MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 30 Maj 2021, 00:22

Witajcie.
Mak OMC250 F-9 skolimowany.Dzisiaj w Krakowie trochę dziur w chmurach.Potwierdzam , Gwiazda Vega w Lutni jest biała , Teleskop nie zażółca obrazu jak Maki-Klevtsov TAL.Moim zdaniem to najlepsza wersja tego systemu w wersji ORION U.K.Znam inne Maki-Klevtsow TAL np. 8" , kiedyś takowym też oglądałem.Materiał widać użyty na korektor przed LW jest lepszy pod tym względem , iż nie wprowadza zażółcenia obrazu , warstwy Hilux 97% też robią swoją bardzo dobrą robotę.Epsilonki w Lutni podzielone z okularem TV Panoptic 41mm przy około 55X Pow. :D Dobry kontrast i czarne tło nieba , M13 z mojego balkonu też wygląda bardzo ładnie.Gwiazdy w całym polu widzenia z okularem TV Panoptikiem 41mm punktowe do diafragmy , nie tak zjechane na brzegach jak np. w standardowym 10" SCT F-10.Tu mamy dużo lepszą korekcję szerokiego pola.Uzyskane pole wypadkowe z TV Panoptic to około 1,25* pola , jest świetnie i to naprawdę bardzo dobry sprzęt.Czekam dzisiaj na Jowisza , może dzisiaj pogoda dopisze.Miałem go sprzedać na giełdzie Astronomie DE , ale jednak się nie spieszę.Kiedyś kosztował około 5200 EURO i był swego rodzaju Hitem.Stan Teleskopu i Optyki Sklepowy. :D Nie przyjdzie mi łatwo pożegnać się z tak dobrym Teleskopem.Choć mam już inne następne plany sprzętowo-zakupowe.Teleskop jest super lekki jak na 10" i mobilny , pracuje swobodnie na montażu Klasy EQ5.To jego dodatkowe zalety i atuty.Na tą chwilę to było by chyba na tyle.Po pooglądaniu Planet i Księżyca przy dobrym Seeingu opiszę moje wrażenia i spostrzeżenia.Teleskop 10" na Planety czy Księżyc , to już aperturowo spory sprzęt i wymaga na pewno dobrych warunków Seeingowych.Sezon przed nami , planowałem jeszcze jeden zakup i coś innego będę musiał puścić w Świat.Teleskop raczej pozostanie ze mną w tym letnim sezonie.Może na jesień wykonam zamierzane dalsze wymiany sprzętowe.
To jest to co lubię najbardziej , testy i oglądanie nowym sprzętem , potem sprzedaż i zakup kolejnego na nowe testy i nowe doznania , wymiana coraz to na przeróżne i nowe w użyciu mało mi znane sprzęty to to co dodaje mi cały czas motoru napędowego do działania i poznawania nowych sprzętów w praktyce.Taki już jestem , nie potrafię za długo usiedzieć przy jednym sprzęcie i cały czas mnie dopada myśl zakupu czegoś nowego i mi nie znanego.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 30 Maj 2021, 12:35

Krzysztof_P napisał(a):To jest to co lubię najbardziej , testy i oglądanie nowym sprzętem , potem sprzedaż i zakup kolejnego na nowe testy i nowe doznania , wymiana coraz to na przeróżne i nowe w użyciu mało mi znane sprzęty to to co dodaje mi cały czas motoru napędowego do działania i poznawania nowych sprzętów w praktyce.Taki już jestem , nie potrafię za długo usiedzieć przy jednym sprzęcie i cały czas mnie dopada myśl zakupu czegoś nowego i mi nie znanego.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Świetnie że OMC 250 spełnia Twoje oczekiwanie, to było do przewidzenia że optyka Oriona nie zawodzi :)

Poza tym mam tak samo jak ty, też za długo nie usiedzę przy jednym sprzęcie...
witos
 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2021, 05:28

Cześć.
Dzisiaj w nocy napisał do mnie miłośnik Astronomii z Finlandii iż miał swego czasu Maka OMC200 F-20 w 2008r. i pisze że działał mu jak Refraktor APO około 7" na Księżycu i Planetach.Pisze że żałuje sprzedaży choć miał starszą niż moja wersję tego Teleskopu i chce abym mu sprzedał swojego Maka OMC200 , F-20.Na razie sezon Planet przed nami , musiał bym mieć fundusze , tak aby dołożyć i kupić większy Refraktor APO lub trafić z drugiej ręki Maka TEC USA 10" F-20 , też z maleńką pod Planety C.O. , około 20% aby był świetny jak w OMC200 F-20 kontrast obrazu. A tu u mnie teraz z funduszami skromnie , wydatków na wiosnę zrobiło mi się masę...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 04:15

Witajcie.
W końcu dzisiaj mi się udało pooglądać Planety Saturna i Jowisza Makiem OO U.K. OMC250 F-9.Co prawda Seeingowo było nie najlepiej , ale bardzo ładne obrazki w wizualu.Generalnie jest zadowolenie.Teleskop ma potencjał , szkoda że Seeing nie puszczał wyżej niż około 225X.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 04 Cze 2021, 10:23

To i tak nieźle. Ja najczęściej x180, choć gdy trzy razy do roku jest seeing super to i do x400 miałem brzytwę obraz.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 14:01

Dominiku ja z MK MIRAGE Intesa 203/2030mm też na Saturnie z Cassinim po obwodzie dawałem 400X.Aktualnie z OMC200 F-20 jest jeszcze lepiej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 04 Cze 2021, 14:40

Jak jest dobry sprzęt (Mak dobrego producenta, newton z dobrym lustrem itp) to przy aperturze 10" pow. 180x to tak na rozgrzewkę jest dobre, 250-300x do normalnej obserwacji przy średnim seeingu a 350-400x jak są super warunki i dobre okulary. Przecież dla lustra 10" pow. 250x to jest dopiero 1D.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 16:06

Cześć. Aby z Newtona pociągnąć 2D i mieć dobry nadal obraz to musi być dobry naprawdę optycznie sprzęt. Maki nie mają pająka i to w tym przypadku bardzo duży plus. Dla Newtonów przyjmuje się 1,5D , dla Maków 2D a dla APO 3D. Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat