MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostSebastian Ś. | 18 Wrz 2020, 21:56

Maki SW i Oriona 180 też mają bardzo małą OC, 23% ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostAndrzej.Ch63 | 18 Wrz 2020, 22:07

_Wojtek_ napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Koledzy z forum, ratujcie bo nie wiem co robić. Przez 10 lat czytałem, że ruskie sprzęty ze stajni Intesa z maleńką C.O. działały w praktyce prawie jak Refraktor. Teraz dowiaduję się, że to wszystko bujda bo dopiero ORION U.K. z maleńką C.O. działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Wojtek , to co pisze Krzysztof to przyjmuj z uśmiechem na twarzy bo inaczej osiwiejesz .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Post_Wojtek_ | 18 Wrz 2020, 22:15

Andrzej.Ch63 napisał(a):Wojtek , to co pisze Krzysztof to przyjmuj z uśmiechem na twarzy bo inaczej osiwiejesz .


Andrzeju, każdy post Krzysztofa przyjmuję z bananem na twarzy. Ale być może czytają je także inni. Aż strach pomyśleć ale być może także nowi członkowie forum, którzy nie znają poczucia humoru Krzysztofa_P
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postanatol1 | 18 Wrz 2020, 22:22

Nieprawda, 10 lat temu (a chyba nawet mniej) to było modyfikowane SW Flex 12". Wtedy to była petarda, potem przyszły Intesy. Tylko krakowski balkon ciągle ten sam ... :D

Tu są szczegóły : viewtopic.php?f=5&t=40108
Ostatnio edytowany przez anatol1 18 Wrz 2020, 22:32, edytowano w sumie 2 razy
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Post_Wojtek_ | 18 Wrz 2020, 22:29

No dobra. Przyznaję, że nie ogarniam chronologii. Jedno co wiem, to że najlepsze sprzęty na świecie to są to te co aktualnie u Krzysztofa 8)
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

Postanatol1 | 18 Wrz 2020, 22:34

_Wojtek_ napisał(a):No dobra. Przyznaję, że nie ogarniam chronologii. Jedno co wiem, to że najlepsze sprzęty na świecie to są to te co aktualnie u Krzysztofa 8)

Ktoś musi wyznaczać trendy inaczej błądzilibyśmy jak dzieci we mgle. Krzysztof to nasz forumowy sprzętowy Armani.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 18 Wrz 2020, 22:39

_Wojtek_ napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Koledzy z forum, ratujcie bo nie wiem co robić. Przez 10 lat czytałem, że ruskie sprzęty ze stajni Intesa z maleńką C.O. działały w praktyce prawie jak Refraktor. Teraz dowiaduję się, że to wszystko bujda bo dopiero ORION U.K. z maleńką C.O. działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Witajcie.

No cóż , nic nie poradzę na to iż każdy z nas posiada inny poziom znajomości zagadnień odnośnie jak pracuje przy danych parametrach w danych układach optyka i jak to się przekłada na generowane w praktyce obrazy.Ceny tych instrumentów mówią same za siebie jak i zachodnie wypowiedzi właścicieli podobnych sprzętów z maleńkim C.O. też mówią same za siebie , iż Maki z maleńkim C.O. to tzw."APO dla ubogich" i podobnie pracują i tworzą prawie tak dobre obrazy obiektów nieba jak wysokiej klasy Refraktory APO.Może kiedyś będziecie mieli okazję pooglądać przez jakiegoś Maka z maleńką C.O. to przekonacie się sami iż najbliżej takim teleskopom do Refraktorowych doskonałych obrazów spośród wszelakich konstrukcji optycznych instrumentów jakie dostępne są na rynkach.
Tak jest w istocie , iż Maki z przeszkodą centralną na poziomie około 20% działają podobnie jak Refraktory.Gdyż przy tak małej przeszkodzie staje się ona pomijalna a dokładnie jej wpływ na degradację obrazu.W Makach SW , itp. w systemie Gregoryego a nie Ruttena jak Maki Intesa LW naparowane jest na Menisk.Jednak w środku naklejony jest stożek odcinający boczne światło i w praktyce ta przeszkoda C.O. jest większa niż samo naparowane LW.Odnośnie Maków Intesa jak to piszesz Ruskich , to również Maki Newtony z maleńkim LW i C.O. około 20% pracują w praktyce prawie tak dobrze jak Refraktory APO i tak należy je traktować jak duży obiektyw zbudowany z trzech elementów.Kiedy C.O. jest tak małe i blisko około 20% to po analizach jego wpływ jest już tak niewielki że jest pomijalny.Dlatego Maki z C.O. około 20% można przyrównać osiągami do Refraktorów APO mniejszych o około 1".Generalnie można założyć iż Mak np. D-150mm z maleńkim LW , C.O. około 20% , pracuje tak dobrze w praktyce jak Refraktor APO około 5" , czyli mniejsze o 1" APO.Często to przyrównanie przytaczał nasz Kolega Św.P.Janusz i nikt tu nie odkrywa na nowo Ameryki , takie porównanie jest najbardziej miarodajne.Odnośnie generowanych obrazów przez te konstrukcje teleskopów.Więc nie wiem skąd u was się wzięły nagle jakieś takie myśli odnośnie iż tworzę jakieś swoje nowe teorie.To znany dawno fakt i szeroko o tym pisano swego czasu na zachodnich Forach , kiedy nie było tylu na rynku chińskich Edków a Maki Intesa MN i MK były na Topie.Dociekliwi i ambitni doczytają wszystko w sieci , zanim się udzielą publicznie i będą chcieli poważyć argumentami czyjąś wypowiedż , czy czyjeś nieprawdziwe stwierdzenia czy wypowiedzi odpowiednio to argumentując.Jeżeli szukacie czy chcecie z kogoś zrobić publicznie idiotę to nie ten adres. :!:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 03:01

anatol1 napisał(a):Nieprawda, 10 lat temu (a chyba nawet mniej) to było modyfikowane SW Flex 12". Wtedy to była petarda, potem przyszły Intesy. Tylko krakowski balkon ciągle ten sam ... :D

Tu są szczegóły : viewtopic.php?f=5&t=40108


Jeżeli chodzi o ścisłość to pierwszego Maka-Newtona Intesa MN71 D-180mm F6 z C.O. 20% miałem około 10 lat temu.
Potem był Mak-Newton Intesa 5" , D-127/762mm F6 też z maleńkim C.O. którego do dzisiaj posiadają po mnie bracia Bolidy.Zapytaj ich ile to już było lat temu , zanim zaczniesz pisać swoje wywody.
Aby komuś publicznie zarzucać pisanie nieprawdy bez konkretnych argumentów to myślę zachowanie nie na miejscu.
Mnie osobiście nie interesuje specjalnie czym kto i od kiedy dysponował w praktyce.Widzę wiesz lepiej ode mnie co i kiedy posiadałem ze sprzętu z czego bardzo się cieszę.Gdyż było tego wszystkiego tyle przez ostatnie lata i nie o wszystkich posiadanych sprzętach też pisałem i pamiętam.Sam nie jestem w stanie tego dokładnie określić co miałem a czego nie w konkretnym czasie.Tak czy inaczej w Maki Intesa poszedłem za radą Św.P. Janusza , jako ówcześnie najlepszy z Teleskopów po APO na rynku sprzęt.Zmieniło się do dzisiaj tylko tyle że weszły masowo chińskie Edki i chińskie APO.A jakość rasowych Maków wcale nie spadła , tylko przystępniejsza cena chińskich słabszych Maków w układzie Gregoryego a nie Ruttena jak Intesy MK z osobnym LW wyparła je z rynku.Samych tylko Maków Intesa i chińskich Maków posiadałem około 30 sztuk , nie licząc SCT , Newtonów , Refraktorów ED , APO , AC , tak że było tego wszystkiego na pewno setka jak nie więcej.
Dla Twojej wiadomości aktualnie posiadam trzy Maki , dwa Intesy 180mm F10 i 127mm F10 , trzeci to ORION OMC 200 F20 , mam też newtona 10" z ekstra ręcznie poprawioną figurą optyki , dostęp mam w Obserwatorium też do masy naszego sprzętu , więc mam cały czas porównanie i punkt odniesienia.Jak chcesz jeszcze się dowiedzieć co i kiedy posiadałem aby nie zarzucać mi więcej publicznie pisania nieprawdy to śmiało pytaj , abyś więcej nie pisał takich wstawek.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 03:07

Sebastian Ś. napisał(a):Maki SW i Oriona 180 też mają bardzo małą OC, 23% ;)


Cześć.

Niestety ale nie ma tak dobrze , wewnętrzny stożek odcinający boczne światło jest w środku szerszy i on decyduje o przeszkodzie centralnej C.O. a nie tylko naparowane na Menisku na pozór mniejsze LW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 03:14

Andrzej.Ch63 napisał(a):
_Wojtek_ napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Koledzy z forum, ratujcie bo nie wiem co robić. Przez 10 lat czytałem, że ruskie sprzęty ze stajni Intesa z maleńką C.O. działały w praktyce prawie jak Refraktor. Teraz dowiaduję się, że to wszystko bujda bo dopiero ORION U.K. z maleńką C.O. działa w praktyce prawie jak Refraktor.


Wojtek , to co pisze Krzysztof to przyjmuj z uśmiechem na twarzy bo inaczej osiwiejesz .


To też racja można osiwieć , gdyż jak czegoś nie znamy z praktyki czy porównań w praktyce to trudno jest nam przyjąć pewne fakty.W które też trudno nam uwierzyć i się do nich przekonać , jeżeli sami się naocznie nie przekonamy.U mnie cały czas roszady sprzętowe w toku więc jeszcze nie jeden nowy mój nabytek , Hit na pewno zostanie opisany jako Rewelacyjny Sprzęt.
Rupieci które posiadałem czy też posiadam nie opisuję , tylko wybrany dobry i warty opisu sprzęt.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 03:26

Na dzisiaj by już było dość tego pisania.Dobrej Nocki dla Wszystkich , gdyż jest już prawie rano. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 19 Wrz 2020, 09:01

Oczywiście najłatwiej jest krytykować.
Gdyby Krzysztof nie opisywał wrażeń z dobrych teleskopów nie koniecznie wszyscy by czytali zachodnie opisy .
Ja wyczytałem że ten Mak OMC ma problem w postaci zbyt wąskiego tubusu.Zaraz usłyszę o karbonach i tp. Mnie się podoba ta konstrukcja z raci f-20.Bo moje refraktory f-16 pokazują takiego Saturna jakiego nie pokazał f-7 apo.I nie pokaże z raci spłaszczonego pola.Natomiast Saturn solo to piłka do kopnięcia w f-16- i w bino w f-7 apo tego nie było.W Apo był kolor -czarno obok planety ale to nie była kula - jeśli nawet to marna.
Nie pisać mądrości jak sie u Krzycha nie porówna z tym OMC.
Za to nie podoba mi sie stwierdzenie że to prawie APO.APO to APO. A-Mak to Mak.
Kada konstrukcja generuje inne obrazy.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostDominRZS | 19 Wrz 2020, 09:55

Krzysztof_P napisał(a):Dominiku ja na Makach Intesach MN i MK jechałem od 10 lat.Teraz jest ORION U.K. z maleńką C.O. , który działa w praktyce prawie jak Refraktor.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:

Trzeba przyznać, że jest to Twoja pasja i z pasją to opisujesz. Mi brakuje takiego zacięcia do opisywania swoich wrażeń, choć nie raz odkąd mam MK91 szczena mi opadała, jak się seeing dobry pojawiał na planety. Trudno mi powiedzieć jaki jest wpływ obstrukcji na detal planet, po prostu nie mam porównania, ale u mnie przy 33% mam dużo detalu na Jowiszu, dobry kontrast na Saturnie. Mars trochę mnie rozczarowuje, mało tam się dzieje. Wenus na wiosnę miałem ostrą jak brzytwa przy ponad 300x przy dobrym seeingu, a Księżyc był taki, że miałem wrażenie, że kratery są wypukłe a nie wklęsłe, bo atmosfera nie drgała i spokojnie powiększałem przy dużym detalu na 400x.
Nie mam wątpliwości, że OMC200 na nowszych warstwach na menisku, lepszym pokryciu luster i małej CO byłby zwycięzcą przy bezpośrednim porównaniu, oby tylko się dobrze chłodził bo, rzeczywiście tuba jest dosyć smukła jak na 8". Opisuj swoje wrażenia, może uda mi się kiedyś wybrać w Twoje okolice i popatrzyć przez taką armatę jak ten Orion. pozdrawiam!
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postforem | 19 Wrz 2020, 12:29

Krzysztof_P napisał(a):Dla Twojej wiadomości aktualnie posiadam trzy Maki , dwa Intesy 180mm F10 i 127mm F10 , trzeci to ORION OMC 200 F20

Krzyśku, porównaj proszę kiedyś nam jeszcze dokładniej Intesa 180 f10 z Orionem 200 f20 na Jowiszu. Teoretycznie, tzn. na papieże, powinien być spory przeskok w jakości obrazu pomimo podobnej apertury, a jak jest w praktyce? I generalnie jak ten sprzęt sprawuje się pod względem użytkowym - kwestie termiczne, wrażliwość na seeing w porównaniu z innymi ~8", jak chodzi na AZ-EQ5 przy większych powerach, wiesz, wszystko co wyda Ci się istotne.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postanatol1 | 19 Wrz 2020, 12:38

Krzysztof_P napisał(a):
anatol1 napisał(a):Nieprawda, 10 lat temu (a chyba nawet mniej) to było modyfikowane SW Flex 12". Wtedy to była petarda, potem przyszły Intesy. Tylko krakowski balkon ciągle ten sam ... :D

Tu są szczegóły : viewtopic.php?f=5&t=40108


Jeżeli chodzi o ścisłość to pierwszego Maka-Newtona Intesa MN71 D-180mm F6 z C.O. 20% miałem około 10 lat temu.
Potem był Mak-Newton Intesa 5" , D-127/762mm F6 też z maleńkim C.O. którego do dzisiaj posiadają po mnie bracia Bolidy.Zapytaj ich ile to już było lat temu , zanim zaczniesz pisać swoje wywody.
Aby komuś publicznie zarzucać pisanie nieprawdy bez konkretnych argumentów to myślę zachowanie nie na miejscu.
Mnie osobiście nie interesuje specjalnie czym kto i od kiedy dysponował w praktyce.Widzę wiesz lepiej ode mnie co i kiedy posiadałem ze sprzętu z czego bardzo się cieszę.Gdyż było tego wszystkiego tyle przez ostatnie lata i nie o wszystkich posiadanych sprzętach też pisałem i pamiętam.Sam nie jestem w stanie tego dokładnie określić co miałem a czego nie w konkretnym czasie.Tak czy inaczej w Maki Intesa poszedłem za radą Św.P. Janusza , jako ówcześnie najlepszy z Teleskopów po APO na rynku sprzęt.Zmieniło się do dzisiaj tylko tyle że weszły masowo chińskie Edki i chińskie APO.A jakość rasowych Maków wcale nie spadła , tylko przystępniejsza cena chińskich słabszych Maków w układzie Gregoryego a nie Ruttena jak Intesy MK z osobnym LW wyparła je z rynku.Samych tylko Maków Intesa i chińskich Maków posiadałem około 30 sztuk , nie licząc SCT , Newtonów , Refraktorów ED , APO , AC , tak że było tego wszystkiego na pewno setka jak nie więcej.
Dla Twojej wiadomości aktualnie posiadam trzy Maki , dwa Intesy 180mm F10 i 127mm F10 , trzeci to ORION OMC 200 F20 , mam też newtona 10" z ekstra ręcznie poprawioną figurą optyki , dostęp mam w Obserwatorium też do masy naszego sprzętu , więc mam cały czas porównanie i punkt odniesienia.Jak chcesz jeszcze się dowiedzieć co i kiedy posiadałem aby nie zarzucać mi więcej publicznie pisania nieprawdy to śmiało pytaj , abyś więcej nie pisał takich wstawek.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czy ja zarzucam Ci pisanie nieprawdy ? Gdzie ? Mój cytowany przez Ciebie wpis był odniesieniem do wpisu _Wojtka_, nie twojego. I nie odnosił się do kwestii twojej znajomości/nieznajomości sprzętu ale tego czy miałeś Intesy już 10 lat temu. Ale były to Mak-newtony a nie maki jak ten obecny Orion i Intesy, które masz. Dlatego przywołałem twój watek o modyfikowanej Syncie Flex 12", o której pisałeś w samych superlatywach (mimo, że miała obstrukcję 25%).

Krzysztof, prawdziwa cnota krytyki się nie boi. Musisz zaakceptować fakt, że nie wszyscy będą podzielać twój zachwyt nad danym sprzętem.

Ja mam newtona 6" F10 na optyce pana Stefana z obstrukcją 17% i to mi wystarczy, nie muszę kupować drogich APO czy Maków Intesa. Sam pisałeś wyżej, że mak 6" z obstrukcją poniżej 20% odpowiada drogiemu APO o aperturze więc zwykły newton F10-12 również.
Ale jak kogoś stać to niech kupuje droższy sprzęt i cieszy się widokami. Zresztą pojęcie "drogi teleskop" też się dosyć szybko zmienia, kiedyś newton 12" albo ED100 to był teleskopy marzeń a teraz jedna wypłata starczy spokojnie na nowe ED100.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 19 Wrz 2020, 12:41

Chętnie bym też rzucił okiem przez twoje Krzysztof cacka, ale nie wiem kiedy znajdę czas żeby wybrać się na jakiś zlot. Ciągle praca i jakieś prace wkoło domu. Może w przyszłym roku, zobaczymy.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostSebastian Ś. | 19 Wrz 2020, 13:16

Krzysztof_P napisał(a):
Sebastian Ś. napisał(a):Maki SW i Oriona 180 też mają bardzo małą OC, 23% ;)


Cześć.

Niestety ale nie ma tak dobrze , wewnętrzny stożek odcinający boczne światło jest w środku szerszy i on decyduje o przeszkodzie centralnej C.O. a nie tylko naparowane na Menisku na pozór mniejsze LW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


I jakies jest to realne OC w Makach SW 180?

Co do konstrukcji Rumak vs. Gregory to polemizowałbym czy lepiej kupić drogiego Rumaka f/10 czy jednak dobry egzemplarz Gregory f/15 ;) do obserwacji planetarnych na osi. Ten drugi będzie lepiej działał w polu który jest potrzebny do planetarnych obserwacji. Inwestowanie w płaskie pole Intesa to pomyłka, chyba że do foto, ale to tym bardziej pomyłka ;)
Orion OMC ma doskonałe parametry bez dwóch zdań, bardziej tutaj chodzi mi o Intesy.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 13:17

anatol1 napisał(a):Chętnie bym też rzucił okiem przez twoje Krzysztof cacka, ale nie wiem kiedy znajdę czas żeby wybrać się na jakiś zlot. Ciągle praca i jakieś prace wkoło domu. Może w przyszłym roku, zobaczymy.


Cześć.

Na Zlot Wszystkich Chętnych Zawsze Zapraszamy.
Tak było owszem pisałem o swojej Syncie 12" Flex same superlatywy , gdyż po modyfikacji optyki u Pana Stefana obrazy uległy widocznej poprawie na plus.Generalnie pisałem w tym kontekście , że jest lepiej.Miałem też większego Newtona , jak się nie mylę to D-370mm i też był Klasa na Planetach , optyka od Pana Stefana.Modyfikowałem optycznie u Pana Stefana masę sprzętu , też m.in. mojego byłego Schmidta-Newtona 10" , różnice potem w obrazach też widocznie lepsze.Odnośnie Maków-Newtonów to też były Intesy tylko w systemie MN a nie MK.Porównywałem MK 180/1800mm F10 z MN 180/1080mm F6 i widać różnice na plus w kontraście obrazu kiedy w Maku-Newtonie jest mniejsze C.O. około 20% a w Maku-Cassegrainie C.O. wynosi około 33%.Teleskopy posiadałem jednocześnie , MN wypadał ciut lepiej , może nie było przepaści , ale na Plus , co też dało się zauważyć na Księżycu i Planetach.Gwiazdki też ładniejsze z MN niż z MK ze względu na mniejsze C.O.W MN Gwiazdy są niemalże jak z Redraktora , maleńkie iskiereczki na czarnym tle nieba jakie generują Maki wszelakiej maści w porównaniu z innymi systemami teleskopów.Zawsze to piszę że Newtony z małym F i małym tym samym LW to też Świetne Sprzęty.Ale niestety nie dościgają Maków , gdyż dyfrakcja , tym samym rozproszenie światła na wszelakiej maści pająkach skutecznie obniża kontrast obrazu i tym samym widoczność subtelniejszego detalu na Planetach czy na granicy percepcji na Księżycu.Nie zrównuję Maków z Refraktorami APO , ale opisuję je jako najlepszy sprzęt , któremu jest najbliżej do obrazów z APO.Św.P.Janusz zawsze pisał Dobry Mak większy o 1" w praktyce jest jak APO mniejsze o 1" i może pokazać podobnie obraz Planety czy Księżyca i to jest moim zdaniem prawda , gdyż porównywałem Maki bezpośrednio z Refraktorami APO w tym z moim byłym BORG APO Japan 5" z obiektywem Pentaxa jak i z obecnym ED-APO APM 152/1200mm.Św.P. Janusz bawił się w domu przez około miesiąc moim byłym Intesem 203/2030mm DE LUX i ze swoim doświadczeniem pamiętam jak mi mówił.Dopóki nie kupisz Refraktora APO 7" to nie sprzedawaj tego Maka 8".Przeszedłem jednak aktualnie na ORIONA OMC 200 F20 ze względu na lepsze warstwy i mniejsze dużo C.O. ORION OMC ma C.O. 22% a mój były Intes 8" miał 30,5%.Taka wymiana aby było jeszcze lepiej i jest co widzę po obrazach Planet.OMC 200 jest lepszym sprzętem , pokazuje pięknie Marsa z na wprost widoczną masą detalu a obrazy Jowisza są niemalże jak w APO CFF 185mm , które pamiętam z zeszłego roku ze Zlotu Kudłacze.Jasne strefy na Jowiszu są jaśniejsze niż w moim byłym Intesie MK 8" F10 , co widzę w obrazie.Nie jest to Refraktor tylko teleskop lustrzany , ale pracuje wyśmienicie generując Piękne Obrazy Planet.Specjalnie wstawiłem powyżej przetłumaczone wypowiedzi właścicieli tych teleskopów aby moje opisy nie były krytykowane i uważane za nieprawdziwe.Potwierdzam to co już doświadczyli właściciele tych teleskopów w praktyce.Ponadto wyprodukowano ich jak dotychczas niewiele , bodajże 15 sztuk na Cały Świat na indywidualne zamówienie.Tak samo jak Maków TEC USA 200/4000mm F20 z optyką z Firmy ARIES z Ukrainy.To świetny sprzęt i naprawdę niewiele ustępuje obrazami na Planetach dużym Refraktorom APO.Udało mi się zakupić ten teleskop z drugiej ręki , taniej , dołożyłem sporo i aktualnie teleskop ma nowe warstwy , nowszą tuleję w LG z baflami odcinającą boczne światło.Kompletny kompleksowy Serwis.Teleskop otrzymałem z powrotem z ORIONA U.K. i teraz jest jak nowy.Starą tuleję bez bafli John z ORIONA mi odesłał i mam ją w domu jak i fakturę na Kompleksowy Serwis w ORIONIE U.K.

Czystego Nieba Dla Wszystkich.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 22 Wrz 2020, 06:10, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 13:20

Sebastian Ś. napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Sebastian Ś. napisał(a):Maki SW i Oriona 180 też mają bardzo małą OC, 23% ;)


Cześć.

Niestety ale nie ma tak dobrze , wewnętrzny stożek odcinający boczne światło jest w środku szerszy i on decyduje o przeszkodzie centralnej C.O. a nie tylko naparowane na Menisku na pozór mniejsze LW.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


I jakies jest to realne OC w Makach SW 180?

Co do konstrukcji Rumak vs. Gregory to polemizowałbym czy lepiej kupić drogiego Rumaka f/10 czy jednak dobry egzemplarz Gregory f/15 ;) do obserwacji planetarnych na osi. Ten drugi będzie lepiej działał w polu który jest potrzebny do planetarnych obserwacji. Inwestowanie w płaskie pole Intesa to pomyłka, chyba że do foto, ale to tym bardziej pomyłka ;)
Orion OMC ma doskonałe parametry bez dwóch zdań, bardziej tutaj chodzi mi o Intesy.


Cześć.

Posiadałem trzy Maki SW 180mm F15 w tym jeden złoty był bardzo dobry optycznie , lepszy od dwóch pozostałych.C.O, w tym Maku wynosi około 33% , łatwo to policzyć jak zdejmiemy Menisk i zmierzymy średnicę stożka na końcu.Rozbierałem te Maki jak je czyściłem i wszystko wtedy przeliczałem , dokładnie już nie pamiętam ile konkretnie wynosiło C.O. , ale było w tych standardowych granicach , około 33%.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 19 Wrz 2020, 13:38

Tylko to było liczone na te stare maki z apertura 170 mm pewnie te 33%? Mogło tak być bo było za małe lustro.

Teraz nowe konstrukcje to pełne 180mm apertury i powiększone lustro do 200 mm, a LW I stożek został taki sam, teraz są to realne parametry teleskopu ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 13:40

forem napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Dla Twojej wiadomości aktualnie posiadam trzy Maki , dwa Intesy 180mm F10 i 127mm F10 , trzeci to ORION OMC 200 F20

Krzyśku, porównaj proszę kiedyś nam jeszcze dokładniej Intesa 180 f10 z Orionem 200 f20 na Jowiszu. Teoretycznie, tzn. na papieże, powinien być spory przeskok w jakości obrazu pomimo podobnej apertury, a jak jest w praktyce? I generalnie jak ten sprzęt sprawuje się pod względem użytkowym - kwestie termiczne, wrażliwość na seeing w porównaniu z innymi ~8", jak chodzi na AZ-EQ5 przy większych powerach, wiesz, wszystko co wyda Ci się istotne.


Cześć.

Na dzień dzisiejszy mogę ci napisać że przechodząc z Maka STF MIRAGE 180/1800mm F10 na Maka STF MIRAGE 203/2030mm F10 , obydwa Teleskopy na Optyce Intes Micro , widać było istotne różnice w ilości detalu widocznego na Jowiszu.Mak 8" jest dużo droższy , dla mnie było warto , tak samo kulki widocznie bogatsze w Gwiazdy jak i ładniejsze obiekty DS.Zakres użytecznych powiększeń też wyższy , generalnie dla takich zakręconych na punkcie Planet i Księżyca jak ja to warto i widać te różnice w obrazie.MAK ORION OMC ma lepszy widocznie kontrast od mojego byłego Maka 8" F10 ze względu właśnie na mniejsze C.O.Jasne strefy na Jowiszu są jaśniejsze i bardziej przypominają mi obrazami te które oglądałem i jak w Refraktorze APO CFF 185mm w zeszłym roku na Zlocie Kudłacze.Testy cały czas w toku.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 13:43

Sebastian Ś. napisał(a):Tylko to było liczone na te stare maki z apertura 170 mm pewnie te 33%? Mogło tak być bo było za małe lustro.

Teraz nowe konstrukcje to pełne 180mm apertury i powiększone lustro do 200 mm, a LW I stożek został taki sam, teraz są to realne parametry teleskopu ;)


Jeżeli tak jest w istocie to Świetna wiadomość.Nowych wersji Maków 180mm F15 nie rozbierałem , więc się nie wypowiem dokładnie odnośnie C.O. jak i czy pracuje cała Apertura czy nie.Jak kiedyś wpadnie mi takowy Mak w ręce to sprawdzę zgodność opisów i podanych nowych parametrów.Ponadto dokładność wykonania Optyki to przede wszystkim czynnik priorytetowy , jak mamy mieć piękne i ostre obrazki Planet.Potem dopiero warstwy współczynnik i C.O.Podstawa to jakość wykonania optyki.Jak i też jednorodność korektora Maksutowa , jakość tego szkła , które prawidłowe jednorodne w całej swojej objętości jest też drogie.
Firma ORION U.K. miała przerwę w produkcji swoich maków OMC ze względu na to iż szkło na Meniski nie spełniało dostarczane jakiś czas ich wysokich kryteriów.Nie chcę krytykować taiwańskich czy chińskich Maków , ale osobiście wiem że to masowa produkcja , dużo tańsza i na słabszym materiale niż markowe droższe Maki.Co potem przy Ekstra Seengu przełoży się na obrazy , bo musi , wtedy wyjdą wszelkie różnice , kiedy postawimy obok siebie instrumenty i porównamy je ze sobą w praktyce.Intesy każdy Teleskop jest budowany indywidualnie , przynajmniej był jak i dobór materiałów był indywidualny zarówno na lustra jak i na Korektor Maksutowa i stąd też ich dużo wyższa cena rynkowa.Maki ORIONA budowane są po złożeniu zamówienia i też indywidualnie z terminem realizacji zamówienia około pół roku po opłaceniu wstępnej przedpłaty.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 19 Wrz 2020, 16:51

Co do apertury to na pewno jest pelna, mierzyłem. Jeżeli chodzi o OC to tak jak na stronie Oriona USA, 41mm obstrukcji LW licząc ze stożkiem, więc około 23% OC, czyli bardzo mało. Co do jakości, wszystko się składa razem na wynikowy obraz. Intesy na pewno wygrywają jakością luster ale wiek im nie służy, przegrywają też w OC i przegrywają też konstrukcyjnie, Rumak f/10 nie będzie lepszy od Gregory f/15 na osi. Nie mają samych zalet ;)

OMC 200 f/20 z małym OC jest tu bez konkurencji ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 19 Wrz 2020, 17:06

Chętnie kiedyś spojrzę przez nowe wydanie Maka 180mm.Mam STF MIRAGE 180/1800mm z nowymi warstwami naparowanymi Hilux 97% i Certyfikatem jakości z badania na wyjściu , tak samo w Maku 127/1270mm też nałożyłem mu nówki warstwy Hilux 97%. Wtedy ocenię co jest wart i spojrzę na stożek i nawet rozbiorę sprzęt i pomierzę jak jest w praktyce szeroki.Rumak Intesa przy F10 , jest bardzo uniwersalnym teleskopem , jeżeli ktoś takowego szuka to w sumie jest bez konkurencji.Odnośnie Maków ORION USA to osobiście muszę się przekonać że tak jest w istocie z C.O. , aby czasem się nie okazało że jest w praktyce jak z Cassegrainami GSO. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 20 Wrz 2020, 01:07

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Przed chwilą na Marsie przy 320X z okularem ORTO ANTARES Japan 12,5mm , szcz... mi opadła. Obrazy Marsa są Piękne i lepsze niż przypuszczałem.Aktualnie to mój Docelowy i chyba na dłuższy czas do Planet i Księżyca Sprzęt. :D :D :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Krzysztof, gratulacje sprzętu i nowych powłok :)
Oby sprzęt radował właściciela ;)
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat