MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 00:40

Witajcie.
Chciałem coś na sezon większego i również do obiektów DS w szerszym polu.Oczywiście kompaktowego i stosunkowo lekkiego. Tu waga Teleskopu pozwala go wieszać na montażach klasy EQ5.Teleskop bardzo kompaktowy i lekki jak na swoją Aperturę 10". Kupiłem samą OTA bez montażu.Teleskop z przykręconym po całej długości OTA do tuby dovetailem , są w oryginale dwie stopki pod założenie szukacza do wyboru.
OTA waży tylko 9kg , D-250/2250mm , F-9 , HILUX 97%. Z tyłu celi uchylne duże otwory , szybkie będzie chłodzenie.Układ Maksutov-Klevtsov Cassegrain , więc korekcja Gwiazd w całym polu będzie bardzo dobra jak to w Makach.Regulacja ostrości na wyciągu Crayforda 2". To taka wersja Maka z mniejszym korektorem-meniskiem umieszczonym w jednej tulei przed samym LW.Przeszkoda centralna C.O. 31% , więc mniej niż w SCT.Wyszło niewiele egzemplarzy tych maszynek w wydaniu ORION OPTICS U.K. , były dostępne modele: 250mm F9 , 300mm F9 , 350mm F-9.Producent ORION OPTICS U.K. gwarantuje dokładność wersji DE LUX 1/6L wypadkową na wyjściu całego układu.Poczytałem trochę w sieci , całkiem przyjemny sprzęt.
Ja to mam z tymi Makami , to czwarty wysokiej jakości Mak do mojej aktualnej kolekcji Maków na stanie.
Czekam na dostawę Teleskopu , jest w drodze.W drodze też BINO Denkmeiera cały zestaw z dodatkami.Jak otrzymam Teleskop to coś o sprzęcie napiszę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: OMC253.jpg
OMC253.jpg (4.01 KiB) Obejrzany 7211 razy
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: OMC252.jpg
OMC252.jpg (5.74 KiB) Obejrzany 7211 razy
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: OMC250.jpg
OMC250.jpg (3.92 KiB) Obejrzany 7211 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 24 Mar 2021, 12:00

Cześć Krzysztofie. Widzę, że z Intesów przerzucasz się na Orion UK. Bardzo chciałbym popatrzyć przez ten zacny instriment. Nie wiedziałem, że Orion uk robi Klevtzovy. Widziałem Tała z podobną aperturą. Zaskakująco mała obstrukcja centralna jak na układ bezmeniskowy. Gratulacje, oby się spisywał. Na DS to już spokojnie można polować.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postwitos | 24 Mar 2021, 12:07

Gratuluje świetnego maka OMC :) Jak tylko przyjdzie, to wstawiaj foty. Już się nie mogę doczekać porównania z OMC200.
witos
 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 13:47

Witajcie.
Te Teleskopy były stosunkowo krótko produkowane przez Firmę ORION Optics U.K.
Dlatego jest ich bardzo mało w obiegu i trudno takowy kupić z drugiej ręki.
W stosunku do Klevtsovów TAL 250/2130mm , F-8,5 , są lżejsze , tak samo jak w stosunku do Vixena VMC 260L , F-11,6.
Oczywiście będzie porównanko i wstawię foty.W ogóle Teleskopy ORION U.K. są bardzo lekkie , pamiętam jak posiadałem Newtona z serii VX 10" F-4,8 DE LUX 1/10L , to też był wykonany Klasa i super lekki w stosunku do chińskich Newtonów np.10" F-4,7 SW.
Dzisiaj otrzymałem do Parki drugiego TV Plossla Japan 32mm.Mam aktualnie cztery Parki okularów: TV Plossle 32mm i 15mm Japan , parka Plossli Silver-Top Japan 26mm i parka Kellnerów Mod.MC 20mm Taiwan.Zobaczymy czy Bino Denka wyostrzy bez dodatkowych korektorów w tym Maku.
Czekam z niecierpliwością na przesyłkę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 16:20

DominRZS napisał(a):Cześć Krzysztofie. Widzę, że z Intesów przerzucasz się na Orion UK. Bardzo chciałbym popatrzyć przez ten zacny instriment. Nie wiedziałem, że Orion uk robi Klevtzovy. Widziałem Tała z podobną aperturą. Zaskakująco mała obstrukcja centralna jak na układ bezmeniskowy. Gratulacje, oby się spisywał. Na DS to już spokojnie można polować.

Dominiku Zapraszamy na tegoroczny ZLOT Kudłacze 2021r. :D
Będzie wtedy okazja , masa sprzętu w tym zacne Refraktory APO Takahashi jak i APO LZOS-y.Różne Maki i SCT w tym duży SCT Kolegi Marcina 14" ACF UHTC , oraz cała masa innych Teleskopów w tym Dużych Newtonów. :D
Catalin widział też moje info o Zlocie Kudłacze na Fejsie , więc myślę że pojawi się z jakimś Świetnym większym APO CFF , jak dwa lata temu z APO CFF D-185mm. :D Będę do niego dzwonił , mam parę spraw i może niebawem u niego zawitam.Wtedy zaproszę go na Zlot i mam nadzieję że nas odwiedzi podczas trwania Zlotu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 24 Mar 2021, 16:23

Krzysztofie, jak to się mówi: jestem na tak. Oby okoliczności pozwoliły. Pozdrawiam.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Postwitos | 24 Mar 2021, 16:33

To też się wproszę na Zlot Kudłacze i oczywiście zabiorę LZOS, Lunta oraz C9,25.
witos
 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 16:35

Dominiku to Świetnie , chciałbym pooglądać Planety przez Twojego Świetnego Maka Intesa MK91 , 228/3100mm. :D
Tomaszu oczywiście , Twojego nowego LZOS-a czeka publiczna Premiera.Świetnie że też będziesz jak i Wszyscy , którzy z nami będą na Zlocie. :D Ja już zacieram rączki i nie mogę się doczekać naszego tegorocznego spotkania. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 24 Mar 2021, 20:51

A spajki od pająka nie będą przeszkadzać, szczególnie po przejściu z Maksutova z pełnoaperturowym korektorem?
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 21:07

Cześć.
Myślę że będą bardziej odczuwalne w postaci degradacji obrazu słabszego , ledwo dostrzegalnego , subtelnego detalu Planet.Wizualnie na Gwiazdach nie mam nic przeciwko , ale skutki uboczne takie dają w efekcie rezultaty w wizualu , iż rozproszenie światła jest większe i zaciera się tym samym słaby subtelny detal , który wymaga wysokiego kontrastu.Mam już w planie ATM na trzy ramiona , tak aby w obrazie było sześć słabych ledwo dostrzegalnych spajków i obniżyć tym samym Dyfrakcję od ramion o około 25%.Pająk trój ramienny to bardzo dobre rozwiązanie , pół okrągły przekłada się na halo wokół jasnych obiektów i także rozproszenie.Tu nie ma ideałów , można tylko starać się to wszystko zminimalizować.Na szczęście ramiona nie są tak grube jak np. w Teleskopach Vixena.Firma TAL z Nowosybirska , zastosowała rozwiązanie trzech mniejszych pół okrągłych ramion.Ja wolę jednak sześć słabszych spajków , niż w postaci halo wokół jasnych Planet rozproszenie.Praktyka pokaże jak Teleskop wypadnie w porównaniu z Makiem OMC200 F20 , Klasycznym Makiem-Ruttenem z maleńkim C.O. 22%. Priorytetem mają być dla Teleskopu obiekty DS w szerszym polu widzenia , ale doczytałem w sieci iż Teleskop też znakomicie spisuje się na Księżycu i Planetach , dając też ładne ostre i kontrastowe obrazy detalu Księżyca i Planet.

Fotka jak to wygląda mniej więcej w Vixenie VMC 260L i konkretnie to przykład w Maku OMC300 , większym bracie OMC250.
W OMC250 są na szczęście cztery cieńkie ramiona , przykręcone do tuby z możliwością prostej przeróbki na trzy.Podobnej grubości jak w Takahashi Mewlonie 210mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: Vi1.jpg
Vi1.jpg (9.77 KiB) Obejrzany 6992 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 24 Mar 2021, 21:36

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Myślę że będą bardziej odczuwalne w postaci degradacji obrazu słabszego , ledwo dostrzegalnego , subtelnego detalu Planet.Wizualnie na Gwiazdach nie mam nic przeciwko , ale skutki uboczne takie dają w efekcie rezultaty w wizualu , iż rozproszenie światła jest większe i zaciera się tym samym słaby subtelny detal , który wymaga wysokiego kontrastu.Mam już w planie ATM na trzy ramiona , tak aby w obrazie było sześć słabych ledwo dostrzegalnych spajków i obniżyć tym samym Dyfrakcję od ramion o około 25%.Pająk trój ramienny to bardzo dobre rozwiązanie , pół okrągły przekłada się na halo wokół jasnych obiektów i także rozproszenie.Tu nie ma ideałów , można tylko starać się to wszystko zminimalizować.Na szczęście ramiona nie są tak grube jak np. w Teleskopach Vixena.Firma TAL z Nowosybirska , zastosowała rozwiązanie trzech mniejszych pół okrągłych ramion.Ja wolę jednak sześć słabszych spajków , niż w postaci halo wokół jasnych Planet rozproszenie.Praktyka pokaże jak Teleskop wypadnie w porównaniu z Makiem OMC200 F20 , Klasycznym Makiem-Ruttenem z maleńkim C.O. 22%. Priorytetem mają być dla Teleskopu obiekty DS w szerszym polu widzenia , ale doczytałem w sieci iż Teleskop też znakomicie spisuje się na Księżycu i Planetach , dając też ładne ostre i kontrastowe obrazy detalu Księżyca i Planet.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Dokładnie, poza tym nieźle radzi sobie w astrofoto planet i przy tej aperturze małe DSy w wizualu fajnie pokaże. Kontrast będzie niższy niż w Apo, Maku, czy SCT, ale rozdzielczość i zebrane światło zrobią swoje. Zupełnie inne podejście do uniwersalnego sprzętu niż moje, ale dobrze je rozumiem.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 21:38

Tak to wygląda w TAL 250K.
SCT ma większy od Maka chromatyzm szczątkowy pochodzący od płyty Schmidta i tu nie tak do końca całkiem z tym lepszym kontrastem w SCT.Widać to po tle nieba w konstrukcjach SCT.W Makach nawet Klevtsov tło nieba jest ciemniejsze , co też świadczy o lepszym systemie.Ponadto przeszkoda centralna C.O. 31% Maka OMC250 i też mniejsza od C.O. SCT.Bardziej naturalna kolorystyka i jej nasycenie jest też lepsze w Makach niż w SCT , jak i kontrast generowanego obrazu.Dlatego m.in.wybrałem dla mnie osobiście lepszy system optyczny Maków niż SCT. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: Tal1.jpg
Tal1.jpg (88.06 KiB) Obejrzany 6973 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 24 Mar 2021, 21:45

Ponoć bolączką tego Tała i Vixenów jest zafarb jaki daje korektor, którego warstwy MC zażółcają obraz.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 24 Mar 2021, 21:59

O tym też doczytałem , tak dokładnie jest w tych Teleskopach TAL i Vixen.Jak czytałem wypowiedzi o Makach OMC Klevtsov ORION U.K.to na to nie natrafiłem , tu gatunki użytego szkła bardziej dają się we znaki niż warstwy , które dobiera się właśnie do gatunku użytego szkła.Choć warstwy też mogą mieć wpływ na generowany obraz i jego jak piszesz zażółcenie.Dobrze nam znane np. z Lornetek ZSSR.Szkło OK8 czy BK7 Menisków Maków też różnie wypada w praktyce i przekłada się to potem na walory obrazu.Nie znamy gatunku szkła użytego w małym korektorze-menisku Maka ORION U.K.OMC250.Vixen ciekawie asferyzuje LG w VMC 260L , warstwami , ich grubością , techniką jaką stosują w napylaniu.Jak warstwy w tym Teleskopie VMC Vixena chcemy napylić na LG , to tylko u nich nowe w Japonii , inaczej nie uzyskamy bez ich technologii specjalnie do tych Teleskopów opracowanej , odpowiednich optycznych wymogów LG. Praktyka pokaże , teleskop powinien być u mnie w przyszłym tygodniu i wtedy jak będzie tylko pogoda , to wszystko się okaże.Ponadto do foto DS-ów Makiem OMC: 250 , 300 i 350 , są ponoć dedykowane korektory dające na wyjściu światło F-5.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Kwi 2021, 13:45

Witajcie.
Nowy MAK OMC 250/2250mm F-9 ORION U.K. w domu.Przyszedł przed chwilą.Jest Piękny i stan jak NOWY. :D
Jutro wrzucę zdjęcia , teraz muszę zmykać do pracy.Jestem Mega zadowolony , na zdjęciach nie wyglądał tak wspaniale jak w realu. :D Chętnie dzisiaj wziąłbym urlop na żądanie. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2021, 16:16

Witajcie.
Wstawiam fotki Maka-Klevtsov-Cessegrain OMC250 F-9.Mamy Święta a ja w domku przeprowadzam na spokojnie trochę serwisu.Regulacja i czyszczenie wyciągu , przedmuchanie optyki z delikatnego kurzu , itp.
Teleskop w wyśmienitym stanie wizualnym i optycznym , jest bardzo kompaktowy i lekki jak na już sporą Aperturę 10".Kobiety chyba bardziej dbają o sprzęt.Teleskop kupiłem od miłośniczki Astronomii z Wielkiej Brytanii.
Posiada dovetaila przykręconego po długości OTA w stylu-standardzie Vixen.Jest oryginalna papierologia , instrukcja z opisem instrumentu.
To czwarty Mak wysokiej jakości w mojej aktualnej kolekcji.Aktualnie na stanie posiadam dwa Maki Intesy Cassegrainy Ruttena 5" F-10 , 7" F-10 i dwa Maki ORION OMC 200mm F-20 i 250mm F-9.Przydał by się teraz Mak Intesa MN106 10" F-5,5 lub Intes MAK MN 12" a może jak się trafi Mak OMC350 :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O8.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O7.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O6.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O5.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O4.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O3.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O2.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O1.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 04 Kwi 2021, 17:37

Gratuluję świetnego zakupu, widać że sprzęt bardzo zadbany 8) Przyjemności z pięknych widoków :) Posiadasz teraz tyle maków, że sam bym miał dylemat którym obserwować :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2021, 18:04

Cześć Tomaszu.
Każdy coś zbiera , ja zbieram Maki inni znaczki pocztowe , itp. :D
Żarty żartami , ale muszę zredukować sprzęt , gdyż nie wykorzystam wszystkiego w praktyce.
Za jakiś czas wystawię jakieś Teleskopy na sprzedaż , jak nie znajdą chętnych u nas w kraju to pojadą za granicę.
Wszystkie sprzęciki w świetnym niemalże sklepowym stanie.A Maki Intesa 5" i 7" dostały również jak Mak OMC200 F20 nowe powłoki o bardzo wysokiej sprawności z U.K.Szkoda mi się pozbywać każdego z nich , dają świetne obrazy nieba.
Dlaczego wybrałem Maki a nie np. SCT , otóż walory obrazu są z nich widocznie lepsze od SCT i najbliżej im z Teleskopów lustrzanych do obrazów z dobrego Refraktora APO.Jeszcze lepsze są Maki-Newtony Intesa ze względu na niewielką C.O. , około 20%.Ponadto MK są kompaktowym sprzętem i większe Apertury znajdują w moim przypadku zastosowanie również w domu , podczas oglądania z balkonu.W teren też je łatwiej zabrać i generalnie to bardzo dobry optycznie sprzęt.Może dziś coś pooglądam Makiem OMC250 , pogoda w Krakowie dzisiaj zmienną jest.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2021, 19:09

Witajcie.
Teleskop na stanowisku bojowym. :D Dostał szukacz GSO kątowy 50mm i czekam aż zapadnie zmrok.Będą pierwsze testy w praktyce , zobaczymy co i jak pokaże na niebie.W końcu na spokojnie może spojrzę jeszcze na M42 w Orionie. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O10.jpeg
MAK ORION U.K. OMC 250 F9 Maksutov-Klevtsov Cassegrain.: O9.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2021, 20:11

Kolimacja jest do poprawy , widać na pierwszy rzut oka , za i przed ogniskiem na Syriuszu.Będę miał co robić.Posprawdzam też czy na Gwiazdach występuje jakieś zażółcenie obrazu.Muszę dzisiaj poczekać na Vegę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 04 Kwi 2021, 20:18

Będziesz czekał na Vegę, to o której pójdziesz spać :roll:
Ostatnio edytowany przez witos, 04 Kwi 2021, 22:10, edytowano w sumie 1 raz
witos
 

PostJOKER1 | 04 Kwi 2021, 21:03

Krztsztof najpóźniej wstaje ale i najdłużej siedzi po nocach...przekonałem sie o tym parokrotnie. :)
Gratulacje z nowej zabawki !!! zobaczymy na ZLOCIE jak wypadnie z dużym APO.
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostKrzysztof_P | 04 Kwi 2021, 21:56

Cześć Jacku.
Teleskop OMC250 F-9 kupiłem bardziej pod DS-y , ze względu na F-9 i Aperturę 10". Ponadto posiada pająka i C.O. 31%.Tu OMC 200 F-20 na pewno będzie widocznie lepszy , nie mam co do tego wątpliwości i jego można porównywać w praktyce jak wypadnie z dobrym Refraktorem APO na Księżycu i Planetach.
Po dokładnej kolimacji napiszę coś więcej o sprzęcie.To warunek konieczny , teraz powiedzmy tylko pierwsze światełko.Ale zawsze to coś.Na Zlocie Kudłacze Sierpień 2021r. pooglądamy , będzie cała masa świetnych przeróżnych sprzętów w tym światowej klasy Refraktory APO.Tak czy inaczej Jacku Mak OMC 200mm F-20 Cię na pewno zaskoczy , gdyż daje tak białe obrazy jak dobrej klasy Refraktor APO.Księżyc jest Rewelacja , czerń i biel w obrazie to atuty tego teleskopu.Kontrast jest po prostu MEGA jak i ostrość Planet z ich detalem.Mak OMC 250mm F-9 musi poczekać na Planety i być poprawnie skolimowany.Wtedy dopiero przekonam się o jego prawdziwej jakości i walorach obrazu na Księżycu i Planetach.Teleskop docelowo czeka też przeróbka pająka na trzy ramiona , która to modyfikacja wpłynie na poprawę kontrastu obrazu , przez mniejszą Dyfrakcję i tym samym światła rozproszenie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 05 Kwi 2021, 12:18

Jak wypadło pierwsze spojrzenie na Vegę ?
witos
 

PostKrzysztof_P | 05 Kwi 2021, 13:02

Cześć Tomaszu.
Pomimo nie najlepszej kolimacji wstępnie jest dobrze i nie stwierdzam zażółcenia obrazu.Jednak na 100% potwierdzę ten fakt , jak Teleskop będzie w punkt skolimowany.Poszedłem nad ranem spać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat