montażu jest do ściany - 70cm. W celu sprawdzenia ile ten teleskop "odstaje" od środka ciężkości znalazłem zdjęcie gdzie jest ten sprzęt z profilu z nasadką. Następnie może śmieszne rozwiązanie, ale sprawdziłem ile pixeli zajmuje tuba, i na postawie tego można było już policzyć ile zajmuje całość od środka ciężkości sprawdzając ilość pixeli, wyszło 51cm z wsuniętym wyciągiem i nasadką. Wydaje mi się że jednak taka tuba mogła by być trochę za długa na balkon.

Co do wspomnianego Maka, niestety mają za długą ogniskową, lubię czasami przeglądać niebo z lornetkowymi powiększeniami, rzędu 20x - 25x.

Więc na chwilę obecną zastanawiam się znowu nad refraktorem i newtonem.
Wydaje mi się że taki refraktor 150/750 był by idealny (tuba krótsza o 10 cm od AR-127S) , niestety przyjęty budżet na to nie pozwala.

Więc pozostaje znowu wybór między 120/600 czy reflektor 150/750, chyba że macie jakieś inne pomysły, to chętnie wysłucham :)

Czyli jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to:
Refraktor da bardziej kontrastowy obraz i bardziej punktowe gwiazdy, przy minimalnie mniejszym zasięgu ze względu na aperaturę ?
Newton za to da troszeczkę jaśniejszy obraz na mgiełkach, ale obraz będzie mniej kontrastowy i gwiazdki mniej punktowe ?
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostKrzysztof_P | 28 Gru 2020, 10:05

Cześć.
Tak jak napisałeś , można tak przyjąć.
Są też Teleskopy Newtona 150/900mm F-6 , które lepiej będą pracowały z tańszymi okularami w szerokich polach widzenia od Newtonów 150/750mm F-5.Mają też mniejsze LW i obrazy samych Gwiazd też mogą wyglądać trochę lepiej niż z Newtona 150/750mm F-5.Chromatyzm Refraktora 120/600mm jest duży i ten Refraktor bardziej bym widział raczej do szerszych pól widzenia z małymi i średnimi powiększeniami.Jeżeli chciałbyś też pooglądać Planety i Księżyc to jednak w przypadku Refraktora wskazane było by mniejsze "F". Co zadecyduje , może te obiekty , które najczęściej oglądasz.Ja z miasta najczęściej na balkonie oglądam Planety i Księżyc , choć i jaśniejsze Emki też można pooglądać.Mak SW 127mm czy ORION np. z okularem SWAN 33mm lub RKE 40mm, też da ci już dość szerokie pole widzenia ponad 1* i byłby moim zdaniem najlepszym na balkon kompromisem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 29 Gru 2020, 01:29

Jeśli tylko masz możliwości to celuj w newtona na dobsonie 6" f8. Jeszcze bardziej przyszłościowy będzie dobsonik gso 8"f6. Oba pokażą już sporo na ds i na planetach. Zastosujesz tańsze okulary z dobrym skutkiem. Takiego szkraba możesz podnieść na ala taborecie byle solidnym lub coś samemu zbudować i barierka balkonu nie powinna przeszkadzać. Taki teleskop ma największe możliwości do ceny. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostRammstein | 29 Gru 2020, 01:31

Witam,
co do obserwacji to planety oraz księżyc będę obserwował sporadycznie, powiedział bym że max 10% obserwacji to będą obiekty układu słonecznego.
Głównie zależy mi na szerokich polach, gromadach otwartych i gromadach kulistych, oraz powiększeniach od małych do średnich. Aberracja chromatyczna nie jest mi straszna, obecny refraktor to F5,5, wcześniejszy był F/5 więc przywykłem, albo oglądam mało obiektów gdzie jest ona dokuczliwa :)
Maków nie brałem wcześniej pod uwagę z kilku powodów, długość ogniskowej, Mak 127mm ma większą stratę światła przez obstrukcję centralną, jak i fakt że trzeba sprzęt dobrze wychłodzić, obserwuję prawie zawsze sporadycznie, więc to bardzo ważne dla mnie by sprzęt był gotowy jak najszybciej.

Na chwilę obecną wydaje mi się że refraktor będzie najbardziej uniwersalny w moim przypadku z kilku powodów:
Kontrastowy obraz oraz punktowość gwiazd, krótka ogniskowa - łatwiej uzyskać szerokie pole, czas chłodzenia, brak problemów z kolimacją, prosty obraz też będzie na plus :)

Skłaniam się w kierunku refraktora 120/600, chyba że pojawiła by się jakaś dobra okazja i ktoś by sprzedawał refraktor 150/750 (nie AR152S ze względu na wagę i gabaryty) wtedy sprawę przemyślę na poważnie :)

Od teleskopu wymagam mobilności, by był szybko schłodzony do sporadycznych obserwacji, by dawał punktowy obraz gwiazd, nadawał się do szerokich pól oraz mile widziany również dobry kontrast.

Wydaje mi się że refraktor spełnia te wymagania, będzie to powrót do astronomii po wielu latach, więc potrzebne jest coś bardzo uniwersalnego by znowu złapać bakcyla, jeśli się uda go złapać wtedy nie będzie problemem zakup większego lustra i zostawienia go daleko poza miastem i planowanie obserwacji :)

pozdrawiam

edit:
Astrofan, dziękuję za wypowiedź :) niestety dobson odpada ze względu na gabaryty montażu dobsona, potrzebne jest coś co będzie można w całości schować w sofie jak i zawiesić na AZ4 - montaż nie ma za sobą nawet pierwszego "światła" więc szkoda by stał bezużyteczny :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postastrofan | 29 Gru 2020, 15:41

Witam. Jak planujesz szerokie kadry i ds to celuj faktycznie w możliwie największą aperturę. Z czasem dokupisz ( bo nie ma innej drogi) coś do Księżyca i planet. Aberracja sferyczna w krótkim achro ze wzrostem powiększenia szybko degraduje obraz bardziej niż AC. Wyjściem będzie potem właśnie mak 150mm. Na planetach już sporo pokaże a i ds czy np podwójne wymagające poweru też ogarnie. Sam lubię z jednego montażu azymutalnego podziwiać jeden obiekt w dwuch różnych polach z różnych powiększeniach. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostRammstein | 08 Sty 2021, 21:09

Witam,
ostatnio sporo myślałem nad zakupem, zacząłem na poważnie rozważać zakup refraktora 150/750. Tutaj pojawia się pytanie odnośnie nośności AZ4 na statywie NEQ5. W sieci jest spora rozbieżność jeśli chodzi o nośność, jedne strony podają 6kg, inne 6,8kg a jeszcze inne podają 8kg. Tuba 150/750 to podobno około 6,6 - 6,8 kg. Czy ktoś ma doświadczenie z takim teleskopem na wspomnianym montażu ? W sieci można znaleźć skrajne opinie, jedni piszą że to za dużo, inni piszą że z powodzeniem wieszają tą tubę na AZ4 ?
pozdrawiam
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Posttowarzysz | 08 Sty 2021, 22:03

Hej, miałem ten refraktor (Sky-Watcher - bo BM 152/760 to supermasywne działo i zupełnie inna bajka), wieszałem na AZ4 (z nogami stalowymi 1,5'') + kątówka 2'' i ciężki okular, moim zdaniem było ok
SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2
Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 27 Lip 2018, 08:24
Miejscowość: Siemianowice Śląskie

Postastrofan | 11 Sty 2021, 00:56

Cześć. Pod 6" achro, az4 to zdecydowanie za mało. Sam wieszałem 8kg w postaci 120mm refraktora i ruch w elewacji już był nie do przyjęcia. Z Edkiem 80mm to była przyjemność. Na moje to nośność tego montażu kończy się na ed100 lub mak 150. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostRammstein | 15 Sty 2021, 17:07

Witam,
długo zastanawiałem się nad zakupem, ale ostatecznie wybór padł na refraktor SW 150/750. Są różne opinie na temat tej tuby na AZ4, po tym jak dziś zawiesiłem tubę na tym montażu to według mnie jest bardzo stabilnie, ale może to kwestia kto jakiej stabilności wymaga, drgania przy ustawianiu ostrości są gaszone szybko, więc nie przeszkadza mi to :) Prowadzi się płynnie i lekko, ale mam wrażenie że gdyby nie fakt że wymieniłem smar w AZ4 zgodnie z instrukcją którą zamieszczał na forum Sebastian miał bym trochę inne odczucia. Z ciekawości użyłem powiększenia rzędu 375x by sprawdzić prowadzenie i dla mnie było bardzo ok :)
Aberracja chromatyczna oczywiście jest, ale z tym się liczyłem, jest zdecydowanie lepiej niż się spodziewałem. Ten sprzęt ma służyć przede wszystkim do DS i przeglądania nieba gdzie aberracja nie ma aż takiego dużego znaczenia :)
Po założeniu zaślepki i zredukowaniu średnicy do 110mm aberracja spada znacznie, i mamy wtedy już F 6,8 do planet :) Ale planety to tylko dodatek, główne przeznaczenie tego teleskopu jest zupełnie inne :)

pozdrawiam i dziękuję bardzo za wcześniejsze opinie, były bardzo pomocne w wyborze :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2021, 18:24

Gratulki zakupu. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 15 Sty 2021, 19:39

Fajnie że małe ulepszenie AZ4 pomogło, ma co nosić ale jak widać to prosty i dobry montaż. Gratulacje z zakupu i pogodnego nieba, takim refraktorem to już jest co oglądać na długo ;)
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 16 Sty 2021, 14:01

Biorąc pod uwagę to o czym pisali Krzysztof i Darek - czyli stosunek ilości światła jakie jest w stanie zebrać i wypuścić z siebie achromat vs Newton, można przyjąć że ten refraktor da obraz porównywalny pod względem jasności z Newtonem ok. 180mm. Jeśli chodzi o powiększenie, to maksymalne efektywne powiększenie tego refraktora (przyjmuję 300x choć 375x pewnie sam bym z niego wyciskał w dobrych warunkach) będzie nawet większe niż Newtona 18cm (przyjmuję 270x). Więc jest to bardzo dobrze wyglądający kawałek stosunkowo uniwersalnej rury. Jeżeli AC jest na akceptowalnym poziomie, to zapowiada się bardzo dobrze. Gratulacje.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostRammstein | 28 Lip 2021, 16:58

Witam,
po kilku miesiącach używania sprzętu postanowiłem że napiszę kilka słów, może akurat ktoś będzie miał podobny dylemat.
Bardzo ważną kwestią był dla mnie rozmiar sprzętu ze względu na balkon, i tutaj refraktor 150/750 wstrzelił się idealnie, newton oczywiście zmieścił by się też, ale nie było by tego komfortu obserwacji gdy można stanąć za teleskopem i nie przejmować się z której strony jest wyciąg.
Jeśli chodzi o AZ4 i taką tubę, jak dla mnie jest bardzo dobrze, nie ma również większego problemu by prowadzić za obiektem przy dużych powiększeniach.
Niestety jeśli chodzi o obiekty DS z miasta - tutaj nie poszaleje się, ale coś widać :wink: tak jak często się wspomina, DS i miasto to średni pomysł, ale zabierając sprzęt pod ciemniejsze niebo było wielkie zdziwienie, z miasta coś tam widać, ale ciemnego nieba niestety nic nie zastąpi.
Teleskop doczekał się już wymiany wyciągu, ze względu na problemy z dostępnością w kraju padło na wyciąg TS MONORAIL 2", teraz ustawianie ostrości przy dużych powiększeniach to przyjemność, wcześniej było to bardzo uciążliwe jeśli chciało się użyć jakiś krótkich okularów.
Chyba najważniejszą kwestią która jest często poruszana przy takim sprzęcie jest aberracja chromatyczna, i tutaj mogę podzielić się moimi spostrzeżeniami.
Przy obserwacji DS jest to dla mnie kwestia pomijalna, ale jeśli chodzi o obiekty układu słonecznego to sprawa wygląda trochę inaczej.
Aberracja chromatyczna jest, na księżycy było ok, ale np. na Jowiszu już tak różowo nie było (a może raczej powinienem napisać fioletowo :wink: ), rzeczywiście degraduje obraz, ale na szczęście to 150mm szkła, i można użyć osłony obiektywu która jest w zestawie i zredukować średnicę do 110mm co robi ogromną różnicę w obrazie i nagle wszystko widać dużo ładniej, ostrzej i bardziej kontrastowo na obiektach US :)

Podsumowując, sądzę że w moim przypadku był to strzał w dziesiątkę, z sprzętu jestem bardzo zadowolony, jest w miarę mobilny, mieści się na balkonie, pokaże już trochę więcej na DS, nie ma problemu z przechowywaniem, długimi czasami chłodzenia, a poprzez użycie oryginalnej osłony obiektywu redukuję aperturę do 110mm i mogę śmiało ogląda obiekty US ponieważ zmniejsza to aberrację chromatyczną w sposób znaczny. Gdybym miał teraz podejmować znowu taką decyzję zdecydowanie wybrał bym ponownie tak samo :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

PostMateusz F | 28 Lip 2021, 22:06

miałem achromat SW jak również lepsze i gorsze newtony ,jak kolega spojrzy przez naprawdę dobrego newtka ( nie chinskie badziewie ) to z pewnością bedzie ciekawe doświadczenie zmieniajace poglądy :)
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 28 Lip 2021, 23:23

Zapraszamy z Refraktorem SW 150/750mm F-5 na Zlot Kudłacze.Będą tam wysokiej jakości teleskopy Newtona 150mm z bardzo dobrą ręcznie wykonaną optyką i stosunkowo małymi LW.Będzie okazja się przekonać w praktyce , co tak naprawdę jest lepsze pod ciemnym niebem na Planetach czy obiektach DS.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostRammstein | 31 Lip 2021, 12:50

Chętnie kiedyś spojrzał bym przez taki sprzęt by porównać obraz, w moim przypadku newton dosyć szybko odpadł - przeważył fakt o komforcie obserwacji. Co do dobrych optycznie newtonów, to dawno temu gdy byłem na zlocie na Kudłaczach miałem okazję popatrzeć przez Taurusa - chyba 12", obraz zrobił wrażenie i pamiętam do dziś, ale to już było spore lustro a warunki bardzo dobre :)
W tym roku na pewno nie uda się wpaść na Kudłacze, ale kto wie, może za rok :)
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat