MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 12:34

Cześć. :D

I stało się , zamiast wymiany samochodu wymieniłem Maki 8".Miał być Mak Intesa 10" F10" , ale po głębszej analizie decyzja zapadła inna.Aby zyskać sporo na jakości obrazu zakupiłem praktycznie jeden z najlepszych na Świecie Stricte Planetarnych Maków jakie powstały o Aperturze 8". Nie licząc Maka TEC USA 8" F20 , pozostał Świetny znany w Świecie ORION U.K. MAK OMC 200/4000mm F20 , DE LUX w Carbonie z Carbonowym Odrośnikiem.Ze względu m.in. na nasze warunki Seeingowe podjąłem taką decyzję.Teleskop myślę będzie mi służył lata , tak samo doradzał mi Szef Firmy budującej Światowej jakości Refraktory APO CFF Catalin iż przy większej Aperturze mogą być już poważniejsze problemy z termiką i nasze warunki Seeingowe też nie należą do szczególnie najlepszych.Teleskop z opisów generuje tak Świetne Obrazy Planet , Księżyca i innych obiektów nieba że nawet niema co komentować jego jakości. Przeczytałem masę Opisów i Recenzji , to będzie mój Docelowy typowo Stricte Planetarny sprzęt bijący wszelakie 6" najlepsze w Świecia APO , biorąc pod uwagę Oglądanie Księżyca i Planet.Apertura 8" w doskonałym wydaniu z przeszkodą Centralną C.O. zaledwie 22% , warstwami Hillux 97% i Optyką DE LUX w Carbonowej Tubie z systemem wentylatorów i przednich otworów wentylacyjnych to jak w praktyce obrazami Duże APO.Takie są fakty z praktyki szeroko opisane przez wielu użytkowników tych Maszynek w Świecie.Jest tyle opisów w sieci że nie sposób aby było inaczej.Czekam na dostawę , aby tylko wypalił ZLOT Kudłacze 2020r.Myślę że wspólnie pooglądamy Piękne Zapierające Dech w Piersiach Planety i nie tylko.Może kiedyś będzie Duże APO , aktualnie jak to ja zaliczam kolejny w drodze do Docelowego Planetarnego Sprzętu , Kolejny Sprzęt.Proszę link do produktu.Teleskopy budowane są na indywidualne zamówienie i ich jakość optyczna jest trudna do pobicia przez jakikolwiek inny Katadioptryczny Sprzęt.Jakiś czas produkcja tych Maszynek była wstrzymana , ale odkąd ORION U.K. znalazł nowego dostawcę na szkło Menisków , które w końcu spełnia wysokie kryteria , produkcja na indywidualne zamówienie została ruszona i jest nadal kontynuowana.Oczywiście jak otrzymam Teleskop to opiszę sprzęt i wrażenia z oglądania.Aktualnie czekam na dostawę. :D

https://www.orionoptics.co.uk/OMC/omc200maksutovca.html
https://www.astroshop.pl/teleskopy/orio ... ta/p,57571

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Cze 2020, 20:41, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 05 Cze 2020, 13:22

Bolidowe trussowe, planetarne newtony 8" F9 z obstrukcją 12,5 i dokładnością 1/16 lambda pewnie wychodzą taniej niż ten Mak (chociaż ceny nie podali), ale na balkon się nie zmieszczą...
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postkk | 05 Cze 2020, 13:45

No ciekawe co Krzysztof napiszesz. Swego czasu też rozpatrywałem ale odstraszyły mnie fatalne opinie nt mniejszego brata. Parametry naprawdę mają zachęcające, przynajmniej do obserwacji planetarnych.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 13:55

Cześć.

Tak na balkon nie wejdą. :D Gdybym chciał zbudować takiego Newtona czy np. Cassegraina DK F20 z maleńkim LW to cały czas mam dostęp z pierwszej ręki do Świetnej Optyki jaką tylko będę chciał , miał być Mak i jest właśnie tak.Brak pająka po drodze który degraduje obraz czy innej formy mocowania LW jest tu istotnym argumentem za zakupem takiego teleskopu a tak mała C.O. w praktyce jest już pomijalna i sporo o tym pisze w sieci.Moje doświadczenia z kilkunastoma Makami Intesa MN i MK dają mi światło w tym kierunku.Niestety ale fakty są takie że nawet najlepszy Newton nie przebije Maka z maleńkim C.O. właśnie ze względu na mocowanie LW , które skutecznie degraduje obraz i rozprasza światło obniżając skutecznie kontrast subtelnego na pograniczu percepcji widocznego detalu Planet czy na Księżycu.Czytałem masę Recenzji i Opisów przed zakupem w sieci , jest tego cała masa.Te Maki są tak dobre iż aby pobić je w praktyce wymagany jest większy bardzo Dobry Refraktor APO.O jakość generowanych obrazów się nie boję i jestem pewien znakomitych wyników.Budowałem swego czasu Planetarne Newtony w tym mój największy z własnoręcznie wykonaną sferyczną optyką 215/2150mm F10 i znam tą jakość w praktyce.Długie Planetarne Newtony to Klasa sprzęt do Planet i nie tylko , ale są pewne też w nich ograniczenia , które dla mnie osobiście są istotne i stąd taka decyzja o zakupie.Przerzuciłem już w sumie co najmniej kilkadziesiąt wszelakich sprzętów i przez nasze Obserwatorium przeszła ich cała masa.Zakup był w pełni świadomy , choć bardzo kosztowny.Zresztą czego nie robi się dla Wspaniałej Pasji aby mieć to zadowolenie i satysfakcję z oglądania. :D Koledzy będą na Kudłaczach z Planetarnym Newtonem , będą testy i porównania , jesteśmy w ciągłym kontakcie i znamy się jak "stare łyse konie" od szeregu lat. :D Miałem kupić Maka Intesa 10" ale jednak po analizie , taka zapadła decyzja , miało też być 7" APO z CFF Tryplet Olejowy , już prawie był indywidualnie zamówiony do naszego Obserwatorium z terminem realizacji około 6 miesięcy , ale jednak zostawiamy to na dalszy Plan.Cały czas trwa poznawanie nowych Stricte Planetarnych sprzętów i c.d. nadal nastąpi. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 05 Cze 2020, 14:09, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 14:06

kk napisał(a):No ciekawe co Krzysztof napiszesz. Swego czasu też rozpatrywałem ale odstraszyły mnie fatalne opinie nt mniejszego brata. Parametry naprawdę mają zachęcające, przynajmniej do obserwacji planetarnych.


Cześć.

Mniejszy brat 140/2000mm to standard 1/4L lub 1/6L wersja DE LUX a większy OMC 200 DE LUX w Carbonie to co najmniej 1/8L-1/10L.Mniejsze OMC mają też sporo większą przeszkodę C.O. pomimo małego F około 14.W ostatnich wykonaniach może był nie najlepszy odkąd FIRMA ORION U.K. zmieniła Głównego Optyka.Wiem znam te sprawy , czytałem też o tym i mam też przykłady z praktyki , nawet ostatnio załatwiłem koledze badanie lustra z O.O. kupionego na wyprzedaży w pewnej niemieckiej firmie , które miało mieć Strehla 0.993 a miało 0.93 i takie jeszcze tam inne defekty że szkoda pisać...Niczego się nie obawiam , dostałem bardzo obszerną dokumentację popartą też zdjęciami samego Teleskopu i zdjęć z tegoż Teleskopu Obiektów Nieba.Czekam na dostawę i oglądam Planety. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 05 Cze 2020, 14:16, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 05 Cze 2020, 14:09

Gratulacje zakupu Krzysztof ! z chęcią popatrzę przez ten teleskop na Kudłaczach.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 14:12

Mateusz F napisał(a):Gratulacje zakupu Krzysztof ! z chęcią popatrzę przez ten teleskop na Kudłaczach.


Mateuszu Dziękuje , będzie czym oglądać , wasze sprzęty z Klasa Optyką i mój nowy nabytek OMC 200 MAK. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 05 Cze 2020, 14:22

Krzysztof Mak wizualnie prezentuje się super, mam nadzieję że będzie dawał równie dobre obrazy. Gratulacje i zadowolenia z użytkowania życzę
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 14:24

bolid25 napisał(a):Krzysztof Mak wizualnie prezentuje się super, mam nadzieję że będzie dawał równie dobre obrazy. Gratulacje i zadowolenia z użytkowania życzę


Krzysztof Dziękuje , wspólnie pooglądamy. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 14:29

Założenia są takie:Ma Być Frajda Dla Wszystkich na Kudłaczach i Piękne Widoki w Szerokim Gronie Astro Przyjaciół z Całej Polski. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 05 Cze 2020, 14:30

Krzychu gratuluję-kłaniają sie długie okulary. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 14:47

okroj napisał(a):Krzychu gratuluję-kłaniają sie długie okulary. :D


Cześć Krzysztof. :D

Dziękuje.
Wszystko jest na stanie , jak to dobrze mieć np.Pentaxa XW 40mm w walizce. :D
Dokupię jeszcze dwa dłuższe Super Szkła i będzie OK.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 05 Cze 2020, 15:10

Jak dotrę na Kudłacze to zapakujemy Silver Tpo -26mm. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 15:22

Krzysztof będziemy pakować co pod ręka i jak leci , aby tylko warunki pogodowe dopisały.Wiem co pokazywał mi na Jowiszu mój już były INTES DE LUX 203/2030mm z C.O. 30,5% , teraz będzie widocznie lepsza "Petarda" , to co widziałem w moim byłym Intesie na Tarczy Jowisza nie widziałem nigdy w żadnym innym lustrzanym Teleskopie.Czy choćby Saturn przy około 300X-350X z Cassinim po obwodzie , widocznym zarówno przed samą Planetą , gdzie pierścień jest wąski , ucięty pierścień cieniem Saturna , odcienie pociemnienia biegunowego a nie wspomnę już o owalach na Jowiszu , te większe miały odcienie jak i widziałem drobne czarne w pociemnieniach biegunowych Jowisza.Teraz jak jeszcze kontrast wzrośnie przez mniejsze C.O. i warstwy Hillux 97% to już wiem co będzie , zacieram ręce i czekam na Pogodę z Planetami i Księżycem.Zakładam się że zobaczymy pociemnienie w WCP , ten teleskop wyłapuje tak subtelny Detal , którego nie łapie nawet Duży Newton.Koresponduje z dwoma aktualnymi posiadaczami tych maszynek , jeden z Europy , drugi z USA.Astro Koledzy z Facebooka , strzelają takie foty tym sprzętem Planet i Księżyca że "Klękajcie Narody". Warunki są kluczowe , dlatego też planuję wypad , gdzieś dalej na południe Europy.Mam wiadomości z pierwszej ręki od aktualnych posiadaczy tych sprzętów z którymi koresponduję a nie od bajtloków , typu: bla , bla , bla. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 05 Cze 2020, 16:04, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjerzej | 05 Cze 2020, 15:52

Trzeba przyznać że cena nowego teleskopu jest naprawdę wysoka, szczeka mi trochę opadła :).

Życzę ci wyśmienitych obserwacji.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 15:58

Cześć.

Dziękuje i Zapraszamy na wspólne oglądanko , to jest największa przyjemność w tej Pasji , wspólne Świetne i zadowalające oglądanko.
Tak masz rację to już kupa kasy.Kupiłem Teleskop z drugiej ręki w sklepowym stanie , wykonany przez ORION U.K. wtedy jak działał tam zacny Optyk a nie obecny chyba przeciętny Pan.Dostałem około 30 zdjęć.Teleskop ma się wyśmienicie i jest w stanie sklepowym. :D Polowałem też na Maka TEC 8" F20 , ale tak znikają z giełd USA jak i znikają szybko Maki ORION OMC 8" F20. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 05 Cze 2020, 18:03

Gratki świetnego sprzętu :) takie cudo napewno daje super widoki planet i księżyca 8)
witos
 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 18:43

Tomaszu Dziękuje , pooglądamy i ocenimy sami na co go naprawdę stać. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 05 Cze 2020, 19:25

Cześć Krzychu.
Widzę że znowu zaszalałeś, życzę zadowolenia z nowego sprzętu no i teraz przede wszystkim czystego nieba.

Pozdro... .
Ostatnio edytowany przez chondryt 05 Cze 2020, 20:17, edytowano w sumie 2 razy
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 19:48

Cześć Zdzichu.

Dziękuje , wiesz jak to ja , około dwa latka minęły z poprzednim Intesem 8" F10 DE-LUX i czas na zmiany.To taka nigdy nie kończąca się przygoda z coraz to nowszym i lepszym sprzętem...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 05 Cze 2020, 20:15

Gratulacje z udanego zakupu , Podziwiam Twoją wytrwałość w poszukiwaniu idealnej optyki.
O kasę nie pytam bo to nie wypada , ale już warto ubezpieczyć taką maszynkę , bo to różnie w życiu bywa, np. ubezpieczenie razem z domem.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 20:18

Endriu Dziękuje , tak przesyłka będzie jak należy zabezpieczona.O kasę nawet nie pytaj , nawet nie chcę wspominać , było minęło...Pamiętam jak kiedyś śmialiśmy się z kolegą że wozimy samochodami sprzęt więcej wart niż nasze samochody i jak gdyby coś doszło do jakiejś stłuczki , to samochód mała strata , gorzej aby wożony sprzęt przetrwał. :D Myślę za jakiś czas będzie następny sprzęt , ale ten może być myślę już ze mną trochę dłużej.Nie ma za bardzo konkurencji , większe APO to kolos i problem z wożeniem , rozkładaniem , itp. a taki sprzęt jest jeszcze stosunkowo lekki i mobilny.Będzie wisiał na montażu AZ EQ5 GO-TO SW w dublecie chyba z jakimś APO-ED Refraktorem 100-120mm po drugiej stronie głowicy w drugim siodle do szerszych pól. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 05 Cze 2020, 20:27, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 05 Cze 2020, 20:26

Krzysztof, gratuluję nowego sprzętu. :) Z niecierpliwością czekam na pierwsze relacje z obserwacji. Endriu624 miał chyba na myśli ubezpieczenie tej maszynki na miejscu w domu, przed amatorami cudzej własności. Odpukać - puk! puk!
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2020, 20:30

szary napisał(a):Krzysztof, gratuluję nowego sprzętu. :) Z niecierpliwością czekam na pierwsze relacje z obserwacji. Endriu624 miał chyba na myśli ubezpieczenie tej maszynki na miejscu w domu, przed amatorami cudzej własności. Odpukać - puk! puk!


Cześć.

Dziękuje , no tak , to już wartościowa rzecz i można nad takim ubezpieczeniem pomyśleć.Jeszcze nie wiem czy nie zawiśnie w Obserwatorium zamiast APM APO-ED 152/1200mm , zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce.Na razie zostanie jakiś czas ze mną w domku i już planuję powoli jakieś wypady poza miasto pod czyste niebo , teraz znowu dostałem motoru napędowego , będzie do oglądania nowy sprzęt. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 05 Cze 2020, 20:47

https://www.pzu.pl/encyklopedia/baza-wi ... stluczenia

Niestety nie obejmuje Menisku jak i luster w Maku.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat