Zakup 1 teleskopu

Postmacieq_s | 22 Lut 2021, 09:39

Witajcie,
jak pewnie wielu przede mną chcę kupić swój pierwszy teleskop. Interesuje mnie oglądanie Księżyca, planet US (Jowisz, Saturn) i jakieś (początkowo) niewymagające obiekty głębokiego nieba. Z racji, że dopiero zacznę zabawę z teleskopem to myślę nad jakimś niedrogim używanym. Mieszkam w mieście, ale teleskop byłby używany na działce za miastem, a za rok na wsi.
Znalazłem na OLX takie coś https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sk ... derIndex=2
Czy to dla laika byłby w miarę sprzęt na start ?
Oprócz tego posiadam lornetkę 7x45 przez którą spoglądam na Księżyc. Może jakby się dało do w/w teleskopu dołączyć aparat to mam lustrzankę Canon EOS 650D na jakieś niewymagające astrofoto np Księżyca ?
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 Lut 2021, 09:33

 

PostFlaytec1 | 10 Mar 2021, 18:19

(Mi link nie działa) Miałem kiedyś maka90 i w mieście z okna w lecie na Planetki(słońce ,księżyc) był ok. Oglądałem też Marsa ,Jowisza itp ale tu już szału takiego nie było(oddalenie ) ale był to fajny mobilny sprzet na wjazdy ,wcale nie tak ciemny jak wiekszosć podaje chociaż to typowy planeciak i do ziemskich obserwacji. Max pow w mieście na księzyc ok 120x. Bardziej uniwersalny dla ciebie byłby jakiś newton ale generalnie pod planety jest jeden a pod Dsy inny.Uniwersalne to są synty6,8 itp na dobsonie :D
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 360
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 10 Mar 2021, 20:51

Zobacz sobie tutaj ciekawą ofertę: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-syst ... ITkZE.html

Trochę więcej niż to co Ty podesłałeś ale masz montaż Klasy EQ5 (bardzo porządny!)
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postmopinek | 14 Kwi 2021, 16:07

macieq_s napisał(a):Witajcie,
jak pewnie wielu przede mną chcę kupić swój pierwszy teleskop. Interesuje mnie oglądanie Księżyca, planet US (Jowisz, Saturn) i jakieś (początkowo) niewymagające obiekty głębokiego nieba. Z racji, że dopiero zacznę zabawę z teleskopem to myślę nad jakimś niedrogim używanym. Mieszkam w mieście, ale teleskop byłby używany na działce za miastem, a za rok na wsi.
Znalazłem na OLX takie coś https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sk ... derIndex=2
Czy to dla laika byłby w miarę sprzęt na start ?
Oprócz tego posiadam lornetkę 7x45 przez którą spoglądam na Księżyc. Może jakby się dało do w/w teleskopu dołączyć aparat to mam lustrzankę Canon EOS 650D na jakieś niewymagające astrofoto np Księżyca ?

z tego co piszesz wynika żę ma być teleskop niedrogi ale i pewnie nie zbyt duży. Z koleji jak kupisz byle co, to i nie wiele przez niego zobaczysz. W tym ogłoszeniu na olx gość nic nie pisze jaki to teleskop. Refraktor (czyli soczewkowy) czy reflektor? Jaka apertura czyli srednica obiektywu. Im większa tym lepiej. Jaka ogniskowa - to ma wpływ na wygodę w obserwacji. Dla astrofotografii lepiej krótkoogniskowe. Tu znajdziesz wiekszość teleskopów skywathera. https://teleskopy.pl/index.php?currency ... nau5ht4ah3 Różnią się ceną i typem. Gdy będziesz miał coś bardziej sprecyzowanego na oku to na tym forum sporo osób Ci z pewnością dopomoże w wyborze. pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

PostSebastian Ś. | 14 Kwi 2021, 16:39

Już nie ma zdjęć i nie ma opisu, co to był za teleskop?

Standardowe propozycje na start to Newton 6-8" na Dobsonie, refraktor 80-120 lub Mak 90-127 na AZ albo EQ, zależy co i jak ;)
 
Posty: 2372
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostSmorff84 | 14 Kwi 2021, 16:43

Sebastian Ś. napisał(a):Już nie ma zdjęć i nie ma opisu, co to był za teleskop?

Standardowe propozycje na start to Newton 6-8" na Dobsonie, refraktor 80-120 lub Mak 90-127 na AZ albo EQ, zależy co i jak ;)
To był SW 130/900. Czyli słabo. Lepiej dołożyć i kupić coś jak radzi Sebastian Ś

Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
SW N10 GoTo, SW 120/600, Mak150 ,Nex star 5i, AZ- 5, EX 8x40
 
Posty: 518
Rejestracja: 12 Gru 2019, 17:24
Miejscowość: Sosnowiec

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat