MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 05 Lip 2021, 01:31

Witajcie.
Refraktory z najwyższej półeczki cenowo jakościowej są jeszcze lepsze , co nie ulega wątpliwości , ale dobry Mak z odpowiednią Aperturą i maleńką C.O.w kompaktowej tubie też potrafi zdziałać cuda.Wspominając nasze wspólne rozmowy z św.p.Januszem wiem i pamiętam nasze rozmowy co Janusz mi wielokrotnie mówił i co piszą czasem recenzenci zacnych optycznie Maków.Mak o 1" cal optyki większy potrafi jak ma odpowiednie parametry optyki i dokładnie ją wykonaną sprostać Refraktorowi APO o około 1" cal mniejszemu w obrazach Planet i Księżyca i to nie jest mój wymysł , tak to wygląda w praktyce.Niedowiarków Zapraszam na Zlot Kudłacze jak i do mnie do Krakowa na wspólne oglądanko i sami wspólnie popatrzymy , pooglądamy i podzielimy się naszymi emocjami , wrażeniami z praktyki...Wszystkich , którzy mi nie dowierzają i uważają że przesadzam w swoich opisach z wrażeń podczas oglądania takimi sprzętami , Pozdrawiam Serdecznie.Mam za sobą w praktyce przerobione co najmniej kilkadziesiąt wszelakich sprzętów w tym i wysokiej jakości refraktory APO.Zawsze chętnie każdego Zaproszę do mnie na wspólne oglądanko , jestem miłośnikiem Astronomii i każdy z kolegów miłośników nocnego nieba jest zawsze u mnie bardzo mile widziany.
P.S.
Pamiętajmy przede wszystkim dokładność wykonania optyki naszego każdego instrumentu , bez względu na to jaki to system Teleskopu czy Refraktor , czy Newton , Czy SCT , czy Mak.Potem warunki Seeingowe.Dopiero potem praktyka ze sprzętem.A na końcu wbrew pozorom teoretyczne gdybanie co jest co i jak co wypada w praktyce a jak powinno a jak nie , takie są moje wnioski na przestrzeni 40-lat obcowania ze wszelakim dostępnym sprzętem.Możemy sobie zawsze dyskutować , to temat "rzeka" , ale tak czy inaczej nie podważalna jest praktyka i obcowanie z danym w porównaniu z innymi sprzętem.Długie Refraktory AC , które nie pokazują nam w obrazach widocznej Abberki AC też są świetne , ale jednak ta Abberka nie widoczna niby w postaci otoczki jednak skutecznie też zaciera nam detal Planet jak w przypadku szczątkowej AC np. w SCT , nie jest widoczna w obrazie dla obserwatora , ale jednak jest i też degraduje w jakiś sposób obraz widzianego obiektu nieba.Zresztą , tak się przepraszam rozpisałem , temat jest bardzo obszerny i najważniejsze co cieszy nas w praktyce.
Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie Admin Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 05 Lip 2021, 08:57

Ja namawiam na test z przysłonami dla tego APM 152/1200. Absolutnie bez jakiejkolwiek złośliwości. Zrob przysłonę, taką zwykła z tektury, na 140mm, na 120mm i na 100mm. Okulary te same. Bedzie niezwykle ciekawe jak to wpłynie na postrzeganie szczegółow.
W achromatach taka przysłona dużo zmieni w widoczności AC i AS, więc teoretycznie tracimy aperturę, ale zyskujemy jakosc. Tutaj z tym APM jakść mamy bardzo dobrą, więc zobaczymy wpływ samej rozdzielczości, oczywiście tez jasności, ale interesuje nas rozdzielczość na szczegółach planet oraz Księżyca.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 06 Lip 2021, 21:13

Cześć JSC , przy okazji poeksperymentuję z Refraktorem APM jak tylko znajdę czas.To tylko dublet i to na średniej jakości szkle , więc też cudów nie ma , ale jest bardzo dobrze jak na taki Dublet ED-APO 6", F-8.Do dobrego Refraktora APO jednak mu brakuje , widzę to po kontraście obrazu i kolorystyce detalu Planet.Ostrość obrazu na wysokim poziomie , ale użyte gatunki szkła robią swoje.Co dobre APO to APO , oglądałem przez widocznie lepsze w obrazie Refraktory.Refraktor ED-APO APM to o półeczkę niższej jakości bardzo dobry Refraktor APO-ED Dublet.Oczywiście w tych pieniądzach co kosztuje to jest bardzo dobry , ale do porządnego Refraktora APO jednak mu brakuje.Mak OMC200 , F-20 , rozbija go na Księżycu i Jowiszu pod każdym względem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Lip 2021, 01:27

Witajcie.
Teraz ogladam z domu na balkonie.
Dla zobrazowania czysto poglądowego jak wygląda Jowisz w tym Maku wstawiam jakąś starą fotkę z netu.W praktyce Jowisz tak samo wygląda włącznie z kolorkami i detalem przy Pow. około 150X , jak powiększymy zdjęcie.Wstawiona fotka jest czysto poglądowa dla oddania tego co widać w mniejszych powiększeniach i jak w tym teleskopie.Nie wiem jak wygląda to w większych Refraktorach APO około 7"-8" , ale ja to tak w swoim Maku jak na tym zdjęciu widzę.Czarna tarczka cienia Księżyca podczas Tranzytu , te trzy białe owale w dolnym pociemnieniu i reszta , tak to wygląda w praktyce z tymi kolorkami i ich odcieniami.Wszystko widać z detalu jak na tym zdjęciu , poniżej Pow.200X.Nie trafiłem jeszcze Seeingu na Pow.300X czy większym na Jowiszu.Marsa podczas Opozycji w zeszłym roku oglądałem wzorowego przy pow.około 400X z okularem Silver-Top Plossl Japan Celestron-Vixen 10mm.
P.S.
Sprzed chwili.
W praktyce na Jowiszu widać więcej i ładniej niż na tym zdjęciu , nie zapowiadająca się dobrze dzisiejsza nocka przeobraziła się w niesamowitą , przynajmniej dla mnie w Krakowie. :D W praktyce kolorystycznie jest ładniej na Jowiszu i widać więcej słabego i subtelnego wszelakiego detalu. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: J1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Lip 2021, 05:24

Witajcie.
Znalazłem jeszcze jeden mały opis , który utwierdza mnie ponownie w przekonaniu iż system Mak-Rutten z małą C.O. jest lepszym systemem od Cassegraina DK Takahashi Mewlon na Planetach w praktyce.O czym pisałem niejednokrotnie na łamach Forum.
https://astromart.com/classifieds/astro ... intes-715d

Tłumaczenie:

Trzeba zmniejszyć. Chciałbym wymienić mój Orion OMC200 Deluxe 8" Mak na Intes Micro 715D

Niestety starość mnie dopada i chcę zmniejszyć rozmiar mojego Oriona OMC200 F20 Deluxe Mak do czegoś łatwiejszego do przenoszenia. Orion to najlepszy przenośny teleskop gromad planetarnych i kulistych. Nowa cena za te elementy wynosi teraz znacznie ponad 5000 funtów brytyjskich z optyką deluxe. Mój luneta jest w doskonałym stanie z absolutnie doskonałą optyką. Miałem Mewlon 210 przed tym teleskopem, a Orion zdecydowanie lepiej radził sobie na planetach, jest to fantastyczny teleskop z wyjątkowo małą 22% centralną przeszkodą, więc kontrast jest naprawdę wspaniały. Waży około 20 funtów i jest dość długi ze względu na swoją ogniskową. Zobacz zdjęcie obok mojego starego Mewlon dla skali.

Chciałbym wymienić to na Intes Micro 715D. Musi być w doskonałym stanie, z doskonałą optyką i mieć przymocowany uchwyt do przenoszenia.


P.S.
Gdyby były produkowane większe wersje tego Maka OMC 10" , F-20 , to kupił bym bez wahania.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 03 Wrz 2022, 01:08

Krzysztofie, ponad rok minął od Twojego wpisu w tym temacie, cichcem usunąłeś Maczusia Jukeja-Deluksa ze stopki, i cisza. To on miał nabrać wody a nie Ty w usta 8)
Przyznaj się, coś mu zrobił, utopiłeś nieskolimowane biedactwo w pustym basenie :shock: !?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 03 Wrz 2022, 01:37

Cześć Marcinie.
Mak OMC 200 , F-20 ma się dobrze i dobrze że jest ze mną nadal , kupiłem mu większego kolegę Maka 9" , MK91 Intesa , aby mieli o czym wspólnie nocami rozmawiać. :D
To że zniknął ze stopki , nie znaczy że nie lubię już jegomościa. Muszę go przeczyścić , gdyż się troszkę zakurzył od środka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Mar 2024, 06:40

Witajcie.
Zredukowałem trochę Makówki.
OMC200 służy teraz w USA.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat