Filtr OIII

PostErsoy | 07 Mar 2021, 18:00

Cześć, jako że małymi krokami zbliża się "sezon" na łabędzia, herkulesa, potrzebuje o opinie osób które testowały lub mają wiedzę, który filtr lepiej wybrać.
Lumicon już raczej wypadł, ale wciąż można nabyć go w np. Astroshopie, czy to jest ten sam jakościowo filtr co kiedyś?
Druga sprawa mam UHC Astronomika, wycina ładnie mgławice (dając lekkie zabarwienie zielone) i spełnia swoje zadanie. Pytanie czy OIII Astronomika będzie na tyle dobry jakościowo, by nie zawracać sobie głowy ściągniem ze Stanów svoteka lumicon? Pozdrawiam, Marcin.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

Postbronek | 07 Mar 2021, 19:28

Ersoy napisał(a):Druga sprawa mam UHC Astronomika, wycina ładnie mgławice (dając lekkie zabarwienie zielone) i spełnia swoje zadanie.

Jak Ci wycina ładnie mgławice to raczej nie spełnia zadania. Weź go wyrzuć. Idealny wycina wszystko oprócz mgławic. Czepiam się :P

Zastanów się czy potrzebujesz OIII. Kaźdy jest inny. Miałem okazję wiele razy zerkać przez OIII i UHC kolegów. UHC w końcu kupiłem a OIII uznałem za zbędny i nie mam do dziś. No chyba, źe masz kasy jak lodu...
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostErsoy | 07 Mar 2021, 20:05

bronek napisał(a):
Ersoy napisał(a):Druga sprawa mam UHC Astronomika, wycina ładnie mgławice (dając lekkie zabarwienie zielone) i spełnia swoje zadanie.

Jak Ci wycina ładnie mgławice to raczej nie spełnia zadania. Weź go wyrzuć. Idealny wycina wszystko oprócz mgławic. Czepiam się :P

Zastanów się czy potrzebujesz OIII. Kaźdy jest inny. Miałem okazję wiele razy zerkać przez OIII i UHC kolegów. UHC w końcu kupiłem a OIII uznałem za zbędny i nie mam do dziś. No chyba, źe masz kasy jak lodu...
Pisząc wycina, miałem na myśli taki efekt, że mglawica oprócz pokazania większego detalu, wygląda jakby była w trójwymiarze tzn. ciemne tło z tyłu, a ona wychodzi przed tło. Nie wiem serio jak to nazwać fachowo.
Czyli uważasz, że OIII to strata pieniędzy i na takie obiekty jak veil, żółw i inne tego typu mgławice go nie potrzebują? Wystarczy sam UHC? Szczerze to łabędzia jeszcze nie miałem okazji przy strzelić UHC, a bez filtra nie mogłem jej dostrzec w 10", mimo że miejscówka w Borach Tucholskich jest dość ciemna, lekką łuną na południu. Teraz mam 14". W piątek bez munia dawało świetny zasięg gwiazdowy, takie obiekty jak gromady otwarte w raku, czy chichotki bez problemu widać było gołym okiem. W sumie tą gromadę w raku odkryłem i przy celowałem właśnie z ciekawości co to jest tą smugą. :D

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 193
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 07:21

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat