Którą nasadkę kątową wybrać?

Postdaniel | 04 Mar 2021, 11:46

wampum napisał(a):
daniel napisał(a):Odświeżam temat.
Nie mogę znaleźć informacji o średnicy przelotu optycznego nasadki BBHS z warstwami ZEISS 2".
Pytałem w astroshop.pl to odpisali że jedyne co mogą napisać to to że pasują do niej okulary 2". Nikt nie jest w stanie odpisać jaki ma przelot.
Na stronie producenta nie ma jej w ogóle z warstwami ZEISS.
Jest ale o innym numerze:
https://www.baader-planetarium.com/en/b ... clamp.html

Ja szukam informacji o tej:

https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katow ... 2-/p,47849

Czy możliwe aby miała też prawie 50mm przelotu?


Cześć Daniel.
Wszystko jest podane na stronie Baadera.
Nasadka pryzmatyczna 2 standardzie 2" ma przelot (czynną średnicę) 47,5mm.
Tableka z danymi tej nasadki - przelot podany jako ostatnia wartość (Bartek miał wczoraj rację).
Baader_prism_2.JPG


Niestety nie Wampum bo potem doczytałem że to jest całkiem inny nr produktu i okazuje się, że ten co oglądaliśmy to nie ZEISS
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 04 Mar 2021, 22:52

Dobrze,
wybór ostatecznie padł na Nasadkę pryzmatyczną BBHS ZEISS 2" :idea: :wink: :shock:
https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katow ... 2-/p,47849
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2021, 10:25

Cześć Danielu.
Ja zakupiłem Baadera BBHS ZEISS 35mm i czekam na dostawę.Porównamy je na Zlocie Kudłacze 2021r. :D
Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 05 Mar 2021, 10:34

Właśnie zrobiłem przelew za swoją.
Ciekaw wciąż jestem czy to jest pełne 2" czy tylko dokręcone noski do 34 mm.
W każdym razie nie mogę się doczekać aż przyjdzie.
Pamiętam te planetki i jeszcze ten surowy księżyc. Wiem, że koszty są masakryczne jak na kątówkę ale mając docelowy teleskop wolę w pełni wykorzystać jego możliwości. Nasadka dielektryczna niestety na to nie pozwala. Jest super ale nie ma takiego efektu wow.
Księżyc z tą nasadką BBHS wyglądał jakby był wycięty żyletką. Sam detal na planetach czy księżycu wyglądał jakbym zrobił przeskok apertury teleskopu o kilka mm.
Z pewnością podzielę się wrażeniami i testami :idea:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwampum | 05 Mar 2021, 11:28

daniel napisał(a):Właśnie zrobiłem przelew za swoją.
Ciekaw wciąż jestem czy to jest pełne 2" czy tylko dokręcone noski do 34 mm.
W każdym razie nie mogę się doczekać aż przyjdzie.
Pamiętam te planetki i jeszcze ten surowy księżyc. Wiem, że koszty są masakryczne jak na kątówkę ale mając docelowy teleskop wolę w pełni wykorzystać jego możliwości. Nasadka dielektryczna niestety na to nie pozwala. Jest super ale nie ma takiego efektu wow.
Księżyc z tą nasadką BBHS wyglądał jakby był wycięty żyletką. Sam detal na planetach czy księżycu wyglądał jakbym zrobił przeskok apertury teleskopu o kilka m
Z pewnością podzielę się wrażeniami i testami :idea:


Podpisuję się pod tym co napisałeś, sam miałem takie doczucia przeskajując z jakiegoś całkiem niezłego lustra WO lub TV (już nie pamiętam). na nasadkę pryzmatyczną Baadera ale 32mm przelotu (czyli tą zwykłą), i tutaj był duży przekok jakościowy, później pomiędzy tą zwykłą o przelocie 32mm a docelową z warstwami Zeissa BBHS 34mm, było też lepiej ale to już nie był taki przeskok jak między lustrem a pryzmatem.
Swoją drogą nie wiem z jaką dokładnością musiałaby być wykonana powierzchnia lustrzana w kątówca aby pokazać to co pryzmat.
Inną kwestią jest też światłosiła refraktora - myślę że to ma też znaczenie w odbiorze jakości obrazu po odbiciu w kątówce.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwfifiak | 05 Mar 2021, 13:25

Hej!!!!
Kiedyś zbudowałem przyrząd do pomiaru transmisji. Nasadka pryzmatyczna Baadera 1,25" przelot 34mm miała straty światła poniżej dokładności pomiaru (szacowany na 0,1%). Wartości strumienia światła bez nasadki były dokładnie takie same jak przez nasadkę :-0!!!!!! Dla porównania nasadka 2" dielektryk SW miała, o ile dobrze pamiętam, wynik rzędu 96%. Potwierdzam też, że wizualnie kontrast i nasycenie barw obrazu planet z pryzmatu, jest nieporównywalne z lustrem.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 793
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2021, 13:38

Witajcie.
Reasumując obraz z pryzmatu działa korzystnie nie tylko w Refraktorach w transmisji i sprawności , ale podnosi również wszystkie inne walory obrazu. :D
Ja muszę jeszcze uposażyć swoją złączkę kątową ZEISSA z pryzmatem 55mm w tuleje do mocowania okularu 2"/1,25" i nosek 2". Leży mi już w półce ponad dwa lata i w końcu muszę Koledze Piotrowi K. zlecić wykonanie tulei.Materiał mam swój i czas zadziałać.Mam do porównania cztery inne złączki kątowe lustrzane w tym dwie bardzo wysokiej jakości dielektryki i jak otrzymam złączkę Pryzmat Zeissa to na pewno od razu porównam w praktyce.Czekam też na dostawę Bino Denka II z USA z okularkami do Bino Pierwsza Klasa Denki D21-21,6mm.To świetne szkła jak pamiętam biją wszystkie Pentaxy XW na osi i nie tylko.Mam jeszcze w planie zakup Denków D14-15,1mm.Rewelacja szkła z polem ponad 70* , tak samo Denki D21 , więcej niż deklaruje producent , na Japan szkle sprowadzanym do USA specjalnie do ich produkcji , ER-ponad 20mm.Opisy na zachodnich stronach nie kłamią , kontrast niesamowity i ostrość obrazu.Miałem kiedyś jedną sztukę D14-15,1mm , okular Rewelacja.Korekcja w całym polu Synty Flex 12" F-5 do samej diafragmy Gwiazdy Punkty , obrazy brzytwa ze świetnym kontrastem , opinie są takie że to lepsze szkła od TV Delosów , Pentaxów XW , itp.Wyciągają widocznie lepiej emki i są super ostre na Planetach w pięknym szerokim i komfortowym polu widzenia.Cena wysoka , ponad 500$ za parkę , ale czego to nie zrobimy aby mieć satysfakcję i zadowolenie.Denki D21 też już posiadałem w parce , ale odstąpiłem naszemu Koledze Marcinowi "Snackersen" do jego Bino 2X120ED.Złapałem teraz Bakcyla Bino i działam z zakupami do uposażenia Maka OMC200 , F-20.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 05 Mar 2021, 18:51

A czy to nie jest czasem tak, że jak wydałem 2 tysiące to musi być lepiej ? Może gonienie tego sprzętowego zajączka mija się z celem bo przecież ZAWSZE pojawia się ( lub lepiej powiedzieć : wmawiają nam ) że to jest lepsze od poprzedniego a to dużo kosztuje. Ja wychodzę z założenia ( popartego doświadczeniem ), że najlepszym sprzętem astronomicznym jest dobra pogoda i świetne warunki obserwacyjne.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 05 Mar 2021, 19:22

Część Krzysztofie. Sam wiesz z własnego doświadczenia że im lepszy sprzęt tym lepiej , więc... Pozdrawiam Krzysztof :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 05 Mar 2021, 20:34

kurp napisał(a):A czy to nie jest czasem tak, że jak wydałem 2 tysiące to musi być lepiej ? Może gonienie tego sprzętowego zajączka mija się z celem bo przecież ZAWSZE pojawia się ( lub lepiej powiedzieć : wmawiają nam ) że to jest lepsze od poprzedniego a to dużo kosztuje. Ja wychodzę z założenia ( popartego doświadczeniem ), że najlepszym sprzętem astronomicznym jest dobra pogoda i świetne warunki obserwacyjne.


Kurp.
To nie tak.
Ja nie lubię mieć masę sprzętu z którego miałbym mniej korzystać lub nie być w pełni zadowolony. Patrzyłem przez te nasadki baadera i po prostu różnice były na tyle duże że postanowiłem odłożyć te 2k.aby mieć docelowy sprzęt. Dobrze wiem co robię. Nie chciałem mieć dwóch czy trzech nasadek. Wolę jedną a porządną docelową, dlatego wybrałem od razu 2" bez kombinowania z jakimiś złączkami. Ponadto to jedyne z akcesoriów którego mi brakowało by dopełnić LZOSa.
Dopóki nie spojrzałem przez nasadkę baadera dopóty myślałem że mój dielektryk jest najlepszy. Teraz wiem, że szkoda byłoby mieć straty w jakości obrazu przez nasadkę mając bardzo dobre szkło LZOSa.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 06 Mar 2021, 01:02

Wracając na chwilę do tematu nasadek. Ta co ma kolega Wampum ma 34mm. Sprawdziłem na stronie delty nr katalogowy produktu.
Ta co zamówiłem ma inny nr katalogowy więc kupiłem nasadkę nie znając przelotu... No ciekawe...
Dodam jednak, że ta 34mm niestety obcina pole ES30 z moim LZOSem. Dopiero od ogniskowej 20mm okularu widać pełną diafragme
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostCzłeko | 06 Mar 2021, 13:59

daniel napisał(a):Wracając na chwilę do tematu nasadek. Ta co ma kolega Wampum ma 34mm. Sprawdziłem na stronie delty nr katalogowy produktu.
Ta co zamówiłem ma inny nr katalogowy więc kupiłem nasadkę nie znając przelotu... No ciekawe...
Dodam jednak, że ta 34mm niestety obcina pole ES30 z moim LZOSem. Dopiero od ogniskowej 20mm okularu widać pełną diafragme


Danielu na pewno zamówiłeś nasadkę o przelocie 47,5mm, tutaj masz potwierdzenie - https://www.baader-planetarium.com/en/a ... clamp.html Gratuluję Ci zakupu, będziesz na pewno zachwycony widokami, sam wiem co potrafi mój pryzmat baaderowski. W dodatku masz refraktor przyjazny bino, więc taki zakup to strzał w dychę.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 162
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postdaniel | 07 Mar 2021, 11:16

Dzięki wielkie.
Ta moja nasadka ma pryzmat zeissa ale nie podobno żeby miała mniejszy przelot niż ta podlinkowane... Zobaczymy jak przyjdzie, czy winietuje z ESem 30
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 08 Mar 2021, 03:08

Cześć Danielu.
Wymień okular ES 30mm na N31.Naglery nie winietują nawet w złączkach z przelotami około 30mm.Taką mają budowę i pamiętam też że nie było winiety np. w Makach SW z niewielkimi przelotami.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 09 Mar 2021, 10:52

Poczekamy aż nasadka przyjdzie.
Nie chciałbym wywalać kasy na naglera. Bardziej liczę, że ta nasadka obsłuży ESa 30. Ta nasadka już mnie nieźle wykosztowała bo kupiłem jeszcze redukcję click lock baadera.
Na okulary myślę też przyjdzie czas choć moje meade UWA uważam póki co za genialne a mam je już kilka ładnych lat.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 09 Mar 2021, 12:58

Cześć Danielu.
Tak to dobre okulary , posiadałem swego czasu.Z tą nasadką nic nie będzie Ci winietowało , wszystkie szkiełka obsłuży należycie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 09 Mar 2021, 14:36

Jeszcze do pełni brakuje mi jakiegoś okularu 7 mm, co by dał powiększenie równe średnicy teleskopu czyli 115 x- do dzić mam niezapomniane obrazy planet z Twojego Pentaxa 7mm
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMarek_N | 09 Mar 2021, 23:50

Dla osób wybierających topową nasadkę pryzmatyczną, chciałbym zwrócić uwagę na jeden aspekt.

W pryzmacie zachodzi całkowite wewnętrzne odbicie i żadne warstwy BBHS nie mają tu żadnego znaczenia.
Dla szkła BaK4 mamy jeszcze zapas około 7 stopni, więc taka kątówka będzie odbijać 100% padającego światła do światłosiły ~f/5.

Baader obecność tej drogiej warstwy ze srebra tłumaczy tak: "Problem polega na starzeniu się. Z biegiem czasu powierzchnia pryzmatu odbijającego światło zostanie poplamiona przez pleśń i wilgoć". Czyli dość naiwnie - wystarczyło dać dostęp do pryzmatu od spodu (żeby go przetrzeć), albo zabezpieczyć tą powierzchnię Alu+SiO2. Oczywiście termin TIR (total internal reflection) w całym dość długim wywodzie nie pada ani raz.

Co do warstw ze srebra (które przecież mają znaczenie w przypadku kątówki lustrzanej) to zabezpieczone SiO2 dają odbicie na poziomie około 97,5%. Dopiero w wersji Enhanced czyli SiO2+TiO2 mają odbicie >99.0%, ale tego Baader już poskąpił.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postkk | 10 Mar 2021, 04:50

Powłoka bbhs ma na celu zwiększenie spektrum odbijanych fali, oraz kąta ich odbijania (osobiście potraktowałbym to jako wadę). Do wizuala jest to zbędny luksus. Sam taką mam z jednego względu - nie było nigdzie dostępnego zwykłego pryzmatu, trochę szkoda forsy.
Baader wcale tego nie ukrywa

https://www.baader-planetarium.com/en/b ... roperties/
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMareg | 10 Mar 2021, 06:37

Pryzmaty BBHS Baadera mają o wiele dokładniejsze wykończenie powierzchni niż te standardowe, dlatego powinny dawać też mniejsze rozpraszanie światła i lepszy kontrast.
Dlatego kupiłem taki pryzmat, głównie dla tych powierzchni.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostMarek_N | 10 Mar 2021, 17:27

Tak w ogóle zastanawiałem się czy pokrycie płaszczyzny odbijającej nie spowoduje, że zamiast TIR będzie zwykła kątówka lustrzana + kawał szkła.
Okazało się, że w przypadku srebra nie, bo ma wsp. załamania n=0,05, ale w przypadku aluminium już by tak się stało, bo n=0,8

kk napisał(a):Powłoka bbhs ma na celu zwiększenie spektrum odbijanych fali, oraz kąta ich odbijania
Ta powłoka w zwykłym pryzmacie pełni jedynie role zabezpieczenia powierzchni.

Mareg napisał(a):Pryzmaty BBHS Baadera mają o wiele dokładniejsze wykończenie powierzchni niż te standardowe, dlatego powinny dawać też mniejsze rozpraszanie światła i lepszy kontrast.
Dlatego kupiłem taki pryzmat, głównie dla tych powierzchni.
Oczywiście, myślimy o BBHS jako synonimie lepszej serii - z lepszymi warstwami AR i ponoć większą precyzją wykonania.

A jeśli chodzi o rozpraszanie światła to nie jest to kwestia "nierównej" powierzchni w pryzmacie lustrzanym tylko tego, że każdy pyłek który znajdzie sie na jego powierzchni odbija światło we wszystkie strony przez co redukuje kontrast oraz mikro-kontrast. Wystarczy na takie niby czyste lusterko przyświecić latarką i nagle okazuje się że jest tam cała "droga mleczna" utworzona z pyłków.
W przypadku pryzmatu takie zabrudzenia redukują jedynie jasność o jakąś niemierzalną okiem wartość rzędu 1% i mniej.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postdaniel | 10 Mar 2021, 20:57

A ja kupiłem ten pryzmat głównie dlatego, że w praktyce zobaczyłem przepastne różnice warte każdej złotówki.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postwampum | 10 Mar 2021, 21:24

Powiem tylko tyle, że Daniel zobaczył różnicę zapinając mój Pryzmat BBHS z coś tam Zaissem i widział bardzo dużą różnicę.
Argument o pyłkach rozpraszających odbicie nijak się ma, bo mój pryzmat ma ich całe mnóstwo za całej powierzchni odbicia i to od środka.
Póki nie widzę pogorszenia walorów optycznych, a na razie nic takiego nie ma miejsca, więc nie czyszczę.
My już mamy to za sobą, porównanie kątówki lustrzanej i pryzmatu w refraktorach, pryzmat wygrał.
Nikt tutaj nie ma zamiaru nic udowadniać na siłę, każy może sobie porównać jak tylko będzie miał okazję.
Może być tak, ze ktoś ma bardzo dobrej klasy kątówkę lustrzaną i pryzmat nie da różnicy, albo nawet kątowka wygra - nigdy nic nie wiadomo....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostMarek_N | 10 Mar 2021, 23:11

wampum napisał(a):Argument o pyłkach rozpraszających odbicie nijak się ma, bo mój pryzmat ma ich całe mnóstwo za całej powierzchni odbicia i to od środka.
My już mamy to za sobą, porównanie kątówki lustrzanej i pryzmatu w refraktorach, pryzmat wygrał.

W lusterku pyłki odbijają światło, rozpraszając je w każdym kierunku. W pryzmacie tylko zasłaniają.
Mocno przerysowując sytuacje to jak w filtrze z powłokami AR. Zabrudzona powierzchnia da mocny refleks, ale w świetle które przeszło nie ma "śladu" po tym zabrudzeniu.

Ale akurat uważam tą cechę kątówki pryzmatycznej za jej dużą zaletę, bo utrzymywanie lusterka w wysokim stopniu czystości jest dość uciążliwe. Tłumacze jedynie skąd ten spadek mikro-kontrastu w lusterku.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postkk | 11 Mar 2021, 00:36

Pryzmaty Baadera są bardzo dobre bez dwóch zdań, ten w standardzie Zeiss jest wykonanych w ciaśniejszych tolerancjach. l/20 chodzi mi po głowie aczkolwiek mogę mylić z Takiem, niemniej jednak napewno nie będzie ograniczał tubki jakakolwiek by nie była :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat