Newtony Omegon na dobsonie

PostKoszy89 | 27 Sie 2021, 10:08

Cześc wszystkim
Z uwagi na przedłużającą sie niemozność trafienia na telep z drugiej reki (8 lub 10 cali newton dobson w okolicach Szczecina )
coraz częściej myślę czy nie kupić nowego i jak okazuje sie najtansze są wspomniane w temacie omegony. Szukam wobec tego jakiś opini o nich od uzytkowników , w czym gorsze są od gso czy SW że są średnio tansze o 400 zł , po opisie widzę teflonowe slizgi i kelnery zamiast plosów .
Może ktoś coś wiecej wie lub ma jakieś przemyślenia , zapraszam do podzielenia się informacjami.
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostSebastian Ś. | 27 Sie 2021, 14:07

Pewnie będzie ciężko znaleźć użytkownika, u nas są mało popularne jakość luster pewnie z tej samej chińskiej fabryki :) Omegon ma dużo produktów klonów.

Co do mechaniki to widać jeszcze że wyciąg nie ma.mikroruchow podobnie jak Synta i jako szukacz red dot co może jednak nie wystarczyć. GSO ma lepszy wyciąg i już sensowny duży szukacz optyczny, okular też nie takie złe na początek, sensowny Plossl i okular Erfla.

Na pewno nie bralbym nowej Synty, daecyzja bardziej między GSO, a tanim Omegonem. Obecna cena Omegona ze zniżką w Astroshopie bardzo korzystna, można za różnice dokupić sobie jeden okular ESa.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKoszy89 | 30 Sie 2021, 07:44

Hej dzięki za odpowiedz , dzięki za uwagę o wyciągu bo myślałem że jak Crayford to juz te mikroruchy są , no cóż jeszcze nie wiele wiem o sprzęcie niestety ... z szukaczem nie mam doswiadczenia jak to przez ten red dot by się namierzało ... chyba jednak sobie daruje tego omegona
Pozdrawiam
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostQSO | 30 Sie 2021, 13:08

Wziąłby kolega wstawiał linki do ofert które ma na myśli bo coś ciężko mi odszukać tego o który ci chodzi, więc nie łatwo ci pomóc.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostKoszy89 | 30 Sie 2021, 13:27

Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

PostRobert Z. | 30 Sie 2021, 14:27

Tutaj masz dość ważne parametry z GSO:
Sprawność powierzchni odbijającej: 94%
• Światłosiła: 1/4,9
• Dokładność wykonania zwierciadła: 1/8λ
• Rodzaj szkła lustra: BK7


Jezeli masz czas i ochotę to:
1. Możesz zwrócić się do Astroshop, aby podali parametry Omegrona.
2. Do obu dostawców natomiast możesz napisać o podanie wymiarów lustra wtórnego.

Wymiana szukacza nie będzie droga, wyciąg też pewnie w sensownych pieniądzach wymienisz. Natomiast wymiana LG i LW wymaga większej odwagi i nakładów finansowych.
lubię podziwiać Wszechświat...
 
Posty: 135
Rejestracja: 13 Maj 2021, 12:58
Miejscowość: Bydgoszcz (okazyjnie też Brodnica)

 

PostQSO | 30 Sie 2021, 15:02

Chyba bym sie nie pakował w ten eksperyment. Model na zdjęciu wygląda już na pierwszy rzut oka na 8cali a nie grubą tube F/5 10cali. :idea: więc raczej nie mamy wogóle oglądu na poszukiwaną tubę.
Wyciąg wygląda na jakiś uniwersalny patent do użycia w refraktorze, więc jakby brak przedłużki pod foto, bino (niewątpliwa zaleta w SW/GSO).
Wyciąg Omegon z fot wygląda na nieco zadługi dla Newtona i będzie wchodzić w światło. Crayford to ogólna nazwa typu wyciągów ciernych, łożyskowanych, bezluzowych, o gładkiej pracy. Mikroruch to jego rozbudowana forma, dla mnie np. niepotrzebna zbytnio. Pająk mnie też niepokoi swą grubością elementu centralnego. Faktycznie ukrywają wielkość LW. RedDotem to nie celowanie. Do Newtona tej wielkości to mógłby być tylko dodatkową pomocą dla szukacza 9x50. Brak fot (nawet w sieci) od strony oprawy LG. Ewentualnie trzeba by obmacać sprawę na sklepie stacjonarnym i wtedy decydować.

Jednak sprawdzone, znane od lat sprzęty to zawsze pewniejszy zakup. Jak chcesz przecierać ścieżki kariery temu nowemu produktowi w Polsce to bierz. Napiszesz potem recenzje i wszyscy skorzystamy. :wink: Kiedyś, dawien dawna takie samo podejście niepewności było do Synt/GSO. Ktoś był pierwszy, potem lud ruszył za nim. Dziś te produkty podbijają rynki, choć niektóre elementy "zeszły już nieco na psy".
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postmkowalik | 30 Sie 2021, 17:03

QSO napisał(a):RedDotem to nie celowanie. Do Newtona tej wielkości to mógłby być tylko dodatkową pomocą dla szukacza 9x50


RedDot czy szukacz to jest kwestia gustu. Osobiście wolę szukacz, ale kolega podczas obserwacji z powodzeniem używa redota w swojej 14".

Poluj na używany SW lub GSO. GSO ma lepszą mechanikę od SW, ale 8" SW kolegi miał zauważalnie lepsze lustro od mojego 8" GSO, być może mi się trafił gorszy egzemplarz lub koledze wyjątkowo dobry SW, ale i tak ten mój daje ładne obrazy. Są to sprawdzone konstrukcje, ja omegona nie ryzykowałbym.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostQSO | 30 Sie 2021, 20:59

14-tką na DS do średnich powerków RedDot ujdzie, później to męka.
Dla mnie to tajemnica cały ten Omegon bez bezpośredniego obmacania. Można się głównie domyślać i dedukować. Wyciągi marki Omegon sprzedawane osobno wyglądają nieco inaczej tzn. w tej tubie tam prawdopodobnie istnieje przedłużka ale wmontowywana bezpośrednio w gwint drawtube i zapewne są też odpowiednie adapterki foto mocowane na ten gwint po wykręceniu przedłużki.

Patent tzw. "cierny" według producenta doskonale hamuje ciężkie akcesoria. To zgapione jest od synciarzy czyli gałeczka dociskowa w Dobsonie. Ogólnie wygląd elegancki, ale niewiele wiemy jak tam mechanicznie jest i co siedzi w środku niektórych elementów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostKoszy89 | 31 Sie 2021, 09:54

Hej koledzy serdeczne dzięki za wasze spostrzeżenia i jak widać mimo braku uzytkowników poruszanego sprzętu znalazło się wiele pomocnych wskazówek i spostrzeżeń ,a o to własnie mi chodziło , zatem myślę ,że trzeba sobie darować tego omegona , nie mam kasy na eksperymenty , nie bardzo tez na nowe GSO 10 niestety , ale jak tak dalej posucha w moim rejonie na uzywki to trzeba bedzie zejsc z 10 na 8 cali i brac nowe gso , nie mozna szukać w nieskonczoność ...
Czystego nieba , pozdrawiam ...
Kontakt ze mną via PW ograniczony , szukaj mnie pod tym samym nickiem Koszy89
dziękuję i pozdrawiam
 
Posty: 916
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Tev oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat