MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2020, 08:02

Woj2007 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Przed chwilą na Marsie przy 320X z okularem ORTO ANTARES Japan 12,5mm , szcz... mi opadła. Obrazy Marsa są Piękne i lepsze niż przypuszczałem.Aktualnie to mój Docelowy i chyba na dłuższy czas do Planet i Księżyca Sprzęt. :D :D :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztof, gratulacje sprzętu i nowych powłok :)
Oby sprzęt radował właściciela ;)


Cześć Wojciechu. :D

Dziękuje , sprzęt spełnia moje pokładane w nim nadzieje i w sumie nawet okazał się w praktyce lepszym sprzętem niż przypuszczałem.
Zakup strasznie mnie szarpnął finansowo , ale jednak teraz po już jakimś czasie nie żałuję tego zakupu.

Tak jeszcze z opisu Teleskopu w praktyce:

Teleskop pomimo przelotu jak pisałem wyżej w którymś poście nie winietuje z wszelakimi Naglerami , Delosami , Pentaxami XW 30mm , XW 40mm i okularem MEADE JAPAN Pseudo Masuyama 56mm , więc jestem Mega zadowolony , mam super obrazki w stosunkowo jak na tą ogniskową szerokich polach widzenia.Przelot nie może być większy , gdyż musi być mniejszy niż wielkość małego LW.Gdyby był większy to nic by nie dało tylko zwiększyło C.O. dyktuje nam to sam projekt i konstrukcja Teleskopu.
Po założeniu na montaż Focuserek mam u góry dlatego dodałem na wyjściu z Teleskopu wysokiej klasy niedługi wyciąg okularowy z 1:10 i silnikiem do regulacji z pilota.JMI USA EV2 , wyciąg ma tylko długość VB 2" , jak dokupię pilota do wyciągu z intuicyjnym napędem to będzie super.Oryginalny focuser jest Super , mikrometryczny i mega precyzyjny.Ale po zakręceniu teleskopu w montażu jest u góry i dla większej wygody i też poręczności założyłem JMI.Kątówki używam 2" Qartz GSO.Na razie zakładam szukacz kątowy GSO 50mm , ale niebawem będzie założony ATM 60mm F-5,8 , 60/350mm z okularem Erfla Antares 32mm.Szukacz zbudowany na bazie obiektywu MEADE Fraunhofera w Alu obejmach z regulacją. Niebawem wstawię fotki teleskopu z założonymi dodatkami.
Teleskop daję piękne obrazki Planet z masą detalu i jak do tej pory są to najlepsze obrazki i mój najlepszy sprzęt do Planet i Księżyca jaki posiadałem i jakim oglądałem do tej pory od około 35 lat jak oglądam niebo.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 20 Wrz 2020, 21:49

Krzysztof_P napisał(a):
Cześć Wojciechu. :D

Dziękuje , sprzęt spełnia moje pokładane w nim nadzieje i w sumie nawet okazał się w praktyce lepszym sprzętem niż przypuszczałem.

Zakup strasznie mnie szarpnął finansowo , ale jednak teraz po już jakimś czasie nie żałuję tego zakupu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Hej Krzysztof,

Ja też pamiętam jak po kilku latach masowej optyki spojrzałem na Jowisza przez zakupione w TS 10" lustro Oriona UK. Opad szczeny mam do dziś :). Przy Marsie teraz to dopiero. Orion przy słabym widzingu pokazuje więcej niż masówka przy dobrym widzingu.
Większe lustro, które mam, też orionowe, mimo że mniej dokładne niż producent obiecał na papierze (pamiętasz, realny Strehl 93%, a na certyfikacie było 99,3%) też daje wyśmienite obrazy. Może wynika to z faktu, że większość powierzchni lustra ma, w zależności od przekroju, 1/14 - 1/20 lambda i tylko brzeg jest zjechany. Na planetach to nie przeszkadza, na gwiazdach widać wąsiki :)

Słowem warto zainwestować w bardzo dobrą optykę. Cieszę się Twoim zakupem i mam nadzieję na porównanie kiedyś luster Oriona UK Newton vs. OMC :D

Wrzuć w wolnej chwili zdjęcia zestawu
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 20 Wrz 2020, 22:06

Wojtku to Świetnie.
Jutro wrzucę fotki dodatków.
Pamiętam to Twoje Lustro , popatrz jak czasem kombinują , gdybyśmy nie oddali go do przebadania , to sam wiesz...
Nie ma to jak przebadał je Spec.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Wrz 2020, 13:24

Cześć.

Na razie wstawiam fotki zakręconego wyciągu z rotacją , szukacz wstawię następnym razem , muszę go wyczyścić.
Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.Wyciąg 2" z red. na 1,25" nisko profilową z clamping ringami.
Jest silnik , muszę dokupić pilota , aktualnie precyzyjnie reguluję ostrość mikrofokuserkiem 1:10.Długość wyciągu taka jak VB2".
Oryginalny w teleskopie fokuserek jest bardzo precyzyjny , jak z jakiegoś np. mikrometru , ale po zamontowaniu tuby jest u góry i dla wygody założyłem wyciąg.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: EV2.jpg
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: EV1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 21 Wrz 2020, 17:57

Krzysztof_P napisał(a):Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.


Długość wyciągu nic do ogniskowej całego teleskopu nie ma znaczenia. Po to właśnie się go montuje by odległości między lustrami były stałe więc i by była stała ogniskowa.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2020, 03:29

Karol napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.


Długość wyciągu nic do ogniskowej całego teleskopu nie ma znaczenia. Po to właśnie się go montuje by odległości między lustrami były stałe więc i by była stała ogniskowa.


Cześć.

Przykro mi bardzo , ale nie masz racji , albo nie rozumiesz tego co napisałem lub nie znasz zasady działania takich teleskopów.Myślę poczytaj więcej na temat zasad działania układów SCT i Maków z regulacją ostrości na lustrach.Przecież tyle było pisane , że nie chce mi się powielać tego co już dawno jest wiadome i często było pisane na łamach Forum.Weż sobie przyrząd do mierzenia żrenicy wyjściowej "Lunetka Czapskich" , zmierz z tym samym okularem na wyjściu bez wyciągu i z wyciągiem po przeogniskowaniu teleskopu aby dalej wybić wiązkę a sam się przekonasz co jest faktem. :idea:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Wrz 2020, 06:24, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Wrz 2020, 03:35

Cześć.

Dzisiaj w Krakowie Seengowo lepiej , Jowisz dużo bogatszy w Detal jak i Piękny Saturn.Sprzęt ORION OMC MAK 200 F20 DE LUX , ZOOM ZEISS.Jowisz najładniejszy do około 260X jak i Saturn.Seeng nie pozwalał dzisiaj więcej do godziny około 21-ej.Tak czy siak chwilami dobrej widoczności Mak OMC POWALA ilością Detalu Jowisza jak i jakością obrazu , kolorystyka , kontrast , ostrość , wszystko na Medal. :D
Po oglądanku Jowisza w domu , na Marsa wybraliśmy się do Obserwatorium w większym gronie Astro-Przyjaciół. :D
Miłośnicze Obserwatorium Roll-Off w Luborzycy około 10km na wschód od Krakowa.Było nas pięciu:Koledzy: Józek , Zbyszek "ZP53" , Kolega Łukasz "Buff" , Kolega Mirek Dymek "Mirek D." i ja.Sprzęt SCT 11" F10, ED-APO APM 152/1200 F-7,9 , MEADE SCT ACF 8" F10 , Tryplet APO WO 98 FLT F-6,3.TRYPLET WO 98FLT wytrzymał spokojnie 200X 2D z Ekstra Obrazem Marsa , więcej nie było jakoś okazji zaszaleć.Piękne widoczki Marsa w każdym sprzęcie.Refraktor APM wytrzymał jak sprawdzałem na koniec oglądanka 400X na Marsie bez widocznej AC z ładnym obrazem bez specjalnej degradacji Detalu , okular TV DE LITE 3mm. :D Tu warto dodać iż najładniejszy obraz Marsa pod względem naturalnej kolorystyki detalu Planety był z Trypletu APO WO 98 FLT na obiektywie z Firmy ASTREYA Rosja. :!: W Refraktorze APM kolorystyka była mniej intensywna , choć też ładnie widoczna.Tu gatunki szkła odgrywają decydującą rolę jak i sama konstrukcja , projekt obiektywu , Dublet-Tryplet.Obrazki z APO WO 98 FLT bardzo zbliżone kolorystycznie do obrazów z Refraktorów Takahashi kolegi Łukasza Luk99 m.in. TOA 130 , jak i z Refraktora Daniela LZOS 115mm F7 , które pamiętam ze Zlotu Kudłacze 2020r.
Nawet SCT 11" ładnie pokazywał Marsa.Polecam filtr czerwony aby oglądać ciemniejsze strefy Marsa , po zastosowaniu tego filtra wyskakują tak dobrze iż widać ich dokładne obrysy i kształty , nawet tych mniej ciemnych.W użyciu było też BINO DENKMEIERA Kolegi Mirka Dymka i 200X z dwoma szkiełkami WA 66* , 6mm w Refraktorze APM to było to.W SCT 11" z Bino też ładny widoczek , ale sprzęt bardziej wyczulony na Seeing ze względu na większą Aperturę.Świetna atmosfera i ładne widoczki Marsa ostrego jak brzytwa w Refraktorze APM.Chwilami obraz był tak stabilny iż można było by zrobić niezły szkic z pięknie widocznym i wyszczególnionym na szkicu detalem.Po powrocie do domu z obrazami na świeżo Marsa w wymienionych powyżej sprzętach , spojrzenie na Marsa z Balkonu Makiem ORION OMC 200 F20 DE LUX , Pentax XW 30mm i ZOOM ZEISS.Obrazy Marsa z MAKA ORION OMC 200 DE LUX jednak są najładniejsze ze wszystkich wymienionych powyżej sprzętów , choć Seeingowo około 2-ej w nocy coś się już trochę popsuło.Jednym słowem MAK OMC 200 DE LUX jest lepszy kontrastem obrazu i naturalną kolorystyką detalu Planet w praktyce od mojego byłego Maka STF MIRAGE 8" F10 DE LUX na optyce Intes Micro, myślę zaważyło tu C.O.-mniejsza przeszkoda centralna i myślę też trochę warstwy Hilux 97% wsp.odb..Nie wspomnę też że przebija mojego Newtona 10" F4 z Optyką DE LUX jakością obrazu Planet , który ze względu na większe dużo C.O. i pająka mocującego LW traci zbyt wiele na kontraście obrazu.MAK ORION OMC 200 F20 DE LUX jest aktualnie najlepszym do Planet Sprzętem z jakim przyszło mi mieszkać od niedawna. :D Dzisiaj też dowiedziałem się że jeden z kolegów będzie posiadał Refraktor TRYPLET APO 8", F8.To będzie dopiero Uczta dla Planeciarza. :D

Czystego Nieba Dla Wszystkich. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Wrz 2020, 11:25

Cześć.

Dodałem do teleskopu szukacz ATM 62/350mm F-5,8 z kątówką Intesa 2" i okularem Erfla 2" ANTARES 32mm.Zdemontowałem wyciąg i zakręciłem złączkę kątową GSO Quartz 2" 99% Dielektryk ze złączem SCT.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: Szukacz ATM.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Gru 2020, 00:29

Witajcie.
Aby nie za dużo a konkretnie w temacie że tak powiem na koniec.
Jest to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia jak do tej pory ze zwierciadlanych teleskopów oglądając Planety i Księżyc z ich detalem.Księżyc widziany w tym teleskopie jest "biało-surowy" z ekstra kontrastem i znakomitą ostrością.Obrazy refraktorowe i nic tutaj zachodnie Recenzje i opisy nie kłamią , mam porównanie z Refraktorami APO z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej od powiedzmy 4" do 7" włącznie.Wszelakim sprzętem się już w życiu przez mniej więcej 35 lat mojej przygody z miłośniczą Astronomią naoglądałem.Może mniej czasu spędziłem z Refraktorem APO 7" , ale coś tam też udało mi się pooglądać.Ten Mak jest zdecydowanie jak do tej pory moim najlepszym Planetarno-Księżycowym sprzętem jakim miałem okazję dłużej oglądać godzinami Planety czy Księżyc.Czy jest wart swojej ceny zakupu? To zależy czego oczekuje użytkownik , dla mnie na pewno tak.Nie stać mnie jeszcze na duże APO 7"-10" a mniejsze ten Mak pozostawia na Planetach i Księżycu w tyle.Walory obrazu są po prostu znakomite i gdyby tak obok był większy bardzo dobry Refraktor ED czy APO to będą trudności w odróżnieniu generowanych obrazów w praktyce.
Pięknego Nieba Dla Wszystkich. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 02 Gru 2020, 18:16

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Aby nie za dużo a konkretnie w temacie że tak powiem na koniec.
Jest to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia jak do tej pory ze zwierciadlanych teleskopów oglądając Planety i Księżyc z ich detalem.


Krzysztof, cieszę się, że odnalazłeś sprzęt (jak dotąd) docelowy.
Wielu pogodnych nocy, aby służył jak najczęściej :)
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 02 Gru 2020, 18:51

Cześć Wojtku.
Dziękuje , aktualnie nie planuję nic innego do Księżyca i Planet.
Jest bardzo dobrze i to mi wystarcza.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postm_314 | 11 Gru 2020, 16:26

Cześć Krzysztofie.

Czemu już sprzedajesz?

Pozdrawiam
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

PostKrzysztof_P | 11 Gru 2020, 19:46

Cześć.
Już mam nowy zamysł , Planetki znikają , czas na nowy nabytek.Jak się sprzeda to będzie nowy zakup , myślę to tylko kwestia czasu.Maków Intesów MN i MK w sumie przeszło przez moje ręce prawie dwadzieścia sztuk od 5" do 8" włącznie.Refraktorów APO i ED od 80mm do 152mm włącznie też już co najmniej naście sztuk.Jak to standardowo u mnie bywa , sprzęt w obrocie.Poznany , zdegustowany , wydotykany , itp. :D
U mnie cały czas coś się musi dziać , temat rzeka , ile to nowych nieznanych mi sprzętów na odkrycie czeka. :D
Myślę że nigdy nie będzie Docelowego. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 12 Gru 2020, 01:05

:-) a tak się zarzekał....., że sprzęt docelowy na planety. Oj Krzysztofie, niespokojny duchu.....

Pozdrowionka :-).
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 12 Gru 2020, 04:28

wfifiak napisał(a)::-) a tak się zarzekał....., że sprzęt docelowy na planety. Oj Krzysztofie, niespokojny duchu.....

Pozdrowionka :-).


Wojciechu , serdeczny przyjacielu , tak już mam że zawsze patrzę szeroko za nowym sprzętem w dal... :D
Teleskop jest naprawdę świetny w pełnym tego słowa znaczeniu , ale jednak chęć posiadania następnych , też świetnych perełek jest silniejsza.Cały czas mam w głowie pewne maszynki i dopóki ich nie sprawdzę w praktyce , to nie mogę spokojnie spać... :D
Pozdrawiam Wszystkich Miłośników Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 12 Gru 2020, 12:28

Krzysztof_P napisał(a):
wfifiak napisał(a)::-) a tak się zarzekał....., że sprzęt docelowy na planety. Oj Krzysztofie, niespokojny duchu.....

Pozdrowionka :-).


Wojciechu , serdeczny przyjacielu , tak już mam że zawsze patrzę szeroko za nowym sprzętem w dal... :D
Teleskop jest naprawdę świetny w pełnym tego słowa znaczeniu , ale jednak chęć posiadania następnych , też świetnych perełek jest silniejsza.Cały czas mam w głowie pewne maszynki i dopóki ich nie sprawdzę w praktyce , to nie mogę spokojnie spać... :D
Pozdrawiam Wszystkich Miłośników Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Mam tak samo jak Krzysztof, może to jakiś rodzaj choroby ?
witos
 

PostWoj2007 | 13 Gru 2020, 00:15

m_314 napisał(a):Cześć Krzysztofie.

Czemu już sprzedajesz?

Pozdrawiam


Gdzie, co?? Krzysztof sprzedaje OMC? Nie może być!
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postchondryt | 13 Gru 2020, 00:31

Witam.
No właśnie, mówią że sprzedaje ale chyba nie na Astromaniaku. Krzychu tak się zastanawiam, częściej obserwujesz czy sprzedajesz ? :D

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 15 Gru 2020, 20:32

Cześć.
Aktualnie rozważam różne opcje , ogłoszonko dałem , zobaczymy.Czas pokaże , czasy niepewne i chwiejne , jak się nie sprzeda to tak czy inaczej mam nowe plany wiosennych zakupów i wtedy na stanie będzie MAK OMC 200 i drugi taki podobny jakością generowanych obrazów sprzęt.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Sty 2021, 01:00

Witajcie.
Świetny MAK AP USA , 10" F-14,5 z podobną C.O. 23% jak Mak OMC-200 F-20 , który ma C.O. 22% , ale ta cena...
https://www.astro-physics.com/254f145mc

Chyba złapałem Bakcyla Bino do Planet i Księżyca , odkąd wspólnie z Kolegą Mirkiem D. oglądaliśmy Marsa podczas Opozycji Refraktorem ED-APO APM 152/1200mm i nasadką Bino Denkmeiera.Aktualnie mam w domu grzecznościowo Bino Kolegi WO i parkę moich okularów Silver Top Plossl Japan Celestron-Vixen 26mm.Dają mi te okulary powiększenie w Maku OMC 200 F-20 około 160X z pięknym ostrym i kontrastowym obrazem na większość dni z przeciętnym Seeingiem.Tak czy inaczej kompletuję szkiełka do par i zakup dobrej nasadki Bino , będzie raczej nieunikniony.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 11 Mar 2021, 06:08

Witajcie.
Jak wcześniej wspominałem , korzystam coraz częściej z nasadki BINO , gdyż złapałem myślę Bakcyla Bino. :D
Mak OMC 200 F-20 to idealny sprzęt do zastosowań z Bino i oglądania Księżyca z Planetami w pięknym wykonaniu.
Wypadkowa Apertura przy zastosowaniu nasadki BINO wynosi około 2XD-143mm i stosowanie powiększeń rzędu 2D z BINO około 280X nie ma w praktyce najmniejszych problemów , ograniczeniem jest tylko Seeing.Optyka wytrzymuje ze świetnym obrazem Księżyca i Planet.
Aktualnie na stanie posiadam grzecznościowo BINO Kolegi Józia WO jak i moje parki szkiełek:26mm SILVER TOP Japan Plossl Celestron-Vixen , Parka Kellnerów Modyfikowanych MC 20mm i parka TV Plossli 15mm.Po zastosowaniu nasadki Bino w Maku OMC 200 F20 szacuję iż wypadkowa ogniskowa po przeogniskowaniu Teleskopu pod Bino wynosi około F-4200mm.Te szkiełka dają mi aktualnie powery około: 160X , 210X i 280X.Księżyc w tych powiększeniach to Masakra w tym Teleskopie , szczególnie w około 280X.
Czekam aktualnie na dostawę BINO DENKA z parką okularów DENKA D21-21,6mm , jak i poluję na szkiełka do parek w BINO: TV Plossl 32mm , TV Plossl 17mm Smoothie Japan , TV Plossl Smoothie Japan 13mm , ORTO ZEISS 0-16 , ORTO BGO 18mm , Denkmeier D14-15,1mm.Jednoocznie też oglądam w szerszych polach: TV Panoptic 41mm i TV Naglery: 31mm , 26mm , 22mm 17mm , żaden okular nie winietuje , to zaleta tych konstrukcji TV.Mak OMC to idealny sprzęt do BINO i oglądania Planet z Księżycem.Myślę że nasadka BINO zagości u mnie już na stałe , pomimo iż jednoocznie widzę więcej słabego i subtelnego detalu na Planetach czy Księżycu.
Jak otrzymam Bino Denka i pooglądam , to napiszę wrażenia z oglądanka , czekam na Zlot Kudłacze , Sierpień 2021 , wtedy i kulki i jakieś mgiełki pod w miarę ciemnym niebem , też wylądują w Bino na tapecie.
Pięknego Nieba. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2021, 04:37

Witajcie. :D
Warto było poczekać dzisiaj na Planety.
MAK OMC200 F-20 U.K. działa w praktyce na Planetach jak wysokiej jakości Refraktor APO co najmniej D-160mm-170mm.Dzisiejsze porównania na Planetach , utwierdziły mnie ponownie w tym przekonaniu , jak i również potwierdziły zachodnie recenzje , które opisują działanie tego Maka w praktyce.Trzeba uwierzyć , jak to pisali różni recenzenci tego Maka , "kontrast zabija" i widać pięknie widocznie więcej detalu Jowisza w Tym Maku niż w najlepszej jakości Refraktorze APO 6".
Na sam koniec przez godzinkę , była u mnie na balkonie straszna roszada sprzętowa i w użyciu po kolei na Planetach Jowisz i Saturn Maki: Intes 127/1270 , Intes Mirage 180/1800mm , OMC250 F-2250mm i na koniec OMC200 F-4000mm , który pozamiatał cały sprzęt i wygonił spać całe towarzystwo z opuszczonymi na dół głowami , gdyż świta już rano i nie popisali się przed Makiem OO U.K. OMC200 F-20. :D
Oglądałem Planety różnymi wysokiej jakości Refraktorami APO: Taka , LZOS , itp. od 4" do powiedzmy Apertury 6" i raz Refraktorem APO CFF D-185mm na Kudłaczach.Makami Intesa MK i MN też od 5" do 8" włącznie.Posiadałem też swego czasu wysokiej jakości Refraktor APO BORG Japan 5" D-125mm , coś jak Takahashi FS-128mm.
Te mniejsze Refraktory APO od powiedzmy 102-152mm pamiętam doskonale i pomimo ich pięknych obrazków , nigdy nie widziałem więcej na Planetach , niż w obecnym Maku OO U.K. OMC200 F-20.Tak samo Maki Intesa , nawet ostatni Mak 8" F-10 DE-LUX , nie pokazał mi tak wiele i w tak pięknym wykonaniu na Jowiszu , co obecny Mak OMC200 , F-20.Tu jednak mniejsza przeszkoda centralna C.O. działa na duży plus , odnośnie ostrości i kontrastu obrazu.
Mój były Newton D-360mm z optyką od Pana Stefana , też był na Planetach bardzo dobry jak był dobry Seeing , ale to nie ta jakość obrazków , pomimo też dużej ilości detalu na Jowiszu z dużego Newtona.
Moje perspektywy na przyszłość odnośnie zakupu sprzętu to widzę jedynie: Porządny Markowy Refraktor APO co najmniej D-160mm-180mm , MAK TEC USA 250/5000mm F20 , lub Mak-Newton MN106 INTES 254mm , 10" , F-5,5 lub stała "kolubryna" Mak-Newton Intes 12" z maleńką również C.O.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2021, 09:52

Witajcie.
Zapomniałem dopisać , wczoraj oglądając Saturna w TV Naglerze 22mm , przy Pow.około 190X podzieliłem pociemnienie biegunowe Saturna i było widać biały i szary pasek w pociemnieniu , nie piszę o tym powyżej równika , który jest szary i widać go nawet w Newtonie , tylko piszę o podziale biegunowego całego pociemnienia.O Cassinim nawet nie wspominam , ponadto odcienie kolorku Planety , wiadomo sam biegun najciemniejszy , mniejsza "czapeczka" na samym biegunie.Wiecie że TV N22 T4 to nie jest planetarne szkiełko , tylko wieloelementowy okular do szerokich pól , więc chyba coś to konkretnie mówi o jakości obrazów jakie generuje ten Teleskop w praktyce.Seeing był średni , jak będzie dobry to już sam nie wiem co zobaczę. :D
Jowisz miał tyle detalu i ciemny pas podzielony jasnym , który to jasny dzielił się na mniejsze i większe pogrubienia. :shock:
Nie jestem w stanie wszystkiego opisać co było widać na tarczy Jowisza , trzeba to po prostu zobaczyć , gdyż trudno to mrowie detalu ogarnąć. :D
Zapewne w dużym Refraktorze APO doskonałej jakości na porządnym szkle , było by jeszcze lepiej , ale w tej chwili nie stać mnie na zakup APO D-160-180mm i cieszę się tymi widoczkami , które zapewnia mi ten teleskop.
Jak dobrze wszystko się ułoży to w tym roku będzie porównywany w praktyce na Zlocie Kudłacze 2021 z Takahashi Mewlonem 210mm w wersji "S" bez dodatkowego korektora przed LW.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 29 Cze 2021, 18:51

Witajcie.
Dzisiaj rano Księżyc , Jowisz i Saturn z niesamowitym kontrastem i widocznym detalem.
Obrazki powalały , Seeing nie puszczał wyżej niż około 250X , ale obrazki były niesamowite.
Pozostanę aktualnie z Makiem OMC200 F-20 i dokupię jeszcze coś do szerszych pól , jako uzupełnienie tego stricte planetarnego teleskopu.Niebawem zniknie z giełdy DE.Sezon Planet przed nami i w toku a nie mam funduszy na zakup większego Maka TEC 250mm F-20 lub Refraktora APO co najmniej D-165mm.
Jakąś tańszą alternatywą nie licząc większych Refraktorów APO powiedzmy od 6" wzwyż , mogła by też być budowa Cassegraina powiedzmy 10" , F-20 z maleńką C.O. około 20%. Z kolei warunki Seeingowe też nas nie rozpieszczają i piękne obrazki z większych Apertur ponad 8" wzwyż , nie jest nam dane często oglądać , jak w przypadku mniejszych 4"-6" bardzo dobrych Refraktorów APO.Mak nie posiada mocowania LW , przez co kontrast obrazu jest lepszy i rozproszenie światła jest mniejsze niż w systemie Cassegraina , co przekłada się na bardziej kontrastowe , ostrzejsze i z większą ilością widocznego detalu obrazy Planet i Księżyca.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Lip 2021, 04:30

Witajcie.
Chodziła mi po głowie wymiana Maczka OMC200 F-20 na Refraktor TEC 140 ED-APO , ale raczej to za mała Apertura po tym co coraz częściej udaje mi się zobaczyć na Planetach i Księżycu.Muszę dokupić jakiś prawdopodobnie dobry Refraktor do szerszych pól , ale o Aperturze co najmniej D-130 , D-150mm z mniejszą stosunkowo ogniskową lub jakiegoś Newtona 8"-10" , F-4 , F-5.
Nasze w Obserwatorium APO ED APM 152/1200mm na Planetach i Księżycu w stosunku do Maka OMC200 , F-20 , też niedomaga.Apertura i wysoki kontrast obrazu ze względu na maleńką C.O. tego Maka robią porządną robotę.Dodatkowo nowe warstwy z ORION U.K. Hilux 97% po kompleksowym serwisie Teleskopu w zeszłym roku na jesień w Wielkiej Brytanii u Johna w ORION OPTICS LTD też robią swoje.
P.S.
Napisał do mnie miłośnik Astronomii z Finlandii.Chce kupić mojego Maka OMC200 we Wrześniu.Widział moje ogłoszenie o sprzedaży na giełdzie Astronomie.DE.Pisze iż posiadał takiego samego Maka OMC200 F-20 w 2008r i żałuje jego sprzedaży.Określił Teleskop w obrazach Księżyca i Planet mniej więcej jak z APO około 7". Może do tego czasu uda mi się znależć coś lepszego w dobrej i przystępnej dla mnie cenie , wtedy kto wie...
Swoją drogą tych Maków w wersji ORION U.K. jest dosłownie parę sztuk w Świecie tak samo jak takich Maków Marki TEC USA , jest raptem na palcach by policzył , gdzie optyka była wykonywana w Firmie ARIES Ukraina , już nie istniejąca firma niestety...
Napiszę tylko albo też aż , to Maki "Petarda" Optycznie , wszystko w temacie , reszta do zobaczenia w praktyce...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat